REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Kamień dekoracyjny – luksusowe wnętrze

Subskrybuj nas na Youtube
Kamienne blaty Fot. MS więcej niż OKNA
Kamienne blaty Fot. MS więcej niż OKNA
MS więcej niż OKNA

REKLAMA

REKLAMA

Kamień dekoracyjny ciągle jest wyznacznikiem luksusu we wnętrzu. Kamień możemy stosować w różnych pomieszczeniach, możemy wykończyć nim blaty w kuchni, a także na ścianach i na podłogach w całym wnętrzu. Popularnym zastosowaniem kamienia we wnętrzu jest ułożenie go wokół kominka – takie połączenie z pewnością wprowadzi odrobinę luksusu. Jak dobrać odpowiedni kamień dekoracyjny?

Choć czasem uznawany za chłodny, jak żaden inny surowiec potrafi nadać wnętrzu niepowtarzalny, luksusowy klimat. Trwały, niezwykle elegancki, a przy tym po prostu praktyczny, jest jednym z chętniej wybieranych materiałów aranżacyjnych w naszych domach.

REKLAMA

Kamień nieprzerwanie święci triumfy jako element architektoniczny oraz wystroju wnętrza, zarówno jeśli mowa o klasycznych, nowoczesnych, jak i awangardowych projektach. Wszystko dzięki olbrzymiej różnorodności oraz bogactwie zastosowań, jakie oferuje ten materiał. Kamień jest surowcem niepowtarzalnym. Każdy egzemplarz posiada unikatowy rysunek, fakturę i barwę. W zależności od rodzaju różni się także właściwościami i wytrzymałością. Dlatego przy jego wyborze podstawowym kryterium jest miejsce zastosowania.

Zobacz także: Styl skandynawski – prostota i elegancja

Kamień dekoracyjny – luksus i szlachetność

REKLAMA

Kamień, uznawany za szlachetny i luksusowy materiał, doskonale odnajduje się w reprezentacyjnych pomieszczeniach. W salonach, przedpokojach i jadalniach stosowany jest głównie na posadzkach, jako okładzina ścian, schodów i kominków oraz w postaci blatów, parapetów i innych elementów dekoracyjnych. Jego trwałość jest nieporównywalna z żadnym innym pokryciem. Nie wymaga konserwacji, jest prosty w czyszczeniu i bardzo trudno o jego uszkodzenie. Po latach zawsze istnieje możliwość  renowacji, po której materiał z powrotem wygląda jak nowy. W zależności od stylu aranżacji oraz gustu domowników, do wyboru jest całe bogactwo materiałów: granity, marmury i trawertyny. Należy jednak pamiętać, żeby podjąć decyzję uwzględniając przede wszystkim względy praktyczne.

Na posadzkach lepiej unikać kamieni miękkich (marmur, trawertyn) chyba że układamy je celowo i świadomie, doskonale za to sprawdzą się granity. Z kolei ozdabiając ściany, możemy pozwolić sobie na skały o niejednorodnej powierzchni i mniejszej wytrzymałości, np. trawertyn. Nowoczesne kominki bardzo często się nagrzewają, ale nie ma to wpływu na obudowę z kamienia naturalnego. Bardzo efektownie wyglądają za to niespotykane, ekskluzywne kamienie, takie jak onyks. Jego barwienie oraz charakterystyczne przezroczystości w połączeniu z żywym ogniem kominka będą pięknie podkreślały grę światła. Dla całości aranżacji istotne będzie towarzystwo, w jakim umieścimy kamień. Materiał ten doskonale komponuje się w parze z drewnem, szkłem i z metalem.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Warto wiedzieć, że interesujące efekty aranżacyjne uzyskuje się także dzięki odmiennemu wykończeniu kamienia.

Fot. MS więcej niż OKNA

Zobacz także: Fotele Ludwika XV i XVI we współczesnych wnętrzach


Poprzez polerowanie osiąga się najbardziej gładką, niemal lustrzaną powierzchnię, która odbija światłomówi Grzegorz Nowakowski, ekspert kamienia w firmie MS więcej niż OKNA. – Z kolei satynowanie i patynowanie nadaje ciekawą strukturę. Satynowany kamień nie ma połysku, a delikatny półmat, dodatkowo w dotyku pozwala subtelnie wyczuć nierówności kamienia. Istnieją także techniki, takie jak płomieniowanie, które podkreślają niejednorodną strukturę kamienia. Płyty traktowane żywym ogniem, dzięki czemu uzyskuje się chropowatą powierzchnię o właściwościach antypoślizgowych. To idealne rozwiązanie np. na schodach zewnętrznych.

Zobacz także: Obrazy we wnętrzach: jak stworzyć własną kolekcję?

Jaki kamień do kuchni?

REKLAMA

Granit jest jednym z najbardziej polecanych przez ekspertów materiałów wykorzystywanych w aranżacji kuchni. Poza wilgocią nie są mu straszne wysokie temperatury, uszkodzenia mechaniczne ani odbarwienia. Granity ze względu na swój wyrazisty, charakterystyczny rysunek wybierane są najczęściej jako blaty w kuchniach klasycznych i rustykalnych. W nowoczesnych aranżacjach lepiej sprawdza się konglomerat kwarcowy, czyli mieszanka kwarcu i granitu (90%) oraz żywicy poliestrowej. Takie połączenie sprawia, że jest to materiał wyjątkowo trwały, o większych możliwościach kolorystycznych, a przy tym posiadający naturalne piękno kamienia.

Klienci bardzo często dobierają kolor blatu w kontrastowym odcieniu do mebli kuchennych. Przy tak modnych, lakierowanych na wysoki połysk jasnych frontach decydują się na konglomerat w jednolicie czarnym odcieniu. Z kolei zabudowa kuchenna wykonana z ciemnego forniru lub laminatu doskonale łączy się z blatem barwy białej, kremowej lub szarejmówi Grzegorz Nowakowski z firmy MS więcej niż OKNA. Jako kamień na blat nie poleca się z kolei marmurów i wapieni, ponieważ wchodzą w reakcję z substancjami używanymi na co dzień w kuchni. Te ostatnie ze względu na swoje właściwości są chłonne i mogą trwale odbarwić się w kontakcie z kawą, barszczem i olejem.

Fot. MS więcej niż OKNA

Zobacz także: Aranżacja kawalerki, gdy pojawia się dziecko


Kamień w łazience

Odporność na działanie wilgoci sprawia, że kamień jest częstym surowcem wykorzystywanym w łazienkach i z powodzeniem zastępuje płytki ceramiczne. Znajdzie on zastosowanie jako pokrycie ścian i podłogi, ale także jako efektowny blat umywalkowy, a nawet brodzik. Odpowiednio zaimpregnowany granit nie będzie chłonął wody, odporny jest także na działanie substancji chemicznych zawartych w detergentach stosowanych do czyszczenia łazienek. W aranżacji salonu kąpielowego kamień warto jednak stosować z umiarem i w połączeniu z innymi materiałami, takimi jak drewno. Zwłaszcza bowiem w łazienkach o niewielkich rozmiarach jego nadmiar może przytłaczać. Z bielą ceramiki doskonale komponują się skały o wyrazistym rysunku oraz gładkiej powierzchni. Poza barwą i fakturą istotny jest także rozmiar. Obecnie w modzie są dwie skrajności, które często idą ze sobą w parze: drobna mozaika oraz wielkoformatowe płyty.

Zobacz także: Drugie życie mebli i dodatków

Doskonałą oprawę i wykończenie okien stanowią kamienne parapety, które powinniśmy dopasować do rodzaju okien, koloru ścian oraz stylu i wyposażenia wnętrza. Dzięki temu będą one stanowiły naturalną ozdobę domu.

Niezależnie od rodzaju pomieszczenia oraz zastosowanego materiału, w aranżacji wnętrza kamieniem bardzo istotna jest jakość montażu. Nawet najpiękniejszy materiał nie zapewni nam wymarzonego efektu, jeśli popełnione zostaną błędy wykonawcze. Tymczasem są one bardzo częste – od zastosowania nieodpowiednich materiałów montażowych, po niechlujne wykonawstwo. Dlatego prace warto powierzyć profesjonalnym wykonawcom, specjalizującym się w obróbce kamienia.

Zobacz także: Historia lustra – od użyteczności po dekorację

Źródło: MS więcej niż OKNA

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA