REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Tajine (Tagine) – garnek z kominem

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl

REKLAMA

REKLAMA

Tajine lub Tagine (arabski : طاجين) to tradycyjny, stożkowaty, gliniany garnek do gotowania wykorzystywany w tradycyjnej kuchni berberów z Afryki Północnej. Tajine to naczynie, które coraz częściej pojawia się także w polskiej kuchni. Nazwa Tajine poza garnkiem oznacza także rodzaj dania, które jest przygotowywane w tego rodzaju garnku.

Czym jest Tajine?

REKLAMA

Tajine to tradycyjny, ceramiczny garnek wytwarzany wyłącznie z ciężkiej gliny. Tajine składa się z dwóch części: podstawy, która jest płaska i okrągła o niskich bokach oraz pokrywy w kształcie dużego stożka lub kopuły.

Pokrywa Tajine jest tak zaprojektowana, żeby podczas gotowania para wodna powracała skroplona do wnętrza garnka. W pokrywce znajduje się specjalny otwór (komin), przez który uchodzi para wodna powstająca podczas gotowania. Część pary podczas gotowania wraca do garnka przez co potrawa nie traci swoich wartościowych składników.

Zobacz także: Dekoracyjne drobiazgi do kuchni

Różne rodzaje Tajine

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Możemy spotkać dwa rodzaje Tajine: ze zwykłym ceramicznym, matowym wykończeniem, lub też powlekany kolorowymi lub bezbarwnymi szkliwami. Każdy Tajine – szkliwiony i matowy, działają tak samo. W naszych europejskich domach najchętniej używany jest Tajine emaliowany przezroczystym szkliwem. Jest on bardziej odporny na zapachy kuchenne, niż Tajine ceramiczny – nieszkliwiony. Nieużywany nieszkliwiony Tajine szybciej chłonie zapachy kuchenne, niż szkliwiony. Ponadto, szkliwiony Tajine łatwiej się zmywa, a emaliowana powierzchnia zapobiega przywieraniu przygotowywanych w naczyniu potraw.

Tajine - maselniczka. Fot. Fotoprojekty.pl

Podczas przygotowywania potraw w Tajine cyrkulacja pary wodnej bogatej w minerały pochodząca z duszonych warzywach jest tak samo dobra w obu rodzajach Tajine’ów. Wykończenie naczynia nie ma wpływu na jakość przygotowywanych potraw.

Na rynku możemy spotkać także Tajine’y ozdobne, kolorowe, ręcznie malowane oraz nacinane – te są przeznaczone jedynie do serwowania potrawy wcześniej duszonej. Pięknie prezentują się na stole, kusząc gości niespodzianką.

Po ugotowaniu i zdjęciu pokrywy, potrawa może być podawana na stół w naczyniu.

Gotowanie w Tajine – czy można gotować w nim tylko na gazie?

Tajiny z gliny przeznaczone są głównie do gotowania na gazie, zawsze z użyciem metalowej płytki separującej podstawę naczynia od ognia (najlepszy jest najmniejszy i średni palnik) – w przeciwnym razie Tajine może pęknąć. W przypadku kuchni gazowej bądź vitroceramicznej – bezwzględnie należy użyć dobrej jakości dyfuzora temperatury (bez prześwitów) tak, by uniemożliwić bezpośredni kontakt źródła ciepła z naczyniem. Jeśli tego nie zrobimy – Tajine pęknie. Tajiny można także wstawić do piekarnika i zapiekać w nim potrawy w temperaturze wynoszącej nawet 200°C–250°C. Podczas gotowania Tajine musi być suchy od spodu w chwili stawiania go na rozgrzaną kuchenkę.

Tajine do pieca. Fot. Fotoprojekty.pl

Tajine nie nadaje się do gotowania na kuchni indukcyjnej. Nie ma tu zastosowania, ponieważ glina nie posiada żadnych właściwości magnetycznych.


Pierwsze użycie Tajine

Przed pierwszym użyciem glinianego Tajine, należy go wstępnie “zagruntować”. W tym celu należy wykonać kilka czynności które wzmocnią naczynie.

Krok 1

Należy zanurzyć Tajine wraz z pokrywką w wodzie o temperaturze pokojowej na czas min. 1–2 godzin. Zalecany czas namaczania naczynia to 12 godzin (cała noc).

Krok 2

Po wyjęciu Tajine z wody, należy wysuszyć powierzchnię naczynia (szczególnie wewnątrz, czystą ścierką lub papierowym ręcznikiem). Następnie, wewnętrzne ściany Tajine, a także wnętrze stożkowej pokrywki należy dokładnie nasmarować oliwą z oliwek z pierwszego tłoczenia używając do tego celu czystej ścierki.

Krok 3

Następnie, wkładamy naczynie do nienagrzanego piekarnika i podgrzewamy go do temperatury 180ºC, w taki sposób by naczynie w piekarniku nagrzewało się bardzo powoli. Od momentu kiedy piekarnik osiągnie temperaturę 180ºC przez czas ok. 2 godzin należy przetrzymać naczynie w piekarniku, po czym wyłączyć piec. Naczynie wyjmujemy dopiero po całkowitym ostygnięciu piekarnika (nie należy wcześniej otwierać drzwiczek) tak, by temperatura opadała bardzo powoli.

Tajin do do podawania Potraw. Fot. Fotoprojekty.pl

Tak zabezpieczony Tajine będzie bardzo odporny na gwałtowne zmiany temperatury co uniemożliwi łatwe pęknięcia wskutek jego podgrzewania podczas gotowania. Tajine, żeby nam długo służył, wymaga specjalnego traktowania – czyli osuszania i wentylowania. Tajine nie należy myć w zmywarkach.

Zastosowanie Tajine w kuchni

REKLAMA

Tajine w kuchni marokańskiej poza naczyniem, to także powolny proces gotowania i duszenia potraw w niskich temperaturach. Powoduje to przenikanie się aromatami wszystkich, zmieszanych ze sobą składników – mięsa, warzyw i sosu, a także oliwy z oliwek.

Dzięki temu, iż Tajine posiada u góry niewielki uchwyt w kształcie walca lub naparstka, pokrywa w czasie duszenia może być podniesiona bez użycia rękawicy ochronnej. Umożliwia to kucharzowi kontrolowanie głównych składników bądź dodanie warzyw w odpowiednim momencie, wymieszanie zawartości lub dolanie wody do zachowania prawidłowego procesu duszenia.

Tajine - do konfitur, miodu i sosów... Fot. Fotoprojekty.pl

Marokańskie potrawy często łączą w sobie jagnięcinę lub kurczaka z innymi składnikami takimi jak oliwki, pigwy, jabłka, gruszki, morele, rodzynki, suszone śliwki, orzechy, świeże lub marynowane cytryny, miód oraz wszelakie zioła i przyprawy. Tradycyjne przyprawy, których powszechnie używa się do przyprawiania potraw przygotowywanych w Tajine to m.in. korzenny cynamon, szafran, imbir, kurkuma, kminek, papryka, pieprz, jak również słynne mieszanki przypraw Ras El Handout.

Zobacz także: Gadżety i dodatki kuchenne

TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
TAJINE. Fot. Fotoprojekty.pl
Fotoprojekty.pl
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Dwa domy na jednej działce - czy i kiedy to możliwe?

W internecie czasem pojawiają się pytania o możliwość budowy dwóch domów jednorodzinnych na jednej działce. Wyjaśniamy, czy jest to dopuszczalne.

Najtańsze mieszkanie od dewelopera. Ile kosztuje?

Ile trzeba zapłacić za najtańsze mieszkanie od dewelopera? Jakie powierzchnie mają takie nieruchomości? Gdzie są dostępne? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Pusty korytarz w bloku to sprawna ewakuacja

Wózki na klatkach schodowych, rowery, kartony i szafy w podziemnych garażach. Taki widok jest codziennością na ternie wielu osiedlach. Dla mieszkańców to sposób na zaoszczędzenie kilku metrów powierzchni. Niestety, takie zachowanie nie jest zgodne z wytycznymi przeciwpożarowymi. Komentarz Mariusza Łubińskiego, prezesa firmy Admus, zajmującej się zarządzaniem nieruchomościami.

