Kino domowe - dobór i instalacja
REKLAMA
REKLAMA
Jak zaplanować kino domowe?
Zakup i miejsce ustawienia kina domowego warto zaplanować jeszcze w trakcie prac budowlanych lub remontowych prowadzonych w domu. Pozwoli nam to rozmieścić przewody w taki sposób, aby były możliwie najmniej widoczne. Oczywiście można to również zrobić po wykończeniu, natomiast w takiej sytuacji będzie konieczne kucie ścian by poprowadzić przewody, a następnie ich gipsowanie i malowanie co zwiększy koszty wykończeniowe.
REKLAMA
Jaki zestaw kina domowego wybrać?
Jedną z podstawowych cech rozróżniających zestawy kina domowego jest konfiguracja głośnikowa. Do najpopularniejszych należą układy: 5.1, 5.2, 7.1, 7.2, 9.2. Pierwsza cyfra oznacza liczbę głośników, które będą rozstawione w pomieszczeniu tzw. satelit. Pasmo dźwięku przenoszone przez nie zacznie się na średnio-niskich, a zakończy na wysokich tonach. Cyfra po kropce oznacza liczbę subwoferów, czyli głośników niskowo-tonowych. Będziemy z nich słyszeli pasma nie przenoszone przez satelity.
Możemy spotkać systemy bez subwoferów, wtedy zestaw wymaga dużych głośników abyśmy słyszeli pełne pasmo, co sprawia, że te zestawy są rzadziej stosowane.
Kiedy już wybierzemy konfigurację głośnikową należy rozplanować ich ustawienie w stosunku do telewizora oraz miejsca z którego będziemy najczęściej oglądali telewizję.
Zobacz też: Jak dobrać rozmiar telewizora?
Dodatkowy ekran
Jeżeli wielkość naszego pomieszczenia na to pozwala, możemy zdecydować się na zakup projektora i rozwijanego ekranu. Wtedy poza przewodami głośnikowymi, trzeba będzie poprowadzić również sygnał obrazu od amplitunera do projektora (zazwyczaj poprzez przewód HDMI) oraz zasilania 230V.
Wybór urządzeń
REKLAMA
Przy wyborze urządzeń możemy skorzystać z gotowych zestawów oferowanych przez sklepy takich jak np. odtwarzacz Blu-Ray i amplituner, bądź skompletować samemu zestaw z tzw. „kostek”, czyli pojedynczych urządzeń. Praktycznym rozwiązaniem może być zakup odtwarzacza ze zintegrowanym wzmacniaczem, jednak takie urządzenie nie daje nam zbyt wielu możliwości rozbudowy w przyszłości.
Możemy również kupić prosty zestaw, zwracając jednocześnie uwagę, aby ilość kanałów obsługiwanych przez amplituner była zdecydowanie większa niż aktualnie potrzebujemy. W takiej sytuacji będziemy mogli rozbudowywać zestaw w przyszłości np. o gramofon, lub konsolę do gier.
Jeżeli zależy nam na wysokiej jakości dźwięku warto rozważyć zakup wysokiej klasy odtwarzacza CD. Mimo iż każde DVD i Blu-Ray umożliwi odtwarzanie muzyki to jakość dźwięku z urządzenia dedykowanego do obsługi płyt kompaktowych będzie zdecydowanie wyższa. Dodatkowego charakteru brzmieniowego doda zastosowanie zdecydowanie starego urządzenia.
Dwa wyjścia HDMI z amplitunera – czy są potrzebne?
Wiele modeli amplitunerów wyposażonych jest w dwa wyjścia obrazu. Umożliwi to jednoczesne podłączenie telewizora i projektora. Jeżeli planujemy w naszym zestawie rozwijany ekran to takie rozwiązanie będzie niezbędne, abyśmy mogli oglądać telewizję korzystając z nagłośnienia kina domowego, a następnie obejrzeć film wyświetlany przez projektor bez odłączania przewodów.
Jaki telewizor wybrać?
Kupując telewizor skupiamy się na jego rozdzielczości, opcjach smart i funkcji wyświetlania 3D. Warto również zwrócić uwagę na to, aby zakupione przez nas urządzenia wymieniały między sobą takie informacje jak zmiana głośności, wyciszenie lub załączenie amplitunera z poziomu telewizora. Bardzo ułatwi nam życie, gdy po włączeniu telewizora kino domowe uruchomi się samo, ustawi na odpowiedni kanał, a zmieniając głośność pilotem od telewizora będziemy sterować kino domowe. Chyba nikt nie lubi mieć obok siebie trzech lub więcej pilotów, z których każdym może wykonać tylko jedną operację. Zadbanie o to by urządzenia dobrze komunikowały się między sobą pozwoli nam tego uniknąć.
Zobacz też: Telewizor LCD, plazma czy 3D?
Czy dekoder jest potrzebny?
W świecie telewizji cyfrowej zostaliśmy przyzwyczajeni do wszechobecnych dekoderów telewizyjnych. Jednak można uniknąć ich używania poprzez zastosowanie specjalnej karty dekodującej umieszczanej w telewizorze. O taką kartę należy pytać dostawcę usług telewizyjnych.
Podłączenie kina domowego
REKLAMA
Po dokonaniu zakupu i ustawieniu w wybranym miejscu urządzeń musimy je podłączyć. Dzięki przewodom HDMI (High Definition Multimedia Interface) możemy przekazywać nie tylko dźwięk i obraz, ale również sygnał internetowy, polecenia sterowania między urządzeniami lub zwrotny sygnał audio. Warto kupić przewody wysokiej klasy, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na jakość dźwięku i obrazu.
Jeżeli tylko mamy możliwość starajmy się zamieniać podłączenia EURO, lub RCA na HDMI. Wpłynie to w bardzo dużym stopniu na jakość obrazu i dźwięku. Najłatwiej zobaczyć różnicę podłączając jedno urządzenie w obydwu konfiguracjach i przełączenie w telewizorze między wejściami. Na pewno zaobserwujemy różnicę w wyświetlanym obrazie.
Wiele amplitunerów, które są pewnego rodzaju sercem zestawu umożliwia automatyczną konfigurację głośników. Tzn. po podłączeniu specjalnego mikrofonu urządzenie generuje w odpowiednich częstotliwościach szumy, a następnie mierzy odległość i poziom głośności w celu wyrównania czasu opóźnienia dźwięku docierającego do nas.
Większość urządzeń oferuje możliwość zmiany korekcji brzmienia (equalizer). Czy to w postaci wielopunktowego korektora graficznego, czy jako regulację wysokich i niskich tonów. Pamiętajmy, że jeżeli brzmienie zestawu nie do końca nam odpowiada możemy dzięki tym ustawieniom dostosować je do swoich upodobań.
Jak testować kino domowe?
Sprawdzając wybrane urządzenie warto pamiętać, iż telewizory na wystawie są ustawione tak, by pokazać 100% swoich możliwości, jednak podczas dłuższego oglądania może być to męczące dla wzroku. Pamiętajmy aby testując urządzenie sprawdzać je na filmach oraz muzyce jaką znamy. Ma to duże znaczenie, ponieważ to że zestaw świetnie odtwarza muzykę klasyczną, nie znaczy iż będzie zachowywał się równie dobrze przy muzyce rockowej.
Zobacz też: Reklamacja sprzętu – kiedy mamy taką możliwość?
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.
REKLAMA