REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o kuchnię?

Kuchnia w wielu domach traktowana jest jako jego serce. Fot. KAM
Kuchnia w wielu domach traktowana jest jako jego serce. Fot. KAM
KAM
KAM

REKLAMA

REKLAMA

Kuchnia w wielu domach traktowana jest jako jego serce. Podobnie, jak o nie, o kuchnię też należy dbać. Kuchnia jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na zanieczyszczenia. Jak o nią dbać, by jej nie zaniedbać?

Wszystko, co nowe jest schludne, estetyczne, po prostu takie, jak sobie wymarzyliśmy. Jednak po pewnym czasie, naturalną koleją rzeczy jest, że traci na wyglądzie i jakości. Każde pomieszczenie, meble czy sprzęt w naszym domu narażone są na działanie czynników destrukcyjnych, jednak niezaprzeczalnie największe zagrożenie czyha na kuchnię. Kurz, opary, tłuszcze – wszystko to sprawia, że kącik kuchenny w szybkim tempie traci swój urok nowości.

REKLAMA

Długie życie kuchni

Aby skutecznie dbać o wygląd i długą funkcjonalność kuchni, należy przede wszystkim zadbać o własną samodyscyplinę – ważna jest regularność. I nie chodzi tu jedynie o cotygodniowe sprzątanie. Trzeba pamiętać o każdorazowym odświeżeniu wszystkich używanych rzeczy – zarówno sprzętu (np. mikrofalówka, kuchenka, piekarnik), jak i blatów, mebli, stołu. Pamiętajmy, że smażąc w głębokim oleju brudzimy nie tylko kuchenkę czy płytę elektryczną, ale również meble wokół. Dlatego dobrze jest każdorazowo zadbać o higienę wszystkich elementów wyposażenia, które zostały narażone na zabrudzenie. To o wiele lepsze niż gruntowne sprzątanie silnymi środkami raz na jakiś czas.

Zobacz także: Kuchnie z wyspą: GALERIA

Para wodna

REKLAMA

Przede wszystkim należy maksymalnie ograniczyć możliwość osiadania pary wodnej na meblach i sprzętach. Wskazane jest dokładne wietrzenie kuchni, szczególnie podczas gotowania, a także korzystanie z kuchennego okapu. Dużo pary wytwarzają takie sprzęty, jak zmywarka czy czajnik elektryczny. Nie otwierajmy zmywarki zaraz po zakończeniu pracy, zaś czajnika lepiej nie stawiać bezpośrednio pod meblami.

 – Żadna kuchenna powierzchnia nie lubi wilgoci, dlatego jeśli zdarzy nam się rozlać coś płynnego, od razu sięgnijmy po ręcznik papierowy czy ścierkę – doradza Sylwia Kowalska–Mikutel, projektantka w firmie KAM, producenta mebli kuchennych – Podobnie sprawa ma się ze zlewozmywakiem – aby ustrzec go przed nieestetycznymi zaciekami, po każdym użyciu wycierajmy zlew i obszar wokół do sucha.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szmatki i gąbki

Do codziennego czyszczenia kuchennych powierzchni należy używać miękkich szmatek i gąbek, a także delikatnych środków czyszczących, najlepiej przeznaczonych do pielęgnacji kuchni. Często to, co uniwersalne i do wszystkiego, nie sprawdza się w pełni w żadnym zastosowaniu.

- Szorstkie szmatki mogą powodować zarysowania – najpierw małe, niewidoczne gołym okiem, które jednak z czasem, pod wpływem różnych czynników, zaczynają się powiększać – przestrzega Kowalska–Mikutel – Dodatkowo w mikrozarysowaniach lubi zbierać się brud, który po dłuższym czasie  bardzo trudno jest usunąć. Najważniejsze jest szybkie działanie, dlatego eliminujmy wszelkie zabrudzenia, gdy jeszcze są świeże.

Zobacz także: Jak odświeżyć aranżację kuchni?

Regularność

REKLAMA

Jeśli nie dbamy o kuchnię regularnie i konsekwentnie, zapewne przyjdzie taki moment, gdy będzie trzeba wytoczyć cięższe działa i zmierzyć się z wiekowymi, trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Tu łagodny środek czyszczący może przegrać pierwszą bitwę, wciąż jednak mamy szansę na wygranie wojny.

– Chociaż jeszcze w przypadku lakierowanego drewna najlepiej sprawdzi się woda z detergentem. Natomiast już do czyszczenia metali takich jak stal czy aluminium najlepiej zastosować specjalne środki chemiczne.– zdradza Sylwia Kowalska–Mikutel, projektantka w firmie KAM.

Jeśli chcemy odświeżyć płytę ceramiczną wypróbujmy specjalnie przeznaczony do tego środek lub preparat do czyszczenia stali nierdzewnej – sprawdzą się szczególnie w przypadku kamienia czy śladów po garnkach. Podobne rozwiązanie zalecane jest do czyszczenia zabrudzeń na powierzchniach ze stali szlachetnej i emalii, zwłaszcza w przypadku nierównej walki z rdzą. Jeśli nie posiadamy specjalnego środka pod ręką, możemy spróbować kwasku cytrynowego. Przypalone zabrudzenia na płycie ceramicznej najlepiej usunąć delikatnie, jak najszybciej po zakończeniu gotowania, gdyż potem może być już za późno.

Brudu, a także zużywania się sprzętu czy mebli nie można uniknąć. Można natomiast zadbać o to, by posłużyły nam na dłużej. Jednak na nic zdadzą się drogie środki i magiczne, inteligentne specyfiki promowane w reklamach, jeśli sami nie będziemy regularnie dbać o kuchenne powierzchnie.

Źródło: materiały prasowe

Kuchnia jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na zanieczyszczenia. Fot. KAM
KAM
KAM
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA