REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Rodzaje oświelenia w biurze - światło dzienne i sztuczne

Materiały prasowe
Oświetlenie gabinetu Fot. Rockfon
Oświetlenie gabinetu Fot. Rockfon
Rockfon

REKLAMA

REKLAMA

Odpowiednie oświetlenie w biurze ma duży wpływ na jakość pracy i na nasze zdrowie. Właściwe oświetlenie biura sprawia, że pracownik jest w stanie wykonywać swojej obowiązki efektywniej i łatwiej jest mu się skoncentrować. Zobacz, jakie rodzaje oświetlenia można zastosować w biurze.

Właściwe oświetlenie stanowiska pracy jest kluczowe dla zdrowia naszych oczu, pomaga w koncentracji i sprawia, że wolniej odczuwamy zmęczenie. Dlatego niezależnie od tego czy urządzamy kącik do odrabiania lekcji dla dziecka, czy własne biuro, jednym z najważniejszych jego elementów są odpowiednie warunki oświetleniowe.

REKLAMA

Oświetlenie biurka jest jednym z głównych czynników wpływających na samopoczucie, wygodę i koncentrację podczas pracy. Jeśli jest odpowiednie, zmniejsza uczucie zmęczenia wzroku oraz zwiększa naszą efektywność. Najkorzystniejsze jest światło dzienne, dlatego powinniśmy je maksymalnie eksploatować. To dzięki niemu mamy więcej energii – niezmiernie istotnej, gdy spędzamy przed komputerem wiele godzin. Niestety często dostęp do światła naturalnego jest ograniczony, np. gdy pracujemy w godzinach popołudniowych lub w okresie zimowym. Wówczas musimy polegać na świetle sztucznym.

Zobacz także: Akcesoria biurowe z naturalnych materiałów

Światło dzienne

Jeśli mamy możliwość zaplanowania układu mieszkania lub biura od podstaw – pomieszczenie, w którym będziemy pracować najlepiej jest usytuować od strony północnej. Wówczas promienie słoneczne będą padać równomiernie na całą powierzchnię, ograniczając przy tym rzucanie kontrastowych cieni. Gdy potrzebujemy większego natężenia światła, wybierzmy okna od strony zachodniej. Jeśli to niemożliwe, zdecydujmy się przynajmniej na duże przeszklenia, które sprawią, że do wnętrza wpadnie więcej światła dziennego.

Zobacz także: Półki i regały: inspiracje

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Jakość oświetlenia zależy głównie od liczby przeszkleń i ich usytuowania. W małych pomieszczeniach najlepiej sprawdzi się jedno centralne okno, które pozwoli równomiernie oświetlić wnętrze. Im większa przestrzeń, tym większa powinna być ich liczba, np. w biurze o powierzchni 16 m2 dwa okna zapewnią prawidłowe nasłonecznienie przez większą część dnia.

Nadmiar światła może też sprawiać dyskomfort, dlatego ustawienie biurka naprzeciw okna nie jest najlepszym rozwiązaniem. W przeciwnym razie jasna płaszczyzna będzie odbijać się na ekranie komputera, co może powodować przemęczenie wzroku.

Zobacz także: Jak dobrać odpowiednią lampkę do gabinetu?

Światło sztuczne

Na optymalne wykorzystanie światła w pomieszczeniach w znacznym stopniu wpływa także rodzaj sufitu. W biurach bardzo dobrze sprawdzają się sufity podwieszane o wysokim współczynniku odbicia światła.

Właściwie dobrane parametry w zakresie odbijania światła pomagają je efektywnie wykorzystać. Białe, matowe sufity bardzo dobrze odbijają światło i równomiernie je rozpraszają. Nie tworzą rażących refleksów czy kontrastowych cieni  – potwierdza Andrzej Skrzypczak z firmy Rockfon.

REKLAMA

Promienie słońca, które docierają do pomieszczenia, są odbijane przez jasną powierzchnię sufitu i łagodnie rozpraszane. Stopień wykorzystania naturalnego oświetlenia określa współczynnik odbicia światła. Najlepiej, jeśli wybieramy płyty sufitowe, dla których wartość tego współczynnika wykosi 85–87%.

Wysoka zdolność sufitów podwieszanych do odbijania światła wpływa także na efektywność energetyczną. Źródła światła wmontowane w taki sufit mogą mieć mniejszą moc. Tym samym możliwe jest zaoszczędzenie energii zużywanej przez oświetlenie elektryczne.

Zobacz także: Designerskie zegary gabinetowe: GALERIA


Komfort pracy wieczorem - oświetlenie sztuczne

Żeby komfort pracy nie zmniejszał się, gdy pracujemy wieczorem, konieczne jest zamontowanie odpowiedniego światła sztucznego. Praktycznym rozwiązaniem jest wybór lamp fluorescencyjnych, czyli świetlówek liniowych. Równomiernie rozprowadzają światło i stanowią ekologiczną alternatywę dla tradycyjnych i wciąż bardzo popularnych „żarówek”. Takie rozwiązanie zmniejszy efekt zmęczenia wzroku, a dodatkowo zredukuje wydatki za energię.

Zobacz także: Podpórki do książek jako dekoracje

Miejscowe oświetlenie stanowiska pracy - lampka na biurku

Równie ważne jest miejscowe oświetlenie stanowiska pracy, najlepiej lampką biurkową. Dla poprawienia komfortu producenci oferują lampy z długim ramieniem, co umożliwia większe pole manewru. Dzięki temu źródło światła będzie padać na sporą powierzchnię biurka. Stawiając na jakość i oszczędność, wybierzmy żarówki halogenowe. Posłużą nawet kilkakrotnie dłużej od zwykłej żarówki i zyskamy intensywną wiązkę światła o przyjemnej dla oka barwie. Warto stworzyć w biurze takie warunki oświetleniowe, które z jednej strony będą sprzyjały zdrowiu i efektywności, a z drugiej pozwolą maksymalnie wykorzystać zalety światła naturalnego oraz zastosować najbardziej oszczędne źródła światła sztucznego.

Zobacz także: Jak urządzić gabinet?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA