REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak przygotować stół na Boże Narodzenie

Aleksandra Olechowska
Stół Fot. Fotolia
Stół Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Święta Bożego Naradzenia to bez wątpienia święta, które kochamy najbardziej. Wspaniała rodzinna atmosfera, pyszne dania i prezenty, to te elementy, które kojarzą nam się z tym wspaniałym okresem. Ważne, żeby główne miejsce, którym bez wątpienia jest stół, było odpowiednio przygotowane. To przy nim rozmawiamy, dzielimy się opłatkiem i spożywamy te pyszne dania, które tak pieczołowicie przygotowywaliśmy. Ważne, żeby stół był pięknie, odświętnie przygotowany.

Przed przygotowaniem stołu zastanówmy się jaki efekt chcemy uzyskać. Zdecydujmy się w jakie kolory ubierzemy nasz stół. Możliwości mamy na prawdę dużo. Możemy wykorzystać kolory, które większości z nas kojarzą się ze świętami, czyli czerwień i zieleń. Stworzą nam bardzo ciepły i rodzinny klimat. Jeśli wolimy bardziej nowoczesny klimat przygotujmy stół w kolorach granatu i srebra. Po dodaniu kilku dodatków nasz stół będzie wyglądał wyjątkowo. Tak jak przystało na taką okoliczność.

REKLAMA

Królewska uczta

W pierwszej kolejności zastanówmy się nad kolorem obrusu. Najlepszy na Wigilię będzie biały bądź kremowy obrus. Jest zarówno elegancki, jak i odświętny. Bez wątpienia doskonale będzie komponował się ze wszystkimi kolorami, jakie tylko chcemy wykorzystać w dekorowaniu naszego wigilijnego stołu. Najczęściej sięgamy po czerwień. Nic w tym dziwnego, gdyż jest to kolor królewski, a taka jest właśnie ta kolacja – królewska i wystawna. Na pięknym, białym obrusie możemy postawić białą bądź kremową zastawę. Z takim zestawieniem świetnie będą się komponowały czerwone serwetki, których w sklepach nie brakuje. Serwetki możemy położyć pod talerzami bądź zwinąć i przewiązać złotą wstążką. Każdy wybierze odpowiedni dla siebie odcień oraz wzór. By dopełnić całość warto położyć na stole piękne, duże, złote świece, których światło pięknie będzie się rozpraszało po całym stole, doskonale podkreślając przyszykowane potrawy.

Zobacz także: Ludowe ozdoby na choinkę

Mroźne połączenie

Połączenie niebieskiego ze srebrem może wydawać się zimne i niepasujące do tak ważnych świąt. Nic bardziej mylnego. Granat to poważna i głęboka barwa, która idealnie pasuje na tę uroczystość. Do stworzenia takiej dekoracji wykorzystajmy również serwetki, jednak w niebieskim kolorze. Zamiast złotych świec użyjmy srebrnych, cienkich świec. Rozproszone światło ze świec doskonale ociepli cały stół. Doskonałym dopełnieniem takiej oprawy będą kryształowe kieliszki i szklanki. W blasku świec szkło będzie się mieniło różnymi kolorami. Przy tak przygotowanym stole nikt nie powie, że panuje na nim zimna lub chłodna atmosfera. Tak utrzymany stół wygląda niezwykle.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Dekoracje świąteczne do wnętrza


Dodatki

Bez względu na to, jaki kolor wybierzemy nie możemy zapomnieć o dodatkach. Oprócz wspomnianych świec i serwetek warto dołożyć kilka drobiazgów, które uzupełnią aranżację. Możemy na stole poukładać orzechy lub gałązki świerku. Takie drobiazgi idealnie pasują do stołu przygotowanego w czerwonej tonacji. Jeśli jednak chcemy wykorzystać te elementy możemy je obsypać sztucznym śniegiem, który nawiąże do zimowej atmosfery panującej za oknem. Zamiast orzechów możemy przy każdym talerzu położyć małe bombki owinięte kawałkiem wstążki lub łańcucha. Takie drobiazgi z pewności umilą nam świąteczne biesiadowanie przy stole.

Zobacz także: Wytworne ozdoby świąteczne

Niezależnie od tego, czy wybierzemy czerwony zestaw, czy granatowy, czy nas stół będzie przyozdobiony dodatkami nie możemy zapomnieć o talerzyku z opłatkiem gdyż to właśnie on jest bohaterem tego wieczoru. Powinien znaleźć się w centralnym miejscu stołu i być szczególnie wyróżniony. Warto pod talerzykiem położyć trochę sianka, które będzie przypominało nam o tradycji. Pamiętajmy również, żeby przy każdym stole znalazło się miejsce dla zbłąkanego gościa.

Zobacz także: Stroik świąteczny zamiast choinki

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje miejsce w akademiku a ile trzeba zapłacić za wynajęcie mieszkania? Rok akademicki 2024/2025

W bieżącym roku na studiującą młodzież czeka ok. 115 tys. miejsc w akademikach. Portal GetHome.pl sprawdził, w których miastach akademickich ich dostępność jest największa oraz z jakim wydatkiem muszą się liczyć studentki i studenci, którym uda się zdobyć takie zakwaterowanie. 

Ile trzeba zapłacić za miejsce w akademiku? A gdzie student najtaniej wynajmie mieszkanie?

W całym kraju są tylko 443 akademiki uczelniane, które mogą przyjąć zaledwie ok. 115 tys. W praktyce jeszcze mniej, bo stan niektórych pokojów pozostawia wiele do życzenia. Reszta żaków musi szukać mieszkania na wynajem. Jakie są ceny w poszczególnych miastach? 

Oszczędności na nowych osiedlach. Jakie rozwiązania pomagają zaoszczędzić na energii czy wodzie?

Nowe osiedla są coraz bardziej innowacyjne, coraz częściej deweloperzy stawiają również na ekologię. A co z rozwiązaniami pozwalającymi mieszkańcom na oszczędności, np. energii albo wody? Jak duże kwoty można zaczadzić? 

Jest stanowisko MF – koniec wakacji kredytowych w 2025 r. Kto może skorzystać ze wsparcia jeszcze w 2024 r.?

Zgodnie z najnowszym stanowiskiem resortu finansów – wakacje kredytowe nie będą kontynuowane w 2025 r. Kto zatem, po raz ostatni, może skorzystać ze wsparcia w postaci zawieszenia spłaty dwóch rat kredytu hipotecznego (tzw. wakacji kredytowych) w okresie od 1 września do 31 grudnia 2024 r. oraz na jakie wsparcie mogą, w przyszłym roku, liczyć kredytobiorcy?

REKLAMA

Kredyt 0 proc. pod dużym znakiem zapytania po przyjęciu projektu budżetu państwa na rok 2025 – czy osoby, które chcą zakupić własne mieszkanie, mogą jeszcze liczyć na kredyt z niskim oprocentowaniem?

Po przyjęciu przez Radę Ministrów w dniu 28 sierpnia 2024 r. projektu budżetu państwa na rok 2025 nastała burza wokół kredytu 0 proc. Czy jednak nie będzie kredytu z niskim oprocentowaniem na zakup pierwszego mieszkania? Jakie są aktualne, główne założenia kredytu 0 proc.?

Relacja zarobków do ceny mieszkania w 2024 r. W którym mieście w Polsce jest najkorzystniejsza?

Im więcej zarabiasz, tym łatwiej kupić mieszkanie? Niekoniecznie. Choć w Warszawie wynagrodzenia należą do tych najwyższych, to w ślad za  nimi idą bardzo drogie mieszkania. Ważny zatem jest stosunek zarobków do cen nieruchomości. W jakich miastach wypada on najkorzystniej? Gdzie znajdziemy najbardziej okazałą ofertę mieszkań? W jakich miastach można kupić na kredyt największe lokum? Eksperci portalu RynekPierwotny.pl postanowili to sprawdzić. 

Teraz więcej okazji by kupić tanio mieszkanie, nawet za pół ceny rynkowej. Jest jeden warunek, a nawet dwa, korzystaj bo nie potrwa to długo

Na rynku mieszkaniowym nastał pat. Trudniej dostępne kredyty, wysokie ceny, oferty uszczuplone przez Bezpieczny Kredyt 2%. W efekcie w większości miast ceny z rynku pierwotnego zostały dogonione przez oferty mieszkań z drugiej ręki. Wbrew pozorom to stwarza więcej okazji do kupna po atrakcyjnej cenie.

Czy to już standard czy wciąż luksus? Jakie są nowe mieszkania od deweloperów?

Rynek nieruchomości zmienia się dynamicznie. Coś co kiedyś było luksusem, dziś staje się standardem. Przedstawiciele czołowych firm deweloperskich mówią o tym, jakie udogodnienia oferują obecnie w segmencie popularnym oraz premium. Sondę przygotował portal RynekPierwotny.pl.

REKLAMA

To już prawdziwy krach na rynku kredytów hipotecznych. Szykuje się zapaść w budownictwie mieszkaniowym

Dane bankowe nie pozostawiają złudzeń. Banki udzieliły w drugim kwartale br. o prawie 30 proc. mniej kredytów hipotecznych niż w tym samym okresie 2023 roku. Mieszkania kupują tylko naprawdę zamożni, bo banki zaostrzyły kryteria pożyczania pod hipotekę, a mimo to ceny mieszkań rosną.

Ukończony budynek traci pozwolenie - co dalej?

Utrata pozwolenia budowlanego na ukończony już budynek to dość rzadka i jednocześnie ciekawa sytuacja. Warto się jej przyjrzeć. 

REKLAMA