REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Tkanina w dekoracji okien

Ewa Młynczyk
www.dekoracjeokien.pl
Szczególnie istotną rolę w aranżacji wnętrz odgrywa tkanina. Tkanina jest obecna w tapicerce mebli, w dywanach, poduszkach, ale przede wszystkim i w znacznej ilości występuje w zasłonach okiennych. Fot. dekoria.pl
Szczególnie istotną rolę w aranżacji wnętrz odgrywa tkanina. Tkanina jest obecna w tapicerce mebli, w dywanach, poduszkach, ale przede wszystkim i w znacznej ilości występuje w zasłonach okiennych. Fot. dekoria.pl

REKLAMA

REKLAMA

Szczególnie istotną rolę w aranżacji wnętrz odgrywa tkanina. Tkanina jest obecna w tapicerce mebli, w dywanach, poduszkach, ale przede wszystkim i w znacznej ilości występuje w zasłonach okiennych. Kolory i faktura ścian, rodzaj podłogi, meble, dodatki, oświetlenie oraz wystrój okien wpływają na wygląd i charakter pomieszczeń. Urządzając dom lub mieszkanie musimy myśleć równolegle o wielu sprawach.

We współczesnej architekturze okna zajmują coraz większą powierzchnię, czasem wypełniają całe ściany. Dzięki nim wnętrza są dobrze doświetlone, widne i jasne. Latem bywa, że nadmiar światła przeszkadza, promienie słoneczne oślepiają, a pomieszczenia bardzo się nagrzewają. Zimą  natomiast razi otwarta mroźna lub wypełniona szarugą przestrzeń za oknami.

REKLAMA

O każdej porze roku odczuwamy potrzebę odizolowania się od zewnętrznego otoczenia, nie lubimy, by zaglądano do naszych mieszkań czy to z ulicy, czy z sąsiadującego budynku. Zasłony są nam potrzebne. To  tylko jeden aspekt – praktyczny. Ale okno to nie tylko tafla szkła ograniczona ramą i framugą. Otwiera ono także widok na świat zewnętrzny i zaprasza ten świat do środka.

Zobacz także: Jak udekorować wnętrze używanymi tkaninami?

REKLAMA

Przenikające przez nie światło i kształt samego okna wpływa na wygląd pomieszczenia. „Gołe okna” nie wyglądają najlepiej, chyba że zawierają piękno w sobie, są oryginalne architektonicznie, ciekawego kształtu i wykonane z dobrego i ładnego materiału. W większości przypadków okna dekorujemy różnego rodzaju zasłonami, które upiększają  także całe wnętrze, a nawet nadają mu ton, określają charakter i tworzą klimat.

Czasy firanek i zasłon przyczepionych do żabek karnisza, często mozolnie układanych w przypadkowe fałdy podczas zawieszania, odeszły do przeszłości. Teraz tkaninę upina się dekoracyjnie stosując specjalne taśmy drapujące w rozmaity sposób, kółka, spinki, haki, troczki bądź starannie wykonane ręcznie fałdy, które zaszywa się na stałe. Zasłony raz ułożone po prostu zawieszamy na karniszu przy pomocy specjalnych haczyków, bez żmudnej pracy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz także: Kolor i odcień podczas łączenia w schemacie wnętrza

REKLAMA

Dobór tkanin i sposób ich upięcia nie może być przypadkowy, musi korelować z całością wystroju wnętrza, staje się elementem sztuki  dekoratorskiej. Klasyczne firanki i zasłony to obecnie tylko jeden ze sposobów udekorowania okna. Jaki będą miały charakter – stylowy czy nowoczesny – zależy od tkanin, które wybierzemy oraz od sposobu ich udrapowania.

Elegancko upięte fałdy z tkaniny jedwabnej, żakardowej czy ze szlachetnej bawełny przydadzą szyku klasycznemu wnętrzu. Materiały gładkie, w pasy lub delikatny wzorek pasują do każdego stylu. Zaś ozdobione sznurami, frędzlami, suto marszczone lub z ornamentami roślinnymi, stylizowanymi liśćmi akantu lub rozetkami kwiatowymi stworzą klimat barokowy. Wzory graficzne, konturowe, linearne lub geometryczne na tkaninie nawleczonej na drążek karnisza na kołach przelotkach lub zawieszonej na delikatnej lince wykreują nowoczesną aranżację. Sposobów na wykorzystanie tkaniny w dekoracji okien jest  naprawdę wiele.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Deweloperzy na Giełdzie Papierów Wartościowych

Po co deweloperom mieszkaniowym Giełda Papierów Wartościowych? Jakie korzyści im przynosi? Dlaczego niektórzy po latach obecności na giełdzie rezygnują z niej? 

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy?

Kiedy jest zimna Zośka 2024? Kiedy są zimni ogrodnicy i jakie są ich imiona? Co oznacza ta data dla ogrodników i rolników? Jakie znane przysłowia wiążą się z tym zjawiskiem?

Dzicy lokatorzy w Polsce idą śladem hiszpańskich ocupas. Jest obywatelski projekt ustawy, który ma ich powstrzymać

Osoba, która porusza się bez zgody właściciela jego samochodem traktowana jest przez prawo jako złodziej. Jeśli zajmie cudze mieszkanie, ma więcej praw od właściciela, bo ten musi nawet płacić czynsz wspólnocie mieszkaniowej. To tak jakby prawo zakazywało właścicielowi tego kradzionego auta jeszcze fundować złodziejowi paliwo.

Czy ceny mieszkań nadal będą rosły?

Minister Rozwoju i Technologii, Krzysztof Hetman, ocenił w Radiu Zet, że deweloperzy zwiększyli podaż mieszkań, przewidując wprowadzenie programu "Mieszkanie na start" oraz programu wsparcia rozwoju budownictwa społecznego.

REKLAMA

Wiosenne wyzwania finansowe Polaków. Remont domu na czele listy

Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank "Polaków Portfel Własny: wiosenne wyzwania 2024", aż 38% respondentów wskazało, że największym wydatkiem, jaki planują ponieść wiosną, jest remont domu. Co więcej, 58% badanych planuje sfinansować swoje projekty z bieżących dochodów.

Kredyty hipoteczne z WIBOR-em. Abuzywne formuły zmiany oprocentowania niezgodne z unijnym rozporządzeniem BMR

Wraz z wejściem rozporządzenia BMR umowy kredytowa zawierające niedozwolone zapisy powinny zostać aneksowane i dostosowane do nowego porządku prawnego. Brak dostosowania umowy może skutkować tym, że umowa zawarta wiele lat temu może okazać się nieważna.

Nowe mieszkania w starej przestrzeni - rewitalizacja centrów miast

Centra wielkich miast są atrakcyjnymi miejscami nie tylko do pracy, ale też do mieszkania. Swobodny dostęp do miejskiej infrastruktury zapewnia tam wygodne funkcjonowanie na co dzień. Niestety, gęsta zabudowa – typowa dla centrum – ogranicza możliwość budowania nowych lokali, zarówno komercyjnych, jak i mieszkalnych. Zdaniem architektów i urbanistów skutecznym rozwiązaniem tego problemu są rewitalizacje zabytkowych kamienic i nadbudowy. Wciąż jednak można odnieść wrażenie, że potencjał istniejących budynków pozostaje niewykorzystany.

Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

REKLAMA

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

REKLAMA