REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Projektujemy kuchnię z Ikea

Subskrybuj nas na Youtube
Kuchnia IKEA. Fot. IKEA
Kuchnia IKEA. Fot. IKEA
Ikea

REKLAMA

REKLAMA

O tym, jak ważny jest dobry projekt kuchni wie chyba każdy. Dobrze zaplanowana kuchnia pozwoli nam w sprawny sposób przygotowywać posiłki. Badania Ikea wykazały, że ok. 70% Polaków ma kuchnie nie większe jak 15m2, a pozostała część, nawet mniejszą. Jak zaprojektować funkcjonalna kuchnię? Na co zwracać uwagę przy zakupie kuchni. Zobacz poradnik.

REKLAMA

Kuchnia, dla Polaków jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu, dlatego też każdy stara się ją zaprojektować zgodnie z swoimi marzeniami i pomysłami.

Te marzenia mogą się spełnić dzięki nowemu systemowi mebli kuchennych METOD, który pojawi się w Polsce już 1 kwietnia 2014 roku. Mówiąc „zupełnie nowy”, mamy ma na myśli wymiary modułów, obudowy szafek, drzwi, zawiasy, szuflady, elementy wyposażenia, styl – dosłownie wszystko. Dzięki innowacyjnym zmianom dopasowanie kuchni na miarę własnych potrzeb będzie teraz dużo łatwiejsze.

Zobacz także: Kuchnie w jaskrawych kolorach. Dużo zdjęć

Jakie są kuchnie Polaków?

Wielu z nas mieszka na małych powierzchniach. Z badań przeprowadzonych na zlecenie IKEA wynika, że około 70% Polaków ma kuchnię o wymiarach 6-15 m2, a około 20% nawet mniejszą niż 6 m2. Tylko w co dziesiątym domu jej metraż przekracza 15 m2. Ze względu na ograniczoną powierzchnię tylko co setny Polak ma kuchnię z wyspą, choć wielu o takiej marzy. W niewielu domach jest ona także połączona z jadalnią (tylko u 15% badanych). Polskie kuchnie są w większości zaaranżowane w kształcie litery „I” lub „L” (ponad 60%).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Pomysł na blat kuchenny

Na co zwracamy uwagę przy zakupie kuchni?

Tylko 10% spośród badanych ma względnie nową kuchnię (nie starszą niż 2-letnią), a 1/3 chciałaby zmienić jej aranżację. Przy zakupie mebli kuchennych dużą wagę przywiązujemy do jakości i trwałości – w końcu jest to zakup na lata, ale ważna jest też przystępna cena (czynniki te zostały wskazane jako jedne z kluczowych przy wyborze kuchni przez ponad połowę respondentów). Fakt, że nowa kuchnia ma nam służyć przez długi czas, ma też znaczący wpływ na wybór stylu. Polacy stawiają na nowoczesność i uniwersalność, ponieważ łatwiej jest dopasować taką kuchnię do zmieniających się trendów oraz indywidualnych preferencji poprzez dobór dodatków. Największą popularnością cieszą się drewniane meble w jasnych barwach (dominują białe i beżowe fronty) – wybiera je aż 75% Polaków.

Dodatkowo badania IKEA pokazały, że kobiety (prawie 60%) bardzo cenią sobie możliwość zakupu kuchni „od ręki”. IKEA oferuje więc gotowe moduły wraz z możliwością zaplanowania i aranżacji kuchni oraz jej transportem i montażem na miejscu – dzięki temu klienci oszczędzają czas, a cały proces urządzania kuchni staje się znacznie łatwiejszy i przyjemniejszy.

Nasza wymarzona kuchnia

Idealna kuchnia Polaka powinna być przede wszystkim funkcjonalna, uporządkowana, dobrze zorganizowana i praktyczna. Chcemy się w niej swobodnie poruszać i mieć łatwy dostęp do potrzebnych rzeczy. Nie lubimy przy tym, jak za dużo przedmiotów stoi na wierzchu, dlatego cenimy sobie możliwość schowania ich do szafek czy szuflad. W polskiej kuchni musi też panować porządek, preferujemy więc meble, które nie brudzą się zbyt szybko i aranżujemy ją tak, aby była łatwa do sprzątania.

Zobacz także: Projekty kuchni: kuchnia w bloku

REKLAMA

Pomimo praktycznego podejścia do urządzania kuchni, mamy do niej również stosunek emocjonalny. Dla większości Polaków kuchnia to znacznie więcej niż pomieszczenie, w którym gotujemy i spożywamy posiłki. Często jest ona miejscem rodzinnych rozmów i spotkań z przyjaciółmi, a także pracy, zabawy czy odpoczynku. W wielu przypadkach odgrywa znaczącą rolę w budowaniu więzi międzyludzkich. Chcemy więc czuć się w niej dobrze i bezpiecznie.

„Kuchnia to dla wielu osób serce domu, dlatego mamy w stosunku do niej bardzo duże oczekiwania. Musi być tak funkcjonalna i wygodna, żebyśmy mogli poruszać się w niej niemal intuicyjnie, trwała i uniwersalna, aby służyła nam na długi czas, a do tego w dobrym stylu i oczywiście w przystępnej cenie” – powiedziała Evelyn Higler, dyrektor generalny IKEA w Polsce.

IKEA METOD odpowiedzią na potrzeby Polaków

Nowy system mebli kuchennych IKEA METOD to świetne rozwiązanie dla Polaków, zwłaszcza że większość z nas ma małe kuchnie. METOD oparty jest na modułach o prostych kształtach i rozmiarach będących wielokrotnością 20 cm, dzięki czemu umożliwia tysiące kombinacji. Moduły można dowolnie dobierać i zestawiać aż powstanie kuchnia, która idealnie dopasuje się do wnętrza, jak ubranie szyte na miarę. Przypomina to zabawę klockami i tak samo uruchamia wyobraźnię. Natomiast swoboda w rozmieszczaniu szuflad i drzwi sprawia, że wygląd zewnętrzny kuchni nie jest zależny od sposobu, w jaki zorganizowane jest wnętrze – można mieć dużo widocznych drzwiczek i szuflad albo schować je za jednym lub kilkoma frontami.  W wymarzonej kuchni nie trzeba iść na kompromis i wybierać pomiędzy wyglądem a funkcjonalnością. METOD ma jeszcze wiele innych zalet i innowacyjnych rozwiązań ułatwiających urządzenie wspaniałej kuchni. Już od 1 kwietnia wszystkie będzie można zobaczyć w sklepach IKEA.

Zobacz także: 10 pomysłów na białą kuchnię

Nazwa marki IKEA to akronim – skrót utworzony z pierwszych liter imienia, nazwiska oraz nazw farmy i parafii, skąd pochodzi założyciel firmy (Ingvar Kamprad Elmtaryd Agunnaryd).

IKEA jest innowatorem oraz doradcą w zakresie wyposażenia wnętrz, którego celem jest tworzenie lepszego życia na co dzień dla wielu ludzi. IKEA jest godną zaufania, stabilną finansowo i stale rozwijającą się firmą. IKEA w Polsce posiada obecnie osiem sklepów, które w roku finansowym 2013 odwiedziło ponad 20 milionów osób. Ponadto, poprzez Inter IKEA Centre Group Poland, firma zbudowała i zarządza siedmioma parkami oraz centrami handlowymi. W Jarostach koło Piotrkowa Trybunalskiego zlokalizowane jest Regionalne Centrum Dystrybucyjne, które obsługuje sklepy IKEA w Polsce, Czechach, Słowacji, Rumunii, Bułgarii i na Węgrzech. Biuro Zakupów współpracuje z producentami mebli i artykułów wyposażenia wnętrz w regionie Europy Centralnej, dostarczając je do sieci IKEA na całym świecie.

Źródło: IKEA

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA