REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki odkurzacz wybrać: workowy, bezworkowy czy piorący?

Redakcja Dom
Odkurzanie. Fot. Fotolia
Odkurzanie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybór odkurzaczy w sklepach jest bardzo duży i trudno jest się zdecydować na konkretny model. Pierwszy problem pojawia się, gdy musimy zdecydować czy chcemy kupić odkurzacz workowy, bezworkowy czy piorący, nie mówiąc o pozostałych parametrach. Który będzie dla nas lepszy?

W pierwszej kolejności musimy podjąć decyzję czy nasz odkurzacz ma usuwać kurz czy może zależy nam jeszcze na myciu podłóg i praniu dywanów. Dodatkowo warto wiedzieć czy w naszym domu jest alergik. To wszystko pozwoli nam wybrać typ odkurzacza. Inne istotne parametry, które należy wziąć pod uwagę to moc silnika, moc ssania, system filtracji i poziom hałasu.

REKLAMA

Odkurzacze workowe

REKLAMA

Odkurzacze workowe, inaczej nazywane tradycyjnymi, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w worek, do którego zaciągane są kurz i śmieci. Worki trzeba wymieniać, czyli raz na jakiś czas będziemy musieli wydawać na nie pieniądze. Możemy wybrać odkurzacz z workiem papierowym lub z workiem tekstylnym, który wykonany jest ze specjalnej włókniny, ze względu na lepsze właściwości filtracyjne, są one bardziej polecane. Przyjmuje się, że przy odkurzaniu średniej wielkości mieszkania raz w tygodniu worek należy wymieniać mniej więcej, co 2–3 miesiące, w zależności od jego pojemności – mogą mieć pojemność od 1 l do 4 l.

Zdarzają się też modele z wbudowanymi workami, nie trzeba ich wymieniać, ale trzeba je czyścić, co w praktyce może okazać się kłopotliwe, choć bezkosztowe – nie poleca się tego rozwiązania dla alergików.

Worki należy wymieniać regularnie, ponieważ przepełniony worek zmniejsza moc ssania odkurzacza, czyli nasz wysiłek idzie na marne, bo odkurzacz nie sprząta dokładnie. Obecnie większość odkurzaczy, niezależnie od rodzaju, posiada wskaźnik zapełnienia worka, więc odkurzacz sam nam „powie” kiedy należy go wymienić lub opróżnić.

Odkurzacze workowe są najtańszym typem odkurzacza.

Zobacz także: Telewizor 3D – hit czy kit?

Zobacz także: Jaki odkurzacz przenośny wybrać?


Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacze bezworkowe są droższe od odkurzaczy workowych, choć wcale nie muszą być drogie. Charakteryzują się tym, że nie posiadają jednorazowego worka. Zamiast niego mają pojemnik, który działa na zasadzie cyklonu, czyli zasysa do środka śmieci wprawiając je w ruch wirowy, a następnie oddziela je od strumienia powietrza. Śmieci nie mają szansy wydostać się na zewnątrz, moc odkurzacza nie zmniejsza się też, gdy pojemnik jest pełny. Pojemnik wymaga regularnego opróżniania i mycia, co niestety naraża na kontakt z kurzem i z roztoczami, dlatego również nie jest on polecany dla alergików, chyba, że jest w domu ktoś, kto może zająć się za nas czyszczeniem.

Zobacz także: Wady i zalety odkurzaczy automatycznych

Odkurzacze piorące

Odkurzacze piorące mogą czyścić zarówno na sucho, jak i na mokro. Sprzątają nie tylko powierzchnie dywanów i podłóg, lecz także mogą myć okna, prać zasłony i usuwać rozlane ciecze. Dobrze sprawdzają się w domach, w których są alergicy, dobrze oczyszczają powierzchnie z roztoczy. Pojemność zbiornika wynosi ok. 10 l. Jednak są cięższe i większe od innych typów odkurzaczy, co może być uciążliwe, gdy mamy w domu dużo schodów lub mało miejsca do przechowywania takich sprzętów.

Zobacz także: Kino domowe - akustyka jak w sali kinowej


Moc odkurzacza

Moc odkurzacza podawana jest w watach, ona odpowiada za jego wydajność. Wraz z większą wydajnością rośnie też cena odkurzacza. Nie musimy kupować odkurzacza z możliwie największą mocą (obecnie największa moc silnika to 2500 W), bo być może do naszych warunków wystarczy mniejsza, należy ją odpowiednio dobrać do wielkości i rodzaju odkurzanej powierzchni. Im więcej mamy w domu dywanów, zwłaszcza tych z długim włosiem, tym będzie nam potrzebna większa moc silnika – przyjmuje się, że w takim przypadku należy wybierać spośród odkurzaczy o mocy powyżej 2000 W. Do mieszkania średniej wielkości (ok. 60 m kw.), z dywanami, odpowiedni będzie odkurzacz o mocy 1600 W. Natomiast, gdy mamy małe mieszkanie, a w dodatku bez dywanów, nie ma sensu przepłacać i wystarczy kupić odkurzacz o mocy 1200 W.

Moc ssania

Moc odkurzacza i moc ssania to dwa różne parametry, jednak często jest tak, że wraz z większą mocą odkurzacza idzie w parze większa moc ssania. Największa dostępna na rynku moc ssania to 500 W. Powinna być ona dostosowana do odkurzanej powierzchni, jeśli nie mamy dywanów, nie musimy zwracać uwagi na ten parametr, ale nie ma też sensu na siłę szukać modelu z większą mocą, wystarczy moc do 350 W. Przyjmuje się, że do mieszkania, w którym są dywany z długim włosiem odpowiedni będzie odkurzacz o mocy ssania od 350 W.

Moc może być regulowana pokrętłem lub przyciskami (mogą być one umieszczone w rączce odkurzacza).

Zobacz także: Aneks kinowy w przestrzeni domu

Poziom hałasu

Warto też zwrócić uwagę na to, jaki poziom hałasu wytwarza odkurzacz. Za ciche uznaje się odkurzacze od 56 dB do 70 dB – wybierajmy z tej grupy, gdy mamy małe dziecko w domu lub płochliwe zwierzęta.

Dodatkowe parametry

Ważna jest również waga odkurzacza, nie jest ona tak istotna w mieszkaniach jednopoziomowych, problem pojawia się, gdy mamy mieszkanie dwupoziomowe lub dom i będziemy zmuszeni do dźwigania go po schodach.

Polecane jest też wybieranie modeli z teleskopową rączką, umożliwia ona regulację jej wysokości, czyli można ją dopasować do wzrostu użytkownika, dzięki temu nie będziemy nadmiernie obciążali kręgosłupa.

Istotna jest również długość kabla, która określa zasięg pracy odkurzacza bez konieczności przepinania go do kolejnego gniazdka. Powinien mieć on minimum 6 metrów, do większych mieszkań polecane są przewody mające 9 m, co zapewni 12-metrowy zasięg odkurzania. W nowych modelach przewody standardowo są automatycznie zwijane.

Niektóre odkurzacze są wyposażone w schowki na akcesoria, usprawnia to pracę, bo dzięki temu zawsze mamy pod ręką odpowiednią końcówkę.

Zobacz także: Kino domowe - nowoczesne systemy modyfikacji akustycznej


Filtry

REKLAMA

Od rodzaju filtra zależy to czy kurz i roztocza będą wydostawały się na zewnątrz. Każdy odkurzacz filtruje wydmuchiwane powietrze, zazwyczaj filtr wlotowy znajduje się przed silnikiem, potem jest worek lub pojemnik na zanieczyszczenia i filtr wylotowy. Filtr wlotowy chroni silnik przed zanieczyszczeniami. Filtr wylotowy oczyszcza powietrze wylatujące z odkurzacza. Występuje w trzech rodzajach, jako wodny, tekstylny i alergiczny. Dobry filtr tekstylny powinien być wykonany z pianki, z fizeliny lub ze sztucznych włókien. Są uznawane za mało skuteczne i trzeba je regularnie wymieniać.

Dla alergików polecany jest odkurzacz z antyalergicznym filtrem. Producenci najczęściej stosują filtr HEPA, najnowszy to HEPA H 13 i zatrzymuje on najwięcej zanieczyszczeń. Tego typu filtry mogą być wielokrotnego użytku (czyści się je wodą) bądź może być konieczność ich regularnego wymieniania. Alternatywą jest filtr wodny w formie pojemnika z wodą, który jest też workiem – wszystko neutralizowane jest przez wodę. Wodę trzeba wymieniać po każdym odkurzaniu.

Zobacz także: Telewizor LCD, plazma czy 3D?

Akcesoria

Odkurzacz może być wyposażony w dodatkowe akcesoria – różne końcówki czyszczące. Ssawko-szczotka jest standardowym wyposażeniem odkurzacza, większość z nich daje możliwość dopasowania długości włosia do rodzaju odkurzanej powierzchni. Płaska szczotka jest praktyczniejsza, umożliwi docieranie do trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo do odkurzacza mogą być dołączone: szczotka do odkurzania parkietu, szczotka do tapicerki, ssawka szczelinowa (można odkurzać w szczelinach). Do dywanów z długim włosiem polecana jest elektroszczotka, ma ona dodatkowy silnik, dlatego lepiej usuwa zanieczyszczenia lub mniej skuteczna turboszczotka, która czerpie moc z silnika odkurzacza.

Można też zaspokoić bardziej wyszukane potrzeby, jak np. zestaw końcówek do zbierania sierści, zestaw do zbierania pyłu po remoncie.

Współczesne odkurzacze posiadają wiele funkcji, dlatego dobrzej jest dokładnie przyjrzeć się ofercie sklepowej i wybrać odkurzacz, który zaspokoi wszystkie nasze potrzeby.

Zobacz także: Samosprzątający odkurzacz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA