REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaaranżować mikroapartament – podpowiada Natalia Cisowska

apartament Fot. Starter
apartament Fot. Starter
Starter

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej w ofercie mieszkaniowej pojawiają się mikroapartamenty o powierzchniach 12–27 m kw. – taki metraż może przyprawić o aranżacyjny zawrót głowy – jak urządzić 12 m kw. mieszkania? Wydaje się wręcz niemożliwe. A jednak. Jak zaaranżować mikroapartament podpowiada projektantka wnętrz Natalia Cisowska, która urządzała Startery we Wrocławiu.

Okazuje się, że nawet niewielka powierzchnia 12 metrów kwadratowych, jeśli jest dobrze zaprojektowana, może być całkiem wygodna dla swojego właściciela. Projekty aranżacji mikroapartamentów udowadniają, że rozmiar naprawdę nie ma znaczenia, a małe potrafi być piękne i funkcjonalne.

REKLAMA

W jaki sposób możliwe jest mieszkanie na tak małej powierzchni? Czy rzeczywiście 12 metrów kwadratowych może dawać odpowiedni komfort? Takie i inne pytania zadano Natalii Cisowskiej projektantce mikroskopijnych lokali, które właśnie powstają we Wrocławiu.

Czym kierowała się Pani projektując tak małą przestrzeń?

Natalia Cisowska: Projektując Startery kierowałam się zasadą: mała przestrzeń – wiele możliwości. Przede wszystkim chciałam stworzyć funkcjonalne mieszkania, komfortowe dla przyszłych użytkowników. Dwanaście metrów kwadratowych to naprawdę niewiele. Jednak dzięki sprytnym rozwiązaniom, na tak małej przestrzeni, można stworzyć swoją wygodną i przytulną kawalerkę, w której znajdzie się miejsce zarówno do spania, pracy jak również zmieści się aneks kuchenny i łazienka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Starter

Zobacz także: Salon w jasnych kolorach - przykładowe aranżacje

Co trzeba brać pod uwagę projektując tak małe wnętrza?

N.C.: Przy projektowaniu niewielkich wnętrz, ważne jest wykorzystanie każdego centymetra. Podstawą jest dobrze przemyślany projekt. Bardzo pomocne są możliwości, które dają rozkładane i wielofunkcyjne meble przygotowane na wymiar.

Jakieś przykłady?

N.C.: Proszę bardzo. Łóżko na podwyższeniu, pod którym znajduje się szafa ubraniowa lub podest z miejscem do pracy, spod którego można łóżko wysunąć. Sprawdzają się także meble, który w zależności od potrzeb staje się biurkiem albo łóżkiem.

Fot. Starter

Zobacz także: Trendy wnętrzarskie 2013 – aranżacja salonu


Czy właśnie takie rozwiązania proponuje Panie we Wrocławskich Starterach?

N.C: Jedne z wielu. Celem zaprojektowania tych wnętrz było zaoszczędzenie każdego centymetra tej niewielkiej powierzchni i maksymalne wykorzystanie każdego kąta, w którym można zmieścić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia wnętrz, a także przedmioty codziennego użytku.

Czy takie mieszkania nie stają się po jakimś czasie zagracone?

N.C.: Aby uniknąć efekt nieporządku, na tak małej powierzchni ważna jest obecność licznych schowków i szafek, w których łatwo można ukryć rzeczy, które mają być schowane. Ciekawym rozwiązaniem jest także podział mieszkania poprzez drzwi przesuwne czy zasłony. Wnętrze można wtedy modyfikować według potrzeb i okoliczności. Jednak chyba najefektowniejszym elementem w jednym ze Starterów jest łóżko chowane w ścianie, czy w podeście. Dzięki temu, w zależności od pory dnia, czy sytuacji, pomieszczenie pełni zupełnie różne role. Już nie tylko mebel może być wielofunkcyjny, ale i cały pokój.

Fot. Starter

Zobacz także: Jasne i minimalistyczne wnętrza w stylu skandynawskim

Rzeczywiście takie rozwiązania mogą pomóc wykorzystać przestrzeń, ale to jest wciąż zaledwie kilkanaście metrów, czy projektując mikro apartamenty stosowała Pani zabiegi, które optycznie powiększą przestrzeń?           

N.C.: Oczywiście. Optyczne powiększenie przestrzeni można uzyskać dzięki kilku prostym zabiegom, np.: podłoga z tego samego materiału/w tym samym kolorze w całym mieszkaniu, zastosowanie odbijających światło materiałów (np. lakier na wysoki połysk, metal, czy szkło), duże lustro, ażurowe i szklane meble, szafy i zabudowy w jednolitym kolorze. Sprawdza się także sposób na uzyskanie efektu głębi, dzięki zastosowaniu ciemniejszego koloru we wnęce, albo użycie fototapety z motywem perspektywy. Projektując wnętrza mikro apartamentów zależało mi też na tym, aby ta mała przestrzeń nie była nudna. Pracowałam nad tym, aby odpowiednio dobrać kolory, wzory i materiały, które ożywią wnętrze i jednocześnie go nie przytłoczą. W niewielkim mieszkaniu ważny jest efekt lekkości i spójności. Nawet na tak niedużej powierzchni można wyrazić siebie, pokazać swój styl i charakter. Liczy się kreatywność i osiągnięcie ciekawego efektu. Startery pokazują, że funkcjonalność może iść w parze z dobrym designem.

Fot. Starter

Źródło: Starter

Zobacz także: Jak urządzić salon w klimacie podmiejskiej francuskiej rezydencji?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA