Kuchnia z wyspą - aranżacyjny przebój ostatnich lat
REKLAMA
REKLAMA
Wyspa kuchenna to przeważnie zespół wolnostojących szafek, przykrytych blatem z tworzywa, drewna lub kamienia. Jej funkcjonalny charakter i szereg korzyści, które oferuje sprawiły, że jest chętnie stosowana tam, gdzie kuchnia łączy się za salonem lub w pomieszczeniach o większym metrażu. Może występować w kilku głównych wariantach.
Zobacz: Kuchnia w drewnie. Przykładowe aranżacje
- Najczęściej spotkamy wyspy z samym blatem, z płytą indukcyjną, zlewozmywakiem lub posiadające jedno i drugie. Niezależnie od formy, wyspa kuchenna jest doskonałym wyborem, jeżeli chcemy przygotowywać posiłki komfortowo i szybko, a kuchni nadać unikalnego charakteru – mówi Marcin Małecki, ekspert ds. okuć meblowych w firmie Häfele, będącej renomowanym producentem i dystrybutorem akcesoriów meblowych, budowlanych i oświetlenia LED.
Polecany produkt: Związki partnerskie - prawa, majątek, podatki - PDF
Polecany produkt: 30 pomysłów na zarabianie w domu
Jak zaprojektować kuchnię z wyspą?
Wybierając rozwiązanie dla siebie, musimy odpowiedzieć na kilka pytań. Jakiej kuchni chcemy? Jak lubimy gotować? Ile czasu spędzamy w kuchni? Które korzyści są dla nas najważniejsze? Chodzi o to, by wnętrze było doskonale dopasowane do potrzeb domowników.
Zobacz: Jak urządzić kuchnię w stylu skandynawskim?
- To pierwszy krok do aranżacji kuchni z wyspą. Następnym jest zaplanowanie układu mebli, który da nam wygodę poruszania się i sięgania po najpotrzebniejsze akcesoria – tłumaczy Marcin Małecki.
Projekt kuchni
REKLAMA
Pamiętajmy, że jeżeli wyspę ustawiamy w zamkniętym pomieszczeniu, to nie mniejszym niż 15-20 mkw. Jaka powinna być minimalna odległość wyspy od reszty zabudowy? Dopuszcza się 90 cm, ale o wiele bezpieczniej będzie zachować od 100 do 120 cm wolnego miejsca. Decydując się na instalację płyty indukcyjnej lub komory zlewozmywaka, zostawmy jeszcze 100 cm wolnego blatu, na którym wykonamy kuchenne prace.
- Tę przestrzeń można łatwo powiększyć, jeżeli wykorzystamy rozwiązania w stylu Accuride. To prowadnice, które odpowiednio przystosowane, umożliwiają przesuwanie blatów, odsłanianie lub zasłanianie płyt grzewczych i zlewozmywaków – podpowiada Marcin Małecki.
Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach
Polecany produkt: Testamenty, spadki, darowizny - PDF
Drzwi i systemy przesuwne
Warto skorzystać np. z systemów drzwi przesuwnych, które pozwalają na otwieranie drzwi szafek w jednej płaszczyźnie. Dzięki temu unikniemy zajmowania miejsca wokół wyspy przez fronty uchylane po łuku. Łatwiej też będzie zamknąć bryłę kuchennej zabudowy i dopasować ją do charakteru reszty pomieszczenia.
- Kolejnym ciekawym rozwiązaniem są zawiasy z funkcją cichego domykania. Zabezpieczą one fronty wyspy przed trzaskaniem, a tym samym zapewnią komfort domownikom – mówi Marcin Małecki. – W przypadku kuchni otwartych, sąsiadujących z salonem, to szczególnie istotne, ponieważ w ten sposób ograniczamy hałas w mieszkaniu.
Nie zapomnij o pochłaniaczu zapachów i innych akcesoriach
Prócz głośnych odgłosów, warto też zmniejszyć ilość zapachów po gotowaniu. Dlatego żadna kuchnia z wyspą nie obejdzie się bez dobrego pochłaniacza. Przydatne będą też rozwiązania chroniące okolice płyty grzewczej przed bryzganiem oleju oraz potraw. Co króluje w temacie wyglądu wysp kuchennych? Dobrym wyborem będą połączenia bieli i pastelowych kolorów – szczególnie w obszarze frontów. Osoby śledzące najnowsze wnętrzarskie trendy, powinny też zrezygnować z uchwytów meblowych na rzecz rozwiązań typu push, gdzie otwieranie i zamykanie odbywa się poprzez nacisk na przód szafki lub szuflady.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.