Stół do jadalni: jaki wybrać?
REKLAMA
REKLAMA
Wielkość jadalni
Stół do jadalni powinien być przede wszystkim wygodny oraz dobrany do wielkości wnętrza, w którym ma stanąć. Do dużych pomieszczeń możemy dobrać każdy stół. Możemy wówczas zdecydować się na większy, aby organizować zjazdy rodzinne.
REKLAMA
Do mniejszej jadalni stół powinniśmy dobrać z większą ostrożnością. Warto wówczas wziąć pod uwagę stoły okrągłe. Umożliwiają dopasowanie do mniej przestronnych pomieszczeń. Ponadto, doskonale się sprawdza we wnętrzu o kwadratowej powierzchni.
Wielkość stołu
Rozwiązując problem mniejszych pomieszczeń, możemy zakupić stół rozkładany. Dzięki temu na co dzień będzie zajmował mniej miejsca, a w razie potrzeby, spotkań w większym gronie, będzie go można rozłożyć.
Szerokość stołu powinniśmy dobrać, biorąc uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, nakrycie zajmuje około 40 cm, po drugie półmiski i dekoracje na środkowej części stołu. Blat o szerokości 80 cm to niezbędne minimum, ale dla większej wygody i komfortu warto wybrać 90–100 cm.
Długość stołu zależy od planowanej liczby osób, która przy nim zasiądzie. Przeciętna długość miejsca dla jednej osoby to około 60 cm.
Zobacz także: Stoły jadalniane: GALERIA
Stół prostokątny
REKLAMA
Stół prostokątny, nawet większy, pozwala w pełni zagospodarować przestrzeń i wydzielić miejsce na strefę jadalną. Ponadto, w razie potrzeby, zawsze można go zsunąć pod ścianę i wyodrębnić większą przestrzeń, na przykład, do tańczenia.
Funkcja stołu prostokątnego to nie tylko spożywanie przy nim posiłków. Bez problemu możemy z niego korzystać przy wykonywaniu wszelkich prac manualnych – pisanie, malowanie, szycie i rysowanie.
Problem ze stołem prostokątnym polega jednak na tym, że posiada on miejsca lepiej usytuowane i gorsze. Należy przy tym tak usadzać gości, aby nie poczuli się urażeni. Co więcej, swobodna rozmowa między osobami zasiadającymi przy tego rodzaju stole, jest możliwa, gdy siedzą oni naprzeciwko siebie lub po przekątnej. Znacznie trudniej rozmawia się gościom, którzy zasiadają w dwóch różnych końcach, szczególnie długiego, stołu.
www.myin.pl
Stół okrągły
Nieodzowną zaletą stołu okrągłego lub owalnego jest równość wszystkich zasiadających przy nim gości. Mogą oni swobodnie ze sobą rozmawiać, nie ma podziału na żadne hierarchie i nikt nie czuje się pokrzywdzony, że siedzi tu, a nie gdzie indziej.
Poza tym, wokół okrągłego stołu znacznie łatwiej jest się przemieszczać, szczególnie w mniejszej jadalni. Narożniki we wnętrzu można wykorzystać na meble, gdzie będziemy chować obrusy i zastawę.
Jedyną wadą okrągłego blatu jest to, że nie da się go zsunąć pod ścianę. Wciąż będzie zajmował tyle samo miejsca. Jest również mniej wygodny jako stanowisko pracy czy gier planszowych.
www.myin.pl
Podsumowanie
Szukając idealnego stołu do jadalni, powinniśmy przeanalizować wszelkie zalety i wady, które płyną z blatów różnych wielkości i kształtów. Wybór może nie być łatwy, ale warto poświęcić na to więcej czasu, aby końcowy efekt w pełni nas zadowolił, a wybrany stół prezentował się zarówno wspaniale i był funkcjonalny.
Zobacz także: Kuchnia w stylu angielskim: GALERIA
REKLAMA
REKLAMA