REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kino domowe - dobór i instalacja

Aleksander Galecki
kino domowe Fot. Fotolia
kino domowe Fot. Fotolia
Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

O kinie domowym myślimy często po wykończeniu domu, mieszkania lub po remoncie. Co zrobić by uniknąć modyfikowania świeżo wykończonego pomieszczenia? Jaki zestaw kina domowego wybrać? Jak testować kino domowe?

Jak zaplanować kino domowe?

Zakup i miejsce ustawienia kina domowego warto zaplanować jeszcze w trakcie prac budowlanych lub remontowych prowadzonych w domu. Pozwoli nam to rozmieścić przewody w taki sposób, aby były możliwie najmniej widoczne. Oczywiście można to również zrobić po wykończeniu, natomiast w takiej sytuacji będzie konieczne kucie ścian by poprowadzić przewody, a następnie ich gipsowanie i malowanie co zwiększy koszty wykończeniowe.

REKLAMA

Jaki zestaw kina domowego wybrać?

Jedną z podstawowych cech rozróżniających zestawy kina domowego jest konfiguracja głośnikowa. Do najpopularniejszych należą układy: 5.1, 5.2, 7.1, 7.2, 9.2. Pierwsza cyfra oznacza liczbę głośników, które będą rozstawione w pomieszczeniu tzw. satelit. Pasmo dźwięku przenoszone przez nie zacznie się na średnio-niskich, a zakończy na wysokich tonach. Cyfra po kropce oznacza liczbę subwoferów, czyli głośników niskowo-tonowych. Będziemy z nich słyszeli pasma nie przenoszone przez satelity.

Możemy spotkać systemy bez subwoferów, wtedy zestaw wymaga dużych głośników abyśmy słyszeli pełne pasmo, co sprawia, że te zestawy są rzadziej stosowane.

Kiedy już wybierzemy konfigurację głośnikową należy rozplanować ich ustawienie w stosunku do telewizora oraz miejsca z którego będziemy najczęściej oglądali telewizję.

Zobacz też: Jak dobrać rozmiar telewizora?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowy ekran

Jeżeli wielkość naszego pomieszczenia na to pozwala, możemy zdecydować się na zakup projektora i rozwijanego ekranu. Wtedy poza przewodami głośnikowymi, trzeba będzie poprowadzić również sygnał obrazu od amplitunera do projektora (zazwyczaj poprzez przewód HDMI) oraz zasilania 230V.

Wybór urządzeń

REKLAMA

Przy wyborze urządzeń możemy skorzystać z gotowych zestawów oferowanych przez sklepy takich jak np. odtwarzacz Blu-Ray i amplituner, bądź skompletować samemu zestaw z tzw. „kostek”, czyli pojedynczych urządzeń. Praktycznym rozwiązaniem może być zakup odtwarzacza ze zintegrowanym wzmacniaczem, jednak takie urządzenie nie daje nam zbyt wielu możliwości rozbudowy w przyszłości.

Możemy również kupić prosty zestaw, zwracając jednocześnie uwagę, aby ilość kanałów obsługiwanych przez amplituner była zdecydowanie większa niż aktualnie potrzebujemy. W takiej sytuacji będziemy mogli  rozbudowywać zestaw w przyszłości np. o gramofon, lub konsolę do gier.

Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości dźwięku warto rozważyć zakup wysokiej klasy odtwarzacza CD. Mimo iż każde DVD i Blu-Ray umożliwi odtwarzanie muzyki to jakość dźwięku z urządzenia dedykowanego do obsługi płyt kompaktowych będzie zdecydowanie wyższa. Dodatkowego charakteru brzmieniowego doda zastosowanie zdecydowanie starego urządzenia.

Dwa wyjścia HDMI z amplitunera – czy są potrzebne?

Wiele modeli amplitunerów wyposażonych jest w dwa wyjścia obrazu. Umożliwi to jednoczesne podłączenie telewizora i projektora. Jeżeli planujemy w naszym zestawie rozwijany ekran to takie rozwiązanie będzie niezbędne, abyśmy mogli oglądać telewizję korzystając z nagłośnienia kina domowego, a następnie obejrzeć film wyświetlany przez projektor bez odłączania przewodów.

Jaki telewizor wybrać?

Kupując telewizor skupiamy się na jego rozdzielczości, opcjach smart i funkcji wyświetlania 3D. Warto również zwrócić uwagę na to, aby zakupione przez nas urządzenia wymieniały między sobą takie informacje jak zmiana głośności, wyciszenie lub załączenie amplitunera z poziomu telewizora. Bardzo ułatwi nam życie, gdy po włączeniu telewizora kino domowe uruchomi się samo, ustawi na odpowiedni kanał, a zmieniając głośność pilotem od telewizora będziemy sterować kino domowe. Chyba nikt nie lubi mieć obok siebie trzech lub więcej pilotów, z których każdym może wykonać tylko jedną operację. Zadbanie o to by urządzenia dobrze komunikowały się między sobą pozwoli nam tego uniknąć.

Zobacz też: Telewizor LCD, plazma czy 3D?

Czy dekoder jest potrzebny?

W świecie telewizji cyfrowej zostaliśmy przyzwyczajeni do wszechobecnych dekoderów telewizyjnych. Jednak można uniknąć ich używania poprzez zastosowanie specjalnej karty dekodującej umieszczanej w telewizorze. O taką kartę należy pytać dostawcę usług telewizyjnych.

Podłączenie kina domowego

REKLAMA

Po dokonaniu zakupu i ustawieniu w wybranym miejscu urządzeń musimy je podłączyć. Dzięki przewodom HDMI (High Definition Multimedia Interface) możemy przekazywać nie tylko dźwięk i obraz, ale również sygnał internetowy, polecenia sterowania między urządzeniami lub zwrotny sygnał audio. Warto kupić przewody wysokiej klasy, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na jakość dźwięku i obrazu.

Jeżeli tylko mamy możliwość starajmy się zamieniać podłączenia EURO, lub RCA na HDMI. Wpłynie to w bardzo dużym stopniu na jakość obrazu i dźwięku. Najłatwiej zobaczyć różnicę podłączając jedno urządzenie w obydwu konfiguracjach i przełączenie w telewizorze między wejściami. Na pewno zaobserwujemy różnicę w wyświetlanym obrazie.

Wiele amplitunerów, które są pewnego rodzaju sercem zestawu umożliwia automatyczną konfigurację głośników. Tzn. po podłączeniu specjalnego mikrofonu urządzenie generuje w odpowiednich częstotliwościach szumy, a następnie mierzy odległość i poziom głośności w celu wyrównania czasu opóźnienia dźwięku docierającego do nas.

Większość urządzeń oferuje możliwość zmiany korekcji brzmienia (equalizer). Czy to w postaci wielopunktowego korektora graficznego, czy  jako regulację wysokich i niskich tonów. Pamiętajmy, że jeżeli brzmienie zestawu nie do końca nam odpowiada możemy dzięki tym ustawieniom dostosować je do swoich upodobań.

Jak testować kino domowe?

Sprawdzając wybrane urządzenie warto pamiętać, iż telewizory na wystawie są ustawione tak, by pokazać 100% swoich możliwości, jednak podczas dłuższego oglądania może być to męczące dla wzroku. Pamiętajmy aby testując urządzenie sprawdzać je na filmach oraz muzyce jaką znamy. Ma to duże znaczenie, ponieważ to że zestaw świetnie odtwarza muzykę klasyczną, nie znaczy iż będzie zachowywał się równie dobrze przy muzyce rockowej.

Zobacz też: Reklamacja sprzętu – kiedy mamy taką możliwość?

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy to początek obniżki cen mieszkań? Zaskakujące dane o średnich cenach transakcyjnych. Gdańsk droższy niż Warszawa

W większości dużych miast Polski w IV kwartale 2024 r. mieszkania były kupowane w niższych cenach niż w poprzednim 3-miesięcznym okresie. Czy to początek trendu spadkowego?

Wiosenne obowiązki zarządców nieruchomości

Zima jeszcze trochę potrwa, ale zarządcy nieruchomości już dziś planują pierwsze wiosenne prace porządkowe. Obowiązków wiosną nie brakuje. Cieplejsze i dłuższe dni to idealny moment na przeglądu stanu budynku i przygotowanie go na kolejny sezon - komentarz Mariusza Łubińskego, prezesa spółki Admus zajmującej się profesjonalnym zarządzaniem nieruchomościami.

Domowa fotowoltaika: dlaczego mój falownik często się wyłącza? To może być wina sąsiada. Nocne wyłączenia to norma

Zakładając w domu instalację fotowoltaiczną, każdy oczywiście ma nadzieję na jej długotrwałą, bezawaryjną pracę i oszczędności w rachunkach za prąd. Centralnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest falownik, który przekształca prąd stały w prąd przemienny, czyli taki, który jest wykorzystywany w domowych urządzeniach. Gdy przestaje działać, cała instalacja traci swoją funkcjonalność. A to prowadzi do frustracji. Wbrew pozorom winy za te problemy bardzo często nie ponoszą ani instalatorzy, ani sam sprzęt, a… sąsiedzi.

Zerowy podatek PCC dla młodych: kto nie skorzysta?

Zerowy podatek od czynności cywilnoprawnych to ułatwienie dla osób kupujących pierwsze lokum. Jednak czasem fiskus kwestionuje prawo do zwolnienia.

REKLAMA

Rynek wtórny. W którym dużym mieście w Polsce można kupić mieszkanie za mniej niż 100 tys. zł?

Czy w Warszawie można kupić mieszkanie za niespełna 300 tys. zł, a w Łodzi lub na Śląsku nawet o połowę tańsze? Tak! Eksperci GetHome.pl sprawdzili, ile kosztują najtańsze mieszkania w największych metropoliach.

Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

REKLAMA

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

REKLAMA