REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykonać podbicie fundamentów?

Joanna Orzechowska

REKLAMA

Podbicie ławy fundamentowej, to różnego rodzaju wzmocnienia jej konstrukcji, wykonywane ze względu na uszkodzenia, czy nieprawidłowości.

Kupiliśmy dom na rynku wtórnym, zaczynamy remont i mamy nadzieję wprowadzić się już niedługo, bo przecież dom był w świetnym stanie. Nagle zaczynają się komplikacje – okazuje się, że fundamenty są zbyt płytkie, podmyte, źle wykonane lub, że ich po prostu nie ma. Nie wolno podbijać ławy fundamentowej samodzielnie, musimy oddać sprawy w ręce fachowców.

REKLAMA

Od czego zacząć?

Przede wszystkim powinniśmy skontaktować się z konstruktorem, który określi sposób postępowania – wymianę, wzmocnienie, poszerzenie lub pogłębienie ławy – oraz wykona projekt konstrukcyjny. Następnie roboty należy zgłosić i uzyskać fachowy nadzór. W dalszej kolejności kierownik budowy z uprawnieniami lub inspektor nadzoru musi sprawdzić i zaakceptować kolejność odkopywania oraz odległości pomiędzy odkopywanymi odcinkami. Wtedy można zacząć prace, które także muszą być nadzorowane (zwłaszcza sposób podkopywania i zasypywania, betonowanie).

W jakiej sytuacji należy podbić fundamenty?

- Gdy ława fundamentowa uległa podmyciu. Najczęściej dzieje się tak w wyniku braku rynien, gdy woda z dachu spływa bezpośrednio na ziemię. Woda dostaje się pod fundament podmywając go. W tym przypadku pęknięcia fundamentów, powstałe pod wpływem przesączania się wody, należy dodatkowo wzmocnić stalowymi prętami;
- Gdy została zagłębiona zbyt płytko, tzn. powyżej linii przemarzania. Jeżeli ława jest zagłębiona mniej niż ok. 1 metra (w najzimniejszych rejonach Polski 1,4 metra) wody gruntowe zimą zamarzając pod nią podnoszą ją, a wiosną znów są płynne i budynek nierównomiernie osiada;
- Gdy planujemy nadbudowę domu o dodatkową kondygnację. Dla istniejących fundamentów dodatkowe obciążenie może być zbyt duże, ława może okazać się zbyt wąska, dlatego należy ją wtedy poszerzyć z obu stron poprzez obmurowanie lub obetonowanie;
- Gdy planujemy pogłębienie piwnic. Jeżeli dysponujemy piwnicą wyniesioną ok. 1,5 m nad poziom gruntu, możemy pokusić się o przerobienie jej na pomieszczenie mieszkalne. Musimy wtedy obniżyć całą ławę fundamentową, ponieważ posadzka piwnicy znajduje się zaledwie kilkanaście centymetrów powyżej ławy;
- Gdy w bezpośrednim sąsiedztwie planowana jest dobudowa. Ponieważ podczas budowy istniejącego budynku grunt wokół został naruszony, fundamenty dobudówki należy umieścić poniżej, w nienaruszonej ziemi i dokonać podbetonowania lub podmurowania w celu wyrównania poziomów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób należy dokonać podbicia?

REKLAMA

- obwód budynku dzielimy na odcinki o długości 1 metra,
- w tym samym czasie może być podkopany jedynie co czwarty taki odcinek,
- odcinek odsłonięty musimy zabezpieczyć przed zalaniem,
- odległość pomiędzy kolejnymi podbijanymi odcinkami musi być co najmniej równa 1,5-krotnej wysokości ściany piwnicy,
- beton użyty do wykonania tego typu prac powinien być minimum klasy C 12/15
- podmurówkę można wykonać używając bloczków betonowych lub pełnej cegły i zaprawy cementowej.

Podbicie ławy, to skomplikowane i nie najtańsze przedsięwzięcie, ale często nieuniknione. Zapewni nam poczucie bezpieczeństwa i przedłuży żywotność domu. Podejmując decyzję o tym, czy podbić fundamenty pamiętamy, że są one niezwykle istotną częścią konstrukcji budynku i jeżeli są w złym stanie, skutki odczujemy w całym domu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA