REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jaki odkurzacz wybrać: workowy, bezworkowy czy piorący?

Redakcja Dom
Odkurzanie. Fot. Fotolia
Odkurzanie. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Wybór odkurzaczy w sklepach jest bardzo duży i trudno jest się zdecydować na konkretny model. Pierwszy problem pojawia się, gdy musimy zdecydować czy chcemy kupić odkurzacz workowy, bezworkowy czy piorący, nie mówiąc o pozostałych parametrach. Który będzie dla nas lepszy?

W pierwszej kolejności musimy podjąć decyzję czy nasz odkurzacz ma usuwać kurz czy może zależy nam jeszcze na myciu podłóg i praniu dywanów. Dodatkowo warto wiedzieć czy w naszym domu jest alergik. To wszystko pozwoli nam wybrać typ odkurzacza. Inne istotne parametry, które należy wziąć pod uwagę to moc silnika, moc ssania, system filtracji i poziom hałasu.

REKLAMA

Odkurzacze workowe

REKLAMA

Odkurzacze workowe, inaczej nazywane tradycyjnymi, jak sama nazwa wskazuje, wyposażone są w worek, do którego zaciągane są kurz i śmieci. Worki trzeba wymieniać, czyli raz na jakiś czas będziemy musieli wydawać na nie pieniądze. Możemy wybrać odkurzacz z workiem papierowym lub z workiem tekstylnym, który wykonany jest ze specjalnej włókniny, ze względu na lepsze właściwości filtracyjne, są one bardziej polecane. Przyjmuje się, że przy odkurzaniu średniej wielkości mieszkania raz w tygodniu worek należy wymieniać mniej więcej, co 2–3 miesiące, w zależności od jego pojemności – mogą mieć pojemność od 1 l do 4 l.

Zdarzają się też modele z wbudowanymi workami, nie trzeba ich wymieniać, ale trzeba je czyścić, co w praktyce może okazać się kłopotliwe, choć bezkosztowe – nie poleca się tego rozwiązania dla alergików.

Worki należy wymieniać regularnie, ponieważ przepełniony worek zmniejsza moc ssania odkurzacza, czyli nasz wysiłek idzie na marne, bo odkurzacz nie sprząta dokładnie. Obecnie większość odkurzaczy, niezależnie od rodzaju, posiada wskaźnik zapełnienia worka, więc odkurzacz sam nam „powie” kiedy należy go wymienić lub opróżnić.

Odkurzacze workowe są najtańszym typem odkurzacza.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Telewizor 3D – hit czy kit?

Zobacz także: Jaki odkurzacz przenośny wybrać?


Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacze bezworkowe są droższe od odkurzaczy workowych, choć wcale nie muszą być drogie. Charakteryzują się tym, że nie posiadają jednorazowego worka. Zamiast niego mają pojemnik, który działa na zasadzie cyklonu, czyli zasysa do środka śmieci wprawiając je w ruch wirowy, a następnie oddziela je od strumienia powietrza. Śmieci nie mają szansy wydostać się na zewnątrz, moc odkurzacza nie zmniejsza się też, gdy pojemnik jest pełny. Pojemnik wymaga regularnego opróżniania i mycia, co niestety naraża na kontakt z kurzem i z roztoczami, dlatego również nie jest on polecany dla alergików, chyba, że jest w domu ktoś, kto może zająć się za nas czyszczeniem.

Zobacz także: Wady i zalety odkurzaczy automatycznych

Odkurzacze piorące

Odkurzacze piorące mogą czyścić zarówno na sucho, jak i na mokro. Sprzątają nie tylko powierzchnie dywanów i podłóg, lecz także mogą myć okna, prać zasłony i usuwać rozlane ciecze. Dobrze sprawdzają się w domach, w których są alergicy, dobrze oczyszczają powierzchnie z roztoczy. Pojemność zbiornika wynosi ok. 10 l. Jednak są cięższe i większe od innych typów odkurzaczy, co może być uciążliwe, gdy mamy w domu dużo schodów lub mało miejsca do przechowywania takich sprzętów.

Zobacz także: Kino domowe - akustyka jak w sali kinowej


Moc odkurzacza

Moc odkurzacza podawana jest w watach, ona odpowiada za jego wydajność. Wraz z większą wydajnością rośnie też cena odkurzacza. Nie musimy kupować odkurzacza z możliwie największą mocą (obecnie największa moc silnika to 2500 W), bo być może do naszych warunków wystarczy mniejsza, należy ją odpowiednio dobrać do wielkości i rodzaju odkurzanej powierzchni. Im więcej mamy w domu dywanów, zwłaszcza tych z długim włosiem, tym będzie nam potrzebna większa moc silnika – przyjmuje się, że w takim przypadku należy wybierać spośród odkurzaczy o mocy powyżej 2000 W. Do mieszkania średniej wielkości (ok. 60 m kw.), z dywanami, odpowiedni będzie odkurzacz o mocy 1600 W. Natomiast, gdy mamy małe mieszkanie, a w dodatku bez dywanów, nie ma sensu przepłacać i wystarczy kupić odkurzacz o mocy 1200 W.

Moc ssania

Moc odkurzacza i moc ssania to dwa różne parametry, jednak często jest tak, że wraz z większą mocą odkurzacza idzie w parze większa moc ssania. Największa dostępna na rynku moc ssania to 500 W. Powinna być ona dostosowana do odkurzanej powierzchni, jeśli nie mamy dywanów, nie musimy zwracać uwagi na ten parametr, ale nie ma też sensu na siłę szukać modelu z większą mocą, wystarczy moc do 350 W. Przyjmuje się, że do mieszkania, w którym są dywany z długim włosiem odpowiedni będzie odkurzacz o mocy ssania od 350 W.

Moc może być regulowana pokrętłem lub przyciskami (mogą być one umieszczone w rączce odkurzacza).

Zobacz także: Aneks kinowy w przestrzeni domu

Poziom hałasu

Warto też zwrócić uwagę na to, jaki poziom hałasu wytwarza odkurzacz. Za ciche uznaje się odkurzacze od 56 dB do 70 dB – wybierajmy z tej grupy, gdy mamy małe dziecko w domu lub płochliwe zwierzęta.

Dodatkowe parametry

Ważna jest również waga odkurzacza, nie jest ona tak istotna w mieszkaniach jednopoziomowych, problem pojawia się, gdy mamy mieszkanie dwupoziomowe lub dom i będziemy zmuszeni do dźwigania go po schodach.

Polecane jest też wybieranie modeli z teleskopową rączką, umożliwia ona regulację jej wysokości, czyli można ją dopasować do wzrostu użytkownika, dzięki temu nie będziemy nadmiernie obciążali kręgosłupa.

Istotna jest również długość kabla, która określa zasięg pracy odkurzacza bez konieczności przepinania go do kolejnego gniazdka. Powinien mieć on minimum 6 metrów, do większych mieszkań polecane są przewody mające 9 m, co zapewni 12-metrowy zasięg odkurzania. W nowych modelach przewody standardowo są automatycznie zwijane.

Niektóre odkurzacze są wyposażone w schowki na akcesoria, usprawnia to pracę, bo dzięki temu zawsze mamy pod ręką odpowiednią końcówkę.

Zobacz także: Kino domowe - nowoczesne systemy modyfikacji akustycznej


Filtry

REKLAMA

Od rodzaju filtra zależy to czy kurz i roztocza będą wydostawały się na zewnątrz. Każdy odkurzacz filtruje wydmuchiwane powietrze, zazwyczaj filtr wlotowy znajduje się przed silnikiem, potem jest worek lub pojemnik na zanieczyszczenia i filtr wylotowy. Filtr wlotowy chroni silnik przed zanieczyszczeniami. Filtr wylotowy oczyszcza powietrze wylatujące z odkurzacza. Występuje w trzech rodzajach, jako wodny, tekstylny i alergiczny. Dobry filtr tekstylny powinien być wykonany z pianki, z fizeliny lub ze sztucznych włókien. Są uznawane za mało skuteczne i trzeba je regularnie wymieniać.

Dla alergików polecany jest odkurzacz z antyalergicznym filtrem. Producenci najczęściej stosują filtr HEPA, najnowszy to HEPA H 13 i zatrzymuje on najwięcej zanieczyszczeń. Tego typu filtry mogą być wielokrotnego użytku (czyści się je wodą) bądź może być konieczność ich regularnego wymieniania. Alternatywą jest filtr wodny w formie pojemnika z wodą, który jest też workiem – wszystko neutralizowane jest przez wodę. Wodę trzeba wymieniać po każdym odkurzaniu.

Zobacz także: Telewizor LCD, plazma czy 3D?

Akcesoria

Odkurzacz może być wyposażony w dodatkowe akcesoria – różne końcówki czyszczące. Ssawko-szczotka jest standardowym wyposażeniem odkurzacza, większość z nich daje możliwość dopasowania długości włosia do rodzaju odkurzanej powierzchni. Płaska szczotka jest praktyczniejsza, umożliwi docieranie do trudno dostępnych miejsc. Dodatkowo do odkurzacza mogą być dołączone: szczotka do odkurzania parkietu, szczotka do tapicerki, ssawka szczelinowa (można odkurzać w szczelinach). Do dywanów z długim włosiem polecana jest elektroszczotka, ma ona dodatkowy silnik, dlatego lepiej usuwa zanieczyszczenia lub mniej skuteczna turboszczotka, która czerpie moc z silnika odkurzacza.

Można też zaspokoić bardziej wyszukane potrzeby, jak np. zestaw końcówek do zbierania sierści, zestaw do zbierania pyłu po remoncie.

Współczesne odkurzacze posiadają wiele funkcji, dlatego dobrzej jest dokładnie przyjrzeć się ofercie sklepowej i wybrać odkurzacz, który zaspokoi wszystkie nasze potrzeby.

Zobacz także: Samosprzątający odkurzacz

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Gdzie deweloperzy wciąż są górą, a gdzie powinni już zacząć zabiegać o klientów?

Ceny nowych mieszkań prawdopodobnie pójdą w tym roku w górę z powodu rosnących kosztów budowy. Jednak nie można wykluczyć promocyjnych bonusów od deweloperów, których zmusi do tego zaostrzająca się konkurencja. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, w których metropoliach zanosi się na walkę o klientów.

Kiedy najlepiej siać trawnik?

Trawnik to podstawa każdego ogrodu. Kiedy siać trawę, aby gęsto i zdrowo rosła? Jak siać trawnik krok po kroku?

Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

REKLAMA

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

REKLAMA

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA