Telewizor 3D – hit czy kit?
REKLAMA
REKLAMA
Filmy 3D weszły na rynek z wielkim impetem. Można odnieść wrażenie, że teraz wszystko jest robione w 3D trochę na siłę, aby przekonać nieprzekonanych.
REKLAMA
Technologia 3D w telewizorach
Trójwymiar mamy wbudowany w funkcję naszego widzenia. Ludzkie oczy widzą to samo pod różnym kątem. Jeżeli zakryjemy jedno oko, postrzegany świat, stanie się płaski, traci swoją głębię. Film trójwymiarowy na ekranie telewizora, to ujrzenie go pod dwoma różnymi kątami. Efekt ten uzyskuje się kręcąc sceny dwoma kamerami, których rozstaw przypomina ludzkie źrenice. Obraz trójwymiarowy powstaje w ludzkim mózgu – oczy są narzędziem, aby go ujrzeć.
Telewizory 3D – zalety
Dzięki oglądaniu telewizji w trójwymiarze, przenosimy się w sam środek akcji. Obraz nas wciąga. Wszystko, co znajduje się wokół nas, przestaje mieć znaczenie. Nasze wnętrze, zamienia się w scenę filmu, a my stajemy się jej częścią.
Zobacz także: Nietypowe pomysły na ekspozycję telewizora
Telewizory 3D – wady
REKLAMA
Koszty, to przychodzi na myśl w związku z zaawansowaną technologią 3D. Ponadto, wymagają rozwiązania, które dopilnuje, aby nasze oczy widziały obraz w odpowiedniej perspektywie. I po to są potrzebne okulary. Co więcej, nie przy każdym zakupie wymarzonego telewizora 3D, otrzymamy w komplecie okulary. Czasami trzeba za nie dodatkowo zapłacić (cena 1 sztuki to kilkaset złotych). Pamiętajmy, żeby to sprawdzić, zanim kupimy telewizor, gdyż po rozpakowaniu go, możemy bardzo się zdziwić.
Ponadto, telewizory 3D pobierają więcej prądu (większe modele nawet 635W). W niektórych modelach okularów, ze względu na migotanie, po pewnym czasie bolą oczy. Większość modeli nie posiada konwersji z 2D na 3D.
Telewizory 3D – wybór
Wybór telewizorów 3D wzrasta. Obecnie możemy wybierać pomiędzy telewizorami od 40 do 63 cali. Pozwalają na oglądanie filmów w rozdzielczości Full HD, na częstotliwości odświeżania od 200Hz do nawet 600Hz. Oczywiście za te z większą częstotliwością, również więcej zapłacimy. Wiąże się to jednak z lepszą jakością obrazu 3D, prawdziwą głębią i naturalnymi kolorami. Niektóre telewizory 3D mają także wbudowany program, dzięki któremu możemy przeprowadzać rozmowy głosowe.
REKLAMA
Są smukłe, wykonane ze stali nierdzewnej i można je powiesić na ścianie. Pamiętajmy jednak, że każdy taki telewizor sporo waży (30–50kg) i przy wieszaniu ich na ścianach, upewnijmy się, że używamy do tego odpowiednich uchwytów i śrub.
A gdybyśmy chcieli wprowadzić trochę nowości, do naszego wnętrza, możemy wybrać model, wokół ramy którego montuje się duże lampy. Wówczas na ścianie jest wyświetlany kolor odpowiedni z tym, który dominuje na ekranie telewizora. Dzięki temu ekran wydaje się większy i przyjemność z oglądania jest większa.
Zobacz także: Jak zaaranżować kącik telewizyjny?
Telewizory 3D – decyzja
Zastanawiając się, czy dzisiaj dokonać zakupu telewizora 3D, możemy wciąż mieć wątpliwości. Z pewnością jest to nowa technologia, która przynosi wiele niesamowitych wrażeń, ale czy warto się na nią decydować? Jeszcze kilka lat temu nikt by nie przypuszczał, że technologia 3D tak zawładnie kinem, ale to początkowy zachwyt i początkowy rozwój. Z pewnością minie jeszcze trochę czasu, gdy na półkach będziemy mieć telewizory 3D lepszej jakości, w niższej cenie, a okulary nie będą potrzebne, aby dostrzec upragnioną głębię i kolor.
REKLAMA
REKLAMA