Wejście do domu według feng shui
REKLAMA
REKLAMA
Wejście do domu i jego cały front według feng shui jest jak twarz człowieka. Jest jego wizytówką i znakiem rozpoznawczym. Drzwi wejściowe są jak usta, korytarz za drzwiami jest jak nos, a okna jak oczy. To proste porównanie daje nam wiele wskazówek jak powinien wyglądać idealny front domu.
REKLAMA
Im większy, okazalszy dom, tym większe powinno być wejście. Żeby łatwiej sobie wyobrazić jak ważne jest wejście i drzwi wejściowe można wyobrazić sobie usta kobiety. Czasami piękne, proporcjonalne i z ładnym kolorem, kiedy indziej zbyt małe lub zbyt duże albo zbyt mocno podkreślone.
Kolory i kształty, jakie możemy zastosować aranżując wejście do domu według feng shui powinny być zgodne z żywiołem panującym w miejscu wejścia. I tak:
– Wejście od południa i południowego zachodu, powinno zawierać element Ziemi i Ognia, co oznacza, że możemy zastosować kolory z palety beży, brązów, żółci i czerwieni. Kształt, jakiego możemy, użyć to trójkąt i kwadrat. Warto też zastosować kamień, ceramikę, terakotę. Czyli możemy zamontować drzwi w kolorze mahoniowym z szybami w kształcie prostokątów lub trójkątów, a przed wejściem ustawimy ceramiczne donice z żółtymi kwiatami. Inspiracją może być klimat dworku.
Zobacz także: Feng shui: łóżko w sypialni
– Wejście od północy powinno zawierać element Wody i Metalu. Oznacza to, że stosujemy kolor biały popielaty, czarny i paletę niebieskich, Kształt to fala lub okrąg, półokrąg. Materiał polecany dla takiego wejścia to metal i szkło. Nasze wejście może mieć białe lub niebieskie drzwi, które zawierają okrągły bądź półokrągły element z szybą. Przed wejściem ustawiamy metalowe bądź niebieskie donice z białymi kwiatami. Inspiracją może być styl wyspy Santorini.
Zobacz także: Ustawienie łóżka w małej sypialni według feng shui
– Wejście od wschodu i południowego wschodu powinno zawierać element Drzewa wzmocniony elementem Wody. Możemy zastosować kolor z palety zieleni i niebieskiego oraz kształt kolumnowy i falisty.Nasze drzwi powinny być drewniane z widocznymi słojami, a szyba w drzwiach powinna być w kształcie fali lub kolumnowego prostokąta. Wejście mogą ozdobić niebieskie wiszące donice z roślinami, które będą z nich zwisały jak fale. Inspiracją takiego wejścia może być styl prowansalski.
Zobacz także: Feng shui salonu – zasady ogólne
REKLAMA
– Wejście od zachodu i północnego – zachodu, powinno zawierać element Metalu wzmocniony elementem Ziemi. Stosujemy, więc kolor biały, popielaty oraz wszelkie odcienie beży, brązów i żółci. Polecany kształt to okrąg, półokrąg lub kwadrat. To wejście powinno zawierać sporo elementów metalowych i szklanych. Nawet drzwi wejściowe mogą być z metalu. Takie wejście może mieć białe drzwi z dużymi prostokątnymi lub półokrągłymi szybami oraz kamiennymi lub marmurowymi kolumnami. Donice powinny być duże kamienne, a w nich iglaki uformowane w kule. Inspiracją może być styl nowoczesnych biurowców.
W każdym przypadku aranżacji wejścia, ścieżka prowadząca do wejścia nie powinna być prosta. Oznacza to, że furtka powinna znajdować się z boku domu, a ścieżka od furtki do wejścia powinna nas prowadzić meandrem wśród ładnych roślin. Jeśli mamy sporą odległość od płotu do domu warto pomyśleć o zaaranżowaniu klombu, który jest niby rondem przed domem.
Zobacz także: Feng shui w przedpokoju
Jeśli wejście do domu nie jest na ścianie frontowej rośnie znaczenie ścieżki. Wtedy to właśnie ścieżka odpowiedzialna jest za doprowadzenie energii do wejścia, które jest gdzieś z boku budynku. Wejście zawsze powinno być oświetlone. Oświetlona powinna być też ścieżka, jeśli jest dość długa i prowadzi do wejścia gdzieś z boku lub z tyłu domu.
Zobacz także: Feng shui: układanie książek
REKLAMA
Omówiliśmy wejście do domu, czyli usta, a teraz nadeszła pora na oczy. Oczy, czyli okna na ścianie frontowej. Te okna powinny być zawsze ładne zadbane i czyste. Dobrze, jeśli są dość duże, wtedy dom przyciąga uwagę. Oczywiście podobnie jak oczy na twarzy okna po obu stronach wejścia powinny być takie same. Jeśli są duże nie muszą być dodatkowo podkreślane, jeśli nie, warto pomyśleć o ozdobnych gzymsach, okiennicach lub przyciągającej uwagę aranżacji okna. Oczywiście nie muszą to być tylko dwa okna. Musi być jednak zachowana równowaga między oknami po prawej i po lewej stronie wejścia. Wystarczy popatrzyć, jak kiedyś budowano dworki i uzmysłowić sobie, o jaką harmonię i proporcję chodzi. Jeśli ktoś z was ogłada film „Ranczo” na pewno zwrócił uwagę na piękny dworek Lucy.
I został mi do opisania ostatni element twarzy, czyli nos a w domu korytarz wejściowy. Tak jak nosem wciągamy energię do ciała tak zadaniem korytarza czy holu wejściowego jest wciągnięcie energii do domu. Podstawowa zasada brzmi, korytarz musi być czysty, przestronny i proporcjonalnie duży w stosunku do domu. Zaraz za drzwiami wejściowymi nie powinno być niczego, co przeszkadza w komunikacji, czyli walających się po podłodze butów, kapci, wiszących na ścianie płaszczy itp. To, co osoba zobaczy zaraz po wejściu do domu zapadnie w jej pamięci na długo, tak więc warto zadbać o to, żeby w korytarzu czy holu wejściowym był jakiś ładny element przyciągający uwagę. Zwykle w takich miejscach znajdują się szafy na odzież i buty oraz lustro. Lustro nie powinno wisieć naprzeciwko drzwi wejściowych. Elementem przyciągającym uwagę może być rama lustra. Jeśli mamy wystarczająco dużo miejsca można powiesić coś ładnego na ścianie lub postawić na komodzie. Warto też zadbać o przyjemny zapach w korytarzu.
Opisane w tym artykule wejście do domu jest ideałem, do którego należy dążyć, ale jak to zwykle w życiu bywa nie zawsze wszystko jest idealne. Nawet stosując feng shui czasami dla dobra domu i jego mieszkańców wejście do domu powinno znajdować się z boku ściany frontowej, jeśli inne aspekty feng shui (zaawansowane techniki) tego wymagają. Jednak zawsze ważna jest zasada zachowania prostoty, proporcji, harmonii i ładu.
I na koniec istotna uwaga. Wskazówki, jakich można udzielić przez Internet są jak suplementy diety. Na pewno nikomu nie zaszkodzą, często pomagają, ale czasami zdarzają się takie sytuacje, że bez pomocny specjalisty nie jesteśmy w stanie sobie poradzić. Wtedy warto skorzystać z pomocy konsultanta i zaawansowanych technik feng shui.
Zobacz także: Pokój małego dziecka według feng shui
REKLAMA
REKLAMA