REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Styl skandynawski, czyli północny design

Styl skandynawski. Fot. www.dekoral.pl
Styl skandynawski. Fot. www.dekoral.pl
www.dekoral.pl

REKLAMA

REKLAMA

Styl skandynawski odnosi się do północnego designu. Charakterystyczną cechą stylu skandynawskiego jest jego uniwersalność. Stonowane, jasne barwy dobrze komponują się niemal ze wszystkim. W takich wnętrzach łatwiej odnaleźć spokój ducha.

REKLAMA

Styl skandynawski niezmiennie od kilku lat cieszy się dużą popularnością. Zauważony został już na przełomie XIX i XX wieku – odpowiedzialny za to był szwedzki malarz Carl Larsson. Stworzył on cykl rysunków przedstawiających wnętrze domu zaaranżowanego z uwzględnieniem lokalnego folkloru. Uwiecznił on jasne i dobrze oświetlone pomieszczenia, z niewielką ilością prostych dodatków.

REKLAMA

„Duża ilość światła, jasne barwy i naturalne materiały, a zarazem praktyczność i brak przesady to cechy, które sprawiają, że styl skandynawski stał się czymś ponadczasowym. Nazwiska takie, jak Alvar Alto czy Arne Jacobsen, to już dziś prawdziwa klasyka designu. Nikogo nie powinna więc dziwić nieprzemijająca popularność północnych wnętrz. Warto jednak zauważyć, że styl skandynawski jest nie tylko modny, ale także szalenie praktyczny i wygodny – w domu urządzonym zgodnie z jego zasadami mieszka się naprawdę komfortowo.” – wyjaśnia Anna Łatoszyńska, manager marki Dekoral.

Zobacz także: Mieszkanie w angielskim stylu

Oświetlenie

Warto również mieć świadomość, że styl skandynawski został stworzony w kraju o nieprzyjaznym klimacie, z długimi zimami i krótkimi dniami. Dzięki temu łatwiej będzie nam zrozumieć podstawowe wyznaczniki. Stosowano jasne kolory, by rozjaśnić wnętrza oświetlane głównie sztucznym światłem. W stylu skandynawskim dużą wagę przywiązuje się właśnie do oświetlenia. Sztuczne źródła światła powinny dobrze oświetlać pomieszczenie. Oprócz tego ważne jest również naturalne światło – ważnym elementem są duże okna, najlepiej na całą ścianę. Jednak najczęściej nie mamy na to wpływu, dlatego też istotna jest odpowiednia aranżacja okna. Unikajmy ciężki zasłon i firan, lepiej jest wybrać rolety, które w łatwy sposób można podnosić i wpuszczać do wnętrza większą ilość światła.

Zobacz także: Wnętrze w stylu eklektycznym

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolory

Dominujący kolor we wnętrzach skandynawskich to oczywiście biel: „Jest ona zarówno neutralna, jak i bardzo świeża. Ponadto doskonale odbija światło, dzięki czemu wnętrza wydają się jaśniejsze oraz większe. Dobrze się także komponuje z naturalnymi materiałami, takimi jak drewno czy kamień, których nie brakuje w stylu skandynawskim”mówi ekspert Dekoral. Mieszkańcy Skandynawii nie stawiają jednak tylko na białe, monochromatyczne wnętrza. Obok białego sięgają także po beże, delikatne szarości oraz błękity. Gdzieniegdzie wprowadzane są także mocniejsze akcenty w postaci czerwieni, choć te stosowane są z dużą rozwagą.

Zobacz także: Minimalizm wciąż modny

Naturalne materiały

Naturalne materiały w stylu skandynawskim są równie ważne, jak jasne kolory. Odpowiednie materiały to: drewno, kamień, wiklina, skóra, bawełna, len i czasem wełna. W skandynawskich domach stosuje się głównie podłogi drewniane. Również dodatki i gadżety wnętrzarskie powinny być wykonane z naturalnych materiałów, wpisujących się design ekologiczny.

Skandynawski minimalizm

Meble w stylu skandynawskim są funkcjonalne, a często nawet wielofunkcyjne, proste, skromnie zdobione lub wcale, liczy się przede wszystkim wygoda i ergonomia. Skromne, surowe wnętrza są przełamywane barwnymi dodatkami, oczywiście w niewielkiej ilości.

Źródło: www.dekoral.pl

Zobacz także: Styl glamour w mieszkaniu

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

REKLAMA

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA

Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

REKLAMA