REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gabinet stomatologiczny „anxiety free”, czyli jaki?

gabinet stomatologiczny Fot. Materiały prasowe
gabinet stomatologiczny Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Gabinet stomatologiczny „anxiety free” to nic innego jak gabinet „wolny od strachu”. Polacy nie chodzą do dentysty dlatego, że się boją wizyty, przerażają ich oczekiwanie wizyty, słyszenie pracy wierteł i zapach. Czego się jeszcze boimy? Jak zaaranżować wnętrze gabinetu, że zmniejszyć stres związany z zabiegiem?

Aż 72 proc. Polaków nie ma kompletnego uzębienia – wynika z najnowszych danych Eurobarometru. Polacy nie tylko nie uzupełniają ubytków, rzadko także zaglądają do dentysty na wizyty kontrolne. Najczęstszym powodem jest strach przed dentystą. Adrenalinę podnosi nam myśl o bólu, znieczuleniu, zapach w gabinecie, a nawet kolor jego ścian i grobowa cisza w poczekalni. Z problemem niechęci przed dentystą postanowił walczyć jeden z warszawskich gabinetów. W mieście powstał ośrodek skrojony na miarę polskiej dentofobii.

REKLAMA

Zobacz także: Top Design Gabinety Stomatologiczne – 11 najbardziej przyjaznych placówek

Gabinet wolny od strachu

REKLAMA

Dentofobia to nic innego, jak lęk przed wizytą u dentysty. Jego przyczyną są negatywne doświadczenia z przeszłości, traumy stomatologiczne, które powstały w dzieciństwie lub lęk przed bólem. Specjaliści porównują  problem do lęku wysokości, arachnofobii i lęku przestrzeni. Według danych portalu dentysta.eu, aż 43 proc. Polaków unika dentysty w obawie przed bólem. Wśród traum, które wpłynęły na rzadkie wizyty u dentysty Polacy najczęściej wymieniają ból podczas poprzednich zabiegów, wskazuje go blisko 60 proc. pacjentów. Żeby zminimalizować strach przed leczeniem i traumy, w Warszawie tzw. anxiety free dentysta, czyli gabinet wolny od strachu.

– Z gabinetu usunęliśmy wszystko, co powoduje, że pacjent „nakręca się” przed wizytą. Zamiast białych ścian, są drzewa, zamiast ciszy, relaksująca muzyka. Gabinety zostały tak usytuowane, żeby wchodząc do kliniki nie rzucały się w oczy, powodując automatyczną projekcję w wyobraźni samego zabiegu. Przytłumiliśmy światło, tak jak robi się to w restauracjach. Zamiast zwykłych drzwi, wszędzie są szklane, przez co pacjent nie czuje się zamknięty w klaustrofobicznym pomieszczeniu. To niby detale, ale jak pokazują badania, wpływają one na zachowanie pacjenta i poziom jego stresu – mówi lek. stom. Beata Szwarc, współwłaścicielka Smile Makers w Warszawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Wizytówka firmy, czyli jak urządzić biurową recepcję?

Co nas stresuje w poczekalni?

REKLAMA

I faktycznie, to, w jakim wnętrzu się leczymy ma znaczenia. Za stres przed wizytą może być odpowiedzialna np. słyszalna praca wiertła. Ten dźwięk podnosi ciśnienie aż 40 proc. Polaków, dla 35 proc. problematyczny jest zapach, 5 proc. stresuje źle przygotowana, niewygodna poczekalnia – wynika z badań portalu Dentysta.eu na grupie ponad 3,6 tys. Polaków. O tym, co stresuje doskonale od lat wiedzą amerykańscy dentyści. Teraz praktyki „anxiety free” na polski grunt przenoszą także polscy stomatolodzy.

– Odpowiednie wnętrze, podejście lekarza i nowoczesny sprzęt – to trzy czynniki, które są w stanie zminimalizować nasz stres przed wizytą u dentysty. Wnętrze musi być wyciszające, odpowiednio rozplanowane tak, by praca wierteł nie była słyszalna, konieczna jest także wentylacja usuwająca zapach z gabinetu. No i kolory, dziś często dobierane wspólnie ze specjalistami, psychologami, dekoratorami – wyjaśnia dentystka.

Zobacz także: Projekt wnętrza gabinetu lekarskiego – podział pomieszczeń

Wnętrze jak w SPA

Tak też jest w Smile Makers. Klinika została tak zaprojektowana, by jak najmniej kojarzyć się z tradycyjnym wnętrzem stomatologicznym. W projekcie całkowicie zrezygnowano z zimnych barw na rzecz kolorów ziemi. Ważną rolę  odgrywa światło – przytłumione i rozproszone, zawieszone pod obniżanym sufitem. Motywem przewodnim projektu wnętrza stało się natomiast drzewo, którego motyw graficzny rozchodzi się po ścianach poczekalni i gabinetów.

– Te elementy mają odwracać uwagę od zabiegu, rozpraszać uwagę, koncentrować ją na czymś innym. To model przejęty z gabinetów SPA, w którym wnętrza projektuje się w taki sposób, aby potęgowały one uczucie relaksu – mówi dr Szwarc. Pomysł na takie „anxiety free” wnętrze spodobał się organizatorom konkursu TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne. Placówka znalazła się właśnie w gronie 11 gabinetów z całej Polski, które uznawane są za najlepiej zaprojektowane w walce z dentofobią.

Zobacz także: Botticelli w warszawskim Centrum Leczenia Wad Zgryzu Face-Clinic

Źródło: Materiały prasowe

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA