Bukiet to za mało
REKLAMA
REKLAMA
Układ ramowy
REKLAMA
Do stworzenia interesującej aranżacji przyda się stylowa, drewniana rama od obrazu lub starego lustra. Może wyszperamy jakąś na pchlim targu? Potrzebujemy również sztywnej kanwy (takiej, jak do haftu krzyżykowego), kilku gwoździków, igły z nitką, kleju (najlepszy jest wikol), oczywiście suszonych roślin i... dużo fantazji. Z tyłu ramy gwoździkami przybijamy płótno tak, by było mocno naciągnięte i nie wystawało poza brzegi. Wybieramy rośliny; świetnie prezentuje się pęk suchego wrzosu, gałązki jarzębiny czy kłosy zbóż. Tworząc obraz można zdecydować się na układ symetryczny – na środku płótna, lub asymetryczny – wówczas zaczynamy od dolnego rogu. Rośliny delikatnie przyszywamy do płótna. Szycie maskujemy kawałkami mchu lub kory, które przyklejamy na końcu. Na zakończenie możemy całość ostrożnie spryskać lakierem do włosów – to utrwali kompozycję i nada jej połysk.
Kuchenne czary
Kuchnia to miejsce, które również możemy udekorować suchymi roślinami. Jednak nawet efektowny bukiet może przeszkadzać w pracy; tutaj lepiej sprawdzą się inne ozdoby. W bajkowej kuchni czarownicy zwykle możemy zobaczyć pęki tajemniczych ziół. Możemy wykreować taki nastrój również w swoim domu. Pachnące wiązanki ziół to efektowna ozdoba, która szczególnie pasuje do stylu wiejskiego, rustykalnego, z drewnianym stołem i żeliwnymi garnkami. Nowocześnie aranżowanym wnętrzom dodaje przytulności i domowego ciepła. Szałwia, tymianek, bazylia czy mięta związane w pęczki i powieszone nad stołem wyglądają bardzo efektownie. Zioła możemy też układać w małych, wiklinowych koszyczkach. Dekorując kuchnię nie zapominajmy także o warkoczach czosnku i wianuszkach suszonych grzybów.
W stylu Halloween
REKLAMA
Dynia kojarzy się teraz przede wszystkim z amerykańską dekoracją na noc duchów. Może też być efektownym naczyniem na naszą jesienną kompozycję. Dynia powinna być dojrzała, bez plam. Odcinamy ostrym nożem górną część, mniej więcej 1/3. Miąższ najlepiej wydobyć łyżką, starając się jak najdokładniej oskrobać ścianki. Wydrążoną dynię możemy suszyć w lekko nagrzanym piekarniku, a następnie polakierować, żeby nadać jej ładny połysk.
Oryginalną dekorację stworzymy wypełniając nasze naczynie kasztanami i żołędziami, w które wetkniemy suche kwiaty. Pięknie prezentują się np. astry czy hortensje. Jeśli chcemy, by kompozycja była bardziej trwała, możemy użyć gąbki florystycznej lub plasteliny, a żołędzi użyć do zamaskowania podłoża.
Anna Błaszczyńska
www.PocztaKwiatowa.pl
REKLAMA
REKLAMA