REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak produkuje się drewniane meble ekologiczne?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
zonazielona.pl
Ławka Fot. zonazielona.pl
Ławka Fot. zonazielona.pl
zonazielona.pl

REKLAMA

REKLAMA

Drewniane meble ekologiczne to te, które produkowane są z giętkiego drewna. Meble ekologiczne z giętkiego drewna można produkować na dwa sposoby: techniką laminacji z wykorzystaniem kleju i mniej inwazyjną metodą parową. Przeczytaj jak powstają ekologiczne meble z drewna.

Gięcie drewna ma długą tradycję. Meble z giętego drewna można produkować na dwa sposoby. Większość giętych mebli drewnianych dostępna dziś na rynku wykonywana jest z zastosowaniem techniki laminacji skutecznie zapoczątkowanej przez Michaela Thoneta, w której skleja się ze sobą cienkie warstwy forniru, ściskając je w odpowiednich formach. Klej po wyschnięciu utrzymuje kształt formy. Jest to popularny i uniwersalny proces umożliwiający formowanie zarówno dużych i szerokich elementów (np. siedzisk krzeseł), jak i węższych słupków (np. nogi krzeseł). Minusem tej technologii jest fakt, że produkcja samej okleiny i potem jej sklejanie i formowanie to proces wielostopniowy, w którym zużywa się znaczne ilości kleju, ciśnienia i energii. Wiele firm dopracowuje tę technikę ograniczając jej wpływ na środowisko, stosując ekologiczne kleje, wykorzystując materiały pochodzące z odzysku, optymalizując i skracając poszczególne etapy. Doprowadzona niemal do perfekcji metoda pozwala na stworzenie mebli tak trwałych i elastycznych, że niektórzy producenci przyznają na nie dożywotnią gwarancję.

REKLAMA

Fot. zonazielona.pl

Zobacz także: Ekologiczne materiały - co możemy zastosować w mieszkaniu?


Obecnie, w dobie coraz większego znaczenia poszanowania środowiska naturalnego, techniki gięcia drewna znalazły się w centrum zainteresowania wielu znanych projektantów i producentów. Ogromne korzyści stosowania metod parowego gięcia drewna to brak jakichkolwiek dodatkowych procesów przetwarzania, stosunkowo proste oprzyrządowanie oraz szybkość samego procesu. Gięcie parowe jest skutecznym i efektownym procesem, który jednocześnie formuje i hartuje drewno. Jest to proces bardziej ekonomiczny i nienaruszający jakości samego materiału. Wykorzystuje najbardziej naturalne właściwości drewna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Ekologiczne tapety inspirowane naturą: GALERIA


Fot. zonazielona.pl

Drewno jest złożonym materiałem, jak włókno węglowe lub żelbet, a metoda odkształcania drewna w wysokiej temperaturze pary wodnej zmienia jego wewnętrzną strukturę. Drewno składa się z włókien, które są połączone ze sobą klejowatą substancją zwaną lignum (ligniną). Włókna nadają drewnu wytrzymałość na rozciąganie, a lignum – wytrzymałość na ściskanie. Włókna węglowe i żywica epoksydowa, materiały używane choćby przy budowie łodzi i rakiet tenisowych ze względu na swoją wytrzymałość, zachowują się w ten sam sposób. Nic więc dziwnego, że do niedawna wiele sprzętów sportowych, np. narty i rakiety, były tradycyjnie produkowane z drewna jesionowego giętego metodą parową, właśnie ze względu na ogromną wytrzymałość tego materiału. Jesion, jeden z najtwardszych gatunków, daje drewno tym twardsze, im szybciej rośnie drzewo. Ten szybko rosnący materiał zwany jest jesionem sportowym. Co ciekawe, rosnąc pochłania więcej dwutlenku węgla niż jakiekolwiek inne drzewo.

Zobacz także: Jak stworzyć wnętrze w stylu eko?

REKLAMA

Lignina mięknie w 100 stopniach C, a więc w temperaturze pary wodnej. Po zmiękczeniu ligniny włókna mogą ślizgać się jedno po drugim wydłużając lub skracając fragment drewna. To właśnie jest potrzebne do uzyskania krzywizny. Powolne studzenie ligniny utrwala nowo osiągnięty kształt i drewno twardnieje. Im wyższa wilgotność drewna tym łatwiej będzie się ono wyginało, ale również może się mocniej skurczyć i wypaczyć po wyschnięciu. Sztuka więc polega tutaj na znalezieniu optymalnego poziomu wilgotności oraz warunków i tempa suszenia drewna. I tak oto parowa metoda gięcia w jednym kroku przekształca naturalne drewno w uformowany, wykończony i zahartowany element, pozwalając jednocześnie na uzyskanie prawdziwie przestrzennych, trójwymiarowych kształtów i zachowując piękno naturalnego materiału.

W nowoczesnych metodach gięcia parowego (np. metoda opracowana przez znanego brytyjskiego projektanta Davida Collwela) przeróbka drewna została zredukowana czasem nawet o dwie trzecie, całkowicie zlikwidowano pylenie, a cały nacisk kładzie się na wykorzystanie ludzkich umiejętności. Dzięki temu w ogromnym stopniu zredukowano zużycie energii i wszystkie niepożądane efekty uboczne procesu produkcji.

