REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pokój małego dziecka według feng shui

Magdalena Łomozik
Dyplomowany konsultant feng shui
Pokój dziecka. Fot. Fotolia
Pokój dziecka. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie pokoju malucha zgodnie z zasadami feng shui warto zaplanować jeszcze przed jego narodzinami. Jak wykorzystać zasady feng shui, żeby wspierały rozwój naszej pociechy?

Nadchodzi w końcu długo wyczekiwany moment, jesteśmy rodzicami. Zaczyna się szaleństwo przygotowań do przyjęcia niemowlaka w domu i urządzenia jego pokoju według reguł feng shui. Zabawki, ubranka, pieluchy i… wystrój pokoju. Zastanawiamy się na, jaki kolor pomalować pokój, na różowo, na niebiesko, na kolorowo, na pastelowo – przeczytaliśmy wszystkie lektury i już oczyma wyobraźni urządzamy pokój noworodka.

REKLAMA

Zobacz także: Pokój dziecka w stylu afrykańskim

Zerknijmy do świata przyrody – zwierzęce mamy nie odstawiają młodego zaraz po urodzeniu. Zapomnijmy więc o tym co nam wmawiają i jak każą uczyć malucha samodzielnego spania!

Dziecko to istota „stadna” z mamą czuje się bezpiecznie, zaspokaja ona wszystkie jego potrzeby i co najważniejsze wtedy może rozwijać się prawidłowo. Dlatego pierwsze „miejsce” maluszka, niezależnie od wszystkich opinii życzliwych doradców, powinno znaleźć się nie gdzie indziej tylko w sypialni rodziców – według zasad feng shui łóżeczko powinno być ustawione w taki sposób, żeby dziecko widziało rodziców. Dodatkowo dziecko musi widzieć z łóżeczka osoby wchodzące do pokoju, dzięki temu nie zostanie zaskoczone i nie wystraszy się.

Unikamy też półeczek i innych elementów wiszących nad łóżeczkiem, które mogą stwarzać poczucie zagrożenia.

Kiedy już przyjdzie czas na własny kąt dla naszej pociechy, najlepszy na początek będzie pokój usytuowany w zachodniej części domu związanej z energią Twórczości. Dlaczego „na początek”? ponieważ dziecko powinno „wędrować” po domu i w zależności od tego na jakim jest etapie rozwoju, zajmować adekwatną do energii część domu. Jeśli pojawią się jakieś utrudnienia w tej kwestii , należy wziąć pod uwagę fakt, że zmian będzie wymagał przynajmniej wystrój pokoju.

Zobacz także: Tematyczny pokój dziecka: GALERIA


REKLAMA

Tak więc w wieku około lat dwóch, nasza pociecha może dostać własny kąt. Najlepiej jest zorganizować przeprowadzkę jako nagrodę, prezent, niespodziankę, tak żeby nie została zinterpretowana jako kara, ponieważ „odkręcenie” pierwszego wrażenia jakie odniesie dziecko, może być czasochłonne i niemal niewykonalne.

Należy pamiętać o tym, żeby w takim pokoiku, wszystko było w zasięgu małych rączek – to również wpłynie na chęć przebywania w nowym otoczeniu, a ponadto wzmocni niezależność dziecka.

Jeśli chodzi o kolorystykę, należy ją uzależnić od energii dziecka – w zależności od tego czy jest wszędobylskim odkrywcą, czy raczej zrównoważonym badaczem, koniecznie wesprzyjmy jego naturalne predyspozycje. Jeśli dziecko jest spokojne, można wprowadzić intensywniejsze barwy – ale uwaga na agresywne kontrasty, które wbrew pozorom mogą przytłoczyć zamiast pobudzić jego zrównoważoną naturę. Z kolei dziecko pobudzone i pełne energii można stonować delikatniejszymi zestawieniami – co nie znaczy nudnymi

Zobacz także: Kolory w pokoju dziecka według feng shui

Feng shui podpowiada jak zadbać o osobiste akcenty, jakimi są ulubieni bohaterowie naszej pociechy albo oprawione w ramki, wspólnie wykonane rysunki – to będą powody do dumy, co ma wpływ na budowanie pewności siebie u dziecka. Balony, latawce – czy to na fototapecie, czy takie prawdziwe nadają lekkości, podnoszą energię, dobrze wpływają na rozwój malucha. Z kolei „ciężkie sprzęty” takie jak rakiety, pociągi, ciężarówki mogą wprowadzać niepokój – warto więc dobrze przemyśleć kwestię dekoracji.

Zobacz także: Zielony pokój dziecięcy


Strategiczne miejsca w pokoju małego człowieka to łóżeczko i stolik (biurko), a ponieważ ta przestrzeń służy zarówno do wypoczynku, jak i zabawy musi być starannie dopracowana.

Łóżeczko ustawiamy tak, żeby dziecko widziało z niego osoby wchodzące do pokoju, a także cały pokój – to wzmocni jego poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest również to, żeby łóżeczko nie stało w przeciągu drzwi-okno, ponieważ może to spowodować trudności w zasypianiu, nerwowość, budzenie nocne albo zmęczenie nawet po przespanej nocy. Zwróćmy też uwagę na to, żeby za głową nie było przejścia – dostawmy je tą stroną do ściany.

Zobacz także: Pokój dziecka na lata

Podobne zasady towarzyszą ustawianiu stolika – na początek dla około dwulatka to wystarczające miejsce pracy. W tym wieku, dziecko nie siedzi długo w jednym miejscu, ale to od ustawienia między innymi będzie zależało, na ile maluch skupi się przy wykonywaniu jakiejś czynności, więc zadbajmy o jego komfort. Idealną sytuacją będzie, gdy bezpośrednio za plecami nie będzie się działo nic niepokojącego – a więc drzwi dziecko powinno mieć w zasięgu wzroku.

Dzięki zastosowaniu tych kilku podstawowych zasad nasz maluch może mieszkać w pokoiku przez następnych kilka lat.

Zobacz także: Aranżujemy sypialnię w zgodzie z zasadami feng shui. Wskazówki ogólne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    REKLAMA

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    REKLAMA

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

    Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

    REKLAMA