Sprzęty AGD na upał
REKLAMA
REKLAMA
Utrzymująca się przez dłuższy czas temperatura powyżej 30 stopni, która cieszy urlopowiczów, dla mieszkańców miast staje się przekleństwem. Słońce wdziera się przez okna i nagrzewa mury zewnętrzne, co sprawia, że mieszkanie szybko zaczyna przypominać piekarnik. Rolety w oknach i elektryczne wiatraki to nie jedyny sposób walki z rosnącą temperaturą w pomieszczeniach. Pomogą w tym także urządzenia AGD.
REKLAMA
Wydajna lodówka
Urządzeniem AGD, które cieszy się największą popularnością zwłaszcza latem jest lodówka. To właśnie w niej szukamy ochłody w upalne dni. Latem żywność szybciej się psuje, więc do lodówki wkładamy więcej produktów niż zwykle. Aby jednak zapewnić swobodną cyrkulację powietrza wewnątrz, a tym samym równomierne schładzanie produktów, lodówka nie powinna być zbyt pełna. Urządzenie będzie lepiej chłodzić, jeśli nie będziemy zbyt często zaglądać do środka. Za każdym razem, gdy otwieramy lodówkę, z wnętrza ucieka wychłodzone powietrze, a dostaje się tam ciepło z zewnątrz. Warto zadbać także o ergonomiczne rozłożenie produktów, co pozwoli szybciej znaleźć potrzebny produkt. Jeżeli mimo wszystko lodówka nie chłodzi wystarczająco dobrze, trzeba zmniejszyć temperaturę za pomocą pokrętła.
Zobacz także: Bezpieczny sprzęt AGD – idealny dla seniora
Duża różnica temperatur między wnętrzem zamrażalnika a otoczeniem przyspiesza tworzenie się lodu na ściankach, dlatego właściciele starszych urządzeń muszą pamiętać, by latem lodówkę częściej rozmrażać.
REKLAMA
– Problem ten rozwiązano w nowoczesnych lodówkach z systemem No Frost, który automatycznie kontroluje temperaturę i nie dopuszcza do powstawania szronu. Chłodziarka czy zamrażarka jest dzięki temu całkowicie bezobsługowa i nie wymaga rozmrażania. Łatwiej jest również utrzymać urządzenie w czystości – tłumaczy Paweł Pierściński, przedstawiciel firmy Candy Polska, producenta urządzeń AGD.
W upalne dni warto także wyłączyć zbędne urządzenia elektryczne, gdyż każde z nich wytwarza niepotrzebne ciepło. Z tego też powodu urządzenia AGD typu pralka czy zmywarka najlepiej jest włączyć wieczorem, korzystając np. z funkcji opóźnionego startu. Pamiętajmy także o częstym wietrzeniu pomieszczeń, najlepiej nocą, gdy temperatura na zewnątrz spada.
Wysoka temperatura
Kuchnia jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na dodatkowy wzrost temperatury. Kiedy termometr w mieszkaniu wskazuje 28 stopni Celsjusza, ostatnią rzeczą, na którą mamy ochotę jest przebywanie w pobliżu dodatkowych źródeł ciepła. Dopilnowanie przyrządzanego na rozgrzanej kuchence obiadu skutecznie zniechęci nawet największych pasjonatów gotowania. W takiej sytuacji można zrezygnować z przyrządzania gorącego obiadu na rzecz zimnych przekąsek, koktajli i sałatek albo podgrzewać posiłki „na szybko” w mikrofali.
Aby nie mieć problemu z gotowaniem obiadu w porze letniej, warto zastanowić się nad wymianą tradycyjnej kuchenki na nowoczesną płytę indukcyjną.
– Jej powierzchnia nie nagrzewa się, a ciepło wytwarzane jest tylko wewnątrz naczynia do gotowania. To znacznie ogranicza emisję ciepła i niepotrzebne straty energii, w porównaniu z kuchenką gazową czy elektryczną – podpowiada Alina Chemperek-Gumiela, przedstawicielka firmy Candy Polska.
Zobacz także: Płyta indukcyjna: dwa prostokątne pola
Podczas gotowania wzrasta również wilgotność powietrza, unoszą się opary i zapachy – które w wysokiej temperaturze stają się uciążliwe i szybciej się rozchodzą. Z tego powodu, ważna jest także odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Sposobem na pozbycie się zapachów i oczyszczenie powietrza jest zainwestowanie w dobrej jakości okap kuchenny. Jednak, by urządzenie pracowało wydajnie, warto pamiętać o systematycznym czyszczeniu metalowego filtra. Mycie filtrów nie jest skomplikowane. Po uprzednim odłączeniu urządzenia z prądu, należy wyjąć filtr i umyć go w gorącej wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń. Filtry metalowe można także myć w zmywarce.
Źródło: materiały prasowe
REKLAMA
REKLAMA