Oświetlenie stołu w jadalni. Poradnik
REKLAMA
REKLAMA
Projekt instalacji elektrycznej
Pierwszym elementem decydującym o oświetleniu stołu w jadalni jest montaż instalacji elektrycznej. Jeśli jesteśmy przed lub w trakcie budowy domu, pomyślmy o odpowiednim rozmieszczeniu obwodów elektrycznych. Najlepszym rozwiązaniem jest poprowadzenia co najmniej dwóch niezależnych obwodów – jednego odpowiedzialnego za światło ogólne i drugiego, który będzie odpowiadał za światło funkcjonalne. Dzięki temu rozwiązaniu będziemy mogli wyłączać światło funkcjonalne niezależnie od oświetlenia ogólnego.
REKLAMA
Oświetlenie ogólne pomieszczeń
REKLAMA
Przy projektowaniu oświetlenia ogólnego warto zwrócić uwagę na to aby światło było odpowiednio rozproszone. Nowoczesne projekty przewidują zastępowanie lamp i żyrandoli na rzecz oświetlenia ukrytego w sztukateriach czy półkach umieszczonych pod sufitem. Jeśli jednak decydujemy się na tradycyjne oświetlenie, na rynku mamy bardzo duży wybór lamp stojących, sufitowych i kinkietów – pamiętajmy, że pierwsze z nich zajmują stosunkowo dużo miejsca, zwłaszcza gdy ich światło ma się odbijać od sufitu. Możemy również zastosować tak zwane oczka umieszczane w suficie podwieszanym lub reflektorki natynkowe, które sprawdzają się jako oświetlenie punktowe eksponujące niektóre elementy. Odpowiednio ustawione mogą stanowić oświetlenie ogólne całego pomieszczenia.
Lampy wiszące nad stołem powinny mieć odpowiednio przysłonięte żarówki, tak aby nie raziły osób siedzących. Szczególnie jeśli mamy stół z błyszczącym blatem, zadbajmy o odpowiednie przysłonięcie lampy. Pamiętajmy również, że żarówki halogenowe nie sprawdzą się przy lampach nisko wiszących.
Oświetlenie stołu w jadalni
REKLAMA
Do oświetlenia stołu w jadalni najlepiej sprawdzą się lampy o regulowanej wysokości. Jeśli jednak decydujemy się na model wiszący na jednej wysokości, zamontujmy go 55–60 cm nad blatem. W wypadku dużych lamp konieczne będzie zachowanie większej odległości – do 95 cm. Gdy zależy nam na szczególnym wyeksponowaniu stołu, wybierzmy lampę osłoniętą od góry i z matową szybą od spodu, wówczas całe światło będzie padało na blat. W sytuacji kiedy posiadamy rozkładany stół lub musimy go przesuwać na czas przyjścia gości, możemy wysoko umieścić dekoracyjną lampę albo zdecydować się na lampę z ruchomym ramieniem. Dobrym rozwiązaniem będzie także zamontowanie reflektorów, które da się przekręcać w zależności od tego, jakie miejsce mają oświetlać.
Jeśli posiadamy regulatory światła, tak zwane ściemniacze, zwróćmy uwagę na żarówki montowane w domowych lampach – część żarówek LED i świetlówek kompaktowych może nie działać z typowymi regulatorami.
Temperatura barwowa światła
Do niedawna nikt z nas nie zwracał uwagi na temperaturę barwową ze względu na to, że większość żarówek wytwarzała światło ciepłobiałą. Obecnie gdy na rynku mamy dostępne różnorodne żarówki, warto wiedzieć czym jest temperatura barwowa. Liczymy ją w skali Kelwina (K) i odpowiednio im wyższa temperatura barwowa, tym chłodniejsza biel. Dlatego też 2800 K to barwa bardzo ciepłobiała, 3000 K – ciepłobiała a 5000 K chłodnobiała.
W dobie żarówek energooszczędnych określenie ilości watów traci sens. Porównać strumień świetlny emitowany przez żarówkę możemy w lumenach. Żarówka o strumieniu świetlnym 1300–1530 lm to moc 100 W, 920–1060 lm to 75 W a 700–810 lm to 60 W.
Zobacz także: Stół w jadalni - inspiracje
Zobacz także: Jak zaprojektować jadalnię?
Zobacz także: Projekty kuchni: kuchnia w bloku
REKLAMA
REKLAMA