REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Stół do jadalni: jaki wybrać?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Iwona Szadkowska
Stół. Fot. Fotolia
Stół. Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Stół do jadalni to wybór, który powinniśmy szczególnie przemyśleć. Stół jest głównym meblem, przy którym jemy rodzinne posiłki. Jego dobór zależy od wielkości i kształtu jadalni. Jak wybrać odpowiedni stół do jadalni?

Wielkość jadalni

Stół do jadalni powinien być przede wszystkim wygodny oraz dobrany do wielkości wnętrza, w którym ma stanąć. Do dużych pomieszczeń możemy dobrać każdy stół. Możemy wówczas zdecydować się na większy, aby organizować zjazdy rodzinne.

REKLAMA

Do mniejszej jadalni stół powinniśmy dobrać z większą ostrożnością. Warto wówczas wziąć pod uwagę stoły okrągłe. Umożliwiają dopasowanie do mniej przestronnych pomieszczeń. Ponadto, doskonale się sprawdza we wnętrzu o kwadratowej powierzchni.

Wielkość stołu

Rozwiązując problem mniejszych pomieszczeń, możemy zakupić stół rozkładany. Dzięki temu na co dzień będzie zajmował mniej miejsca, a w razie potrzeby, spotkań w większym gronie, będzie go można rozłożyć.

Szerokość stołu powinniśmy dobrać, biorąc uwagę kilka rzeczy. Po pierwsze, nakrycie zajmuje około 40 cm, po drugie półmiski i dekoracje na środkowej części stołu. Blat o szerokości 80 cm to niezbędne minimum, ale dla większej wygody i komfortu warto wybrać 90–100 cm. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Długość stołu zależy od planowanej liczby osób, która przy nim zasiądzie. Przeciętna długość miejsca dla jednej osoby to około 60 cm.

Zobacz także: Stoły jadalniane: GALERIA

Stół prostokątny

REKLAMA

Stół prostokątny, nawet większy, pozwala w pełni zagospodarować przestrzeń i wydzielić miejsce na strefę jadalną. Ponadto, w razie potrzeby, zawsze można go zsunąć pod ścianę i wyodrębnić większą przestrzeń, na przykład, do tańczenia.

Funkcja stołu prostokątnego to nie tylko spożywanie przy nim posiłków. Bez problemu możemy z niego korzystać przy wykonywaniu wszelkich prac manualnych – pisanie, malowanie, szycie i rysowanie.

Problem ze stołem prostokątnym polega jednak na tym, że posiada on miejsca lepiej usytuowane i gorsze. Należy przy tym tak usadzać gości, aby nie poczuli się urażeni. Co więcej, swobodna rozmowa między osobami zasiadającymi przy tego rodzaju stole, jest możliwa, gdy siedzą oni naprzeciwko siebie lub po przekątnej. Znacznie trudniej rozmawia się gościom, którzy zasiadają w dwóch różnych końcach, szczególnie długiego, stołu.

www.myin.pl

Stół okrągły

Nieodzowną zaletą stołu okrągłego lub owalnego jest równość wszystkich zasiadających przy nim gości. Mogą oni swobodnie ze sobą rozmawiać, nie ma podziału na żadne hierarchie i nikt nie czuje się pokrzywdzony, że siedzi tu, a nie gdzie indziej.

Poza tym, wokół okrągłego stołu znacznie łatwiej jest się przemieszczać, szczególnie w mniejszej jadalni. Narożniki we wnętrzu można wykorzystać na meble, gdzie będziemy chować obrusy i zastawę.

Jedyną wadą okrągłego blatu jest to, że nie da się go zsunąć pod ścianę. Wciąż będzie zajmował tyle samo miejsca. Jest również mniej wygodny jako stanowisko pracy czy gier planszowych.

www.myin.pl

Podsumowanie

Szukając idealnego stołu do jadalni, powinniśmy przeanalizować wszelkie zalety i wady, które płyną z blatów różnych wielkości i kształtów. Wybór może nie być łatwy, ale warto poświęcić na to więcej czasu, aby końcowy efekt w pełni nas zadowolił, a wybrany stół prezentował się zarówno wspaniale i był funkcjonalny.

Zobacz także: Kuchnia w stylu angielskim: GALERIA

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

REKLAMA

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA

Nowy trend na rynku najmu: wynajmujący zlecają obsługę profesjonalnym agencjom. Jakie korzyści, jakie minusy

Rynek najmu w przeobrażeniu. Model wynajmu krótkoterminowego, który jeszcze niedawno kusił prostotą i szybkim zyskiem, dziś coraz częściej okazuje się zbyt obciążający dla właścicieli. Rosnące wymagania formalne, potrzeba dostępności 24/7 i odpowiedzialność za każdy etap obsługi gości sprawiają, że wiele osób zaczyna szukać alternatyw.

Czy spadek stóp procentowych wpłynął na rynek mieszkaniowy?

Czy majowa obniżka stóp procentowych, poprawiająca dostępność kredytów, przełożyła się na wzrost sprzedaży nowych mieszkań i liczbę rezerwacji? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA