REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak dbać o kuchnię?

Subskrybuj nas na Youtube
Kuchnia w wielu domach traktowana jest jako jego serce. Fot. KAM
Kuchnia w wielu domach traktowana jest jako jego serce. Fot. KAM
KAM
KAM

REKLAMA

REKLAMA

Kuchnia w wielu domach traktowana jest jako jego serce. Podobnie, jak o nie, o kuchnię też należy dbać. Kuchnia jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na zanieczyszczenia. Jak o nią dbać, by jej nie zaniedbać?

Wszystko, co nowe jest schludne, estetyczne, po prostu takie, jak sobie wymarzyliśmy. Jednak po pewnym czasie, naturalną koleją rzeczy jest, że traci na wyglądzie i jakości. Każde pomieszczenie, meble czy sprzęt w naszym domu narażone są na działanie czynników destrukcyjnych, jednak niezaprzeczalnie największe zagrożenie czyha na kuchnię. Kurz, opary, tłuszcze – wszystko to sprawia, że kącik kuchenny w szybkim tempie traci swój urok nowości.

REKLAMA

Długie życie kuchni

Aby skutecznie dbać o wygląd i długą funkcjonalność kuchni, należy przede wszystkim zadbać o własną samodyscyplinę – ważna jest regularność. I nie chodzi tu jedynie o cotygodniowe sprzątanie. Trzeba pamiętać o każdorazowym odświeżeniu wszystkich używanych rzeczy – zarówno sprzętu (np. mikrofalówka, kuchenka, piekarnik), jak i blatów, mebli, stołu. Pamiętajmy, że smażąc w głębokim oleju brudzimy nie tylko kuchenkę czy płytę elektryczną, ale również meble wokół. Dlatego dobrze jest każdorazowo zadbać o higienę wszystkich elementów wyposażenia, które zostały narażone na zabrudzenie. To o wiele lepsze niż gruntowne sprzątanie silnymi środkami raz na jakiś czas.

Zobacz także: Kuchnie z wyspą: GALERIA

Para wodna

REKLAMA

Przede wszystkim należy maksymalnie ograniczyć możliwość osiadania pary wodnej na meblach i sprzętach. Wskazane jest dokładne wietrzenie kuchni, szczególnie podczas gotowania, a także korzystanie z kuchennego okapu. Dużo pary wytwarzają takie sprzęty, jak zmywarka czy czajnik elektryczny. Nie otwierajmy zmywarki zaraz po zakończeniu pracy, zaś czajnika lepiej nie stawiać bezpośrednio pod meblami.

 – Żadna kuchenna powierzchnia nie lubi wilgoci, dlatego jeśli zdarzy nam się rozlać coś płynnego, od razu sięgnijmy po ręcznik papierowy czy ścierkę – doradza Sylwia Kowalska–Mikutel, projektantka w firmie KAM, producenta mebli kuchennych – Podobnie sprawa ma się ze zlewozmywakiem – aby ustrzec go przed nieestetycznymi zaciekami, po każdym użyciu wycierajmy zlew i obszar wokół do sucha.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szmatki i gąbki

Do codziennego czyszczenia kuchennych powierzchni należy używać miękkich szmatek i gąbek, a także delikatnych środków czyszczących, najlepiej przeznaczonych do pielęgnacji kuchni. Często to, co uniwersalne i do wszystkiego, nie sprawdza się w pełni w żadnym zastosowaniu.

- Szorstkie szmatki mogą powodować zarysowania – najpierw małe, niewidoczne gołym okiem, które jednak z czasem, pod wpływem różnych czynników, zaczynają się powiększać – przestrzega Kowalska–Mikutel – Dodatkowo w mikrozarysowaniach lubi zbierać się brud, który po dłuższym czasie  bardzo trudno jest usunąć. Najważniejsze jest szybkie działanie, dlatego eliminujmy wszelkie zabrudzenia, gdy jeszcze są świeże.

Zobacz także: Jak odświeżyć aranżację kuchni?

Regularność

REKLAMA

Jeśli nie dbamy o kuchnię regularnie i konsekwentnie, zapewne przyjdzie taki moment, gdy będzie trzeba wytoczyć cięższe działa i zmierzyć się z wiekowymi, trudnymi do usunięcia zabrudzeniami. Tu łagodny środek czyszczący może przegrać pierwszą bitwę, wciąż jednak mamy szansę na wygranie wojny.

– Chociaż jeszcze w przypadku lakierowanego drewna najlepiej sprawdzi się woda z detergentem. Natomiast już do czyszczenia metali takich jak stal czy aluminium najlepiej zastosować specjalne środki chemiczne.– zdradza Sylwia Kowalska–Mikutel, projektantka w firmie KAM.

Jeśli chcemy odświeżyć płytę ceramiczną wypróbujmy specjalnie przeznaczony do tego środek lub preparat do czyszczenia stali nierdzewnej – sprawdzą się szczególnie w przypadku kamienia czy śladów po garnkach. Podobne rozwiązanie zalecane jest do czyszczenia zabrudzeń na powierzchniach ze stali szlachetnej i emalii, zwłaszcza w przypadku nierównej walki z rdzą. Jeśli nie posiadamy specjalnego środka pod ręką, możemy spróbować kwasku cytrynowego. Przypalone zabrudzenia na płycie ceramicznej najlepiej usunąć delikatnie, jak najszybciej po zakończeniu gotowania, gdyż potem może być już za późno.

Brudu, a także zużywania się sprzętu czy mebli nie można uniknąć. Można natomiast zadbać o to, by posłużyły nam na dłużej. Jednak na nic zdadzą się drogie środki i magiczne, inteligentne specyfiki promowane w reklamach, jeśli sami nie będziemy regularnie dbać o kuchenne powierzchnie.

Źródło: materiały prasowe

Kuchnia jest pomieszczeniem najbardziej narażonym na zanieczyszczenia. Fot. KAM
KAM
KAM
Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
To już pewne: ceny mieszkań mają być jawne. Jak nowe przepisy wpłyną na rynek nieruchomości

Rynek nieruchomości nie ma nic przeciwko jawności cen mieszkań, ale ustawa musi być dobrze przygotowana, apelują deweloperzy do legislatorów. Czy ta rewolucja cenowa zmieni coś zasadniczo na rynku nieruchomości?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Bloki z wielkiej płyty: tak powstawały nowe mieszkania w drugiej połowie dwudziestego wieku w Polsce

Budownictwo wielkopłytowe jest powszechnie kojarzone z gierkowską dekadą. Trzeba jednak pamiętać, że bloki z wielkiej płyty powstawały już wcześniej. Nie Gierek, lecz Gomułka był ojcem wielkiej płyty?

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

REKLAMA

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

REKLAMA

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA