REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu pokoi?

Subskrybuj nas na Youtube
Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu pokoi? Fot. ARTDESIGN Architektura wnętrz, www.artdesign.pl
Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu pokoi? Fot. ARTDESIGN Architektura wnętrz, www.artdesign.pl

REKLAMA

REKLAMA

Co należy wziąć pod uwagę przy planowaniu pokoi? Zanim przystąpisz do remontu albo urządzania pokoi, powinieneś przygotować sobie szczegółowy plan, który pozwoli ci uniknąć niepotrzebnego stresu oraz ewentualnych pomyłek.

Planowanie pokoju dziennego

W większości domów pokój dzienny, czy też inaczej salon, ma największą powierzchnię ze wszystkich pomieszczeń. To również na aranżację tego pokoju wydaje się zazwyczaj najwięcej pieniędzy, jeśli chodzi o umeblowanie i sprzęt. Jeżeli nie jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy znajdują się w posiadaniu kilku pokoi dziennych, Twój salon musi być nie tylko wygodny w ciągu dnia, ale powinien jednocześnie pozwalać na odpoczynek wieczorem oraz w razie potrzeby stwarzać warunki do dobrej zabawy.

REKLAMA

Jeśli pomieszczenie jest słabo nasłonecznione, używając ciepłych barw, możesz sprawić, że stanie się ono bardziej przytulne. Pokój, w którym dominują ciemne odcienie i zimne kolory, również może być przytulny, ale tylko przy sztucznym świetle. Należy jednak pamiętać, że użycie bardzo ciemnych tonów może przynieść odwrotny efekt — czyli pozornie ochłodzić pomieszczenie. 

Fot. Fotolia

Zobacz także: Urządź salon w swoim stylu - GALERIA

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wystrój wnętrza, w którym zastosowano neutralne kolory, można w przyszłości łatwo i tanio zmieniać, usuwając stare i dodając nowe elementy dekoracyjne. Za pomocą zasłon i żaluzji możemy bardzo łatwo zmienić nastrój w pomieszczeniu. W ciągu dnia nie ma potrzeby ich używania, ale za to wieczorem mogą wzbogacić wnętrze o nowy kolor lub wzór. Zasłony i żaluzje o neutralnym wzorze również mają swoją funkcję. Odgradzając pomieszczenie od tego, co dzieje się za oknem, dają prywatność, a odsłonięte wpuszczają światło słoneczne do środka.


Planowanie sypialni

REKLAMA

Sypialnia to przede wszystkim pomieszczenie prywatne, jego wystrój powinien więc odzwierciedlać charakter właściciela. Nastrój w tym pokoju musi sprzyjać wypoczynkowi, a nawet powinien być w pewnym stopniu klimatyczny. Dużo zależy od oświetlenia, ale również kolor i wzór mogą mieć spory udział w stworzeniu atmosfery uwodzicielskiego komfortu. Niewielu decyduje się na ozdobienie sufitu sypialni jakimś wzorem, a przecież pomieszczenie to stwarza świetne warunki do odważnego eksperymentowania, ponieważ większość czasu spędzamy tam, śpiąc.

Do sypialni zazwyczaj wybieramy wykładzinę gorszej jakości, ponieważ zakładamy, że nie będzie ona zbyt intensywnie eksploatowana. Tymczasem można by znacznie poprawić estetykę i podwyższyć standard naszej sypialni, inwestując w drogi chodnik lub dywan z długim włosem. Jeśli okna Twojej sypialni wychodzą na wschód lub południowy wschód, codziennie masz szansę być budzony przez poranne promienie słoneczne. Z kolei posiadacze sypialni z oknami skierowanymi na zachód i południowy zachód, mogą cieszyć się żywymi kolorami przez cały dzień.

Sypialnie czasami muszą spełniać dwie funkcje naraz. Pokój nastolatka na przykład musi być zarazem sypialnią i miejscem do nauki. W przypadku młodszych dzieci ich sypialnia powinna spełniać również rolę pokoju zabaw. Urządzając taki pokój, można śmiało wybrać bardziej zdecydowane kolory. Mogą to być barwy podstawowe. Jeśli jednak nasze dziecko posiada zabawki w rozmaitych, mocnych kolorach, lepiej będzie zdecydować się na neutralną kolorystykę wnętrza, która posłuży wtedy jako tło dla zabawek.

Fot. Fotolia

Zobacz także: Jakie kolory w sypialni rozpalą wasze zmysły


Planowanie kuchni 

REKLAMA

Kuchnia to pomieszczenie, które musi być funkcjonalne. Z racji tego, że kuchnia jest zwykle dość intensywnie eksploatowana, powinno się przy jej urządzaniu brać pod uwagę materiały praktyczne. Nie oznacza to jednak ograniczeń w zakresie kolorystyki wnętrza. Jeśli chodzi o zlew i sprzęty kuchenne, to mają one zwykle jasne kolory, są wykonane ze stali nierdzewnej lub pokryte są białą emalią. Natomiast blaty kuchenne, płyty chroniące ściany, wykładziny PCV oraz powierzchnie melaminowe stwarzają znacznie większe możliwości, jeśli chodzi o kolory.

Faktura to kolejny element, który należy przemyśleć, urządzając kuchnię. Drewno naturalne to wciąż bardzo popularny materiał, z którego wykonywane są szafki kuchenne. Meble takie ocieplają wnętrze i można wzmocnić ten efekt, zestawiając je z odpowiednim kolorem ścian, tapet lub innych okładzin. Innym rozwiązaniem może być zastosowanie kontrastujących, zimnych kolorów oraz rozmaitych faktur. Niektórzy decydują się na plastikowe, ceramiczne lub metalowe powierzchnie, które sprawiają wrażenie czystych i przeznaczonych do konkretnego celu.

Fot. Fotolia

WSKAZÓWKA: Jeśli jadalnia znajduje się w obrębie kuchni, możesz urządzić ją nieco inaczej niż resztę pomieszczenia, tak aby sprzyjała rozmowie i wprowadzała nastrój rozluźnienia.


Planowanie łazienki

Łazienka, podobnie jak kuchnia, musi spełniać pewne określone funkcje. Z tego powodu zastosowanie ceramicznych, kamiennych lub emaliowanych powierzchni przy wykańczaniu tego pomieszczenia wydaje się praktycznie nieuniknione. Materiały te mogą jednak sprawić, że Twoja łazienka będzie się wydawała zimna i niezbyt zachęcająca. Pomysłowe operowanie odcieniami i kolorami może Cię przed tym uchronić.

Bardzo popularne są kolorowe elementy wyposażenia oraz armatury łazienkowej, ale należy ich używać ostrożnie. Mogą mieć one bowiem dominujący wpływ na kompozycję kolorystyczną wnętrza. W łazience, podobnie jak w sypialni, możesz puścić wodze fantazji, jako że spędzasz tam stosunkowo niewiele czasu w porównaniu z innymi pomieszczeniami w domu. Postaraj się wkomponować w wystrój Twojej łazienki elementy pochłaniające dźwięk, takie jak podłoga z PVC czy z korka. Pozwoli to uniknąć nieciekawego efektu akustycznego, który charakteryzuje wnętrza w całości wykończone płytkami ceramicznymi lub gresowymi. Łazienki to zazwyczaj małe pomieszczenia z wysokimi sufitami.

Pomalowanie sufitu na ciemny kolor mogłoby wyrównać proporcje dużego pokoju, jednak w przypadku małej łazienki rozwiązanie to wizualnie jeszcze bardziej ją zmniejszy. Lepszym pomysłem jest przedzielenie każdej ze ścian poziomą listwą dekoracyjną umieszczoną na tej samej wysokości i pomalowanie ścian nad listwą na inny kolor niż pod nią.

Fot. Fotolia

WSKAZÓWKA: Jeśli w Twoich kranach płynie twarda woda, lepiej unikaj ciemnych elementów wyposażenia łazienki, ponieważ brzydki osad z kamienia będzie na nich bardziej widoczny. 

Artykuł jest fragmentem książki: Dekorowanie wnętrz. Seriaporad.pl, Albert Jackson, David Day, wyd. Helion

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Obowiązek publikacji cen ofertowych mieszkań - co na to deweloperzy?

Jak wynika z analiz rynku, ceny nie są publikowane aż w 60–80 proc. inwestycji. Jak zatem deweloperzy oceniają zmiany w ustawie, które wprowadzają obowiązek ujawniania cen wszystkich budowanych mieszkań? Jakie mogą być konsekwencje tych przepisów dla rynku nieruchomości? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Gminy budują mało mieszkań czynszowych z co najmniej pięciu powodów. Niektóre mogą szokować!

Szanse na tanie mieszkanie czynszowe od gminy są znikome i nie wystarczy – jak przekonują niektórzy politycy – dosypać więcej pieniędzy z budżetu państwa, a inwestycje z tanimi mieszkaniami na wynajem wyrosną jak grzyby po deszczu. Eksperci portalu GetHome.pl zwracają uwagę, że jest co najmniej pięć przyczyn niskiej aktywności inwestycyjnej gmin.

Rynek wynajmu w Warszawie w 2025 roku – czy zakup na wynajem to dobra forma inwestycji?

Wynajem nieruchomości mieszkalnych to na ten moment ciekawy pomysł na dochodowy biznes. Inwestowanie w mieszkania na terenie Warszawy zawsze wiąże się z ryzykiem. Musisz wiedzieć, jak wybierać nieruchomości, aby kupić je w jak najrozsądniejszej cenie, wyremontować, a następnie wynająć z zyskiem.

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem?

Najem miejsca postojowego: tylko w pakiecie z mieszkaniem? Na rynek najmu coraz częściej trafiają mieszkania z budynków posiadających miejsca postojowe. Wyjaśniamy, czy te miejsca są wynajmowane razem z lokalem.

REKLAMA

DSR i magazyny energii w Polsce – wyzwania i szanse transformacji energetyczne [WYWIAD]

Czy polski system energetyczny jest gotowy na rosnące wyzwania? Dlaczego mechanizmy redukcji zapotrzebowania (DSR) nie działają jeszcze tak, jak powinny? Co musimy zmienić, by zwiększyć elastyczność i niezawodność sieci oraz jaką rolę mogą odegrać magazyny energii i OZE?

Obniżka stóp procentowych a kupno mieszkania w 2025 roku

Jak obniżka stóp procentowych w 2025 roku wpływa na kupno nowego mieszkania? Oznacza to przede wszystkim lepszą dostępność kredytów hipotecznych. Co jeszcze powinni wiedzieć kupujący nieruchomość?

Gdzie przechować rzeczy w trakcie remontu i nie tylko?

Przechowywanie rzeczy w wielu sytuacjach życiowych staje się dużym problemem. Jedną z takich sytuacji jest remont domu lub mieszkania. Gdzie najbezpieczniej przechować sprzęty RTV i AGD, meble i inne wartościowe rzeczy? Podpowiadamy.

Inflacja spada, ale nie koszty utrzymania mieszkania: ile więcej trzeba teraz dopłacać do czynszu

Wzrost kosztów mieszkaniowych był w 2024 r. czynnikiem dość mocno wpływającym na poziom inflacji. Sprawdzamy, czy te koszty nadal mocno rosną. Warto pamiętać, że dla budżetów domowych są one równie ważne jak wydatki na żywność, bo przez rodziny traktowane są jako te z kategorii pierwszej potrzeby do zaspokojenia.

REKLAMA

Za jaką maksymalną kwotę nabywcy poszukują teraz mieszkań?

Do jakiej kwoty poszukuje mieszkań większość kupujących? Przy jakim progu kończy się zdolność kredytowa? Jakie mieszkania można nabyć w tej cenie? Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

Zmiany dla prosumentów: opłaty za recykling paneli fotowoltaicznych

Polska wprowadza opłaty za utylizację paneli fotowoltaicznych. Właściciele starszych instalacji fotowoltaicznych będą pokrywać koszty recyklingu zużytych paneli. Zmiana prawa ma na celu przesunięcie ciężaru odpowiedzialności z producentów na użytkowników w obliczu rosnącej ilości odpadów z OZE.

REKLAMA