Łazienka dla osób starszych i niepełnosprawnych
REKLAMA
REKLAMA
Okazuje się, że nawet niewielkie zmiany mogą decydować o bezpieczeństwie i komforcie użytkowania. Dzięki odpowiedniemu rozplanowaniu i wyposażeniu łazienki osoby mniej sprawne fizycznie, starsze, poruszające się na wózku czy w inny sposób ograniczone ruchowo mogą samodzielnie z niej korzystać.
REKLAMA
Problemy w łazienkach spowodowane są głównie ograniczoną przestrzenią tych pomieszczeń, co znacznie utrudnia osobom niepełnosprawnym jej użytkowanie. Najważniejszą, zatem cechą łazienki powinna być swoboda ruchu i łatwe korzystanie z urządzeń sanitarnych oraz takie rozmieszczenie jej wszystkich podstawowych elementów, aby umożliwić łatwy do nich dostęp.
Zobacz także: Malutka łazienka. Jak zaaranżować wnętrze?
REKLAMA
Osoby niepełnosprawne oraz starsze potrzebują znacznie więcej miejsca, by móc się w łazience swobodnie poruszać. Pamiętajmy również o zamontowaniu ułatwiających obsługę poręczy – przy wannie, ubikacji, umywalce oraz natrysku. W łazience dla osoby niepełnosprawnej poleca się, zamiast brodzika w posadzce, specjalne rynny, przykryte ozdobnymi listwami, przez które odprowadzana jest woda. Listwy montuje się pomiędzy płytkami, na obrzeżu stanowiska prysznicowego, co pozwala osobie na wózku bez problemu podjechać pod natrysk. Takie rozwiązanie zwiększa swobodę korzystania z prysznica. Należy także umieścić w ścianie siedzisko kąpielowe, a drzwi do łazienki powinny otwierać się na zewnątrz.
Łazienka powinna być odpowiednio duża, aby osoby na wózku miały łatwy dostęp do wszystkich urządzeń. Przyjmuje się, że powierzchnia manewrowa dla wózka powinna zawierać się w kole o średnicy minimum 150 cm, a więc osoby na wózku powinny mieć możliwość obrotu w miejscu o 360°. Niezwykle ważna jest też instalacja armatury, której używanie będzie możliwe bez konieczności wstawania z wózka.
Zobacz także: Jak dostosować łazienkę do indywidualnych potrzeb?
Przystępując do projektowania łazienki lub toalety przeznaczonej dla osoby niepełnosprawnej warto wyposażyć ją również w dodatkowe akcesoria, które sprawdzą się w codziennym życiu, a jednocześnie nie narażą nas na zbędne koszta. Takim rozwiązaniem jest chociażby odpowiedni stelaż z systemem spłukującym . Stelaż wraz z elektronicznym układem do WC to idealna propozycja dla wszystkich, którzy planują dostosowanie pomieszczeń do potrzeb osób niepełnosprawnych ruchowo i dysponują ograniczonym budżetem. Idea układu jest bardzo prosta. Umieszczona w nowoczesnym stelażu spłuczka podtynkowa jest uruchamiana elektronicznie, za pomocą kabla lub bezprzewodowo, w oparciu o system komunikacji radiowej lub podczerwień.
REKLAMA
REKLAMA