REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Tajine (Tagine) – garnek z kominem

TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl

REKLAMA

REKLAMA

Tajine lub Tagine (arabski : طاجين) to tradycyjny, stożkowaty, gliniany garnek do gotowania wykorzystywany w tradycyjnej kuchni berberów z Afryki Północnej. Tajine to naczynie, które coraz częściej pojawia się także w polskiej kuchni. Nazwa Tajine poza garnkiem oznacza także rodzaj dania, które jest przygotowywane w tego rodzaju garnku.

Czym jest Tajine?

REKLAMA

Tajine to tradycyjny, ceramiczny garnek wytwarzany wyłącznie z ciężkiej gliny. Tajine składa się z dwóch części: podstawy, która jest płaska i okrągła o niskich bokach oraz pokrywy w kształcie dużego stożka lub kopuły.

Pokrywa Tajine jest tak zaprojektowana, żeby podczas gotowania para wodna powracała skroplona do wnętrza garnka. W pokrywce znajduje się specjalny otwór (komin), przez który uchodzi para wodna powstająca podczas gotowania. Część pary podczas gotowania wraca do garnka przez co potrawa nie traci swoich wartościowych składników.

Zobacz także: Dekoracyjne drobiazgi do kuchni

Różne rodzaje Tajine

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możemy spotkać dwa rodzaje Tajine: ze zwykłym ceramicznym, matowym wykończeniem, lub też powlekany kolorowymi lub bezbarwnymi szkliwami. Każdy Tajine – szkliwiony i matowy, działają tak samo. W naszych europejskich domach najchętniej używany jest Tajine emaliowany przezroczystym szkliwem. Jest on bardziej odporny na zapachy kuchenne, niż Tajine ceramiczny – nieszkliwiony. Nieużywany nieszkliwiony Tajine szybciej chłonie zapachy kuchenne, niż szkliwiony. Ponadto, szkliwiony Tajine łatwiej się zmywa, a emaliowana powierzchnia zapobiega przywieraniu przygotowywanych w naczyniu potraw.

Tajine - maselniczka. Fot. Fotoprojekty.pl

Podczas przygotowywania potraw w Tajine cyrkulacja pary wodnej bogatej w minerały pochodząca z duszonych warzywach jest tak samo dobra w obu rodzajach Tajine’ów. Wykończenie naczynia nie ma wpływu na jakość przygotowywanych potraw.

Na rynku możemy spotkać także Tajine’y ozdobne, kolorowe, ręcznie malowane oraz nacinane – te są przeznaczone jedynie do serwowania potrawy wcześniej duszonej. Pięknie prezentują się na stole, kusząc gości niespodzianką.

Po ugotowaniu i zdjęciu pokrywy, potrawa może być podawana na stół w naczyniu.

Gotowanie w Tajine – czy można gotować w nim tylko na gazie?

Tajiny z gliny przeznaczone są głównie do gotowania na gazie, zawsze z użyciem metalowej płytki separującej podstawę naczynia od ognia (najlepszy jest najmniejszy i średni palnik) – w przeciwnym razie Tajine może pęknąć. W przypadku kuchni gazowej bądź vitroceramicznej – bezwzględnie należy użyć dobrej jakości dyfuzora temperatury (bez prześwitów) tak, by uniemożliwić bezpośredni kontakt źródła ciepła z naczyniem. Jeśli tego nie zrobimy – Tajine pęknie. Tajiny można także wstawić do piekarnika i zapiekać w nim potrawy w temperaturze wynoszącej nawet 200°C–250°C. Podczas gotowania Tajine musi być suchy od spodu w chwili stawiania go na rozgrzaną kuchenkę.

Tajine do pieca. Fot. Fotoprojekty.pl

Tajine nie nadaje się do gotowania na kuchni indukcyjnej. Nie ma tu zastosowania, ponieważ glina nie posiada żadnych właściwości magnetycznych.


Pierwsze użycie Tajine

Przed pierwszym użyciem glinianego Tajine, należy go wstępnie “zagruntować”. W tym celu należy wykonać kilka czynności które wzmocnią naczynie.

Krok 1

Należy zanurzyć Tajine wraz z pokrywką w wodzie o temperaturze pokojowej na czas min. 1–2 godzin. Zalecany czas namaczania naczynia to 12 godzin (cała noc).

Krok 2

Po wyjęciu Tajine z wody, należy wysuszyć powierzchnię naczynia (szczególnie wewnątrz, czystą ścierką lub papierowym ręcznikiem). Następnie, wewnętrzne ściany Tajine, a także wnętrze stożkowej pokrywki należy dokładnie nasmarować oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia używając do tego celu czystej ścierki.

Krok 3

Następnie, wkładamy naczynie do nienagrzanego piekarnika i podgrzewamy go do temperatury 180ºC, w taki sposób by naczynie w piekarniku nagrzewało się bardzo powoli. Od momentu kiedy piekarnik osiągnie temperaturę 180ºC przez czas ok. 2 godzin należy przetrzymać naczynie w piekarniku, po czym wyłączyć piec. Naczynie wyjmujemy dopiero po całkowitym ostygnięciu piekarnika (nie należy wcześniej otwierać drzwiczek) tak, by temperatura opadała bardzo powoli.

Tajin do do podawania Potraw. Fot. Fotoprojekty.pl

Tak zabezpieczony Tajine będzie bardzo odporny na gwałtowne zmiany temperatury co uniemożliwi łatwe pęknięcia wskutek jego podgrzewania podczas gotowania. Tajine, żeby nam długo służył, wymaga specjalnego traktowania – czyli osuszania i wentylowania. Tajine nie należy myć w zmywarkach.

Zastosowanie Tajine w kuchni

REKLAMA

Tajine w kuchni marokańskiej poza naczyniem, to także powolny proces gotowania i duszenia potraw w niskich temperaturach. Powoduje to przenikanie się aromatami wszystkich, zmieszanych ze sobą składników – mięsa, warzyw i sosu, a także oliwy z oliwek.

Dzięki temu, iż Tajine posiada u góry niewielki uchwyt w kształcie walca lub naparstka, pokrywa w czasie duszenia może być podniesiona bez użycia rękawicy ochronnej. Umożliwia to kucharzowi kontrolowanie głównych składników bądź dodanie warzyw w odpowiednim momencie, wymieszanie zawartości lub dolanie wody do zachowania prawidłowego procesu duszenia.

Tajine - do konfitur, miodu i sosów... Fot. Fotoprojekty.pl

Marokańskie potrawy często łączą w sobie jagnięcinę lub kurczaka z innymi składnikami takimi jak oliwki, pigwy, jabłka, gruszki, morele, rodzynki, suszone śliwki, orzechy, świeże lub marynowane cytryny, miód oraz wszelakie zioła i przyprawy. Tradycyjne przyprawy, których powszechnie używa się do przyprawiania potraw przygotowywanych w Tajine to m.in. korzenny cynamon, szafran, imbir, kurkuma, kminek, papryka, pieprz, jak również słynne mieszanki przypraw Ras El Handout.

Zobacz także: Gadżety i dodatki kuchenne

TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA