REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Oświetlenie w sypialni

Iwona Szadkowska
Oświetlenie w sypialni nie jest mniej ważne, niż w innych pomieszczeniach. /Fot. Fotolia
Oświetlenie w sypialni nie jest mniej ważne, niż w innych pomieszczeniach. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oświetlenie w sypialni pełni rolę wyciszającą, uspokajającą, wprowadzającą nastrój, ale powinno również umożliwiać wieczorną lekturę. Jak oświetlić strefę łóżka? Czy gra świateł może optycznie powiększyć sypialnię?

Oświetlenie w sypialni nie jest mniej ważne, niż w innych pomieszczeniach. Warto zainstalować tu kilka obwodów świetlnych i móc je włączać w zależności od pory dnia oraz potrzeby odpowiedniego nastroju.

REKLAMA

Strefa łóżka

Strefa łóżka to dwie lampki pozwalające na czytanie. W przypadku lampek ściennych powinny zostać umieszczone około 75 cm nad łóżkiem. Abażur lampek umieszczonych na szafce nocnej, która przylega do łóżka, nie powinien przekraczać 50 cm od poziomu łóżka. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to czy światło w czasie czytania nie przeszkadza naszemu partnerowi.

Zobacz także: Jak zrobić baldachim nad łóżkiem?

Jeżeli chcemy uzyskać efekt delikatnego podświetlenia łóżka, możemy zamontować oświetlenie za wezgłowiem. Warto jednak zastosować ciepłe barwy.

Odcienie błękitu i zieleni wprowadzają chłodny nastrój, którego przynajmniej w sypiali, wolelibyśmy uniknąć.

Nastrojowy blask

Światło tworzące nastrój w sypialni, możemy uzyskać poprzez zamontowanie na ścianach kinkietów z żarówkami o miękkiej, pastelowej barwie. Żarówki mogą mieć barwę zbliżoną do koloru ścian. Pożądany efekt uzyskamy również poprzez instalację lampek podłogowych. Jeżeli dodatkowo posiadają regulowane źródło światła, uzyskanie odpowiedniego nastroju do konkretnej sytuacji, nie powinno stanowić żadnego problemu.

Zobacz także: Estetyczne i funkcjonalne lampy w sypialni cz. II

REKLAMA

Niepowtarzalny efekt możemy uzyskać tworząc szereg przesłon, na przykład za wezgłowiem łóżka, gdzie ukrywamy kilka lub kilkanaście żarówek. Ich rozmieszczenie nie musi być symetryczne, lecz może posiadać różne kształty – gwiazdy, słońca, księżyca. Podświetlenie tej konstrukcji od tyłu da zachwycający efekt, wprowadzi ciepło i blask w wybranym miejscu.

Oświetlenie w podwieszanym suficie także może mieć przeróżny kształt – łuków, okręgów, owali. Możemy skoncentrować strumień światła na konkretny przedmiot lub część sypialni. Dzięki temu wprowadzimy do wnętrza niecodzienny klimat.

Zobacz także: Jak oświetlić biblioteczkę w sypialni?

Mała sypialnia

Światło potrafi zdziałać cuda. Chcąc wizualnie powiększyć sypialnię wystarczy zastosować doświetlenie górnej strefy pokoju. Jeżeli dodatkowo zrezygnujemy z centralnego, punktowego światła na środku sufitu, a umieścimy szereg lamp na ścianach, pozornie poszerzymy całe wnętrze.

W długich, lecz wąskich sypialniach efekt zmniejszenia dysproporcji uzyskamy, gdy skierujemy strumień światła na krótsze ściany.

Zobacz także: Designerskie grzejniki dekoracyjne

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    Bezpieczny Kredyt 2% tylko do końca roku, potem zabraknie pieniędzy. Coraz większa nerwowość wśród chętnych i tłok w bankach. Trzeba się spieszyć?

    Dostępność kredytu z gwarantowanymi odsetkami, czym w istocie jest bezpieczny Kredyt 2 procent, poluzowane zasady ustalania zdolności kredytowej, początek obniżania stóp procentowych i osłabiania inflacji – to wszystko sprawiło, że banki zostały zasypane wnioskami o kredyty hipoteczne na kupno pierwszego mieszkania dla rodziny. Rosnące szybko ceny mieszkań i niepewność polityczna związana z formowaniem nowego rządu dodatkowo podnoszą temperaturę i zdenerwowanie chętnych na kredyty hipoteczne na specjalnych warunkach.

    Rekordowy październik w bankach. Najwyższa wartość w historii udzielonych kredytów mieszkaniowych

    Banki w październiku miały co robić. Najwyższa kwota w całej dotychczasowej historii rynku kredytów mieszkaniowych padła w właśnie w tym miesiącu. Wzrost odnotowano również w kredytach ratalnych i limitach na kartach kredytowych.

    Budownictwo mieszkaniowe 2024 – rekomendacje deweloperów i pracodawców dla nowego rządu

    W dniu 27 listopada 2023 r. opublikowano raport zawierający rekomendacje Platformy Mieszkaniowo-Budowlanej Pracodawców RP przygotowane we współpracy z Polskim Związkiem Firm Deweloperskich pod nazwą „Priorytety mieszkaniowe na pierwsze 100 dni rządu”. Tego samego dnia przedstawiono ten dokument na konferencji prasowej i omówiono podczas debaty z udziałem kilku posłów z prawdopodobnej nowej koalicji rządowej.

    REKLAMA

    Obowiązki zarządców nieruchomości zimą. Nie tylko odśnieżanie

    Jakie czynności należą do obowiązków zarządcy nieruchomości w czasie zimy?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych. Jak to robić? Jak unikać awarii i oszczędzać koszty?

    Konserwacja paneli fotowoltaicznych ma ogromne znacznie. Jeśli nie będziemy tego robić prawidłowo, może dojść do niższej produkcji energii, mniejszych oszczędności związanych z rachunkami za prąd, a w niektórych przypadkach – do awarii instalacji fotowoltaicznej. Obiekty komercyjne powinny zwracać szczególną uwagę na kwestie bezpieczeństwa, a te z kolei wiążą się z kontrolowaniem, czy instalacja pracuje w sposób prawidłowy. 

    Jak, zdaniem deweloperów, rząd może wpłynąć na poprawę sytuacji na rynku mieszkaniowym?

    Jakie decyzje nowego rządu byłby najbardziej skuteczne, by możliwe było przyspieszenie tempa budowy mieszkań i zwiększenie bardzo niskiej podaży? Jak dalej będzie rozwijał się rynek mieszkaniowy? Deweloperzy odpowiadają.

    Ulga mieszkaniowa: wyroki zakończą wątpliwości?

    Niedawno zapadł kolejny, interesujący nie tylko dla prawników wyrok w sprawie ulgi mieszkaniowej. Postanowiliśmy go przybliżyć. Analizujemy również inne wyroki.

    REKLAMA

    Frankowicze nie odpuszczają, sądy przeżywają oblężenie. Nie opłaca się iść na ugodę z bankiem?

    Frankowicze nie wierzą w ugody. W sądach znowu wzrosła liczba pozwów, a eksperci nie przewidują zmian w najbliższym czasie. Rośnie świadomość kredytobiorców, a ponadto coraz więcej wyroków jest korzystnych dla nich.

    Specjalne zasady kontroli tzw. obiektów wielkopowierzchniowych w prawie budowlanym

    Magazyny, hale sportowe, fabryczne, targowe, obiekty sportowe, galerie handlowe, czy nawet duże sklepy określa się w żargonie budowlanym jako tzw. obiekty (budowlane) wielkopowierzchniowe. Jako, że z tych budynków korzysta wiele osób jednocześnie, to przepisy budowlane nakładają na właścicieli i zarządców tych obiektów częstsze obowiązki kontrolne. Chodzi o regularne sprawdzanie stanu technicznego tych obiektów i instalacji w nich zamontowanych, tak by ich użytkowanie było bezpieczne dla ludzi.

    REKLAMA