REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Urządzamy kuchnie w stylu vintage

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
AB Redakcja dom
kuchnia, styl vintage Fot. Materiały prasowe
kuchnia, styl vintage Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Kwintesencją stylu vintage we wnętrzu jest swobodne łączenie przeciwieństw i zaproszenie do domu przedmiotów z duszą, historią, które zamiast wartości stricte materialnej oferują nam walory sentymentalne. Należy przy tym pamiętać, że vintage nie boi się nietuzinkowych, odważnych, często przewrotnych połączeń – mówi architekt wnętrz Anna Koszela.

REKLAMA

Biało-niebieska kuchnia w stylu vintage. Fot. Materiały prasowe

Kuchnia w stylu vintage - łączenie przeciwieństw

REKLAMA

Początki stylu vintage nierozerwalnie związane są ze światem mody. Przywracanie do życia starych elementów garderoby, tworzenie z nich fantazyjnych kompozycji, wolnych od jakichkolwiek reguł, stało się prawdziwym odzieżowym przebojem. Po modzie naturalnym środowiskiem popularyzacji stylu vintage stały się wnętrza. Założenia były podobne – druga młodość mebli, akcesoriów, dekoracji, które pozornie lata świetności mają dawno za sobą.

Kwintesencją stylu vintage we wnętrzu jest swobodne łączenie przeciwieństw i zaproszenie do domu przedmiotów z duszą, historią, które zamiast wartości stricte materialnej oferują nam walory sentymentalne. Należy przy tym pamiętać, że vintage nie boi się nietuzinkowych, odważnych, często przewrotnych połączeń – mówi architekt wnętrz Anna Koszela. Vintage jest eklektyczny i ma na celu jak najpełniej wyrazić właściciela. Jednocześnie wymaga od niego dystansu, poczucia humoru i uwolnienia się od ogólnie przyjętych reguł, zasad i schematów. Moda na wnętrzarski vintage trwa od wielu lat i ma się dobrze, a najlepiej widać to w naszych kuchniach.

Zobacz także: Aranżacja wnętrza w dworskim stylu

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kuchnia w stylu vintage

W kuchni w stylu vintage mamy poczuć się przede wszystkim przytulnie. Przy kubku świeżo zaparzonej kawy i jeszcze ciepłej szarlotce wyjętej z naszego retro piekarnika. Telewizyjnym wzorcem kuchennego vintage jest „królestwo” Bree z kultowego serialu „Gotowe na wszystko”. Jest tam wszystko za co kochamy vintage, a więc lodówka z zaokrąglonymi rogami, stylowy robot i mnóstwo klimatycznych dodatków. Styl vintage określany często mianem retro nawiązuje charakterem do lat pięćdziesiątych i najczęściej kojarzony jest z amerykańskimi filmami z tego okresu.

Zobacz także: Jadalnie nowoczesne: GALERIA

Dodatki w kuchni w stylu vintage. Fot. Materiały prasowe

Aranżację kuchni w stylu vintage powinniśmy rozpocząć od doboru odpowiedniej kolorystyki. W kuchniach w tym stylu bardzo często spotkamy oryginalne, a zarazem wyraziste kolory m.in. turkus, krwistą czerwień, czy cytrynowy żółty, które w zestawieniu z bielą i czernią tworzą bardzo czytelne kompozycje kolorystyczne. Na ścianach najczęściej gości biel lub duet bieli z czerniąradzi architekt Anna Koszela.

Zobacz także: Nowoczesne kuchnie: GALERIA


Meble w stylu vintage

REKLAMA

Meble kuchenne w stylu vintage mogą być lakierowane na wysoki połysk i mieć kształtnie zaokrąglone krawędzie. W stylistykę wpisują się również stare krzesła z charakterystycznymi szczebelkami, prosty stół i zapomniany kredens. Nowe życie zyskają dzięki pomalowaniu ich kryjącą farba na biało, pastelowy róż lub błękit. Często możemy odmienić charakter naszych mebli kuchennych stosunkowo niewielkimi nakładami czasu i pieniędzy. Może wystarczyć np. wymiana uchwytów przy szafkach.

Jednym z symboli vintage, a zarazem prawdziwym morzem możliwości dekoracyjnych jest sprzęt AGD. Raczej niewielkie są szanse na znalezienie sprawnej lodówki, miksera, czy ekspresu do kawy rodem z lat 50., ale wielu producentów entuzjastycznie odpowiedziało na modę vintage. Znane marki decydują się na całe linie produktów nawiązujące designem do domowego sprzętu sprzed 60 latdodaje Anna Koszela.

Zwolennicy płyt grzewczych i  zabudowanych lodówek będą bardzo rozczarowani. Tutaj obowiązkowo gotujemy na prawdziwym ogniu (czyli na popularnym gazie), a piekarnik znajduje się bezpośrednio pod palnikami. Lodówka – koniecznie wolno stojąca, z zaokrąglonymi rogami i masywnym poziomym uchwytem do otwierania. W kuchni w stylu vintage napotkamy różne rodzaje materiałów od drewna, przez stal i emalię, aż po plastik. Funkcjonują tu na równorzędnych prawach w myśl zasady, że vintage to sztuka twórczego miksowania. Przy aranżacji kuchni w stylu vintage olbrzymią rolę odgrywają dodatki. W ich poszukiwaniu najlepiej udać się na pchli targ. Znajdziemy tam mnóstwo inspiracji i gotowych rozwiązań do naszej kuchni Obowiązkowo musimy zarezerwować miejsce na duży, okrągły zegar ścienny z czarnymi liczbami i wskazówkami. Wnętrze kuchenne ocieplą słoje i metalowe puszki na przyprawy, makarony i słodycze. Jeżeli chcemy jak najpełniej oddać klimat tamtych czasów powinniśmy zatroszczyć się o stare butelki na wodę mineralną z charakterystycznym syfonem. Czy o czymś zapomnieliśmy?

Oczywiście o brytfannach do pieczenia w różnych rozmiarach i kolorach. Bez nich nie będzie aromatycznych wypieków, a kuchnia vintage bez zapachu ciasta to nie to samo podsumowuje architekt.

Zobacz także: Styl nowoczesny we wnętrzach, czyli jaki?

Źródło: Materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA