REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Decoupage w aranżacji wnętrz

RynekPierwotny.pl
Portal internetowy poświęcony nowym nieruchomościom
Decoupage Fot. RynekPierwotny.com
Decoupage Fot. RynekPierwotny.com
Rynekpierwotny.pl

REKLAMA

REKLAMA

Decoupage w aranżacji wnętrz pozwala odświeżyć mieszkanie bez ponoszenia dużych kosztów. Nową aranżację uzyskamy zdobiąc techniką decoupage’u meble i przedmioty codziennego użytku, a nawet ściany. Dekorowanie tą techniką jest proste, nie trzeba mieć specjalnych zdolności, żeby ją zastosować.

Nowa aranżacja wnętrz to spory wydatek. Czasem jednak przy odrobinie dobrej woli i czasu możemy niewielkim kosztem wprowadzić ciekawe zmiany, które sprawią, że nasze cztery kąty zamienią się nie do poznania. Takim sposobem na udekorowanie istniejących już mebli, przedmiotów, a nawet ścian jest technika decoupage, zwana również techniką serwetkową – pisze Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

REKLAMA

Enigmatyczna nazwa tej ręcznej techniki wywodzi się od francuskiego słowa decouper oznaczającego „wycinać” i polega na wycinaniu najróżniejszych motywów najczęściej z papierowej serwetki, naklejaniu i pokrywaniu go wieloma warstwami lakieru, co w konsekwencji daje złudzenie ręcznie malowanego przedmiotu.

Zobacz także: Papier-mâché, czyli jak wykorzystać stare gazety?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Technika ta, choć w przemyśle artystycznym znana jest od wieków, stała się w ostatnich latach niezwykle popularna także w Polsce, a to dlatego, że sami w domowym zaciszu szybko i z powodzeniem możemy stosować ją na wielu najróżniejszych przedmiotach – meblach, ścianach, tkaninach, przedmiotach codziennego użytku – podkreśla Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

Dodatkową zaletą tej wdzięcznej techniki jest fakt, że do jej wykorzystania wcale nie potrzeba plastycznego talentu, a wykorzystywane do niego najróżniejsze motywy z serwetek, najróżniejsze gatunki papieru, kleje, lakiery, nożyczki i pędzelki są ogólnodostępne.

Zobacz także: Podkładka pod kubek z motywem pajęczyny


Na wybranej powierzchni np. na kuchennej szafce przyklejamy wybrany wcześniej, zaczerpnięty z serwetki wzór, którą najlepiej przed przyklejeniem podzielić na cienkie, pojedyncze warstwy. Następnie przykładamy element do szafki i zamalowujemy kilkoma warstwami lakieru, tak aby nasz wzór „wtopił” się w tło. Po wyschnięciu lakieru, nasz motyw z serwetki przyklejony do podłoża, wygląda jakby był namalowany. W technice tej możemy wykorzystać najróżniejsze typy lakierów, które dadzą efekt np. popękanej lub spatynowanej powierzchni.

Zobacz także: Lampka z kaset magnetofonowych

Żeby uzyskać efekt szczególnie popękanej powierzchni najlepiej wykorzystać dwa kolory emalii akrylowej i specjalny lakier – Krakelierlack, dający efekt starzenia warstw. W tym wypadku zarówno lakier, jak i emalie, nakładamy jeszcze przed przyklejeniem serwetki. Im większy zastosujemy kontrast pomiędzy kolorami emalii, tym lepiej widoczny będzie efekt spękania. Do techniki decoupage świetnie nadaje się także papier ryżowy, czyli serwetki ryżowe. Papier pochodzi z Japonii, jest nieprawdopodobnie lekki i bardzo delikatny, więc łatwo się z nim pracuje – radzi Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

W przypadku kuchennej szafki, dodatkowy efekt „starości” możemy uzyskać, jeśli połączymy nasz „popękany motyw” w dodatkowych ramkach ze sklejki.

Zwykła butelka po soku, occie lub winie może wyglądać naprawdę wyjątkowo, jeśli przykleimy do niej np. ciekawy motyw kwiatowy.

Zobacz także: Abażur z plastikowych słomek


Oprócz wycinanek z papieru można do powierzchni przykleić także prawdziwe zasuszone listki i kwiaty, które wyglądają naprawdę wspaniale, jednak muszą być dość elastyczne i drobne, żeby nie połamały się podczas przyklejania do nierównego profilu butelki. W podobny sposób możemy udekorować także wiele innych przedmiotów. Zwyczajny słoik lub puszka mogą zamienić się w prawdziwe cudo, które ozdobi nasze mieszkanie. Tak udekorowane przedmioty świetnie nadają się także na prezenty.

Zobacz także: Wazon zdobiony materiałem

Zdobienie kuchni techniką serwetkową to tylko jeden z licznych przykładów tego domowego artystycznego zabiegu, który w prosty, a zarazem efektowny sposób w mgnieniu oka ozdobi liczne przedmioty z ceramiki, drewna, plastiku lub porcelany. Tak ozdobione ręcznie i oryginalnie przedmioty sprawiają, że nasze mieszkanie niewielkim kosztem w błyskawicznym czasie staje się oryginalne i bardziej przytulne – podsumowuje Magdalena Zdrenka z portalu RynekPierwotny.com.

Zobacz także: Mozaika na stole

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA