Jakie są zalety i przyjemności pracy architekta wnętrz?
REKLAMA
REKLAMA
Projektowanie wnętrz jest przede wszystkim pracą wymagającą kreatywności i twórczego myślenia. Praca designera to wyzwanie polegające na oferowaniu dobrych wzorów do naśladowania oraz tworzenie przestrzeni wypełnionych formą, kształtem, światłem i kolorem.
REKLAMA
Wyzwaniem dla architekta jest przekonanie inwestora do rozwiązań, które na początku współpracy były nie do zaakceptowania. Z biegiem czasu przełamując stereotypy, pokazując interesujące rozwiązania, tworzymy wnętrze, z którym inwestor zaczyna się uosabiać. Wielką przyjemnością jest uzyskanie zadowolenia osoby zamawiającej projekt.
Przyjemność z realizowania nowych pomysłów
Niewątpliwą zaletą jest również możliwość spotykania wciąż nowych ludzi możliwość przekazania innym swojego punkty widzenia, a co za tym nowych wyzwań projektowych, która są okazją do realizowania coraz to nowych pomysłów. Przyjemnością jest również obserwacja jak własna koncepcja przeradza się w rzeczywistość i satysfakcja, że można spełnić marzenia innych ludzi o pięknych wnętrzach, które stają się ich osobistą przestrzenią i nieodłączną częścią życia.
Zobacz także: Aspekty pracy architekta - projektanta wnętrz
Projektant wnętrz to artysta
Możemy również spojrzeć na sprawę satysfakcji z innej strony, czyli wyjść od tezy, że marzymy o wykonywaniu jakiegoś zawodu, dążymy do niego, a gdy staje się rzeczywistością - to czy może być większa przyjemność? Projektant wnętrz to również artysta, mogę się podeprzeć definicją, w której artysta to człowiek tworzący dzieło w oparciu o własną koncepcję, nadając mu niepowtarzalny charakter. Każdy, kto tworzy nową jakość, niepowtarzalne formy, kształty i myśli to twórca. To słowo bardziej odpowiada pracy architekta wnętrza.
Zobacz także: Najczęstsze problemy w kontaktach między klientem a architektem wnętrz
Oczywiście ta twórczość jest naznaczona ograniczeniami wynikającymi z ergonomii, indywidualnych oczekiwań inwestora. W takich warunkach trudniej jest nakreślić, osiągnąć zamierzony cel. Trudniej nakreślić swoje dzieło, bo tak wiele czynników na nie wpływa, ale może dzięki temu mamy większą satysfakcję jak już powstanie! Dobry architekt wnętrza potrafi przeprowadzić swoje zamierzenia projektowe tak, aby nie straciły założonych wartości, aby stały się również spojrzeniem osoby zamawiającej projekt.
Projektant powinien posiadać dużą wrażliwość estetyczna, poczucie proporcji, umiejętność tworzenia kompozycji.
Janusz Krupiński w swoje książce „Wzornictwo/design. Studium idei” porównuje osobę projektanta do designera artysty, wychodząc we wstępie od wnikliwej definicji pojęcia designu. Projektowanie to formowanie materii, które jest wyrazem elementarnego stosunku człowieka – artysty do świata.
ARTDESIGN
REKLAMA
REKLAMA