Łazienka według feng shui – relaks i bezpieczeństwo
REKLAMA
REKLAMA
Odpowiednia aranżacja łazienki z uwzględnieniem zasad feng shui powinna zapewniać poczucie komfortu, swobody i relaksu. Być może powyższe określenia bardziej przywodzą na myśl odczucia związane z salonem – ale już dawno minęły czasy, w których łazienka była jedynie miejscem dbania o higienę, bo to właśnie łazienki zostały mianowane salonami kąpielowymi będącymi namiastką prawdziwego SPA.
REKLAMA
Zobacz także: Jak stworzyć dobrą atmosferę w sypialni?
Łazienkę dla gości według feng shui powinna znajdować się w dyskretnym miejscu, najlepiej takim, którego nie widać ani zaraz po wejściu do mieszkania, ani z pokoju dziennego. Jeśli nie ma innej możliwości i łazienka już jest usytuowana na wprost wejścia (częsty przypadek współczesnych rozwiązań architektonicznych), należy w pewien sposób ją zakamuflować. Można taki efekt uzyskać poprzez zastosowanie takich samych drzwi jak w całym domu – wtedy drzwi nie wskazują nam z jakim rodzajem pomieszczenia mamy do czynienia. Innym sposobem jest zaaranżowanie w pobliżu dekoracji, która po wejściu do domu przyciągnie wzrok odwiedzających, tym samym „spychając” drzwi łazienki na dalszy plan.
Zobacz także: Kuchnia według feng shui
W zależności od tego czy właściciele są na etapie wyboru planu, realizacji projektu, czy też jest to już urządzone mieszkanie – rola konsultanta jest odmienna. Najlepiej, oczywiście, gdy konsultant proszony jest o pomoc na etapie wyboru projektu, wtedy najłatwiej zapobiec „wpadkom”, które później ciężko nadrobić odpowiednią kolorystyką lub wyposażeniem.
Zobacz także: Wejście do domu według feng shui
I tak na przykład, usytuowanie łazienki w centrum domu, nawet przy najlepszej wentylacji naraża na specyficzne, niekoniecznie pożądane zapachy – warto więc uniknąć tego nieodwracalnego błędu.
REKLAMA
Biorąc pod uwagę, że łazienka – zaraz po kuchni – jest miejscem zwiększonej ilości wypadków, należy przede wszystkim zadbać o bezpieczeństwo osób w niej przebywających. Sprawa priorytetowa, to oczywiście podłoga – należy upewnić się już przy zakupie, że materiał, którego zamierzamy użyć, po wejściu w kontakt z wodą nie stanie się przyczyną rozbitej głowy lub skręconej kostki.
Kolejna – nie mniej istotna sprawa, to wszelkiego rodzaju szklane półki, ostro zakończone blaty, wystające wieszaki – oby nie były przyczyną naszej wizyty na pogotowiu – zaraz po śliskiej podłodze.
Ponadto według feng shui wszelka armatura nie powinna być montowana na ścianie graniczącej z sypialnią, ponieważ może to zakłócać odpoczynek osób, które pobudkę zaplanowały na późniejszą godzinę.
Jeśli chodzi o kolorystykę – powinna być dostosowana do rejonu w jakim się znajduje, ale preferowane są kolory ciepłe, optymistyczne, takie, które sprawiają „przyjazne” wrażenie.
Ciekawym rozwiązaniem (szczególnie w łazience dla gości) są wszelkie „udziwnienia”, które powodują zaskoczenie i jakieś pozytywne emocje. Z pewnością każdy się uśmiechnie widząc napis przy spłuczce „hamulec bezpieczeństwa” (prosto z kolejowego wagonu). Bardziej wymagający mogą zaaranżować to pomieszczenie w konkretnym stylu – na przykład egipskiej piramidy z mumią jako ozdobą.
Wszystko to ma na celu „podniesienie” energii tego pomieszczenia i sprawienie, że łazienka z krępującego miejsca stanie się przynajmniej częściowo atrakcją mieszkania.
Zobacz także: Feng shui: jak ustawić biurko?
REKLAMA
REKLAMA