REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy wiesz jak radzić sobie z najczęstszymi problemami podczas malowania?

Subskrybuj nas na Youtube

REKLAMA

Zacieki i plamy na ścianach, niewysychanie lub łuszczenie się farby, brak połysku, prześwitywanie podłoża to najczęstsze problemy spotykane podczas malowania ścian i elementów drewnianych. Powodem większości kłopotów występujących podczas malowania są błędy popełniane przez malarza oraz niska jakość farb i narzędzi. Jakich błędów nie popełniać podczas malowania mieszkania i jak sobie radzić w razie kłopotów.

Co zrobić gdy farba nie schnie? Farba nie schnie zapewne dlatego, że podłoże nie było odpowiednio oczyszczone z zabrudzeń, kurzu czy poprzedniej warstwy farby. Należy zedrzeć warstwę świeżej farby za pomocą szpachelki lub odpowiednich środków chemicznych do usuwania farby i oczyścić podłoże (np. szlifierką, potem przetrzyj dokładnie zwilżoną szmatką żeby pozbyć się kurzu), a następnie nanieść ponownie farbę.

REKLAMA

REKLAMA

Co zrobić gdy farba się łuszczy? Jeśli farba się łuszczy, oznacza to, że została położona na nieodpowiednie podłoże, np. jeśli pomalowałeś farbą emulsyjną farbę kredową albo farbę olejną nałożyłeś na nieosuszone podłoże. Należy zrobić to co w 1 etapie.

Co zrobić gdy świeża farba się marszczy? Oznacza to, że położyłeś zbyt grubą warstwę farby lub położyłeś farbę na mokre podłoże np. podkład nie wysechł dobrze, albo też warstwy nie pasują do siebie jak w przykładzie w etapie 2. Powłokę należy zedrzeć i powtórzyć malowanie. Jeżeli powierzchnia jest mała, można zaczekać aż farba wyschnie, a następnie przetrzeć ją na mokro płótnem ściernym i pomalować farbą nawierzchniową.

Co zrobić gdy pojawią się zacieki od farby? Przyczyną jest położenie zbyt grubej warstwy farby lub malowanie zbyt rzadką farbą gładkich powierzchni. Czekamy aż farba stwardnieje nawet kilka tygodni, a następnie szlifujemy powierzchnię płótnem ściernym, oczyść dokładnie z kurzu i pomaluj od nowa, tym razem jednak zagęszczoną farba jeśli była za rzadka lub cieniej jeśli problem wynikał ze zbyt grubej warstwy farby.

REKLAMA

Co zrobić gdy warstwa farby pęka? Pękanie warstwy farby może być spowodowane zbyt dużą ilością lotnych rozpuszczalników w farbie lub niedopasowaniem warstw pod względem składu chemicznego jak w przykładzie z etapu 2. Jeżeli farba pęka na powierzchni drewnianej, przyczyna może być spękanie drewna. Zdzieramy wtedy farbę i wypełniamy szczeliny masa szpachlową do drewna. Po zaschnięciu przeszlifuj płótnem ściernym nierówności i pomaluj jeszcze raz farbą.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Co zrobić gdy warstwa farby odstaje od podłoża? Przyczyną jest zebranie się powietrza między warstwami lub wody, które rozszerzają się od wpływam działania temperatury. Najczęściej zdarza się to podczas malowania niedostatecznie wyschniętego drewna. Odstającą powłokę usuwamy, suszymy drewno, a jeśli są szczeliny to wypełniamy je masą szpachlową do drewna, szlifujemy i malujemy jeszcze raz. Jeśli chcesz uniknąć wybrzuszeń farby, zastosuj farbę mikroporowatą.

Co zrobić gdy powierzchnia matowieje po pomalowaniu? Przyczyną jest niezagruntowane lub źle zagruntowane podłoże. Farba wsiąka w podłoże, pozostawiając matową powierzchnię. Najczęściej widać to na drewnianych powierzchniach. Należy zeszlifować farbę lub odbarwić specjalnym środkiem chemicznym, zagruntować podłoże specjalnym podkładem i pomalować na nowo farbą.

Co zrobić gdy na ścianach powstają plamy? Malujesz po to, żeby się ich pozbyć, a one stały się jeszcze bardziej widoczne? Widać to często na sufitach po zalaniach czy osmaleniu. Należy zedrzeć farbę, zagruntować podłoże emulsja gruntującą lub szkłem wodnym i pomalować od nowa. Jeśli plamy pojawiły się na podłożu z drewna, wynikają przeważnie z pomalowania farba istniejących plam z żywicy. Zdzieramy wówczas farbę papierem ściernym, usuwamy żywicę 25-proc. roztworem acetonu i malujemy ponownie.

Co zrobić gdy spodnia warstwa przebija świeżą warstwę? Oznacza to, że farba podkładowa nie pokryła dobrze starej warstwy, ponieważ była za rzadka lub położyłeś za mało warstw albo nie położyłeś jej wcale. Należy przeszlifować powierzchnię na mokro płótnem ściernym, oczyścić a potem nanieść następną warstwę farby podkładowej. Jeżeli kolor zniknie, nanieś farbę nawierzchniową.

Pamiętaj żeby przed malowaniem dokładnie oczyścić powierzchnię z kurzu i zeszlifować nierówności oraz co bardzo ważne, a często zaniedbywane – używaj czystych i w miarę nowych narzędzi. Nie ma nic gorszego jak przyklejające się do świeżo pomalowanej powierzchni okruchy ze starej farby z wałka, czy włosie ze starego pędzla.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Inżynierowie instalacji sanitarnych odchodzą z zawodu. Przyczyną coraz mniejsze zarobki. Będą minimalne stawki?

Branża projektowania instalacji sanitarnych przeżywa kryzys, który wykracza już daleko poza typowe problemy związane z zatorami płatniczymi. Niskie marże destabilizują całe środowisko projektowe i tworzą błędne koło trudności finansowych. – Biura projektowe przyjmują zlecenia, które nie pokrywają kosztów, albo… zamykają się, a inżynierowie – zmieniają zawód – twierdzi Przemysław Tkaczuk, inżynier instalacji sanitarnych i współwłaściciel biura projektowego PM Projekt.

Dobre wiadomości dla najemców: najem przestał drożeć

W maju tylko w Gdańsku i Poznaniu poszły w górę przeciętne ceny najmu mieszkań dostępnych na rynku. W pozostałych największych metropoliach stawki czynszu utrzymały poziom z poprzedniego miesiąca. Co ważne, bardzo wzrosła liczba mieszkań oferowanych do wynajmu.

Sezon na wynajem mieszkań dla studentów 2025 rozpoczęty. Mniej ofert, wyższe ceny, większy popyt

W maju liczba wyszukiwań mieszkań na wynajem na Otodom przekroczyła 1,1 mln. Zainteresowanie lokalami „studenckimi”, „blisko uczelni” czy „na studia” wzrosło aż o 83% rok do roku. Najczęściej poszukiwane są mieszkania dwupokojowe z budżetem do 3 tys. zł miesięcznie.

REKLAMA

Sprawa WIBOR przed TSUE. Czego mogą się spodziewać kredytobiorcy kredytów złotówkowych?

Zbliżająca się rozprawa przed Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie o sygnaturze akt C-471/24 (już 11 czerwca 2025 r.) może okazać się przełomowa dla tysięcy polskich kredytobiorców, którzy zawarli umowy kredytowe w złotych polskich oparte na wskaźniku referencyjnym WIBOR. Tym razem jednak – w przeciwieństwie do spraw frankowych – nie chodzi o walutę kredytu, ale o mechanizm ustalania jego oprocentowania i zgodność tego mechanizmu z unijnymi przepisami o ochronie konsumenta.

Koniec z patodeweloperką. Zmiany w ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego. Prezydent podpisał ustawę

W dniu 5 czerwca 2025 r. Prezydent RP Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 21 maja 2025 roku o zmianie ustawy o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym. Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 20 maja 2021 r. o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego lub domu jednorodzinnego oraz Deweloperskim Funduszu Gwarancyjnym (Dz. U. z 2024 r. poz. 695). Poniżej opis jakie to istotne regulacje się zmieniły.

Zaczęły się już grzyby: niektórzy mówią, że jest wysyp

Można powiedzieć, że czuć już grzyby w powietrzu. To specyficzny, intensywny zapach, którego nie można pomylić z niczym innym. Zatem ogłaszamy: zaczęły się już grzyby, ba - niektórzy mówią, że jest wysyp. Grzybobranie to jedna z ulubionych aktywności Polaków, a wielu z nas nie może się doczekać pierwszych wypraw do lasu w poszukiwaniu dorodnych okazów. Czy w czerwcu 2025 roku można już znaleźć grzyby w polskich lasach? Odpowiedź brzmi: tak! Choć sezon grzybowy kojarzy się głównie z jesienią, to w tym roku, dzięki chłodnej i deszczowej wiośnie, pierwsze grzyby pojawiły się wcześniej.

Leasing oświetlenia – nowe rozwiązanie dla firm i deweloperów. Na czym polega i jakie korzyści oferuje

Czy leasing może wyjść poza samochody i komputery? Coraz więcej firm mówi: tak. W dobie transformacji modelu własnościowego, gdy liczy się dostęp, a nie posiadanie, leasing infrastruktury technicznej – w tym oświetlenia – staje się realnym narzędziem optymalizacji kosztów i zarządzania obiektami.

REKLAMA

Budynek Intraco w Warszawie będzie zburzony. Rozbiórka potrwa ponad rok. W 2030 r. w tym miejscu stanie nowoczesny wieżowiec

Budynek Intraco zostanie zburzony, a w jego miejscu powstanie w 2030 r. nowoczesny wieżowiec, bardzo podobny do historycznego – poinformowali 3 czerwca 2025 r. przedstawiciele Polskiego Holdingu Nieruchomości.

Ceny garaży i miejsc postojowych w 2025 r. Metr kwadratowy garażu często droższy niż metr mieszkania na rynku wtórnym

Ceny garaży i miejsc postojowych w całej Polsce rosną dynamicznie – w niektórych miastach ofert jest mniej niż w innych, stąd duży wzrost cen. – Zdarzają się oferty, gdy metr kwadratowy garażu jest droższy niż metr kwadratowy mieszkania na rynku wtórnym. Oferty powyżej 10 tysięcy złotych za metr kwadratowy garażu już się zdarzają. Droższe są garaże wolnostojące, murowane, to także o nie ludzie pytają częściej. Miejsca postojowe w garażu podziemnym zdecydowanie trudniej sprzedać – przyznaje Mirosław Król, ekspert rynku nieruchomości.

REKLAMA