REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Wybór nawilżacza powietrza: na co zwrócić uwagę?

Redakcja Dom
Ultradźwiękowy nawilżacz Fot. www.czerwonamaszyna.pl
Ultradźwiękowy nawilżacz Fot. www.czerwonamaszyna.pl
www.czerwonamaszyna.pl

REKLAMA

REKLAMA

Nawilżacz powietrza zapewnia odpowiednią wilgotność w mieszkaniu. Właściwy poziom wilgotności wpływa pozytywnie na nasze zdrowie, dlatego niezwykle ważne jest utrzymanie optymalnych parametrów. Na co zwrócić uwagę w czasie wyboru nawilżacza? Jakie są typy nawilżaczy?

Nie kupujmy nawilżacza powietrza, jeśli nie znamy poziomu wilgotności w naszym mieszkaniu, nasze odczucia są subiektywne, a zbyt wysoka wilgotność, podobnie jak zbyt niska, negatywnie wpływa na funkcjonowanie organizmu. Pomiaru możemy dokonać za pomocą higrometru. Optymalna wilgotność w pomieszczeniu wynosi od 40% do 60 %, jednak 30% znajduje się na granicy normy. Zbyt suche powietrze (wilgotność poniżej 30%) powoduje wysuszanie śluzówki, syndrom suchego oka, infekcje, zaburzenia koncentracji i snu, może prowadzić także do chorób górnych dróg oddechowych.

REKLAMA

Możemy spróbować nawilżyć powietrze domowymi metodami, do najpopularniejszych należą rozwieszanie prania, najlepiej poza łazienką, duża ilość kwiatów i zraszanie firan. Jednak w ten sposób zlikwidujemy tylko niewielkie odchylenia od normy. Lepiej w tej roli sprawdzi się nawilżacz powietrza, przed zakupem warto zapoznać się z typami tych urządzeń.

Zobacz także: Maszynka do mięsa – przydatne informacje

Typy nawilżaczy

Do najpopularniejszych i najtańszych należą nawilżacze niestosujące jakiejkolwiek elektroniki. Są to proste naczynia ceramiczne lub stalowe, które napełnia się wodą, najczęściej montowane są na kaloryferach. Koszty utrzymania nie są wysokie, zapłacimy jedynie za niewielką ilość wody. Wadą jest za to niewielka wydajność, sprawdzą się w małych pomieszczeniach, ale nie nawilżą już dużej powierzchni.

Oprócz tych tradycyjnych nawilżaczy dostępne są na rynku nawilżacze ultradźwiękowe, parowe i mechaniczne.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Nawilżacze ultradźwiękowe działają na zasadzie rozbijania cząsteczek wody na mniejsze cząsteczki, co z kolei tworzy delikatną mgiełkę rozprzestrzeniającą się w mieszkaniu. Ich zaletą jest energooszczędność i wydajność, mogą być używane przez cały rok. Jednak nie są polecane do domów, w których mieszkają również zwierzęta, ultradźwięki niesłyszalne dla człowieka, przeszkadzają zwierzętom. Dodatkowym kosztem utrzymania tego urządzenia są filtry, które trzeba regularnie wymieniać.

Zobacz także: Kuchenka gazowa czy elektryczna?


REKLAMA

W nawilżaczach parowych odpowiednia wilgotność pomieszczenia zapewniana jest przez podgrzanie wody i wydzielanie pary. Zaletą tego typu nawilżacza jest to, że drobnoustroje giną w wysokiej temperaturze. Dodatkowo możemy podgrzewać wodę z dodatkiem olejków eterycznych, uzyskujemy więc także zapach. Polecane są dla alergików, dla osób z chorobami górnych dróg oddechowych i dla małych dzieci. Minusem nawilżacza parowego jest ogrzewanie powietrza, co może być uciążliwe w czasie ciepłych dni.

Nawilżacze mechaniczne, inaczej zwane ewaporacyjnymi, w przeciwieństwie do nawilżaczy parowych, wytwarzają chłodną parę. Chłodna para wytwarzana jest przez specjalny wkład lub bęben i wydmuchiwana jest na zewnątrz. W nawilżaczu mechanicznym również można stosować olejki zapachowe. Nawilżacze te charakteryzują się energooszczędnością. Za minus można uznać słyszalne szumienie w czasie pracy urządzenia. Wielką jego zaletą są właściwości chłodzące szczególnie doceniane w czasie ciepłych dni.

Zobacz także: Wybór tostera – na co zwrócić uwagę?

Wydajność nawilżaczy

Producenci nawilżaczy podają ją na kilka sposobów: w mililitrach na godzinę, w litrach na dobę lub w gramach. Przyjmuje się, że do optymalnego nawilżenia powierzchni ok. 50 m kw. należy kupić urządzenie o wydajności ok. 7 litrów na dobę. Jeśli osiągniemy zbyt wysoki poziom wilgotności to woda będzie skraplać się na sprzętach domowych znajdujących się w bezpośredniej bliskości nawilżacza.

Jeśli chcemy nawilżać powierzchnię powyżej 50 m kw. optymalne będą nawilżacze o wydajności 11 litrów na dobę. W tym przypadku trzeba wybrać urządzenie z dużym pojemnikiem na wodę.

Co jeszcze jest ważne?

Nawilżacz może być wyposażony w higrometr, który samodzielnie dokonuje pomiaru wilgotności powietrza i w razie potrzeby włącza się. Proste modele mają jedynie wyłącznik czasowy. Wygodę użytkowania zwiększa też wyjmowany zbiornik na wodę – nie musimy dźwigać całego urządzenia. Ważne jest również regularne czyszczenie zbiornika, najlepiej przed każdorazowym dolaniem wody. I nieco rzadsze odkamienianie. Zaawansowane modele mogą posiadać także wymienne filtry HEPA, polecane do domów zamieszkiwanych przez alergików.

Zobacz także: Na co zwrócić uwagę przy wyborze frytkownicy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek nieruchomości w Polsce – jakie zmiany czekają nas w IV kwartale 2024 roku? [ANALIZA]

Rynek nieruchomości w Polsce. Trwa ostatni kwartał 2024 r. Czy możemy się jeszcze spodziewać zmian dotyczących cen transakcyjnych mieszkań? A co z rynkiem najmu? Jakie czynniki wpływają na wzrost, a jakie na zahamowanie cen? 

To może być idealny moment na zakup mieszkania z rynku wtórnego

Jakie są prognozy dla mieszkań z rynku wtórnego do końca 2024 r.? Czy jest jeszcze szansa na zakup atrakcyjnej cenowo i lokalizacyjnie nieruchomości? Badanie przeprowadził portal Nieruchomosci-online.pl. 

Jak wygląda rzeczywistość mieszkaniowa w największych miastach w Polsce?

Światowy Dzień Miast to dobra okazja, żeby sprawdzić, czy poprawa standardu mieszkań w Polsce jest widoczna we wszystkich, czy tylko w niektórych największych miastach w Polsce.

Prawo do dzierżawy działki po śmierci działkowicza

Osoby bliskie po śmierci działkowca mogą przejąć jego prawo do dzierżawy gruntu w ROD. Wyjaśniamy, jak wygląda taka procedura, bo działkowe dzierżawy są cenne.

REKLAMA

Korzystne opodatkowanie garaży po zmianach w podatku od nieruchomości. Jak skorzystać w 2025 roku?

Zmiany w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., co do zasady nie należą do korzystnych. Niemniej są wśród nich i takie, które można ocenić pozytywnie, jak np. opodatkowanie garaży w budynku mieszkalnym. Należy jednak pamiętać, że na dzień niniejszej publikacji (25 października 2024 r.), ustawa nowelizująca nie została jeszcze uchwalona.

Niektóre miasta wybudowały mniej mieszkań czynszowych niż przeznaczyły do rozbiórki!

Zasoby mieszkaniowe wielu gmin się kurczą. A to oznacza, że maleją szanse na tanie mieszkanie czynszowe, po które czekają w kolejce tysiące gospodarstw domowych. Eksperci portalu GetHome.pl zbadali, w których miastach wojewódzkich te szanse są największe.

Bez Kredytu na start, ale za to z rabatem? Jak wygląda sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Czy wstrzymanie programu Kredyt na start mocno wpłynęło na rynek mieszkaniowy? Czy klienci mogą liczyć na rabaty? Jaka jest obecnie sytuacja na rynku nowych mieszkań?

Pompa ciepła plus piec na pellet lub kominek na drewno: 25%-45% oszczędności na ogrzewaniu przy takim połączeniu

Jednym z urządzeń grzewczych wybieranych, w ramach dotychczasowych edycji Programu Czyste Powietrze, jest powietrzna pompa ciepła. Mimo wielu zalet, jak każde urządzenie, ona także ma swoje minusy, które jednak łatwo wyeliminować. Wystarczy połączyć pompę ciepła, np. z kominkiem opalanym drewnem lub piecem na pellet. Wsparcie powietrznej pompy ciepła kominkiem na drewno lub piecem na pellet daje sezonową oszczędność rzędu 25-45% - ocenia Krzysztof Woźniak, specjalista ds. energii w Grupie Zdrowego Oddychania.

REKLAMA

Czy dziecko odpowie za czynszowe długi rodziców?

Młodzi lokatorzy zadłużonych mieszkań czynszowych z czasem osiągają pełnoletność. Wyjaśniamy, czy ta zmiana oznacza odpowiedzialność za dług. 

Dlaczego wynajmujemy mieszkania? Nie zawsze chodzi o pieniądze

Brak środków na zakup własnego M niekoniecznie jest jedynym ważnym powodem do wynajmu mieszkania. Eksperci z portalu GetHome.pl przyglądają się ciekawej ankiecie przeprowadzanej przez NBP. Wnioski są interesujące. 

REKLAMA