REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Decoupage w aranżacji wnętrz

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Decoupage Fot. RynekPierwotny.com
Decoupage Fot. RynekPierwotny.com
Rynekpierwotny.pl

REKLAMA

REKLAMA

Decoupage w aranżacji wnętrz pozwala odświeżyć mieszkanie bez ponoszenia dużych kosztów. Nową aranżację uzyskamy zdobiąc techniką decoupage’u meble i przedmioty codziennego użytku, a nawet ściany. Dekorowanie tą techniką jest proste, nie trzeba mieć specjalnych zdolności, żeby ją zastosować.

Nowa aranżacja wnętrz to spory wydatek. Czasem jednak przy odrobinie dobrej woli i czasu możemy niewielkim kosztem wprowadzić ciekawe zmiany, które sprawią, że nasze cztery kąty zamienią się nie do poznania. Takim sposobem na udekorowanie istniejących już mebli, przedmiotów, a nawet ścian jest technika decoupage, zwana również techniką serwetkową – pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Enigmatyczna nazwa tej ręcznej techniki wywodzi się od francuskiego słowa decouper oznaczającego „wycinać” i polega na wycinaniu najróżniejszych motywów najczęściej z papierowej serwetki, naklejaniu i pokrywaniu go wieloma warstwami lakieru, co w konsekwencji daje złudzenie ręcznie malowanego przedmiotu.

Zobacz także: Papier-mâché, czyli jak wykorzystać stare gazety?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Technika ta, choć w przemyśle artystycznym znana jest od wieków, stała się w ostatnich latach niezwykle popularna także w Polsce, a to dlatego, że sami w domowym zaciszu szybko i z powodzeniem możemy stosować ją na wielu najróżniejszych przedmiotach – meblach, ścianach, tkaninach, przedmiotach codziennego użytku – podkreśla Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

Dodatkową zaletą tej wdzięcznej techniki jest fakt, że do jej wykorzystania wcale nie potrzeba plastycznego talentu, a wykorzystywane do niego najróżniejsze motywy z serwetek, najróżniejsze gatunki papieru, kleje, lakiery, nożyczki i pędzelki są ogólnodostępne.

Zobacz także: Podkładka pod kubek z motywem pajęczyny


Na wybranej powierzchni np. na kuchennej szafce przyklejamy wybrany wcześniej, zaczerpnięty z serwetki wzór, którą najlepiej przed przyklejeniem podzielić na cienkie, pojedyncze warstwy. Następnie przykładamy element do szafki i zamalowujemy kilkoma warstwami lakieru, tak aby nasz wzór „wtopił” się w tło. Po wyschnięciu lakieru, nasz motyw z serwetki przyklejony do podłoża, wygląda jakby był namalowany. W technice tej możemy wykorzystać najróżniejsze typy lakierów, które dadzą efekt np. popękanej lub spatynowanej powierzchni.

Zobacz także: Lampka z kaset magnetofonowych

Żeby uzyskać efekt szczególnie popękanej powierzchni najlepiej wykorzystać dwa kolory emalii akrylowej i specjalny lakier – Krakelierlack, dający efekt starzenia warstw. W tym wypadku zarówno lakier, jak i emalie, nakładamy jeszcze przed przyklejeniem serwetki. Im większy zastosujemy kontrast pomiędzy kolorami emalii, tym lepiej widoczny będzie efekt spękania. Do techniki decoupage świetnie nadaje się także papier ryżowy, czyli serwetki ryżowe. Papier pochodzi z Japonii, jest nieprawdopodobnie lekki i bardzo delikatny, więc łatwo się z nim pracuje – radzi Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

W przypadku kuchennej szafki, dodatkowy efekt „starości” możemy uzyskać, jeśli połączymy nasz „popękany motyw” w dodatkowych ramkach ze sklejki.

Zwykła butelka po soku, occie lub winie może wyglądać naprawdę wyjątkowo, jeśli przykleimy do niej np. ciekawy motyw kwiatowy.

Zobacz także: Abażur z plastikowych słomek


Oprócz wycinanek z papieru można do powierzchni przykleić także prawdziwe zasuszone listki i kwiaty, które wyglądają naprawdę wspaniale, jednak muszą być dość elastyczne i drobne, żeby nie połamały się podczas przyklejania do nierównego profilu butelki. W podobny sposób możemy udekorować także wiele innych przedmiotów. Zwyczajny słoik lub puszka mogą zamienić się w prawdziwe cudo, które ozdobi nasze mieszkanie. Tak udekorowane przedmioty świetnie nadają się także na prezenty.

Zobacz także: Wazon zdobiony materiałem

Zdobienie kuchni techniką serwetkową to tylko jeden z licznych przykładów tego domowego artystycznego zabiegu, który w prosty, a zarazem efektowny sposób w mgnieniu oka ozdobi liczne przedmioty z ceramiki, drewna, plastiku lub porcelany. Tak ozdobione ręcznie i oryginalnie przedmioty sprawiają, że nasze mieszkanie niewielkim kosztem w błyskawicznym czasie staje się oryginalne i bardziej przytulne – podsumowuje Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Mozaika na stole

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA