Wybór nawilżacza powietrza: na co zwrócić uwagę?
REKLAMA
REKLAMA
Nie kupujmy nawilżacza powietrza, jeśli nie znamy poziomu wilgotności w naszym mieszkaniu, nasze odczucia są subiektywne, a zbyt wysoka wilgotność, podobnie jak zbyt niska, negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Pomiaru możemy dokonać za pomocą higrometru. Optymalna wilgotność w pomieszczeniu wynosi od 40% do 60 %, jednak 30% znajduje się na granicy normy. Zbyt suche powietrze (wilgotność poniżej 30%) powoduje wysuszanie śluzówki, syndrom suchego oka, infekcje, zaburzenia koncentracji i snu, może prowadzić także do chorób górnych dróg oddechowych.
REKLAMA
Możemy spróbować nawilżyć powietrze domowymi metodami, do najpopularniejszych należą rozwieszanie prania, najlepiej poza łazienką, duża ilość kwiatów i zraszanie firan. Jednak w ten sposób zlikwidujemy tylko niewielkie odchylenia od normy. Lepiej w tej roli sprawdzi się nawilżacz powietrza, przed zakupem warto zapoznać się z typami tych urządzeń.
Zobacz także: Maszynka do mięsa – przydatne informacje
Typy nawilżaczy
Do najpopularniejszych i najtańszych należą nawilżacze niestosujące jakiejkolwiek elektroniki. Są to proste naczynia ceramiczne lub stalowe, które napełnia się wodą, najczęściej montowane są na kaloryferach. Koszty utrzymania nie są wysokie, zapłacimy jedynie za niewielką ilość wody. Wadą jest za to niewielka wydajność, sprawdzą się w małych pomieszczeniach, ale nie nawilżą już dużej powierzchni.
Oprócz tych tradycyjnych nawilżaczy dostępne są na rynku nawilżacze ultradźwiękowe, parowe i mechaniczne.
Nawilżacze ultradźwiękowe działają na zasadzie rozbijania cząsteczek wody na mniejsze cząsteczki, co z kolei tworzy delikatną mgiełkę rozprzestrzeniającą się w mieszkaniu. Ich zaletą jest energooszczędność i wydajność, mogą być używane przez cały rok. Jednak nie są polecane do domów, w których mieszkają również zwierzęta, ultradźwięki niesłyszalne dla człowieka, przeszkadzają zwierzętom. Dodatkowym kosztem utrzymania tego urządzenia są filtry, które trzeba regularnie wymieniać.
Zobacz także: Kuchenka gazowa czy elektryczna?
REKLAMA
W nawilżaczach parowych odpowiednia wilgotność pomieszczenia zapewniana jest przez podgrzanie wody i wydzielanie pary. Zaletą tego typu nawilżacza jest to, że drobnoustroje giną w wysokiej temperaturze. Dodatkowo możemy podgrzewać wodę z dodatkiem olejków eterycznych, uzyskujemy więc także zapach. Polecane są dla alergików, dla osób z chorobami górnych dróg oddechowych i dla małych dzieci. Minusem nawilżacza parowego jest ogrzewanie powietrza, co może być uciążliwe w czasie ciepłych dni.
Nawilżacze mechaniczne, inaczej zwane ewaporacyjnymi, w przeciwieństwie do nawilżaczy parowych, wytwarzają chłodną parę. Chłodna para wytwarzana jest przez specjalny wkład lub bęben i wydmuchiwana jest na zewnątrz. W nawilżaczu mechanicznym również można stosować olejki zapachowe. Nawilżacze te charakteryzują się energooszczędnością. Za minus można uznać słyszalne szumienie w czasie pracy urządzenia. Wielką jego zaletą są właściwości chłodzące szczególnie doceniane w czasie ciepłych dni.
Zobacz także: Wybór tostera – na co zwrócić uwagę?
Wydajność nawilżaczy
Producenci nawilżaczy podają ją na kilka sposobów: w mililitrach na godzinę, w litrach na dobę lub w gramach. Przyjmuje się, że do optymalnego nawilżenia powierzchni ok. 50 m kw. należy kupić urządzenie o wydajności ok. 7 litrów na dobę. Jeśli osiągniemy zbyt wysoki poziom wilgotności to woda będzie skraplać się na sprzętach domowych znajdujących się w bezpośredniej bliskości nawilżacza.
Jeśli chcemy nawilżać powierzchnię powyżej 50 m kw. optymalne będą nawilżacze o wydajności 11 litrów na dobę. W tym przypadku trzeba wybrać urządzenie z dużym pojemnikiem na wodę.
Co jeszcze jest ważne?
Nawilżacz może być wyposażony w higrometr, który samodzielnie dokonuje pomiaru wilgotności powietrza i w razie potrzeby włącza się. Proste modele mają jedynie wyłącznik czasowy. Wygodę użytkowania zwiększa też wyjmowany zbiornik na wodę – nie musimy dźwigać całego urządzenia. Ważne jest również regularne czyszczenie zbiornika, najlepiej przed każdorazowym dolaniem wody. I nieco rzadsze odkamienianie. Zaawansowane modele mogą posiadać także wymienne filtry HEPA, polecane do domów zamieszkiwanych przez alergików.
Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze frytkownicy?
REKLAMA
REKLAMA