REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Pokój małego dziecka według feng shui

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Magdalena Łomozik
Dyplomowany konsultant feng shui
Pokój dziecka. Fot. Fotolia
Pokój dziecka. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przygotowanie pokoju malucha zgodnie z zasadami feng shui warto zaplanować jeszcze przed jego narodzinami. Jak wykorzystać zasady feng shui, żeby wspierały rozwój naszej pociechy?

Nadchodzi w końcu długo wyczekiwany moment, jesteśmy rodzicami. Zaczyna się szaleństwo przygotowań do przyjęcia niemowlaka w domu i urządzenia jego pokoju według reguł feng shui. Zabawki, ubranka, pieluchy i… wystrój pokoju. Zastanawiamy się na, jaki kolor pomalować pokój, na różowo, na niebiesko, na kolorowo, na pastelowo – przeczytaliśmy wszystkie lektury i już oczyma wyobraźni urządzamy pokój noworodka.

REKLAMA

Zobacz także: Pokój dziecka w stylu afrykańskim

Zerknijmy do świata przyrody – zwierzęce mamy nie odstawiają młodego zaraz po urodzeniu. Zapomnijmy więc o tym co nam wmawiają i jak każą uczyć malucha samodzielnego spania!

Dziecko to istota „stadna” z mamą czuje się bezpiecznie, zaspokaja ona wszystkie jego potrzeby i co najważniejsze wtedy może rozwijać się prawidłowo. Dlatego pierwsze „miejsce” maluszka, niezależnie od wszystkich opinii życzliwych doradców, powinno znaleźć się nie gdzie indziej tylko w sypialni rodziców – według zasad feng shui łóżeczko powinno być ustawione w taki sposób, żeby dziecko widziało rodziców. Dodatkowo dziecko musi widzieć z łóżeczka osoby wchodzące do pokoju, dzięki temu nie zostanie zaskoczone i nie wystraszy się.

Unikamy też półeczek i innych elementów wiszących nad łóżeczkiem, które mogą stwarzać poczucie zagrożenia.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kiedy już przyjdzie czas na własny kąt dla naszej pociechy, najlepszy na początek będzie pokój usytuowany w zachodniej części domu związanej z energią Twórczości. Dlaczego „na początek”? ponieważ dziecko powinno „wędrować” po domu i w zależności od tego na jakim jest etapie rozwoju, zajmować adekwatną do energii część domu. Jeśli pojawią się jakieś utrudnienia w tej kwestii , należy wziąć pod uwagę fakt, że zmian będzie wymagał przynajmniej wystrój pokoju.

Zobacz także: Tematyczny pokój dziecka: GALERIA


REKLAMA

Tak więc w wieku około lat dwóch, nasza pociecha może dostać własny kąt. Najlepiej jest zorganizować przeprowadzkę jako nagrodę, prezent, niespodziankę, tak żeby nie została zinterpretowana jako kara, ponieważ „odkręcenie” pierwszego wrażenia jakie odniesie dziecko, może być czasochłonne i niemal niewykonalne.

Należy pamiętać o tym, żeby w takim pokoiku, wszystko było w zasięgu małych rączek – to również wpłynie na chęć przebywania w nowym otoczeniu, a ponadto wzmocni niezależność dziecka.

Jeśli chodzi o kolorystykę, należy ją uzależnić od energii dziecka – w zależności od tego czy jest wszędobylskim odkrywcą, czy raczej zrównoważonym badaczem, koniecznie wesprzyjmy jego naturalne predyspozycje. Jeśli dziecko jest spokojne, można wprowadzić intensywniejsze barwy – ale uwaga na agresywne kontrasty, które wbrew pozorom mogą przytłoczyć zamiast pobudzić jego zrównoważoną naturę. Z kolei dziecko pobudzone i pełne energii można stonować delikatniejszymi zestawieniami – co nie znaczy nudnymi

Zobacz także: Kolory w pokoju dziecka według feng shui

Feng shui podpowiada jak zadbać o osobiste akcenty, jakimi są ulubieni bohaterowie naszej pociechy albo oprawione w ramki, wspólnie wykonane rysunki – to będą powody do dumy, co ma wpływ na budowanie pewności siebie u dziecka. Balony, latawce – czy to na fototapecie, czy takie prawdziwe nadają lekkości, podnoszą energię, dobrze wpływają na rozwój malucha. Z kolei „ciężkie sprzęty” takie jak rakiety, pociągi, ciężarówki mogą wprowadzać niepokój – warto więc dobrze przemyśleć kwestię dekoracji.

Zobacz także: Zielony pokój dziecięcy


Strategiczne miejsca w pokoju małego człowieka to łóżeczko i stolik (biurko), a ponieważ ta przestrzeń służy zarówno do wypoczynku, jak i zabawy musi być starannie dopracowana.

Łóżeczko ustawiamy tak, żeby dziecko widziało z niego osoby wchodzące do pokoju, a także cały pokój – to wzmocni jego poczucie bezpieczeństwa. Ważne jest również to, żeby łóżeczko nie stało w przeciągu drzwi-okno, ponieważ może to spowodować trudności w zasypianiu, nerwowość, budzenie nocne albo zmęczenie nawet po przespanej nocy. Zwróćmy też uwagę na to, żeby za głową nie było przejścia – dostawmy je tą stroną do ściany.

Zobacz także: Pokój dziecka na lata

Podobne zasady towarzyszą ustawianiu stolika – na początek dla około dwulatka to wystarczające miejsce pracy. W tym wieku, dziecko nie siedzi długo w jednym miejscu, ale to od ustawienia między innymi będzie zależało, na ile maluch skupi się przy wykonywaniu jakiejś czynności, więc zadbajmy o jego komfort. Idealną sytuacją będzie, gdy bezpośrednio za plecami nie będzie się działo nic niepokojącego – a więc drzwi dziecko powinno mieć w zasięgu wzroku.

Dzięki zastosowaniu tych kilku podstawowych zasad nasz maluch może mieszkać w pokoiku przez następnych kilka lat.

Zobacz także: Aranżujemy sypialnię w zgodzie z zasadami feng shui. Wskazówki ogólne

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ceny materiałów budowlanych coraz bardziej stabilne, zachęcają do remontów i budowy nowych domów

Zapowiadana kolejna fala podwyżek cen materiałów budowlanych nie nadchodzi. Głównie dlatego, że spodziewany boom w budownictwie odsuwa się w czasie. Ceny materiałów budowlanych są więc stabilne a nawet notują niewielki spadek. To oznacza, że wciąż jest dobry czas na remonty lub rozpoczęcie budowy nowego domu.

Hiszpania na topie, ale Polacy kupują mieszkania także w innych krajach południowej Europy

W całym 2024 roku serwisy Morizon.pl i Gratka.pl odnotowały blisko 70 tysięcy zapytań dotyczących ofert sprzedaży mieszkań i domów w Hiszpanii, Bułgarii, Grecji, Portugalii, Włoszech i Chorwacji, a tylko w kwietniu 2025 roku było ich ponad 7 tysięcy.

To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA