REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gabinet stomatologiczny „anxiety free”, czyli jaki?

Subskrybuj nas na Youtube
gabinet stomatologiczny Fot. Materiały prasowe
gabinet stomatologiczny Fot. Materiały prasowe
Media

REKLAMA

REKLAMA

Gabinet stomatologiczny „anxiety free” to nic innego jak gabinet „wolny od strachu”. Polacy nie chodzą do dentysty dlatego, że się boją wizyty, przerażają ich oczekiwanie wizyty, słyszenie pracy wierteł i zapach. Czego się jeszcze boimy? Jak zaaranżować wnętrze gabinetu, że zmniejszyć stres związany z zabiegiem?

Aż 72 proc. Polaków nie ma kompletnego uzębienia – wynika z najnowszych danych Eurobarometru. Polacy nie tylko nie uzupełniają ubytków, rzadko także zaglądają do dentysty na wizyty kontrolne. Najczęstszym powodem jest strach przed dentystą. Adrenalinę podnosi nam myśl o bólu, znieczuleniu, zapach w gabinecie, a nawet kolor jego ścian i grobowa cisza w poczekalni. Z problemem niechęci przed dentystą postanowił walczyć jeden z warszawskich gabinetów. W mieście powstał ośrodek skrojony na miarę polskiej dentofobii.

REKLAMA

Zobacz także: Top Design Gabinety Stomatologiczne – 11 najbardziej przyjaznych placówek

Gabinet wolny od strachu

REKLAMA

Dentofobia to nic innego, jak lęk przed wizytą u dentysty. Jego przyczyną są negatywne doświadczenia z przeszłości, traumy stomatologiczne, które powstały w dzieciństwie lub lęk przed bólem. Specjaliści porównują  problem do lęku wysokości, arachnofobii i lęku przestrzeni. Według danych portalu dentysta.eu, aż 43 proc. Polaków unika dentysty w obawie przed bólem. Wśród traum, które wpłynęły na rzadkie wizyty u dentysty Polacy najczęściej wymieniają ból podczas poprzednich zabiegów, wskazuje go blisko 60 proc. pacjentów. Żeby zminimalizować strach przed leczeniem i traumy, w Warszawie tzw. anxiety free dentysta, czyli gabinet wolny od strachu.

– Z gabinetu usunęliśmy wszystko, co powoduje, że pacjent „nakręca się” przed wizytą. Zamiast białych ścian, są drzewa, zamiast ciszy, relaksująca muzyka. Gabinety zostały tak usytuowane, żeby wchodząc do kliniki nie rzucały się w oczy, powodując automatyczną projekcję w wyobraźni samego zabiegu. Przytłumiliśmy światło, tak jak robi się to w restauracjach. Zamiast zwykłych drzwi, wszędzie są szklane, przez co pacjent nie czuje się zamknięty w klaustrofobicznym pomieszczeniu. To niby detale, ale jak pokazują badania, wpływają one na zachowanie pacjenta i poziom jego stresu – mówi lek. stom. Beata Szwarc, współwłaścicielka Smile Makers w Warszawie.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Wizytówka firmy, czyli jak urządzić biurową recepcję?

Co nas stresuje w poczekalni?

REKLAMA

I faktycznie, to, w jakim wnętrzu się leczymy ma znaczenia. Za stres przed wizytą może być odpowiedzialna np. słyszalna praca wiertła. Ten dźwięk podnosi ciśnienie aż 40 proc. Polaków, dla 35 proc. problematyczny jest zapach, 5 proc. stresuje źle przygotowana, niewygodna poczekalnia – wynika z badań portalu Dentysta.eu na grupie ponad 3,6 tys. Polaków. O tym, co stresuje doskonale od lat wiedzą amerykańscy dentyści. Teraz praktyki „anxiety free” na polski grunt przenoszą także polscy stomatolodzy.

– Odpowiednie wnętrze, podejście lekarza i nowoczesny sprzęt – to trzy czynniki, które są w stanie zminimalizować nasz stres przed wizytą u dentysty. Wnętrze musi być wyciszające, odpowiednio rozplanowane tak, by praca wierteł nie była słyszalna, konieczna jest także wentylacja usuwająca zapach z gabinetu. No i kolory, dziś często dobierane wspólnie ze specjalistami, psychologami, dekoratorami – wyjaśnia dentystka.

Zobacz także: Projekt wnętrza gabinetu lekarskiego – podział pomieszczeń

Wnętrze jak w SPA

Tak też jest w Smile Makers. Klinika została tak zaprojektowana, by jak najmniej kojarzyć się z tradycyjnym wnętrzem stomatologicznym. W projekcie całkowicie zrezygnowano z zimnych barw na rzecz kolorów ziemi. Ważną rolę  odgrywa światło – przytłumione i rozproszone, zawieszone pod obniżanym sufitem. Motywem przewodnim projektu wnętrza stało się natomiast drzewo, którego motyw graficzny rozchodzi się po ścianach poczekalni i gabinetów.

– Te elementy mają odwracać uwagę od zabiegu, rozpraszać uwagę, koncentrować ją na czymś innym. To model przejęty z gabinetów SPA, w którym wnętrza projektuje się w taki sposób, aby potęgowały one uczucie relaksu – mówi dr Szwarc. Pomysł na takie „anxiety free” wnętrze spodobał się organizatorom konkursu TOP DESIGN Gabinety Stomatologiczne. Placówka znalazła się właśnie w gronie 11 gabinetów z całej Polski, które uznawane są za najlepiej zaprojektowane w walce z dentofobią.

Zobacz także: Botticelli w warszawskim Centrum Leczenia Wad Zgryzu Face-Clinic

Źródło: Materiały prasowe

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

REKLAMA

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

REKLAMA

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

REKLAMA