REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Styl skandynawski, czyli północny design

Subskrybuj nas na Youtube
Styl skandynawski. Fot. www.dekoral.pl
Styl skandynawski. Fot. www.dekoral.pl
www.dekoral.pl

REKLAMA

REKLAMA

Styl skandynawski odnosi się do północnego designu. Charakterystyczną cechą stylu skandynawskiego jest jego uniwersalność. Stonowane, jasne barwy dobrze komponują się niemal ze wszystkim. W takich wnętrzach łatwiej odnaleźć spokój ducha.

REKLAMA

Styl skandynawski niezmiennie od kilku lat cieszy się dużą popularnością. Zauważony został już na przełomie XIX i XX wieku – odpowiedzialny za to był szwedzki malarz Carl Larsson. Stworzył on cykl rysunków przedstawiających wnętrze domu zaaranżowanego z uwzględnieniem lokalnego folkloru. Uwiecznił on jasne i dobrze oświetlone pomieszczenia, z niewielką ilością prostych dodatków.

REKLAMA

„Duża ilość światła, jasne barwy i naturalne materiały, a zarazem praktyczność i brak przesady to cechy, które sprawiają, że styl skandynawski stał się czymś ponadczasowym. Nazwiska takie, jak Alvar Alto czy Arne Jacobsen, to już dziś prawdziwa klasyka designu. Nikogo nie powinna więc dziwić nieprzemijająca popularność północnych wnętrz. Warto jednak zauważyć, że styl skandynawski jest nie tylko modny, ale także szalenie praktyczny i wygodny – w domu urządzonym zgodnie z jego zasadami mieszka się naprawdę komfortowo.” – wyjaśnia Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Zobacz także: Mieszkanie w angielskim stylu

Oświetlenie

Warto również mieć świadomość, że styl skandynawski został stworzony w kraju o nieprzyjaznym klimacie, z długimi zimami i krótkimi dniami. Dzięki temu łatwiej będzie nam zrozumieć podstawowe wyznaczniki. Stosowano jasne kolory, by rozjaśnić wnętrza oświetlane głównie sztucznym światłem. W stylu skandynawskim dużą wagę przywiązuje się właśnie do oświetlenia. Sztuczne źródła światła powinny dobrze oświetlać pomieszczenie. Oprócz tego ważne jest również naturalne światło – ważnym elementem są duże okna, najlepiej na całą ścianę. Jednak najczęściej nie mamy na to wpływu, dlatego też istotna jest odpowiednia aranżacja okna. Unikajmy ciężki zasłon i firan, lepiej jest wybrać rolety, które w łatwy sposób można podnosić i wpuszczać do wnętrza większą ilość światła.

Zobacz także: Wnętrze w stylu eklektycznym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolory

Dominujący kolor we wnętrzach skandynawskich to oczywiście biel: „Jest ona zarówno neutralna, jak i bardzo świeża. Ponadto doskonale odbija światło, dzięki czemu wnętrza wydają się jaśniejsze oraz większe. Dobrze się także komponuje z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień, których nie brakuje w stylu skandynawskim”mówi ekspert Dekoral. Mieszkańcy Skandynawii nie stawiają jednak tylko na białe, monochromatyczne wnętrza. Obok białego sięgają także po beże, delikatne szarości oraz błękity. Gdzieniegdzie wprowadzane są także mocniejsze akcenty w postaci czerwieni, choć te stosowane są z dużą rozwagą.

Zobacz także: Minimalizm wciąż modny

Naturalne materiały

Naturalne materiały w stylu skandynawskim są równie ważne, jak jasne kolory. Odpowiednie materiały to: drewno, kamień, wiklina, skóra, bawełna, len i czasem wełna. W skandynawskich domach stosuje się głównie podłogi drewniane. Również dodatki i gadżety wnętrzarskie powinny być wykonane z naturalnych materiałów, wpisujących się design ekologiczny.

Skandynawski minimalizm

Meble w stylu skandynawskim są funkcjonalne, a często nawet wielofunkcyjne, proste, skromnie zdobione lub wcale, liczy się przede wszystkim wygoda i ergonomia. Skromne, surowe wnętrza są przełamywane barwnymi dodatkami, oczywiście w niewielkiej ilości.

Źródło: www.dekoral.pl

Zobacz także: Styl glamour w mieszkaniu

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA