Walentynkowe serce – krok po kroku
REKLAMA
REKLAMA
Potrzebne materiały
Do stworzenia wyjątkowej dekoracji będzie nam potrzebne: serce z pleksi, obrazek na papierze ryżowym (stworzy główny element wewnątrz zawieszki), klej do decoupage, farba akrylowa do tła, syntetyczny pędzel do kleju (płaski), gąbeczka do tapowania, wstążka z satyny, klej, wstążka do zawieszenia oraz nożyczki.
REKLAMA
Kolor tła powinien być biały lub kremowy, gdyż klej do decoupage jest w jasnym kolorze. Nakładany jako pierwszy będzie z zewnątrz doskonale widoczny.
Zobacz także: Anielskie dodatki do salonu
Krok pierwszy – wybór motywu
REKLAMA
Serce jest powierzchnią wypukłą, dlatego należy starannie wybrać motyw. Poleca się, przynajmniej na początek, zdecydować się na mniejszy obrazek. Łatwiej nałożyć na niego warstwę kleju. Motyw powinien znajdować się na serwetce lub na papierze ryżowym.
Zanim zabierzemy się za klejenie, najpierw przyłóżmy motyw i sprawdźmy jak będzie się prezentował po drugiej stronie serduszka. Po obu stronach serduszka mogą być dwa identyczne motywy lub różne – mniejsze lub większe. Wybór zależy tylko od nas.
Z okazji walentynek motywem przewodnim mogą być serduszka lub jedno wielkie serce. Jednak nie jest to reguła. Możemy również zdecydować się na kolorowe kwiaty, gwiazdki, księżyc lub zwierzątka.
Zobacz także: Jak zrobić łańcuch walentynkowy?
Krok drugi – dopasowanie motywu
Wybrany motyw wydzieramy z serwetki lub z papieru ryżowego. Starannie dopasowujemy do serduszka z pleksi. Żadna część obrazka nie powinna wystawać. Jeżeli w którymś miejscu dekoracji jest za dużo, należy raz jeszcze ją ponadrywać.
Dopasowanie motywu do wypukłej czy wklęsłej powierzchni nie jest proste. Nie spieszmy się. Zróbmy to wolniej, ale dokładniej.
Krok trzeci – przyklejanie
Przykładamy motyw od wewnętrznej strony serduszka nadrukiem do zewnątrz. Pamiętajmy o tym, że motyw ma być widoczny po zamknięciu serduszka.
Korzystając z miękkiego i płaskiego pędzelka, pokrywamy motyw klejem do decoupage. Wykonujemy dokładne, wolne ruchy. Zaczynamy od środka motywu i ciągniemy pędzelek ku brzegom. Dzięki temu pod obrazkiem nie pozostaną bąbelki powietrza. Motyw będzie idealnie gładki. Klejem pokrywamy całą wewnętrzną powierzchnię serduszka.
Klej do decoupage jest również podkładem, który wzmacnia przyczepność nakładanej później farby.
W ten sam sposób naklejamy motyw po drugiej stronie serduszka. Czekamy do całkowitego wyschnięcia obu połówek. Najlepiej jeśli pozostawi się je na resztę dnia albo na noc.
Krok czwarty – nakładanie farby
Upewnijmy się, że klej całkowicie wysechł. Dopiero wówczas możemy nałożyć farbę na gąbeczkę do tapowania. Jest to gąbeczka na drewnianym patyczku, jak pędzelek. Możemy również sami wykonać coś podobnego, krojąc zwykłą gąbkę na małe kawałki.
Farbę nakładamy wykonując ruch góra i dół. Malując na boki pozostawimy smugi. Po wyschnięciu nakładamy drugą warstwę na obie połówki i znów czekamy.
Zobacz także: Elementy japońskie w salonie
Krok piąty – dekoracje
Farba musi być całkowicie sucha. Dopiero wówczas możemy zamknąć obie połówki serduszka. Wąską wstążeczkę na zakamuflowanie łączeń, docinamy z zapasem około 1 cm. Końce wstążeczki lekko nacinamy, aby objęły szerszą część przy zawieszce. Nakładamy klej i dokładnie przyklejamy wstążeczkę. Mało efektowne miejsce łączenia możemy ukryć pod kokardką lub pod piórkiem.
Na koniec przewlekamy grubszą wstążeczkę do zawieszenia i gotowe. Oryginalna i własnoręczna dekoracja na walentynki.
Zobacz także: Jaką rolę w aranżacji wnętrz pełnią dodatki i gadżety?
REKLAMA
REKLAMA