Stare drzewa - dla jednych skarb dla innych przeszkoda

Do napisania niniejszego artykułu zainspirowała mnie ostatnia transakcja na rynku pierwotnym. Dla młodego małżeństwa poszukiwałam nieruchomości w podwarszawskim miasteczku, koniecznie w małej inwestycji, domu z 3 sypialniami, ale przede wszystkim ze starodrzewem. Wybrane przez małżeństwo miasteczko, to prawdziwa zielona oaza pod Warszawą. Po odwiedzeniu kilkunastu inwestycji i przeprowadzonych rozmowach z lokalnymi, małymi deweloperami okazało się, że starodrzew nie zawsze jest „mile widziany przez klientów” i że za wycinką starych dorodnych drzew wcale nie stoją deweloperzy.

REKLAMA

Nadchodzi obowiązkowa termomodernizacja mieszkań i domów. Sprawdź, które mogą być z niej zwolnione i na jakich zasadach z zastosowania się do dyrektywy budynkowej

Już od przyszłego roku zacznie działać tak zwana dyrektywa budynkowa. Wszystkie domy, bloki, kamienice i inne nieruchomości zostaną podzielone według klas energetycznych. Te z najniższa w trybie pilnym będą przechodzić obowiązkową termomodernizację, co mimo wsparcia ze środków publicznych dla ich właścicieli oznacza nie tylko uciążliwości, ale i dodatkowe koszty.

Nielegalni lokatorzy (ocupas) w Hiszpanii – jak się bronić. Szybsza procedura sądowa od 3 kwietnia 2025 r.

Zjawisko nielegalnego zajmowania nieruchomości w Hiszpanii budzi emocje wśród osób planujących zakup domu czy mieszkania na Półwyspie Iberyjskim. Od 3 kwietnia w wchodzą w życie nowe przepisy, zgodnie z którymi cała procedura sądowa dotycząca nielegalnych lokatorów (tzw. ocupas) ma zostać zakończona w maksymalnie 15 dni.

Budownictwo mieszkaniowe 2025: początek roku nie zapowiada wysypu nowych mieszkań, a wysokie kursy akcji spółek deweloperskich kłócą się z danymi GUS

Budownictwo mieszkaniowe 2025. Po optymistycznym styczniu pod względem budów rozpoczętych, w lutym nastąpiła stabilizacja danych statystycznych na dość przeciętnych poziomach wartości. W dalszym ciągu więc w budownictwie czekamy także na nadejście wiosny.

Będzie nowa ustawa propodażowa: czy przyspieszy budowę mieszkań w Polsce i obniży cenę metra kwadratowego

Budownictwo mieszkaniowe czeka na nową ustawę – tak zwaną ustawę podażową, obiecaną przez rząd. W ocenie deweloperów, gdyby nowa ustawa propodażowa została przyjęta w obecnej formie, nastąpiłby ciąg korzystnych zmian ułatwiających inwestycje i skracających proces budowy mieszkań.

REKLAMA

Program Pierwsze Klucze: by dostać dofinansowanie nie trzeba bezwzględnie kupować używanego mieszkania. Jak załatwić pieniądze na własne lokum

Utrzymujące się wysokie stopy procentowe sprawiają, że zdolność kredytowa Polaków pozostaje na niskim poziomie, a ci, którzy decydują się na budowę, szukają oszczędności. Może to zmienić program Pierwsze Klucze. Pieniądze z niego można wydatkować na budowę własnego domu, a nie tylko na kupno mieszkania na rynku wtórnym.

Wiosna to najlepsza pora na wymianę okien. Jak zrobić to, by nie przepłacić a odzyskać wydatek przez oszczędności na ogrzewaniu

Wiosna to idealny moment na prace związane z rewitalizacją budynków, w tym wymianę okien. Jak wynika z badań, czynnikiem, który w największej mierze decyduje o wyborze konkretnych materiałów, produktów czy rozwiązań, jest jakość.

REKLAMA