REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wykonać podbicie fundamentów?

Joanna Orzechowska

REKLAMA

Podbicie ławy fundamentowej, to różnego rodzaju wzmocnienia jej konstrukcji, wykonywane ze względu na uszkodzenia, czy nieprawidłowości.

Kupiliśmy dom na rynku wtórnym, zaczynamy remont i mamy nadzieję wprowadzić się już niedługo, bo przecież dom był w świetnym stanie. Nagle zaczynają się komplikacje – okazuje się, że fundamenty są zbyt płytkie, podmyte, źle wykonane lub, że ich po prostu nie ma. Nie wolno podbijać ławy fundamentowej samodzielnie, musimy oddać sprawy w ręce fachowców.

REKLAMA

Od czego zacząć?

Przede wszystkim powinniśmy skontaktować się z konstruktorem, który określi sposób postępowania – wymianę, wzmocnienie, poszerzenie lub pogłębienie ławy – oraz wykona projekt konstrukcyjny. Następnie roboty należy zgłosić i uzyskać fachowy nadzór. W dalszej kolejności kierownik budowy z uprawnieniami lub inspektor nadzoru musi sprawdzić i zaakceptować kolejność odkopywania oraz odległości pomiędzy odkopywanymi odcinkami. Wtedy można zacząć prace, które także muszą być nadzorowane (zwłaszcza sposób podkopywania i zasypywania, betonowanie).

W jakiej sytuacji należy podbić fundamenty?

- Gdy ława fundamentowa uległa podmyciu. Najczęściej dzieje się tak w wyniku braku rynien, gdy woda z dachu spływa bezpośrednio na ziemię. Woda dostaje się pod fundament podmywając go. W tym przypadku pęknięcia fundamentów, powstałe pod wpływem przesączania się wody, należy dodatkowo wzmocnić stalowymi prętami;
- Gdy została zagłębiona zbyt płytko, tzn. powyżej linii przemarzania. Jeżeli ława jest zagłębiona mniej niż ok. 1 metra (w najzimniejszych rejonach Polski 1,4 metra) wody gruntowe zimą zamarzając pod nią podnoszą ją, a wiosną znów są płynne i budynek nierównomiernie osiada;
- Gdy planujemy nadbudowę domu o dodatkową kondygnację. Dla istniejących fundamentów dodatkowe obciążenie może być zbyt duże, ława może okazać się zbyt wąska, dlatego należy ją wtedy poszerzyć z obu stron poprzez obmurowanie lub obetonowanie;
- Gdy planujemy pogłębienie piwnic. Jeżeli dysponujemy piwnicą wyniesioną ok. 1,5 m nad poziom gruntu, możemy pokusić się o przerobienie jej na pomieszczenie mieszkalne. Musimy wtedy obniżyć całą ławę fundamentową, ponieważ posadzka piwnicy znajduje się zaledwie kilkanaście centymetrów powyżej ławy;
- Gdy w bezpośrednim sąsiedztwie planowana jest dobudowa. Ponieważ podczas budowy istniejącego budynku grunt wokół został naruszony, fundamenty dobudówki należy umieścić poniżej, w nienaruszonej ziemi i dokonać podbetonowania lub podmurowania w celu wyrównania poziomów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W jaki sposób należy dokonać podbicia?

REKLAMA

- obwód budynku dzielimy na odcinki o długości 1 metra,
- w tym samym czasie może być podkopany jedynie co czwarty taki odcinek,
- odcinek odsłonięty musimy zabezpieczyć przed zalaniem,
- odległość pomiędzy kolejnymi podbijanymi odcinkami musi być co najmniej równa 1,5-krotnej wysokości ściany piwnicy,
- beton użyty do wykonania tego typu prac powinien być minimum klasy C 12/15
- podmurówkę można wykonać używając bloczków betonowych lub pełnej cegły i zaprawy cementowej.

Podbicie ławy, to skomplikowane i nie najtańsze przedsięwzięcie, ale często nieuniknione. Zapewni nam poczucie bezpieczeństwa i przedłuży żywotność domu. Podejmując decyzję o tym, czy podbić fundamenty pamiętamy, że są one niezwykle istotną częścią konstrukcji budynku i jeżeli są w złym stanie, skutki odczujemy w całym domu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA