Aranżacja pokoju dla nastolatka
REKLAMA
REKLAMA
Aranżacja pokoju dla nastolatka to wyzwanie zarówno dla nich, jak i dla rodziców. Nastolatki, kończąc okres dziecięcy, stają się wymagającymi mieszkańcami naszego domu. Zaczynają kształtować się w nich gusty i indywidualne preferencje. Nie wiadomo kiedy era statków pirackich i księżniczek zmienia się w fascynację idolami, filmami, muzyką i sportem. Podpatrywanie gwiazd, przebieranki, gra na gitarze i perkusji, rap, kitesurfing, deskorolka – nastolatek uwielbia manifestować swój styl.
REKLAMA
Zobacz także: Pokój młodego muzyka
REKLAMA
Pokój nastolatka powinien być praktyczny i wielofunkcyjny. Ma służyć zarówno do nauki, odpoczynku, jak i rozwijania zainteresowań. Po odrobieniu lekcji wpadają przyjaciele, pojawiają się pierwsze miłości, pasje i poszukiwanie własnej ścieżki w życiu. Pozwólmy dzieciom decydować jak będzie wyglądać ich najbliższe otoczenie i nie ingerujmy na siłę w te wybory. To już prawie dorośli ludzie i zasługują, żeby w tej materii pozostawić im trochę luzu i okazji do zamanifestowania swojego prawdziwego „ja”.
Designerzy zgodnie twierdzą, że meble dla nastolatków mają być tłem, bo w tym wieku zaczynają rządzić dodatki nadające pokojowi indywidualnego stylu. Kolory dominujące we wnętrzu, plakaty, naklejki, zdjęcia, instrumenty, sprzęt sportowy – to wszystko ma pokazać charakter i osobowość młodego właściciela pokoju.
Meble powinny być jak para młodzieżowych jeansów: wygodne, funkcjonalne i proste. Dobrze sprawdzą się stonowane kolory i przyjazne faktury. Kiedy wpadają przyjaciele, zamienia się w twierdzę, w której można pogadać o wszystkich radościach i utrapieniach. Wersja biała, waniliowa i nostalgia (przecierane drewno) to baza wyjściowa. Do łóżka można dokupić szufladę, która może pełnić funkcję drugiego spania. Przyda się młodym gościom, kiedy przedłuży się nauka albo wieczorna impreza.
Zobacz także: Na co warto zwrócić uwagę w czasie urządzania pokoju dziecięcego?
Twoje dziecko kocha kolory? Dlaczego nie zafundować mu łóżka albo komody z dołączonymi filcowymi nakładkami w różnych kolorach? Do nauki zaś warto uwzględnić w pokoju nastolatka biurko do nauki z kontenerem na przybory szkolne i na książki. Odpowiednie będą meble występujące w tonacji białej lub częściowo przełamanej wenge – jeśli nastolatek kocha klasykę, spokój i elegancję, z radością zaakceptuje ten wybór.
Zobacz także: Czy biały kolor pasuje do pokoju dziecka?
REKLAMA
Całości dopełni skrzynia z napisem „fragile”. Znając młodzieżowe upodobania, w pięć sekund znajdą tam się wszystkie przedmioty, które trzeba szybko schować, kiedy pojawią się niezapowiedziani goście. To propozycja nie tylko dla tych, którzy cenią twórczy chaos, skrzynia przyda się także w pokoju młodej damy, ceniącej sobie porządek.
Teraz, kiedy meble są już wybrane, liczy się pomysł na zagospodarowanie wnętrza. Zamiana zwykłego pokoju w tętniące energią miejsce – z pewnością będzie wymagała dużej dawki pomysłowości. Nasze dzieci z łatwością sobie z tym poradzą. Młodość ma swoje prawa i tym samym prawem rządzi się pokój młodzieżowy. Urządźcie go więc tak, jak wymarzył sobie nastolatek. Niech w koło fruwa pozytywna energia i młodzieńczy entuzjazm.
Zobacz także: Pokój jak z bajki
REKLAMA
REKLAMA