REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak uzyskać wypis i wyrys z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego

Adam Kret

REKLAMA

REKLAMA

Wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego to podstawowy dokument niezbędny do takich czynności jak: uzyskanie pozwolenia na budowę, podział czy scalenie działki. Jest też źródłem informacji na temat możliwości wykorzystania nieruchomości, którą np. planujemy kupić.

Poziom trudności: niski

REKLAMA

Wymagane dokumenty: brak

Koszty- zmienne maksymalnie 250 złotych (+3,55 zł za nadanie listu poleconego)

Polecany produkt: Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Polecany produkt: Emerytury na nowych i starych zasadach

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecany produkt:  Testamenty, spadki, darowizny - PDF

Krok pierwszy: zbieranie informacji

Aby skutecznie wnosić o wydanie wypisu i wyrysu z planu zagospodarowania przestrzennego musimy ustalić poniższe informacje dotyczące naszej działki:

Zobacz także: W jaki sposób należy sporządzić wniosek o nabycie nieruchomości przez cudzoziemca będącego osobą prawną

  • nr ewidencyjny
  • arkusz mapy
  • obręb (miejscowość) i adres.

Powyższe informacje możemy uzyskać z dwóch podstawowych źródeł:

  • księgi wieczystej (o ile nieruchomość ją posiada)
  • urzędu gminy.

W urzędzie gminy możemy uzyskać wgląd w plan zagospodarowania przestrzennego.

Plan zagospodarowania jest jawny i ogólnodostępny, oznacza to że nie musisz wniosku uzasadniać, ani posiadać tytułu prawnego do nieruchomości, jak również to, że urzędnik gminy nie może odmówić przedstawienia informacji, ani umożliwienia wglądu w plan.

Wgląd w plan pozwoli nam uzyskać niezbędne dane dotyczące naszej nieruchomości, jak również poznamy przeznaczenie naszego gruntu.

REKLAMA

Jeśli nie możesz/nie chcesz udać się do urzędu, pozostaje rozmowa telefoniczna z właściwym wydziałem, przy odrobinie perswazji nie powinniśmy mieć problemu z uzyskaniem podstawowych informacji identyfikujących naszą działkę. Numeru telefonów dostępne są na stronach internetowych urzędów, lub na infolinii TP S.A. 118 913

Spróbujmy dowiedzieć się o objętość wypisu i wyrysu dot. naszej nieruchomości- od tego zależy wysokość opłaty. Sprawdźmy też czy nasz urząd wymaga od nas załączenia do wniosku mapy sytuacyjnej (do kupienia w siedzibie urzędu). Praktyka jest bowiem niejednolita w tym zakresie, część urzędów sama załącza mapę (za większą opłatą).

Zobacz także: Czy należy dokonać zgłoszenia budowy obiektu - niewymagającego pozwolenia na budowę

Krok drugi: opłata

W zależności od objętości wypisu i wyrysu koszt uzyskania wypisu i wyrysu z planu zagospodarowania przestrzennego jest zmienny i wynosi:

Wypis: do 5 stron – 30zł, powyżej 5 stron – 50zł,

Wyrys: za każdą wchodzącą w skład wyrysu pełną lub rozpoczętą część odpowiadającą stronie formatu A4 – 20zł, nie więcej niż – 200zł.

Zobacz także: Czy inwestor powinien zawiadomić właściwy organ o zmianach uczestników procesu budowlanego

Opłatę wnosimy w kasie urzędu, lub przelewem na rachunek wskazany na stronie internetowej, lub przekazany telefonicznie, przed wniesieniem wniosku.

Jeśli wniosek nie będzie właściwie opłacony, urząd wezwie nas do uzupełnienia opłaty w określonym terminie. Dobrze jest wskazać we wniosku telefoniczny numer kontaktowy, przy dobrej woli urzędnika zostaniemy powiadomieni telefonicznie, co pozwoli uniknąć straty czasu związanej z papierowym (pocztowym) obiegiem informacji.

Krok trzeci: wniosek

Zanim przystąpimy do wypełniania wniosku, sprawdźmy czy na stronie internetowej naszego urzędu nie umieszczono gotowego wzoru. Pozwoli nam to między innymi sprawdzić jakie załączniki są niezbędne w danym urzędzie (np. mapa).

Jeżeli nie ma wzoru, możemy skorzystać z innych, lub napisać wniosek od podstaw. Musimy w nim wskazać :

  • nasze dane (imię nazwisko, adres do korespondencji, nr telefonu),
  • dane urzędu (np. urząd miasta Płock, adres),
  • oznaczyć wniosek jako” wniosek o wydanie wypisu i wyrysu z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. „
  • wnieść o wydanie wypisu dot. nieruchomości o numerze ewidencyjnym x, arkusz mapy y, położonej w …. , przy ul. …..
  • wskazać sposób odebrania wniosku – osobiście, lub pocztą, ewentualnie upoważnić inną osobę do odbioru.

 Pamiętaj o podpisaniu wniosku

Krok czwarty: złożenie wniosku

Wniosek należy złożyć w urzędzie gminy, w obrębie której znajduje się rzeczona nieruchomość. Do wniosku należy załączyć dowód uiszczenia opłaty skarbowej, oraz inne załączniki jeśli okażą się niezbędne (jak np. mapa).

Wniosek można również nadać na poczcie, za pomocą listu poleconego.

Urząd gminy ma 30 dni na wydanie wypisu i wyrysu z planu zagospodarowania przestrzennego. Należy jednak wziąć pod uwagę możliwe opóźnienia związane z potrzebą:

  • uzupełnienia opłaty,
  • czasem koniecznym na doręczenie przesyłek pocztowych.

Rozpoznawanie naszego wniosku możemy monitorować telefonicznie, jeśli uznamy że procedura trwa za długo.

Zobacz także: Czy inwestor powinien sporządzić zawiadomienie o rozpoczęciu inwestycji

UWAGI

  • często nieprzewidywalne koszty, związane z objętością wypisu i wyrysu (np. w sytuacji kiedy ułamek mapy „wskoczy” na nową kartkę A4)
  • możliwe długie oczekiwanie na rozpoznanie wniosku.

   Zobacz najnowsze GALERIE na serwisie Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera?

Ile trzeba zapłacić za kawalerkę od dewelopera? W jakich metrażach sprzedawane są kawalerki? Gdzie można upić najtaniej? 

Podwyższają ceny nieruchomości: „Proszę dopisać w ogłoszeniu, że mój dom jest położony w miejscu, gdzie nie było powodzi”.

Jak powódź wpłynie na rynki nieruchomości? Z pewnością sprzedaż zalanych domów i mieszkań przez najbliższe lata będzie trudna. Jakie są prognozy dla lokalnych rynków nieruchomości na terenach poszkodowanych przez powódź? 

Kiedy zaczyna się sezon grzewczy? Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Niektórzy ucieszyli się już z ciepłych kaloryferów, inni na sezon grzewczy muszą jeszcze chwilę zaczekać. Jak się dobrze przygotować? Jak zadbać o temperaturę w domu? 

Jesienne i zimowe obowiązki zarządców nieruchomości

Tam gdzie jedni udają się na odpoczynek po intensywnym sezonie, inni zaczynają wytężoną pracę. W tej drugiej grupie są firmy zajmujące się zarządzaniem nieruchomościami. Zakres wykonywanych prac wykonywanych przez zarządcę zależy w dużej mierze od warunków pogodowych. Warto również z wyprzedzeniem przygotować narzędzia i rozplanować prace tak, żeby niespodziewana zmiana pogody nikogo nie zaskoczyła. 

REKLAMA

Problem deficytu mieszkań w naszym kraju rozwiążą pustostany?

Czy zasiedlanie pustostanów może być rozwiązaniem na deficyt mieszkań w Polsce? Skąd tak duża liczba mieszkań niezamieszkanych?

Własne mieszkanie. Czekać na rządowe dopłaty czy kupić już teraz?

Czy przyszli nabywcy mieszkań wstrzymują się w decyzją o zakupie, czekając na rządowe dopłaty w programie Na start? Czy rośnie liczba osób kupujących za gotówkę. Czy deweloperzy zaobserwowali wzrost liczby rezerwacji?

Warto zainwestować w termomodernizację domu nie tylko ze względu na niższe rachunki

Ocieplone domy i mieszkania w budynku po termomodernizacji szybciej znajdują nabywców i najczęściej osiągają też wyższą cenę – przyznają zapytani w sondzie przeprowadzonej przez portal GetHome.pl pośrednicy w obrocie nieruchomościami.

Rośnie drzewo z tysiącletniego nasiona znalezionego przez archeologów. To wymarły gatunek. Ma związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

Międzynarodowy zespół naukowców wyhodował drzewo z tysiącletniego nasiona, znalezionego podczas wykopalisk archeologicznych. Badacze uważają, że to wymarły gatunek rośliny, o której leczniczych właściwościach wspominano w Biblii. Roślina ta zawiera m.in. związki o właściwościach przeciwzapalnych i przeciwnowotworowych

REKLAMA

Czy można było zapobiec powodzi? Jedną z głównych przyczyn rosnących szkód jest zabudowa terenów zagrożonych powodzią

To już trzecia tak duża i tragiczna w skutkach powódź w ciągu niespełna 30 lat. Po poprzednich dwóch podejmowano działania, które miały zapobiec kolejnej. Eksperci portalu GetHome.pl sprawdzili, jak wyglądało to w praktyce na podstawie… statystyk budowlanych.

Sprzedając dom lub mieszkanie, można stracić własność i nie otrzymać od nabywcy ani grosza. Akt notarialny przed tym nie zabezpiecza. Jak więc to zrobić?

Nie każdy jest świadomy, że dokonując sprzedaży mieszkania czy domu u notariusza, można nabawić się nie lada problemów, jeżeli nie zadba się o jeden mały szczegół transakcji – moment zapłaty ceny przez nabywcę nieruchomości. W jaki sposób przeprowadzić transakcję kupna-sprzedaży nieruchomości, aby pod względem uzyskania zapłaty ceny za zbywaną nieruchomość – była ona w pełni bezpieczna dla sprzedającego? 

REKLAMA