Jak wybrać odpowiednie wyroby drewniane?
REKLAMA
REKLAMA
Przed wyborem odpowiednich wyrobów drewnianych, szafy czy stołu dobrze jest znać właściwości materiału, z jakiego są wyprodukowane. Najcenniejsze są rodzaje najbardziej elastyczne, które nie wymagają dodatkowych zabezpieczeń, np. przed pękaniem czy odkształcaniem. Pamiętaj, jeśli mebel ma nam służyć przez długi czas, to musi się charakteryzować wysoką jakością.
REKLAMA
Z polskich gatunków drzew producenci najczęściej korzystają z:
• bukowiny,
• czereśni,
• orzecha,
• i oczywiście dębu.
Bukowina jest nietrwała. Czereśnia ma piękny odcień. Orzech ma wyraźnie zarysowane słoje, co nadaje mu subtelnego uroku. Drewno dębowe jest z tych wszystkich gatunków najtrwalsze. Charakteryzuje się odpornością na wilgoć i chłód. Trwalsze od naszego rodzimego dębu, są tylko gatunki egzotyczne. Na przykład afrykańskie wenge wykazuje 20%-30% wyższą trwałość od dębu. Charakterystyczna dla tego gatunku jest piękna, ciemnobrązowa barwa, dzięki czemu świetnie nadaje się na meble dekoracyjne.
Zobacz także: Drewno jako materiał podłogowy
Fornir
REKLAMA
Jeśli uznacie, że wenge jest za drogie na naszą kieszeń możecie zakupić meble fornirowane. Fornirowanie polega na pokrywaniu materiału, najczęściej drewnianego lub drewnopodobnego (obecnie przeważnie pilśniowa płyta), warstwą drewna o wyższej jakości - forniru. Zabieg ten, przy niskim koszcie pozwala osiągnąć efekt estetyczny, jak przy litym drewnie. Niestety tylko estetyczny - właściwości wytrzymałościowe nie idą w parze z fornirem.
Najważniejsze przy wyborze mebli fornirowanych jest to, żebyście zwracali uwagę na perfekcyjne wykonanie. Sprawdzajcie, czy pod warstwą forniru nie ma pęcherzyków powietrza, bo mogą one powodować odklejanie się materiału. Starannie wykonane meble fornirowane są ładne i eleganckie, do tego proste w utrzymaniu.
Zobacz także: Co warto wiedzieć o stylu wiktoriańskim i płytkach ceramicznych?
REKLAMA
REKLAMA