We współczesnym wzornictwie drewno przeżywa prawdziwy renesans, a projektanci prześcigają się w proponowaniu nowych, niezwykłych form. Nowoczesne metody i tradycyjny, naturalny materiał pozwalają na stworzenie mebli trwałych, nowoczesnych i pięknych, które sprawdzają się w klasycznych i nowoczesnych wnętrzach. Sama forma przedmiotów z giętego drewna może być tak zaskakująca, że czasem przypominają one raczej rzeźby niż przedmioty codziennego użytku.

Fot. zonazielona.pl

Zobacz także: Zasada 3R – co to jest?

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań. Kupujący mają coraz większy wybór, ale czy z niego korzystają?

Deweloperzy oddają coraz więcej mieszkań, ale kupujący mają problem z wkładem własnym. Wprawdzie nie ma dopłaty do kredytu mieszkaniowego, ale ci, którzy nie mają oszczędności wciąż mogą – pod pewnymi warunkami – uzyskać gwarancję wkładu własnego na zakup pierwszego M.

Sztuczna inteligencja. McKinsey: Tylko 1 proc. menedżerów określa wdrożenia AI w swoich organizacjach jako dojrzałe

Choć zastosowanie gen-AI w 2024 r. znacząco wzrosło, a 78 proc. respondentów deklarowało w ub.r. użycie co najmniej jednej funkcji biznesowej tego rozwiązania w porównaniu do 55 proc. rok wcześniej, to jedynie 1 proc. menedżerów określa wdrożenie AI w ich w organizacjach jako dojrzałe.

Ceny mieszkań na rynku wtórnym nie spadają, choć kupujący wciąż bardzo na to liczą

W pierwszym kwartale 2025 roku ceny ofertowe mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski spadły. Mimo to kupujący wciąż liczą, że będą one jeszcze niższe. Czy te oczekiwania kupujących są realne?

Niższe ceny mieszkań 2025: Warszawa, Wrocław, Kraków. Ile kosztują mieszkania za metr w innych dużych miastach Polski?

Jakie są ceny mieszkań w Warszawie, Krakowie, we Wrocławiu i innych dużych miastach w 2025 roku? Okazuje się, że w stolicy, Krakowie i we Wrocławiu ceny mieszkań spadły. Ile kosztują mieszkania za metr?

REKLAMA

Kolorowanki wielkanocne do druku pdf: jajka, zajączek, koszyczek

Pobierz kolorowanki wielkanocne do druku w formacie pdf. Dostępne wzory to jajka, zajączek, uszy zajączka i koszyczek wielkanocny.

Pierwsze klucze: będą jednak dopłaty z budżetu państwa dla kupujących nowe mieszkania, ale tylko z budownictwa społecznego

Dopłata do kredytu? Jeśli na mieszkanie, które jest nowe, to tylko w spółdzielni, SIM lub TBS. Nie przewiduje się dopłat do kupna nowych mieszkań budowanych przez komercyjnych deweloperów. Ale mieszkania z budownictwa społecznego mogą być z docelową opcją własności.

Rewolucja w najmie krótkoterminowym w Europie. Nowe przepisy zmieniają krajobraz turystyki

Od tętniących życiem ulic Barcelony po historyczne centrum Budapesztu, europejskie miasta mierzą się z nową rzeczywistością. Najem krótkoterminowy, który zrewolucjonizował sposób podróżowania, stał się jednym z kluczowych wyzwań dla lokalnych społeczności. Jak pogodzić korzyści płynące z turystyki z potrzebami mieszkańców? To pytanie staje się coraz bardziej palące, a odpowiedź na nie kształtują nowe regulacje, które zmieniają krajobraz europejskiego rynku najmu.

Ceny działek 2025. Można kupić nawet pod dużym miastem i zbudować dom taniej niż mieszkanie w centrum

Nie tylko w Warszawie, ale i w Krakowie czy we Wrocławiu ceny działek są na rekordowych poziomach. Ale wciąż można znaleźć plac po okazyjnej cenie pod metropolią i zbudować na nim dom w kosztach zamykając się w cenie niższej niż trzypokojowe mieszkanie w centrum miasta.

REKLAMA

Decyzja lokalizacyjna dla CPK. Co dalej z odszkodowaniem?

Właściciele i użytkownicy wieczyści nieruchomości objętych wnioskiem o wydanie na podstawie decyzji lokalizacyjnej dla CPK z dniem doręczenia zawiadomienia nabywają prawo do odszkodowania z tytułu wywłaszczenia nieruchomości. W zawiadomieniu znajdą również termin wydania nieruchomości i informację o uprawnieniu do powiększenia wysokości odszkodowania.

Truskawki w ogrodzie – czym i jak nawozić na wiosnę?

Truskawki w ogrodzie - za ich smak odpowiada nie tylko odmiana, ale i odpowiednie nawożenie. Kiedy, czym i jak nawozić truskawki? Czy kwiecień to dobry moment na sadzenie truskawek?

REKLAMA