REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Aranżacja kawalerki, gdy pojawia się dziecko

Magda Lehmann
Projektant wnętrz
Kawalerka Fot. Fotolia
Kawalerka Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Kawalerka to często konieczność dla studentów, ludzi na tzw. "dorobku", singli lub młodej rodziny. Takie mieszkanie może stwarzać pewne trudności aranżacyjne. Cała sztuka urządzenia kawalerki polega na sprytnym osiągnięciu efektu estetycznego przy jednoczesnym maksymalnym wykorzystaniu przestrzeni.

Kawalerka wcale nie musi kojarzyć się z małym, zatłoczonym i przygnębiającym lokalem. Coraz więcej młodych ludzi decyduje się na małe mieszkanie w centrum miasta, zamiast większego na jego obrzeżach. Trzeba przed jego urządzeniem zastanowić się nad swoim dobytkiem, pod kątem praktycznym oraz rozważyć, co jest rzeczywiście warte zatrzymania. Cała ta reguła staje się szczególnie istotna, gdy w kawalerce pojawia się jeszcze jeden lokator – dziecko.

REKLAMA

Fot. Fotolia

Zobacz także: Wnętrza w japońskim stylu: GALERIA

Wszystkie meble i sprzęty (a gadżetów malucha jest przecież szczególnie dużo!) będą widoczne dla każdego domownika i gościa, dlatego należy wymyślić sposób ukrycia tego, co na wierzchu oraz zamaskowania niedogodności w lokalu – bo w nim całe pomieszczenie jest widoczne. Wszystko, co się ma, pozostaje ciągle na widoku, a otwarte półki wymuszają utrzymanie czystości.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Fot. Fotolia

Polecam przy pojawieniu się dziecka w kawalerce wprowadzenie dużej ilości mobilnych mebli, wahadłowych regałów, przenośnych pojemników do przechowywania oraz stosowanie ukrytych garderób. W obliczu przybycia nowego lokatora ze swoimi licznymi meblami proponuję rezygnację z dużego nierozkładanego łóżka, żeby nie zamienić małego mieszkania w wielką sypialnię, w której łóżko stanowi element dominujący (bo ono zajmuje najwięcej miejsca). Warto zatem wprowadzić dwufunkcyjną kanapę, zastosować szuflady pod łóżkiem czy podest oraz blaty wokół łóżka na małe drobiazgi.

Fot. Fotolia

Zobacz także: Mieszkanie w angielskim stylu


REKLAMA

Mieszkanie w kawalerce stanowi wyzwanie, które w konsekwencji przynosi satysfakcję. Konieczna jest samodyscyplina i wybór samych niezbędnych przedmiotów. Trzeba być bezlitosnym gdy chodzi o uporządkowanie rzeczy. W domu gdzie miejsce jest bezcenne – każdy przedmiot musi mieć wyraźne przeznaczenie jednocześnie pełniąc funkcje estetyczne.

Należy zastosować sprzęty lekkie, przenośne, na kółkach – ze względu na ich mobilność i łatwość przystosowania. Cenne są przedmioty, które mogą pełnić więcej niż jedną funkcję lub dające się dobrze schować. Chodzi o sofy zmieniające się w łóżko, barki, które są stolikami, meble systemowe, dające się ustawiać jedne na drugich, etc. Nawet wtedy kiedy dysponujemy tylko jednym pomieszczeniem powinniśmy umiejętnie podzielić je na strefy dla każdego, a zwłaszcza dla malucha – prywatne kąty na wspólnym terytorium (można dokonać tego za pomocą tak modnych obecnie parawanów czy mebli mobilnych) i wydzielić strefę pracy, odpoczynku, gotowania, kąpieli i rozrywki.

Stworzenie stref możliwe jest również za pomocą materiałów wykończeniowych i kolorów. Mądre użycie koloru może połączyć rożne strefy i spowodować, iż wygląda ono na większe niż jest w rzeczywistości. W kawalerkach polecam ujednolicenie stref kolorystycznych i niestety nie wydzielanie kolorowymi tapetami czy dekoracyjnymi naklejkami miejsc dla maluszka. To miejsce powinno raczej przy małej powierzchni sprytnie zlewać się wizualnie z całością. Na wizualne oddzielenie poszczególnych stref oraz stworzenie nastroju wpływa dobrze dobrane oświetlenie. Tu należy być bardzo ostrożnym gdyż czytanie, rozrywka i praca, a zwłaszcza strefa dziecka wymagają zupełnie różnego typu oświetlenia, natężenia i kierunku światła.

Fot. Fotolia

Zobacz także: Zastosowanie roślin we wnętrzach

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA