REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykonać podbicie fundamentów?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Joanna Orzechowska

REKLAMA


Podbicie ławy fundamentowej, to różnego rodzaju wzmocnienia jej konstrukcji, wykonywane ze względu na uszkodzenia, czy nieprawidłowości.

Kupiliśmy dom na rynku wtórnym, zaczynamy remont i mamy nadzieję wprowadzić się już niedługo, bo przecież dom był w świetnym stanie. Nagle zaczynają się komplikacje – okazuje się, że fundamenty są zbyt płytkie, podmyte, źle wykonane lub, że ich po prostu nie ma. Nie wolno podbijać ławy fundamentowej samodzielnie, musimy oddać sprawy w ręce fachowców.

REKLAMA

Od czego zacząć?

Przede wszystkim powinniśmy skontaktować się z konstruktorem, który określi sposób postępowania – wymianę, wzmocnienie, poszerzenie lub pogłębienie ławy – oraz wykona projekt konstrukcyjny. Następnie roboty należy zgłosić i uzyskać fachowy nadzór. W dalszej kolejności kierownik budowy z uprawnieniami lub inspektor nadzoru musi sprawdzić i zaakceptować kolejność odkopywania oraz odległości pomiędzy odkopywanymi odcinkami. Wtedy można zacząć prace, które także muszą być nadzorowane (zwłaszcza sposób podkopywania i zasypywania, betonowanie).

W jakiej sytuacji należy podbić fundamenty?

- Gdy ława fundamentowa uległa podmyciu. Najczęściej dzieje się tak w wyniku braku rynien, gdy woda z dachu spływa bezpośrednio na ziemię. Woda dostaje się pod fundament podmywając go. W tym przypadku pęknięcia fundamentów, powstałe pod wpływem przesączania się wody, należy dodatkowo wzmocnić stalowymi prętami;
- Gdy została zagłębiona zbyt płytko, tzn. powyżej linii przemarzania. Jeżeli ława jest zagłębiona mniej niż ok. 1 metra (w najzimniejszych rejonach Polski 1,4 metra) wody gruntowe zimą zamarzając pod nią podnoszą ją, a wiosną znów są płynne i budynek nierównomiernie osiada;
- Gdy planujemy nadbudowę domu o dodatkową kondygnację. Dla istniejących fundamentów dodatkowe obciążenie może być zbyt duże, ława może okazać się zbyt wąska, dlatego należy ją wtedy poszerzyć z obu stron poprzez obmurowanie lub obetonowanie;
- Gdy planujemy pogłębienie piwnic. Jeżeli dysponujemy piwnicą wyniesioną ok. 1,5 m nad poziom gruntu, możemy pokusić się o przerobienie jej na pomieszczenie mieszkalne. Musimy wtedy obniżyć całą ławę fundamentową, ponieważ posadzka piwnicy znajduje się zaledwie kilkanaście centymetrów powyżej ławy;
- Gdy w bezpośrednim sąsiedztwie planowana jest dobudowa. Ponieważ podczas budowy istniejącego budynku grunt wokół został naruszony, fundamenty dobudówki należy umieścić poniżej, w nienaruszonej ziemi i dokonać podbetonowania lub podmurowania w celu wyrównania poziomów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób należy dokonać podbicia?

REKLAMA

- obwód budynku dzielimy na odcinki o długości 1 metra,
- w tym samym czasie może być podkopany jedynie co czwarty taki odcinek,
- odcinek odsłonięty musimy zabezpieczyć przed zalaniem,
- odległość pomiędzy kolejnymi podbijanymi odcinkami musi być co najmniej równa 1,5-krotnej wysokości ściany piwnicy,
- beton użyty do wykonania tego typu prac powinien być minimum klasy C 12/15
- podmurówkę można wykonać używając bloczków betonowych lub pełnej cegły i zaprawy cementowej.

Podbicie ławy, to skomplikowane i nie najtańsze przedsięwzięcie, ale często nieuniknione. Zapewni nam poczucie bezpieczeństwa i przedłuży żywotność domu. Podejmując decyzję o tym, czy podbić fundamenty pamiętamy, że są one niezwykle istotną częścią konstrukcji budynku i jeżeli są w złym stanie, skutki odczujemy w całym domu.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rekordowy boom na mieszkania: Polacy rzucili się do zakupów po obniżce stóp procentowych

Po miesiącach wyczekiwania Polacy wrócili na rynek mieszkaniowy z nową siłą. W maju codziennie rezerwowano aż 115 mieszkań na największych rynkach – to najwyższy wynik od roku. Obniżka stóp procentowych, rosnące wynagrodzenia i poprawa dostępności kredytów sprawiły, że kupujący podejmują decyzje szybciej i bardziej zdecydowanie. Czy to początek nowej fali boomu mieszkaniowego?

Czy rynek nowych mieszkań zwalnia?

Liczba wydawanych pozwoleń na budowę oraz rozpoczętych inwestycji mieszkaniowych maleje. Czy deweloperzy modyfikują swoje strategie i przesuwają terminy realizacji nowych projektów? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Wynajem traci sens? Coraz więcej Polaków wraca do marzenia o własnym M!

Ceny mieszkań się stabilizują, kredyty znów są dostępne, a wynajem coraz droższy. W efekcie Polacy coraz częściej wybierają zakup własnego M zamiast płacenia wysokich czynszów. Czy 2025 to początek wielkiego powrotu do kupowania mieszkań? Sprawdzamy, co się zmieniło i co dziś naprawdę się opłaca.

Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

REKLAMA

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

REKLAMA