REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?

Subskrybuj nas na Youtube
sypialnia, oświetlenie Fot. Sigma
sypialnia, oświetlenie Fot. Sigma
Sigma

REKLAMA

REKLAMA

Oświetlenie w sypialni to niezwykle ważny element jej wyposażenia. Najlepiej jest zastosować w sypialni kilka rodzajów oświetlenia. Inne źródło światła będzie potrzebne do czytania przed snem i inne do stworzenia nastroju. W czasie doboru oświetlenia istotna jest również barwa światła.

Jakie oświetlenie wybrać?

Projektując rozmieszczenie oświetlenia w sypialni, warto stosować się do kilku zasad. Do czytania przed snem niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego oświetlenia przy łóżku. Warto zadbać o to, by dolna krawędź abażuru znajdowała się nie wyżej niż 50 cm od poziomu materaca – takie ustawienie zapewni maksymalny komfort przy wieczornej lekturze. W najbliższym czasie czeka Cię remont? Zastanów się nad nieszablonowym doświetleniem kącika do spania i wypoczynku.

REKLAMA

Fot. Sigma

Zobacz także: Trendy oświetlania wnętrz

REKLAMA

Alternatywą dla tradycyjnych lampek są kinkiety montowane na ścianie. Takie rozwiązanie jest estetyczne i oszczędza miejsce na stoliku nocnym. Niezwykle oryginalnie wyglądają zaś lampy mocowane do sufitu po obu stronach łóżka, o łagodnie zwisających, niewielkich kloszach.mówi Dariusz Rodak, właściciel i projektant firmy SIGMA, oferującej lampy do domów oraz oświetlenie dekoracyjne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Symetryczne rozmieszczenie lamp spotęguje sprzyjające odpoczynkowi wrażenie ładu i porządku. Lepiej nie umieszczać nad łóżkiem żyrandola – będziemy się czuć mało komfortowo z lampą zamocowaną tuż nad głową.

Dobrym pomysłem jest rezygnacja z górnej lampy na rzecz oświetlenia punktowego zasilanego z oddzielnych obwodów.

Takie rozwiązanie daje dużą swobodę w kreowaniu nastroju. Jest ono szczególnie korzystne w przypadku, gdy sypialnia służy nam nie tylko do spania, ale też do pracy czy zabawy. Tworzy strefy o różnym przeznaczeniu. Efekt można podkręcić, stosując regulowane ściemniacze do światłaradzi właściciel SIGMY.

Zobacz także: Oświetlenie miejsca pracy – jak to zrobić?

Warto też pamiętać o tym, że oświetlenie skierowane do góry, np. kinkiety, optycznie dodaje pomieszczeniu przestrzeni, natomiast to skierowane do dołu buduje intrygujący nastrój, tworząc jednocześnie wrażenie obniżenia stropu.

Zobacz także: Nastrojowe oświetlenie wnętrz – jak je stworzyć

Barwa światła

Kluczowy jest wybór temperatury światła – ciepła barwa stworzy klimat sprzyjający relaksowi. Wybierając żarówki do sypialni, zwróćmy więc uwagę na oznaczenia dotyczące barwy.

REKLAMA

Wartość 6000 K jest najbliższa właściwościom najzdrowszego dla wzroku światła słonecznego. W sypialni sprawdzą się też cieplejsze barwy poniżej 6000 K. Ich zastosowanie uczyni sypialnię przytulnym, sprzyjającym wypoczynkowi miejscemradzi Dariusz Rodak.

Warto tu wspomnieć o współczynniku oddawania barw. Jest on bezpośrednio związany z temperaturą barwową i oznacza stopień, w jakim barwy oświetlonych przedmiotów odpowiadają ich naturalnemu kolorowi w świetle słonecznym.

Dzięki zastosowaniu ciepłego światła, ocieplimy również tonację całego wnętrza, uzyskując nastrojową atmosferę, która pozytywnie wpłynie na komfort psychiczny domowników podpowiada Dariusz Rodak.

Nieco inne zasady panują w przypadku sypialnianej szafy i toaletki. Najlepiej, by były one oświetlone punktowo jasnym światłem halogenowym. Jest bardzo jasne i idealnie oddaje kolory, co przyda się przy doborze elementów garderoby czy wykonywaniu makijażu.

Dariusz Rodak podkreśla, że przy doborze lamp do sypialni warto też zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonany jest abażur:

Jasne, naturalne materiały będą  łagodnie zmiękczać i rozpraszać światło, warto je więc zastosować w pomieszczeniach przeznaczonych do snu i wypoczynku. Dobrze sprawdzi się też mleczne, matowe szkło. Odpowiedni dobrane lampy będą współgrać z sypialnią nie tylko wizualnie, ale też funkcjonalnie. Na pewno odczujemy więc poprawę jakości wypoczynku, a co za tym idzie – samopoczucia.

Źródło: Sigma

Zobacz także: Kreowanie przestrzeni za pomocą światła

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA