REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak umeblować małe mieszkanie?

Materiały prasowe
Mieszkanie Fot. Fotolia
Mieszkanie Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Możliwości finansowe młodych ludzi są ograniczone i najczęściej pozwalają na zakup tylko małego mieszkania. Żeby dało się dobrze funkcjonować w małym mieszkaniu trzeba je umeblować z pomysłem. Do małego mieszkania wybieramy wielofunkcyjne meble i stawiamy na ergonomię.

Popularność małych mieszkań

Branża nieruchomości to w dalszym ciągu poważna przestrzeń do zagospodarowania. Duża podaż związana m.in. z ofensywą budowlaną ostatnich lat, pozwala zaspokoić przynajmniej część zapotrzebowania na własne M. Z drugiej jednak strony, potencjalny nabywca nie zawsze może pozwolić sobie na realizację inwestycji życia. Z rynkowej analizy firmy Reas wynika, że sprzedaż mieszkań w 2013 r. może obniżyć się w stosunku do roku ubiegłego, na co z pewnością wpłynie zakończenie rządowego programu „Rodzina na Swoim”. Jednocześnie, w dalszym ciągu dużą popularnością powinny cieszyć się najmniejsze lokale, na co wskazuje z kolei prognoza Home Broker i Lion's House. Są stosunkowo tanie, dzięki czemu łatwiej je kupić, ale i sprzedać. Stanowią więc atrakcyjny punkt wyjścia dla młodych osób wchodzących w dorosłe życie lub komfortowe miejsce noclegowe między kolejnymi podróżami służbowymi współczesnych managerów. Są też ciekawą formą lokaty kapitału dla inwestujących w nieruchomości. Nic dziwnego, że najnowsze trendy aranżacyjne zawierają mnóstwo praktycznych rozwiązań, pozwalających optymalnie zagospodarować nawet bardzo niewielką przestrzeń. Właściwe ich wykorzystanie jest związane z zastosowaniem się do kilku prostych zasad.

REKLAMA

Zobacz także: Styl skandynawski – prostota i elegancja

Jak powiększyć przestrzeń?

Urządzenie kawalerki, studia czy niewielkiego M2 wymaga często zawarcia funkcjonalności salonu, sypialni, garderoby, kuchni, a nawet przedpokoju w obrębie jednego, maksymalnie dwóch pomieszczeń. Dlatego w pierwszej kolejności trzeba stworzyć całościowy projekt, uwzględniający zarówno techniczne, jak i estetyczne aspekty wykończenia wnętrza. Można go opracować samodzielnie lub zlecić specjaliście. W każdym przypadku wprowadzanie w życie poszczególnych założeń ma służyć uzyskaniu bardzo konkretnych korzyści.

Zobacz także: Cechy stylu skandynawskiego

– Nawet bardzo małe pomieszczenie nie powinno wywoływać nieprzyjemnego wrażenia ścisku i ciasnotyzwraca uwagę Angelika Wiewióra z salonu wyposażenia wnętrz Strefa Zamieszkania – Już na etapie przeglądania farb do ścian, powinniśmy koncentrować się więc na jasnych, chłodnych barwach, które sprzyjają optycznemu powiększeniu wystroju. Należy też uważać, by uzyskany w ten sposób pozytywny efekt wizualny, nie został zaprzepaszczony przez niewłaściwie skompletowane wyposażenie.

Zobacz także: Architekt wnętrz: co zyskujemy i jak wybrać dobrego?

Jak stworzyć odpowiednią kompozycję?

REKLAMA

Zestawienie wszystkich mebli, urządzeń oraz rzeczy osobistych w jednym miejscu to prawdziwe wyzwanie, zwłaszcza dla zwolenników bardziej minimalistycznych aranżacji. Wśród stosowanych obecnie rozwiązań, dużą popularnością cieszą się więc: rozkładane narożniki, smukłe pufy, specjalnie zaprojektowane półki wiszące, a przede wszystkim bardzo pojemne szafy wnękowe. Dodatkowy komfort oraz pewne poczucie intymności może zapewnić wyraźne zaznaczenie podziału na różne strefy użytkowe. Czasem wystarczy parawan, kompozycja roślinna lub po prostu oparcie sofy i uzyskujemy klarowny układ całości.

– Aby każdy element wyposażenia spełniał swoje funkcje i pasował wizualnie do reszty, warto przejrzeć dostępne w salonie sprzedaży wizualizacje lub nawet gotowe aranże. Niejednokrotnie można także skorzystać z usługi profesjonalnego mierzenia remontowanych powierzchnidodaje Angelika Wiewióra ze Strefy Zamieszkania.

Postaw na funkcjonalność

O pełnej funkcjonalności mieszkania możemy mówić, jeśli ma odpowiednio zagospodarowane pomieszczenia typowo użytkowe. W łazience wstawia się małą pralkę i montuje umywalkę o ergonomicznym kształcie z dopasowaną baterią, a miłośnicy długich kąpieli muszą zadowolić się kabiną prysznicową. Natomiast podstawą urządzenia wnęki kuchennej jest specjalnie zaprojektowane umeblowanie o rozkładzie uwzględniającym podstawowe walory pełnowymiarowej kuchni. W przypadku popularnych w ostatnich latach lokali–studiów, strefę gotowania oddziela się od salonu specjalnym barem. Nawet jeśli mieszkanie ma dla właścicieli wyłącznie przejściowy charakter, warto od razu urządzić je możliwie kompleksowo. Dbałość o wygodę aktualnych lokatorów może się bowiem przełożyć na przyszłe profity w postaci korzystnych warunków sprzedaży lub wynajmu.

Zobacz także: Cechy stylu angielskiego we wnętrzach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA