REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Eklektyzm – jak uniknąć kiczu?

Magda Górska
Styl eklektyczny daje nam wiele możliwości. Fot. ARTDESIGN
Styl eklektyczny daje nam wiele możliwości. Fot. ARTDESIGN

REKLAMA

REKLAMA

Wnętrza eklektyczne zachwycają zazwyczaj ciekawym pomysłem projektanta, zaskakują interesującymi rozwiązaniami i swoja oryginalnością zapraszają do środka. Czy wybierając eklektyzm mimo to nie balansują one na granicy kiczu?

Styl eklektyczny daje nam wiele możliwości. Bywa niestety, że aranżacyjne porażki nazywane są błędnie tym terminem. To, że przypadkowo ustawimy w jednym pomieszczeniu źle skomponowane ze sobą dodatki to nie znaczy, że stworzyliśmy wnętrze eklektyczne.

REKLAMA

Twardy orzech do zgryzienia

Zaaranżowanie eklektycznego wnętrza nie jest łatwe. Należy uważać, aby nie stworzyć bowiem wrażenia bałaganu i niespójności. Tu nie ma jasno wytyczonych reguł - musimy niestety polegać na swojej intuicji i wyczuciu smaku. Pamiętajmy, że łącznie dwóch tak odmiennych stylów to wyzwanie nawet dla doświadczonych dekoratorów. Zastanówmy się więc czy rzeczywiście chcemy samodzielnie podjąć się aranżowania eklektycznego wnętrza.

Zobacz także: Jak dbać o AGD, by było przyjazne alergikom?

Od słów do czynu

Pierwszym naszym krokiem powinno być znalezienie przedmiotu, reliktu przeszłości, który po odrestaurowaniu stanie się centrum naszego eklektycznego wnętrza. Może to być komoda, szezlong, szafa, łóżko, biurko - co tylko chcemy. To do tego mebla powinniśmy krok po kroku dobierać nowoczesne otoczenie. Warto pamiętać, aby dodatkami nawiązywać zarówno do epoki, z której pochodzi nasz staroć, jak i do najnowszych trendów. Aby nie pogubić się w tych rozmaitych formach zdecydujmy się na jeden model kolorystyczny. Pomoże to nam osiągnąć efekt spójności i ułatwi działanie.

Zobacz także: Jak urządzić kuchnię w bloku?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejne elementy dobierajmy do naszego eklektycznego wnętrza z rozwagą. Stosujmy zasadę: lepiej mniej, niż więcej. Postawmy raczej na kilka stylowych dodatków, niż na całą masę wątpliwej urody bibelotów, które stworzą wrażenie bałaganu.

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kiedy jest równonoc wiosenna 2025

Kiedy jest równonoc wiosenna w 2025 r.? Czy każdego roku jest w tym samym terminie? Czy zmiana czasu na letni jest wcześniej czy później niż równonoc wiosenna?

Nowe mieszkanie od dewelopera za pół aktualnej ceny metra kwadratowego: są i będzie ich coraz więcej – jeden warunek

Kompromis jest łatwy do spełnienia. Zamiast płacić 20 tys. zł za metr kwadratowy na warszawskiej woli, można kupić nowiutkie mieszkanie w Błoniu po 8 tys. zł za metr. Podobnie jest za rogatkami innych metropolii, a deweloperzy zaczynają tam budować nowe osiedla na potęgę.

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? W Polsce!

Gdzie w UE najszybciej rosną ceny mieszkań? To właśnie Polska odnotowała jeden z najwyższych wzrostów cen mieszkań w Unii Europejskiej – w III kwartale 2024 roku wyniósł on ponad 14 proc. r./r. Skąd takie ceny?

Co teraz pyli? Marzec 2025

Co teraz pyli? Marzec 2025 r. to początek silnego pylenia trzech pospolitych roślin. Zakład Modelowania Atmosfery i Klimatu w Instytucie Ochrony Środowiska – Państwowym Instytucie Badawczym podaje kalendarz pylenia. Sprawdź, co teraz pyli.

REKLAMA

Ceny materiałów budowlanych 2025 - prognozy

W 2024 ceny materiałów budowlanych zaczęły hamować, ale wszystko wskazuje na to, że w tym roku sektor budowlany czeka ożywienie. Czy można się spodziewać podwyżek cen?

Branża budowlana czeka na lepsze czasy, ale statystyki GUNB nie pozostawiają złudzeń

Rok 2024 przyniósł wzrost liczby pozwoleń na budowę, ale to zasługa głównie firm deweloperskich i inwestorów indywidualnych budujących domy jednorodzinne. W budownictwie innym niż mieszkalne pozwoleń było mniej – wynika z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego (GUNB). Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że w ręku inwestorów jest wiele niewykorzystanych pozwoleń, które uzyskali w poprzednich latach.

Dwa pokoje od dewelopera - ile trzeba zapłacić?

Ile trzeba mieć na dwa pokoje od dewelopera? Jakie są ceny w największych miastach? Czy dużo wzrosły? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Czy WIBOR jest zgodny z prawem? [POLEMIKA]

Artykuł jest polemiką Związku Banków Polskich do artykułów, które ukazały się na naszych łamach, linki do nich podajemy poniżej.

WIBOR, jako wskaźnik referencyjny, jest zgodny z przepisami prawa, zarówno unijnymi, jak i krajowymi. Jego rzetelność została potwierdzona przez Komisję Nadzoru Finansowego (KNF). Orzecznictwo dotyczące kredytów walutowych nie ma zastosowanie do kredytów w złotych. Bank wypełniał i nadal wypełnia wszystkie obowiązki informacyjne wobec swoich klientów. Nie ma uzasadnienia dla kreowania w orzecznictwie dodatkowych obowiązków informacyjnych, nieistniejących w chwili zawarcia umowy.

REKLAMA

Właściciel czy darmowa siła robocza? Nieodpłatna praca przy najmie mieszkań, o której nikt nie mówi

Właściciele mieszkań na wynajem często mają opinię tych, którzy tylko inkasują czynsz i cieszą się łatwym dochodem. W rzeczywistości jednak najem generuje spore koszty, o których rzadko się mówi. Czy rzeczywiście bycie wynajmującym to taki złoty interes?

Pierwsze klucze – teraz pójdą w górę ceny mniej atrakcyjnych i gorzej sprzedających się mieszkań. Tak uważają eksperci

Poprzedni program rządowy – Kredyt zero procent, wywindował rynkowe ceny nowych mieszkań kupowanych wprost od deweloperów. Nowy – Pierwsze klucze ma wykluczyć popełnienie tego błędu. Tymczasem eksperci wskazują, że teraz do absurdalnych rozmiarów w górę pójdą ceny starych mało atrakcyjnych mieszkań.

REKLAMA