Oświetlenie w sypialni
REKLAMA
REKLAMA
Oświetlenie w sypialni nie jest mniej ważne, niż w innych pomieszczeniach. Warto zainstalować tu kilka obwodów świetlnych i móc je włączać w zależności od pory dnia oraz potrzeby odpowiedniego nastroju.
REKLAMA
Strefa łóżka
Strefa łóżka to dwie lampki pozwalające na czytanie. W przypadku lampek ściennych powinny zostać umieszczone około 75 cm nad łóżkiem. Abażur lampek umieszczonych na szafce nocnej, która przylega do łóżka, nie powinien przekraczać 50 cm od poziomu łóżka. Powinniśmy również zwrócić uwagę na to czy światło w czasie czytania nie przeszkadza naszemu partnerowi.
Zobacz także: Jak zrobić baldachim nad łóżkiem?
Jeżeli chcemy uzyskać efekt delikatnego podświetlenia łóżka, możemy zamontować oświetlenie za wezgłowiem. Warto jednak zastosować ciepłe barwy.
Odcienie błękitu i zieleni wprowadzają chłodny nastrój, którego przynajmniej w sypiali, wolelibyśmy uniknąć.
Nastrojowy blask
Światło tworzące nastrój w sypialni, możemy uzyskać poprzez zamontowanie na ścianach kinkietów z żarówkami o miękkiej, pastelowej barwie. Żarówki mogą mieć barwę zbliżoną do koloru ścian. Pożądany efekt uzyskamy również poprzez instalację lampek podłogowych. Jeżeli dodatkowo posiadają regulowane źródło światła, uzyskanie odpowiedniego nastroju do konkretnej sytuacji, nie powinno stanowić żadnego problemu.
Zobacz także: Estetyczne i funkcjonalne lampy w sypialni cz. II
REKLAMA
Niepowtarzalny efekt możemy uzyskać tworząc szereg przesłon, na przykład za wezgłowiem łóżka, gdzie ukrywamy kilka lub kilkanaście żarówek. Ich rozmieszczenie nie musi być symetryczne, lecz może posiadać różne kształty – gwiazdy, słońca, księżyca. Podświetlenie tej konstrukcji od tyłu da zachwycający efekt, wprowadzi ciepło i blask w wybranym miejscu.
Oświetlenie w podwieszanym suficie także może mieć przeróżny kształt – łuków, okręgów, owali. Możemy skoncentrować strumień światła na konkretny przedmiot lub część sypialni. Dzięki temu wprowadzimy do wnętrza niecodzienny klimat.
Zobacz także: Jak oświetlić biblioteczkę w sypialni?
Mała sypialnia
Światło potrafi zdziałać cuda. Chcąc wizualnie powiększyć sypialnię wystarczy zastosować doświetlenie górnej strefy pokoju. Jeżeli dodatkowo zrezygnujemy z centralnego, punktowego światła na środku sufitu, a umieścimy szereg lamp na ścianach, pozornie poszerzymy całe wnętrze.
W długich, lecz wąskich sypialniach efekt zmniejszenia dysproporcji uzyskamy, gdy skierujemy strumień światła na krótsze ściany.
Zobacz także: Designerskie grzejniki dekoracyjne
REKLAMA
REKLAMA