REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak produkuje się drewniane meble ekologiczne?

zonazielona.pl
Ławka Fot. zonazielona.pl
Ławka Fot. zonazielona.pl
zonazielona.pl

REKLAMA

REKLAMA

Drewniane meble ekologiczne to te, które produkowane są z giętkiego drewna. Meble ekologiczne z giętkiego drewna można produkować na dwa sposoby: techniką laminacji z wykorzystaniem kleju i mniej inwazyjną metodą parową. Przeczytaj jak powstają ekologiczne meble z drewna.

Gięcie drewna ma długą tradycję. Meble z giętego drewna można produkować na dwa sposoby. Większość giętych mebli drewnianych dostępna dziś na rynku wykonywana jest z zastosowaniem techniki laminacji skutecznie zapoczątkowanej przez Michaela Thoneta, w której skleja się ze sobą cienkie warstwy forniru, ściskając je w odpowiednich formach. Klej po wyschnięciu utrzymuje kształt formy. Jest to popularny i uniwersalny proces umożliwiający formowanie zarówno dużych i szerokich elementów (np. siedzisk krzeseł), jak i węższych słupków (np. nogi krzeseł). Minusem tej technologii jest fakt, że produkcja samej okleiny i potem jej sklejanie i formowanie to proces wielostopniowy, w którym zużywa się znaczne ilości kleju, ciśnienia i energii. Wiele firm dopracowuje tę technikę ograniczając jej wpływ na środowisko, stosując ekologiczne kleje, wykorzystując materiały pochodzące z odzysku, optymalizując i skracając poszczególne etapy. Doprowadzona niemal do perfekcji metoda pozwala na stworzenie mebli tak trwałych i elastycznych, że niektórzy producenci przyznają na nie dożywotnią gwarancję.

REKLAMA

Fot. zonazielona.pl

Zobacz także: Ekologiczne materiały - co możemy zastosować w mieszkaniu?


Obecnie, w dobie coraz większego znaczenia poszanowania środowiska naturalnego, techniki gięcia drewna znalazły się w centrum zainteresowania wielu znanych projektantów i producentów. Ogromne korzyści stosowania metod parowego gięcia drewna to brak jakichkolwiek dodatkowych procesów przetwarzania, stosunkowo proste oprzyrządowanie oraz szybkość samego procesu. Gięcie parowe jest skutecznym i efektownym procesem, który jednocześnie formuje i hartuje drewno. Jest to proces bardziej ekonomiczny i nienaruszający jakości samego materiału. Wykorzystuje najbardziej naturalne właściwości drewna.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Ekologiczne tapety inspirowane naturą: GALERIA


Fot. zonazielona.pl

Drewno jest złożonym materiałem, jak włókno węglowe lub żelbet, a metoda odkształcania drewna w wysokiej temperaturze pary wodnej zmienia jego wewnętrzną strukturę. Drewno składa się z włókien, które są połączone ze sobą klejowatą substancją zwaną lignum (ligniną). Włókna nadają drewnu wytrzymałość na rozciąganie, a lignum – wytrzymałość na ściskanie. Włókna węglowe i żywica epoksydowa, materiały używane choćby przy budowie łodzi i rakiet tenisowych ze względu na swoją wytrzymałość, zachowują się w ten sam sposób. Nic więc dziwnego, że do niedawna wiele sprzętów sportowych, np. narty i rakiety, były tradycyjnie produkowane z drewna jesionowego giętego metodą parową, właśnie ze względu na ogromną wytrzymałość tego materiału. Jesion, jeden z najtwardszych gatunków, daje drewno tym twardsze, im szybciej rośnie drzewo. Ten szybko rosnący materiał zwany jest jesionem sportowym. Co ciekawe, rosnąc pochłania więcej dwutlenku węgla niż jakiekolwiek inne drzewo.

Zobacz także: Jak stworzyć wnętrze w stylu eko?

REKLAMA

Lignina mięknie w 100 stopniach C, a więc w temperaturze pary wodnej. Po zmiękczeniu ligniny włókna mogą ślizgać się jedno po drugim wydłużając lub skracając fragment drewna. To właśnie jest potrzebne do uzyskania krzywizny. Powolne studzenie ligniny utrwala nowo osiągnięty kształt i drewno twardnieje. Im wyższa wilgotność drewna tym łatwiej będzie się ono wyginało, ale również może się mocniej skurczyć i wypaczyć po wyschnięciu. Sztuka więc polega tutaj na znalezieniu optymalnego poziomu wilgotności oraz warunków i tempa suszenia drewna. I tak oto parowa metoda gięcia w jednym kroku przekształca naturalne drewno w uformowany, wykończony i zahartowany element, pozwalając jednocześnie na uzyskanie prawdziwie przestrzennych, trójwymiarowych kształtów i zachowując piękno naturalnego materiału.

W nowoczesnych metodach gięcia parowego (np. metoda opracowana przez znanego brytyjskiego projektanta Davida Collwela) przeróbka drewna została zredukowana czasem nawet o dwie trzecie, całkowicie zlikwidowano pylenie, a cały nacisk kładzie się na wykorzystanie ludzkich umiejętności. Dzięki temu w ogromnym stopniu zredukowano zużycie energii i wszystkie niepożądane efekty uboczne procesu produkcji.

We współczesnym wzornictwie drewno przeżywa prawdziwy renesans, a projektanci prześcigają się w proponowaniu nowych, niezwykłych form. Nowoczesne metody i tradycyjny, naturalny materiał pozwalają na stworzenie mebli trwałych, nowoczesnych i pięknych, które sprawdzają się w klasycznych i nowoczesnych wnętrzach. Sama forma przedmiotów z giętego drewna może być tak zaskakująca, że czasem przypominają one raczej rzeźby niż przedmioty codziennego użytku.

Fot. zonazielona.pl

Zobacz także: Zasada 3R – co to jest?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA