REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Stół do jadalni: jaki wybrać?

Iwona Szadkowska
Stół. Fot. Fotolia
Stół. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stół do jadalni to wybór, który powinniśmy szczególnie przemyśleć. Stół jest głównym meblem, przy którym jemy rodzinne posiłki. Jego dobór zależy od wielkości i kształtu jadalni. Jak wybrać odpowiedni stół do jadalni?

Wielkość jadalni

Stół do jadalni powinien być przede wszystkim wygodny oraz dobrany do wielkości wnętrza, w którym ma stanąć. Do dużych pomieszczeń możemy dobrać każdy stół. Możemy wówczas zdecydować się na większy, aby organizować zjazdy rodzinne.

REKLAMA

Do mniejszej jadalni stół powinniśmy dobrać z większą ostrożnością. Warto wówczas wziąć pod uwagę stoły okrągłe. Umożliwiają dopasowanie do mniej przestronnych pomieszczeń. Ponadto, doskonale się sprawdza we wnętrzu o kwadratowej powierzchni.

Wielkość stołu

Rozwiązując problem mniejszych pomieszczeń, możemy zakupić stół rozkładany. Dzięki temu na co dzień będzie zajmował mniej miejsca, a w razie potrzeby, spotkań w większym gronie, będzie go można rozłożyć.

Szerokość stołu powinniśmy dobrać, biorąc uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, nakrycie zajmuje około 40 cm, po drugie półmiski i dekoracje na środkowej części stołu. Blat o szerokości 80 cm to niezbędne minimum, ale dla większej wygody i komfortu warto wybrać 90–100 cm. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długość stołu zależy od planowanej liczby osób, która przy nim zasiądzie. Przeciętna długość miejsca dla jednej osoby to około 60 cm.

Zobacz także: Stoły jadalniane: GALERIA

Stół prostokątny

REKLAMA

Stół prostokątny, nawet większy, pozwala w pełni zagospodarować przestrzeń i wydzielić miejsce na strefę jadalną. Ponadto, w razie potrzeby, zawsze można go zsunąć pod ścianę i wyodrębnić większą przestrzeń, na przykład, do tańczenia.

Funkcja stołu prostokątnego to nie tylko spożywanie przy nim posiłków. Bez problemu możemy z niego korzystać przy wykonywaniu wszelkich prac manualnych – pisanie, malowanie, szycie i rysowanie.

Problem ze stołem prostokątnym polega jednak na tym, że posiada on miejsca lepiej usytuowane i gorsze. Należy przy tym tak usadzać gości, aby nie poczuli się urażeni. Co więcej, swobodna rozmowa między osobami zasiadającymi przy tego rodzaju stole, jest możliwa, gdy siedzą oni naprzeciwko siebie lub po przekątnej. Znacznie trudniej rozmawia się gościom, którzy zasiadają w dwóch różnych końcach, szczególnie długiego, stołu.

www.myin.pl

Stół okrągły

Nieodzowną zaletą stołu okrągłego lub owalnego jest równość wszystkich zasiadających przy nim gości. Mogą oni swobodnie ze sobą rozmawiać, nie ma podziału na żadne hierarchie i nikt nie czuje się pokrzywdzony, że siedzi tu, a nie gdzie indziej.

Poza tym, wokół okrągłego stołu znacznie łatwiej jest się przemieszczać, szczególnie w mniejszej jadalni. Narożniki we wnętrzu można wykorzystać na meble, gdzie będziemy chować obrusy i zastawę.

Jedyną wadą okrągłego blatu jest to, że nie da się go zsunąć pod ścianę. Wciąż będzie zajmował tyle samo miejsca. Jest również mniej wygodny jako stanowisko pracy czy gier planszowych.

www.myin.pl

Podsumowanie

Szukając idealnego stołu do jadalni, powinniśmy przeanalizować wszelkie zalety i wady, które płyną z blatów różnych wielkości i kształtów. Wybór może nie być łatwy, ale warto poświęcić na to więcej czasu, aby końcowy efekt w pełni nas zadowolił, a wybrany stół prezentował się zarówno wspaniale i był funkcjonalny.

Zobacz także: Kuchnia w stylu angielskim: GALERIA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA