REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Tania łazienka, czyli jak urządzić się przy niskim budżecie?

Aleksandra Olechowska
Łazienka Fot. Fotolia
Łazienka Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stworzenie taniej łazienki wcale nie musi by trudne. Żeby podjąć decyzje projektowe, należy zastanowić się nad realną kwotą, którą jesteśmy w stanie przeznaczyć na nasz cel. Przedstawimy kilka wskazówek , jak to zrobić.

Rozpoczynając od wyznaczenia budżetu unikniemy sytuacji nadmiernych kosztów, ponieważ każdy z wybranych elementów wyposażenia i dekoracji będzie miał planowany przedział cenowy. Kolejnym krokiem jest ustalenie stylu i preferowanej funkcjonalności łazienki. Decyzja ta dotyczyć powinna nie tylko wizualnej formy, lecz także wymagań wobec wyposażenia. Przy chęci uzyskania zamierzonego efektu warto zrezygnować z pewnych urządzeń na rzecz bardziej odpowiednich. Będzie się to wiązać z utrzymaniem niskich kosztów finansowych.

REKLAMA

Zobacz także:  Jak stworzyć luksusową łazienkę?

Sprzęt, jak dokonać wyboru?

Współczesny rynek dostarcza nam olbrzymią ofertę sprzedażową, z której wybieramy wszystko co najpotrzebniejsze. Korzystając z wielu kanałów sprzedaży, jak np. Internet, wielu producentów i sklepów firmowych, możemy wybrać najatrakcyjniejszą cenę danego produktu. Co prawda wymaga to poświęcenia czasu, żeby zapoznać się z dostępnymi ofertami, jednakże może to przynieść realne oszczędności. Przy wyborze sprzętu powinniśmy się wesprzeć pomocą i radą osób znających się na konkretnych mechanizmach. W tym celu najlepiej jest podpytać kilku niezależnych od siebie specjalistów, np. pracowników sklepów lub osób zajmujących się naprawą sprzętów. Taki wywiad może pomóc nam w wyodrębnieniu najważniejszych cech, które wybrany sprzęt powinien posiadać. Istotne jest również założenie, iż czasem lepiej wybrać droższą rzecz, mając na uwadze dalszą perspektywę użyteczności. Czasem droższa rzecz wiąże się z wyższą jakością materiału, niższymi kosztami utrzymania i dłuższym użytkowaniem, co w konsekwencji przynosi większe oszczędności. Wybór ceramiki sanitarnej powinien nieść za sobą perspektywę kosztów montażu. Najtańszym wyjściem jest zakup sedesu bądź bidetu stojących. Należy również uwzględnić pełen koszt, czyli wraz z wyposażeniem, np. jaka deska jest wymagana przy wybranej misce (ceny modeli desek są zróżnicowane, od 20 zł do nawet 1000 zł). Kolejno, wanna stanowi tańszy, od natrysku, wybór, gdyż ich ceny zaczynają się już od 300 zł. Jeżeli chodzi o natrysk, to jest to kwestia, na której nie należy oszczędzać, i wiąże się z wieloma decyzjami, np. czy zastosować brodzik, czy tylko odpływ w podłodze, czy wybrać kabinę zintegrowaną z brodzikiem bądź może zasłonę prysznicową lub szklaną osłonę.

Zobacz także:  Szkło jako element aranżacji łazienki

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ściany, czym ożywić wnętrze pomieszczenia?

Uzyskanie ciekawego, estetycznego wyglądu łazienki, zależy przede wszystkim od pomysłu. Wielość ofert daje możliwości stworzenia wszystkiego, co tylko człowiek jest w stanie wymyślić. Tanim sposobem jest wykończenie ścian farbą, a następnie zastosowanie szablonów i wzorów, imitujących wygląd tapety. Dobranie kolorystyczne, a także ilość dostępnych wzorów, może uczynić pomieszczenie estetycznie atrakcyjnym. Należy jednak pamiętać, iż farba ta musi być odporna na wilgoć oraz zabrudzenia, czyli odporna na ścieranie. Ceny farb tego typu średnio wynoszą ok. 23 złotych za litr. Przed zakupem warto dowiedzieć się, jaka jest wydajność farby, czyli na jaką powierzchnię jest ona wystarczająca oraz ile warstw malarskich należy nałożyć, w celu uzyskania dobrego i odpornego efektu. Do pokrycia ścian oprócz farby można użyć również tapety ozdobnej, które nie wymagają większego zamysłu dekoracyjnego z naszej strony. Najlepszym wyborem są tapety winylowe, które są odporne na wilgoć i ścieranie. Ceny oscylują wokół 10–50 zł/m2.

Zobacz także:  Dodatki do łazienki

Posadzka, jakiego wyboru dokonać?

Kolejnym zadaniem jest wybór posadzki. Najtańszym pomysłem jest zastosowanie wykładziny syntetycznej – PCW, która nie tylko jest stosunkowo niedroga (ok.25 zł/m2), ale również jest łatwa do ułożenia, a więc można zaoszczędzić na „robociźnie”. Cały wachlarz możliwych do wyboru wzorów pozwoli na nadanie indywidualnego charakteru łazienki, i zintegrowaniem z wyglądem i charakterem ścian pomieszczenia. Wykładziny w rolkach sprzedawane są w różnych rozmiarach, a oznacza to, że można wybrać odpowiedni dla potrzeb łazienki, bez konieczności cięcia.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Brakuje mieszkań i gruntów! Czy nowe przepisy uratują rynek nieruchomości?

Polsce brakuje 1,5 mln mieszkań, ale deweloperzy mają związane ręce – gruntów pod inwestycje jest coraz mniej, a biurokracja wstrzymuje rozwój. Czy planowane zmiany w prawie odblokują potencjał budownictwa w największych miastach?

Wykończenie mieszkania pod klucz. Ile trzeba zapłacić?

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz? Czy klienci często decydują się na taką formę? Którzy deweloperzy mają kompleksowe wykończenie w swojej ofercie?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni?

Najem krótkoterminowy mieszkań. Będą ograniczenia? Co się zmieni? Kto na tym straci? Kto zyska? Co z wynajmem długoterminowym? Czy ograniczenie najmu krótkoterminowego wpłynie na ceny mieszkań w dużych miastach? Wynajem krótkoterminowy mieszkań cieszy się dużym powodzeniem szczególnie w dużych miastach i w miejscowościach turystycznych

3 rzeczy które powinieneś wiedzieć, zanim podpiszesz umowę na pośrednictwo w sprzedaży swojej nieruchomości

Często decyzja o zakupie lub sprzedaży nieruchomości jest jednym z najważniejszych wydarzeń w życiu. Rynek się zmienia i coraz więcej osób postanawia ten projekt oddać w ręce profesjonalistów, chociaż do Stanów Zjednoczonych i Kanady, gdzie prawie 100% transakcji odbywa się za pośrednictwem agencji nieruchomości, jest nam jeszcze daleko.

REKLAMA

Wyższy podatek od nieruchomości w 2025 roku: jak wpłynie na koszt prowadzenia działalności gospodarczej i zmiany czynszu na rynku najmu

Od 1 stycznia 2025 roku w Polsce wzrasta podatek od nieruchomości, co wpłynie na budżety zarówno właścicieli prywatnych, jak i przedsiębiorców posiadających nieruchomości komercyjne. Jakie konsekwencje dla rynku może mieć wprowadzenie nowych stawek podatkowych oraz podpowiada, jak właściciele mogą przygotować się na nadchodzące zmiany.

Tanieją mieszkania na rynku wtórnym. Sprzedający obniżają ceny bo inaczej nie ma chętnych na kupno

Osoby sprzedające, aby skusić kupującego, coraz częściej dostosowują ceny w ogłoszeniach do słabnącego popytu i rosnącej liczby ofert. Najbardziej widoczne jest to przy mniejszych mieszkaniach. Niektórzy zrozumieli, że jeśli chcą sprzedać mieszkanie, muszą urealnić ceny ofertowe.

Najem 2025: o ile wzrosną czynsze dla najemców, co ze wzrostem opłat mieszkaniowych

Podwyżki czynszów wynikające z umów długoterminowego najmu nie będą wysokie. Gorzej z opłatami za media i innymi mieszkaniowymi. Już w 2024 roku rosły one bardzo dynamicznie – średnio od 7,1 procent za ogrzewanie po 11,2 procent za wodę.

Jak nowelizacja ustawy o planowaniu przestrzennym wpłynie na budowę mieszkań?

Nowelizacja ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym ma istotny wpływ na realizację inwestycji mieszkaniowych. W okresie przejściowym, trwającym do końca 2025 roku, wprowadzone zostaną zmiany w systemie planowania, uchwalaniu miejscowych planów zagospodarowania oraz wydawaniu decyzji o warunkach zabudowy. Jak te zmiany wpłyną na działalność firm deweloperskich i czy ułatwią realizację nowych inwestycji?

REKLAMA

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? [PRZYKŁADY]

Remont w 2025 r.: Jak segregować odpady budowlane? Z początkiem 2025 r. weszły w życie zmiany dotyczące segregacji odpadów budowlanych. Na kim ciąży odpowiedzialność za segregację odpadów budowlanych?

Najem 2025:będzie drożej, ale bez dużych wzrostów. Mocno wzrosną opłaty za ogrzewanie, wodę, śmieci i inne opłaty eksploatacyjne

Wysoka inflacja nie pozwala spać spokojnie także wynajmującym mieszkania. Poza wzrostem proponowanych cen najmu w nowych umowach, także najemcy korzystający z lokali mocą obowiązujących już umów mogą spodziewać się akcji ze strony wynajmujących w postaci podwyżki czynszu.

REKLAMA