REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zaaranżować mikroapartament – podpowiada Natalia Cisowska

Subskrybuj nas na Youtube
apartament Fot. Starter
apartament Fot. Starter
Starter

REKLAMA

REKLAMA

Coraz częściej w ofercie mieszkaniowej pojawiają się mikroapartamenty o powierzchniach 12–27 m kw. – taki metraż może przyprawić o aranżacyjny zawrót głowy – jak urządzić 12 m kw. mieszkania? Wydaje się wręcz niemożliwe. A jednak. Jak zaaranżować mikroapartament podpowiada projektantka wnętrz Natalia Cisowska, która urządzała Startery we Wrocławiu.

Okazuje się, że nawet niewielka powierzchnia 12 metrów kwadratowych, jeśli jest dobrze zaprojektowana, może być całkiem wygodna dla swojego właściciela. Projekty aranżacji mikroapartamentów udowadniają, że rozmiar naprawdę nie ma znaczenia, a małe potrafi być piękne i funkcjonalne.

REKLAMA

W jaki sposób możliwe jest mieszkanie na tak małej powierzchni? Czy rzeczywiście 12 metrów kwadratowych może dawać odpowiedni komfort? Takie i inne pytania zadano Natalii Cisowskiej projektantce mikroskopijnych lokali, które właśnie powstają we Wrocławiu.

Czym kierowała się Pani projektując tak małą przestrzeń?

Natalia Cisowska: Projektując Startery kierowałam się zasadą: mała przestrzeń – wiele możliwości. Przede wszystkim chciałam stworzyć funkcjonalne mieszkania, komfortowe dla przyszłych użytkowników. Dwanaście metrów kwadratowych to naprawdę niewiele. Jednak dzięki sprytnym rozwiązaniom, na tak małej przestrzeni, można stworzyć swoją wygodną i przytulną kawalerkę, w której znajdzie się miejsce zarówno do spania, pracy jak również zmieści się aneks kuchenny i łazienka.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Starter

Zobacz także: Salon w jasnych kolorach - przykładowe aranżacje

Co trzeba brać pod uwagę projektując tak małe wnętrza?

N.C.: Przy projektowaniu niewielkich wnętrz, ważne jest wykorzystanie każdego centymetra. Podstawą jest dobrze przemyślany projekt. Bardzo pomocne są możliwości, które dają rozkładane i wielofunkcyjne meble przygotowane na wymiar.

Jakieś przykłady?

N.C.: Proszę bardzo. Łóżko na podwyższeniu, pod którym znajduje się szafa ubraniowa lub podest z miejscem do pracy, spod którego można łóżko wysunąć. Sprawdzają się także meble, który w zależności od potrzeb staje się biurkiem albo łóżkiem.

Fot. Starter

Zobacz także: Trendy wnętrzarskie 2013 – aranżacja salonu


Czy właśnie takie rozwiązania proponuje Panie we Wrocławskich Starterach?

N.C: Jedne z wielu. Celem zaprojektowania tych wnętrz było zaoszczędzenie każdego centymetra tej niewielkiej powierzchni i maksymalne wykorzystanie każdego kąta, w którym można zmieścić wszystkie niezbędne elementy wyposażenia wnętrz, a także przedmioty codziennego użytku.

Czy takie mieszkania nie stają się po jakimś czasie zagracone?

N.C.: Aby uniknąć efekt nieporządku, na tak małej powierzchni ważna jest obecność licznych schowków i szafek, w których łatwo można ukryć rzeczy, które mają być schowane. Ciekawym rozwiązaniem jest także podział mieszkania poprzez drzwi przesuwne czy zasłony. Wnętrze można wtedy modyfikować według potrzeb i okoliczności. Jednak chyba najefektowniejszym elementem w jednym ze Starterów jest łóżko chowane w ścianie, czy w podeście. Dzięki temu, w zależności od pory dnia, czy sytuacji, pomieszczenie pełni zupełnie różne role. Już nie tylko mebel może być wielofunkcyjny, ale i cały pokój.

Fot. Starter

Zobacz także: Jasne i minimalistyczne wnętrza w stylu skandynawskim

Rzeczywiście takie rozwiązania mogą pomóc wykorzystać przestrzeń, ale to jest wciąż zaledwie kilkanaście metrów, czy projektując mikro apartamenty stosowała Pani zabiegi, które optycznie powiększą przestrzeń?           

N.C.: Oczywiście. Optyczne powiększenie przestrzeni można uzyskać dzięki kilku prostym zabiegom, np.: podłoga z tego samego materiału/w tym samym kolorze w całym mieszkaniu, zastosowanie odbijających światło materiałów (np. lakier na wysoki połysk, metal, czy szkło), duże lustro, ażurowe i szklane meble, szafy i zabudowy w jednolitym kolorze. Sprawdza się także sposób na uzyskanie efektu głębi, dzięki zastosowaniu ciemniejszego koloru we wnęce, albo użycie fototapety z motywem perspektywy. Projektując wnętrza mikro apartamentów zależało mi też na tym, aby ta mała przestrzeń nie była nudna. Pracowałam nad tym, aby odpowiednio dobrać kolory, wzory i materiały, które ożywią wnętrze i jednocześnie go nie przytłoczą. W niewielkim mieszkaniu ważny jest efekt lekkości i spójności. Nawet na tak niedużej powierzchni można wyrazić siebie, pokazać swój styl i charakter. Liczy się kreatywność i osiągnięcie ciekawego efektu. Startery pokazują, że funkcjonalność może iść w parze z dobrym designem.

Fot. Starter

Źródło: Starter

Zobacz także: Jak urządzić salon w klimacie podmiejskiej francuskiej rezydencji?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA