Tkanina w dekoracji okien
REKLAMA
REKLAMA
We współczesnej architekturze okna zajmują coraz większą powierzchnię, czasem wypełniają całe ściany. Dzięki nim wnętrza są dobrze doświetlone, widne i jasne. Latem bywa, że nadmiar światła przeszkadza, promienie słoneczne oślepiają, a pomieszczenia bardzo się nagrzewają. Zimą natomiast razi otwarta mroźna lub wypełniona szarugą przestrzeń za oknami.
REKLAMA
O każdej porze roku odczuwamy potrzebę odizolowania się od zewnętrznego otoczenia, nie lubimy, by zaglądano do naszych mieszkań czy to z ulicy, czy z sąsiadującego budynku. Zasłony są nam potrzebne. To tylko jeden aspekt – praktyczny. Ale okno to nie tylko tafla szkła ograniczona ramą i framugą. Otwiera ono także widok na świat zewnętrzny i zaprasza ten świat do środka.
Zobacz także: Jak udekorować wnętrze używanymi tkaninami?
REKLAMA
Przenikające przez nie światło i kształt samego okna wpływa na wygląd pomieszczenia. „Gołe okna” nie wyglądają najlepiej, chyba że zawierają piękno w sobie, są oryginalne architektonicznie, ciekawego kształtu i wykonane z dobrego i ładnego materiału. W większości przypadków okna dekorujemy różnego rodzaju zasłonami, które upiększają także całe wnętrze, a nawet nadają mu ton, określają charakter i tworzą klimat.
Czasy firanek i zasłon przyczepionych do żabek karnisza, często mozolnie układanych w przypadkowe fałdy podczas zawieszania, odeszły do przeszłości. Teraz tkaninę upina się dekoracyjnie stosując specjalne taśmy drapujące w rozmaity sposób, kółka, spinki, haki, troczki bądź starannie wykonane ręcznie fałdy, które zaszywa się na stałe. Zasłony raz ułożone po prostu zawieszamy na karniszu przy pomocy specjalnych haczyków, bez żmudnej pracy.
Zobacz także: Kolor i odcień podczas łączenia w schemacie wnętrza
REKLAMA
Dobór tkanin i sposób ich upięcia nie może być przypadkowy, musi korelować z całością wystroju wnętrza, staje się elementem sztuki dekoratorskiej. Klasyczne firanki i zasłony to obecnie tylko jeden ze sposobów udekorowania okna. Jaki będą miały charakter – stylowy czy nowoczesny – zależy od tkanin, które wybierzemy oraz od sposobu ich udrapowania.
Elegancko upięte fałdy z tkaniny jedwabnej, żakardowej czy ze szlachetnej bawełny przydadzą szyku klasycznemu wnętrzu. Materiały gładkie, w pasy lub delikatny wzorek pasują do każdego stylu. Zaś ozdobione sznurami, frędzlami, suto marszczone lub z ornamentami roślinnymi, stylizowanymi liśćmi akantu lub rozetkami kwiatowymi stworzą klimat barokowy. Wzory graficzne, konturowe, linearne lub geometryczne na tkaninie nawleczonej na drążek karnisza na kołach przelotkach lub zawieszonej na delikatnej lince wykreują nowoczesną aranżację. Sposobów na wykorzystanie tkaniny w dekoracji okien jest naprawdę wiele.
REKLAMA
REKLAMA