REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu pokoi?

Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu pokoi? Fot. ARTDESIGN Architektura wnętrz, www.artdesign.pl
Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu pokoi? Fot. ARTDESIGN Architektura wnętrz, www.artdesign.pl

REKLAMA

REKLAMA

Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu pokoi? Zanim przystąpisz do remontu albo urządzania pokoi, powinieneś przygotować sobie szczegółowy plan, który pozwoli ci uniknąć niepotrzebnego stresu oraz ewentualnych pomyłek.

Planowanie pokoju dziennego

W większości domów pokój dzienny, czy też inaczej salon, ma największą powierzchnię ze wszystkich pomieszczeń. To również na aranżację tego pokoju wydaje się zazwyczaj najwięcej pieniędzy, jeśli chodzi o umeblowanie i sprzęt. Jeżeli nie jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy znajdują się w posiadaniu kilku pokoi dziennych, Twój salon musi być nie tylko wygodny w ciągu dnia, ale powinien jednocześnie pozwalać na odpoczynek wieczorem oraz w razie potrzeby stwarzać warunki do dobrej zabawy.

REKLAMA

Jeśli pomieszczenie jest słabo nasłonecznione, używając ciepłych barw, możesz sprawić, że stanie się ono bardziej przytulne. Pokój, w którym dominują ciemne odcienie i zimne kolory, również może być przytulny, ale tylko przy sztucznym świetle. Należy jednak pamiętać, że użycie bardzo ciemnych tonów może przynieść odwrotny efekt — czyli pozornie ochłodzić pomieszczenie. 

Fot. Fotolia

Zobacz także: Urządź salon w swoim stylu - GALERIA

Wystrój wnętrza, w którym zastosowano neutralne kolory, można w przyszłości łatwo i tanio zmieniać, usuwając stare i dodając nowe elementy dekoracyjne. Za pomocą zasłon i żaluzji możemy bardzo łatwo zmienić nastrój w pomieszczeniu. W ciągu dnia nie ma potrzeby ich używania, ale za to wieczorem mogą wzbogacić wnętrze o nowy kolor lub wzór. Zasłony i żaluzje o neutralnym wzorze również mają swoją funkcję. Odgradzając pomieszczenie od tego, co dzieje się za oknem, dają prywatność, a odsłonięte wpuszczają światło słoneczne do środka.


Planowanie sypialni

REKLAMA

Sypialnia to przede wszystkim pomieszczenie prywatne, jego wystrój powinien więc odzwierciedlać charakter właściciela. Nastrój w tym pokoju musi sprzyjać wypoczynkowi, a nawet powinien być w pewnym stopniu klimatyczny. Dużo zależy od oświetlenia, ale również kolor i wzór mogą mieć spory udział w stworzeniu atmosfery uwodzicielskiego komfortu. Niewielu decyduje się na ozdobienie sufitu sypialni jakimś wzorem, a przecież pomieszczenie to stwarza świetne warunki do odważnego eksperymentowania, ponieważ większość czasu spędzamy tam, śpiąc.

Do sypialni zazwyczaj wybieramy wykładzinę gorszej jakości, ponieważ zakładamy, że nie będzie ona zbyt intensywnie eksploatowana. Tymczasem można by znacznie poprawić estetykę i podwyższyć standard naszej sypialni, inwestując w drogi chodnik lub dywan z długim włosem. Jeśli okna Twojej sypialni wychodzą na wschód lub południowy wschód, codziennie masz szansę być budzony przez poranne promienie słoneczne. Z kolei posiadacze sypialni z oknami skierowanymi na zachód i południowy zachód, mogą cieszyć się żywymi kolorami przez cały dzień.

Sypialnie czasami muszą spełniać dwie funkcje naraz. Pokój nastolatka na przykład musi być zarazem sypialnią i miejscem do nauki. W przypadku młodszych dzieci ich sypialnia powinna spełniać również rolę pokoju zabaw. Urządzając taki pokój, można śmiało wybrać bardziej zdecydowane kolory. Mogą to być barwy podstawowe. Jeśli jednak nasze dziecko posiada zabawki w rozmaitych, mocnych kolorach, lepiej będzie zdecydować się na neutralną kolorystykę wnętrza, która posłuży wtedy jako tło dla zabawek.

Fot. Fotolia

Zobacz także: Jakie kolory w sypialni rozpalą wasze zmysły


Planowanie kuchni 

REKLAMA

Kuchnia to pomieszczenie, które musi być funkcjonalne. Z racji tego, że kuchnia jest zwykle dość intensywnie eksploatowana, powinno się przy jej urządzaniu brać pod uwagę materiały praktyczne. Nie oznacza to jednak ograniczeń w zakresie kolorystyki wnętrza. Jeśli chodzi o zlew i sprzęty kuchenne, to mają one zwykle jasne kolory, są wykonane ze stali nierdzewnej lub pokryte są białą emalią. Natomiast blaty kuchenne, płyty chroniące ściany, wykładziny PCV oraz powierzchnie melaminowe stwarzają znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o kolory.

Faktura to kolejny element, który należy przemyśleć, urządzając kuchnię. Drewno naturalne to wciąż bardzo popularny materiał, z którego wykonywane są szafki kuchenne. Meble takie ocieplają wnętrze i można wzmocnić ten efekt, zestawiając je z odpowiednim kolorem ścian, tapet lub innych okładzin. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie kontrastujących, zimnych kolorów oraz rozmaitych faktur. Niektórzy decydują się na plastikowe, ceramiczne lub metalowe powierzchnie, które sprawiają wrażenie czystych i przeznaczonych do konkretnego celu.

Fot. Fotolia

WSKAZÓWKA: Jeśli jadalnia znajduje się w obrębie kuchni, możesz urządzić ją nieco inaczej niż resztę pomieszczenia, tak aby sprzyjała rozmowie i wprowadzała nastrój rozluźnienia.


Planowanie łazienki

Łazienka, podobnie jak kuchnia, musi spełniać pewne określone funkcje. Z tego powodu zastosowanie ceramicznych, kamiennych lub emaliowanych powierzchni przy wykańczaniu tego pomieszczenia wydaje się praktycznie nieuniknione. Materiały te mogą jednak sprawić, że Twoja łazienka będzie się wydawała zimna i niezbyt zachęcająca. Pomysłowe operowanie odcieniami i kolorami może Cię przed tym uchronić.

Bardzo popularne są kolorowe elementy wyposażenia oraz armatury łazienkowej, ale należy ich używać ostrożnie. Mogą mieć one bowiem dominujący wpływ na kompozycję kolorystyczną wnętrza. W łazience, podobnie jak w sypialni, możesz puścić wodze fantazji, jako że spędzasz tam stosunkowo niewiele czasu w porównaniu z innymi pomieszczeniami w domu. Postaraj się wkomponować w wystrój Twojej łazienki elementy pochłaniające dźwięk, takie jak podłoga z PVC czy z korka. Pozwoli to uniknąć nieciekawego efektu akustycznego, który charakteryzuje wnętrza w całości wykończone płytkami ceramicznymi lub gresowymi. Łazienki to zazwyczaj małe pomieszczenia z wysokimi sufitami.

Pomalowanie sufitu na ciemny kolor mogłoby wyrównać proporcje dużego pokoju, jednak w przypadku małej łazienki rozwiązanie to wizualnie jeszcze bardziej ją zmniejszy. Lepszym pomysłem jest przedzielenie każdej ze ścian poziomą listwą dekoracyjną umieszczoną na tej samej wysokości i pomalowanie ścian nad listwą na inny kolor niż pod nią.

Fot. Fotolia

WSKAZÓWKA: Jeśli w Twoich kranach płynie twarda woda, lepiej unikaj ciemnych elementów wyposażenia łazienki, ponieważ brzydki osad z kamienia będzie na nich bardziej widoczny. 

Artykuł jest fragmentem książki: Dekorowanie wnętrz. Seriaporad.pl, Albert Jackson, David Day, wyd. Helion

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Nieruchomości
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Frankowicze znów triumfują. Co oznacza wyrok TSUE?

    Frankowicze znów mają powody do radości. TUSE w czwartek orzekł, że sądy krajowe mają obowiązek zbadać z urzędu, czy postanowienia umowy mają nieuczciwy charakter i, dokonawszy takiego badania, mają obowiązek wyłączyć stosowanie nieuczciwych warunków umownych tak, aby nie wywierały one skutków wobec konsumenta.

    Bezpieczny Kredyt 2% - czy w 2024 roku nadal będzie można skorzystać z dopłat do kredytu?

    Już od początku lipca 2023 r. osoby zainteresowane zakupem nieruchomości mogą być beneficjentami rządowego programu Bezpieczny Kredyt 2%. Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zwiększeniu środków na Bezpieczny Kredyt 2% o blisko 4,8 mld zł. To wstępne ustalenia, które muszą jeszcze przejść ścieżkę legislacyjną. Jeśli projekt zostanie zatwierdzony, w 2024 roku z programu będzie mogło skorzystać kolejne 35 tys. osób.

    Jaki metraż mają największe mieszkania deweloperskie i ile kosztują?

    Jak duże mieszkania można znaleźć u deweloperów? W których inwestycjach? Ile kosztują? Sprawdzamy!

    Frankowicze nie odpuszczają. Przyszły rok będzie podobny? [KOMENTARZ]

    Według najnowszych statystyk, od początku br. do końca trzeciego kwartału do sądów okręgowych w całym kraju wpłynęło o jedną trzecią więcej spraw frankowych niż rok wcześniej. Skala tak dużego wzrostu jest zrozumiała. Wielu kredytobiorców zachęciła do złożenia pozwu korzystna dla nich decyzja TSUE. Przekonujące były też zwycięskie batalie sądowe innych frankowiczów. Ponadto rosnąca świadomość prawna konsumentów i aktywne działania informacyjne różnych organizacji oraz kancelarii prawnych dały zapalniki do walki w sądach. Skutkiem tego niektóre z nich odnotowały nawet blisko 200-procentowe wzrosty liczby spraw frankowych. A to jeszcze nie koniec dodatnich wyników, choć kolejne skoki mogą być już nieco słabsze. Banki już powinny rozważać bardziej korzystne ugodowe rozwiązania konfliktów.

    REKLAMA

    Wody opadowe to nie problem tylko cenny zasób. Jak zagospodarować je w mieście?

    W obliczu zmian klimatycznych, również Europa staje się coraz bardziej narażona na anomalie pogodowe, takie jak długotrwałe okresy bez opadów lub nawalne deszcze. Te zjawiska wpływają na to jak projektowane są nowe budynki i infrastruktura, a także w jaki sposób modernizowane są istniejące obiekty. Jednym z kluczowych aspektów walki ze zmianami jest odpowiednie zagospodarowanie wód opadowych. Zamiast traktować je jako problem, pora spojrzeć na nie jako na cenny zasób, którego mądre wykorzystanie, uchroni nas przed zagrożeniami wynikającymi ze zmian klimatycznych.

    Dofinansowanie wymiany dachów z azbestu. Nabór wniosków od 15 grudnia 2023 r.

    Od 15 grudnia 2023 r. do 12 stycznia 2024 r. będzie można ubiegać się o wsparcie na wymianę w gospodarstwach rolnych pokryć dachowych wykonanych z materiałów zawierających azbest. Jest to drugi nabór wniosków o taką pomoc finansową realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności.

    Czy prawo zmusi rynek do większego nacisku na budynki pasywne?

    Potrzeba termomodernizacji budynków jest faktem, a energooszczędność jest jednym z najważniejszych wyzwań na rynku nieruchomości. Regulacje unijne mają w tym swój duży udział. Jaki jest planowany koszt termomodernizacji w Europie, i kto za to zapłaci? 

    Dłużej niż w Belgii, ale krócej niż na Słowacji. Ile pracujemy na zakup mieszkania?

    Ośmiokrotność rocznych zarobków brutto - tyle musi poświęcić przeciętny Kowalski, by kupić własne lokum. Według raportu Deloitte wynik ten plasuje nas pośrodku europejskiej stawki. Ile na mieszkanie pracuje się w innych krajach? Jakie są tam ceny nieruchomości?

    REKLAMA

    Kończą się negocjacje w sprawie dyrektywy UE dot. charakterystyki energetycznej budynków. Polskie szkoły pionierami w dziedzinie efektywności energetycznej ale nadal wiele jest do zrobienia

    Polscy przedstawiciele zbliżają się do finałowego etapu negocjacji odnośnie Dyrektywy UE dotyczącej charakterystyki energetycznej budynków. Ta dyrektywa ma na celu zainicjowanie rozległych prac renowacyjnych zarówno w przypadku budynków publicznych, jak i prywatnych. W Polsce można wskazać kilka przykładów pionierskich projektów, które mogą stanowić inspirację dla fali renowacji. Szkoły w Budzowie i Rogowie przodują w tworzeniu energooszczędnych rozwiązań, które mogą stać się inspiracją dla fali renowacji w Polsce. Jednocześnie wiele innych polskich szkół jest w złym stanie. Polska traci około 75 000 dni szkolnych rocznie z powodu pleśni i wilgoci w budynkach. Organizacje społeczeństwa obywatelskiego wzywają rząd do postawienia sobie jasnych i ambitnych celów w zakresie renowacji szkół i domów w trosce o zdrowie i dobrobyt polskich dzieci.

    Polacy uważają, że deweloperzy powinni więcej budować z ekomateriałów. Co wtedy z cenami nieruchomości?

    Ponad połowa Polaków jest zdania, że powinny obowiązywać przepisy obligujące deweloperów do budowania nowych mieszkań i domów w dużej części z materiałów ekologicznych, w tym pochodzących z recyklingu. Co na to eksperci? Opinie są podzielone. 

    REKLAMA