REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Formalności u notariusza w obrocie nieruchomościami

Adam Kret
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Sprzedaż/kupno/darowizna nieruchomości zawsze wiążą się ze sporządzeniem aktu notarialnego, w celu zachowania ważności powyższych czynności (za wyjątkiem umowy przedwstępnej ). Wizyta u notariusza, poza koniecznością dokonania opłat: taksy notarialnej i podatku od czynności cywilno- prawnych wiąże się również z kilkoma formalnościami koniecznymi do skutecznego sporządzenia aktu.

Stopień trudności: niski

REKLAMA

Koszty: zmienne

Wymagane dokumenty

 • dowód tożsamości,
 • Wypis z księgi wieczystej
 • Wypis i wyrys z plany zagospodarowania przestrzennego
 • Inne wskazane przez notariusza.

Krok pierwszy: wybieramy notariusza i umawiamy wizytę

Wybór notariusza jest zawsze pozostawiony stronom umowy. W polskim prawie nie ma żadnej „rejonizacji” notariuszy w związku z położeniem nieruchomości. Możemy więc, sporządzić umowę sprzedaży domu w Zakopanem u notariusza w Suwałkach.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Wybór notariusza możemy uzależnić od wysokości opłaty jaką naliczy za sporządzenie aktu (taksa notarialna określa MAKSYMALNE wynagrodzenie), chociaż nie liczmy na duże różnice. Wybierając notariusza powinniśmy więc bardziej kierować się tym, czy może nas umówić na sporządzenie aktu w terminie nam odpowiadającym- np. jeśli kontrahent dysponuje niewielką ilością czasu.

W przypadku zawierania umowy z osobą obłożnie chorą/ niepełnosprawną, akt można sporządzić również poza kancelarią notarialną , w miejscu wskazanym przez strony : np. w domu – należy o tym jednak na wstępie powiadomić notariusza.

Numery telefonów i adresy kancelarii notarialnych najłatwiej znaleźć w Internecie- np. na stronach okręgowych izb notarialnych, lub w panoramie firm.

Krok drugi: niezbędne dokumenty.

Umawiając się na spotkanie z notariuszem, dowiedzmy się jakie dokładnie dokumenty będziemy musieli przedstawić w celu sporządzenia umowy. (zależy to od wielu czynników- np. rodzaju umowy, czy nieruchomości, sposobu wcześniejszego uzyskania tytułu własności)

Wymagane będzie przede wszystkim udowodnienie tytuły własności nieruchomości, oraz charakter tej nieruchomości : rolna/budowlana/rekreacyjna.


Do najczęściej wymaganych dokumentów należą:

 • Odpis zwykły z Księgi Wieczystej / umowa notarialna/ postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku/ wyrok sądowy
  • W celu wykazania tytułu własności nieruchomości
 • Wypis i wyrys z planu zagospodarowania przestrzennego/ decyzja o warunkach zabudowy
  • W celu ustalenia czy konieczne będzie sporządzenie umowy warunkowej i powiadomienie Agencji Nieruchomości Rolnych
 • Pełnomocnictwo jeżeli działamy w cudzym imieniu
  • o W celu sprawdzenia naszego umocowania.

Krok trzeci : inne formalności

REKLAMA

Gdy sprzedawana jest nieruchomość rolna, notariusz musi sporządzić dwie umowy: umowę sprzedaży warunkowej i umowę przeniesienia własności. Wszystkie wymagane dokumenty właściciel musi dostarczyć notariuszowi już przed zawarciem umowy sprzedaży warunkowej. O zawarciu tej umowy notariusz zawiadamia Agencję Nieruchomości Rolnych. Dopiero wówczas gdy Agencja nie wykona prawa pierwokupu, notariusz sporządzi umowę przeniesienia własności.

Jeśli strona nie zna języka polskiego, a do aktu nie jest dołączony przekład na inny, znany tej osobie język, notariusz powinien wówczas przetłumaczyć akt osobiście lub przy pomocy tłumacza.

Jeśli strona jest głucha lub głuchoniema, notariusz powinien przekonać się, że treść czynności jest jej dokładnie znana i zrozumiała - w takim przypadku może wykonywać czynności w obecności biegłego.

Jeśli strona jest niewidoma, głucha, niema lub głuchoniema, może domagać się, aby notariusz przywołał do czynności wskazaną przez nią zaufaną osobę.

Krok czwarty: sporządzenie i podpisanie aktu.

Umowę będącą przedmiotem aktu notarialnego możemy sporządzić sami, lub z pomocą naszego prawnika. Gotowy projekt możemy przesłać do notariusza np. e-mailem. Spowoduje do skrócenie czasu sporządzania aktu.

Notariusz może nie uznać naszego projektu, jeśli uzna go za niezgodny z prawem. Wzór aktu sporządzony przez notariusza, przed jego podpisaniem zawsze możemy skonsultować z prawnikiem.

Zanim przystąpimy jednak do zawarcia umowy notariusz musi sprawdzić naszą tożsamość. Może zrobić to w oparciu o dowód osobisty lub paszport. Nie jest to konieczne jeśli notariusz zna stronę umowy osobiście (co uwzględnia w treści aktu).

Zanim strony podpiszą akt, zostaje on odczytany przez notariusza, można również domagać się odczytania załączników do aktu.

Przed podpisaniem aktu, konieczne będzie wniesienie wszystkich opłat i podatków pobieranych przez notariusza.

Podpisanie aktu zawsze odbywa się w obecności notariusza.

Uwagi:

- obrót nieruchomościami zawsze wymaga aktu notarialnego.

+ możemy wybrać dowolnego notariusza

- musimy zebrać dokumenty potwierdzające naszą własności oraz przeznaczenie gruntów.

+ przed notariuszem możemy zawrzeć umowę z osobą nie mogącą się podpisać/ obcokrajowcem nie znającym języka.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Ceny materiałów budowlanych - prognozy 2024

  Co z cenami materiałów budowlanych w 2024 roku? Ostatnie wyliczenia pokazują, że ceny materiałów budowlanych spadają już kolejny miesiąc z rzędu. Niekoniecznie mamy jednak do czynienia ze stałym trendem. Może być to korekta, spowodowana nadmiernym wywindowaniem cen w ubiegłym roku. Pojawia się również pytanie, jak na to wszystko wpłynie nowy program mieszkaniowy “Mieszkanie na start”, proponowany przez rząd.

  Czy Polacy chętnie kupują nowe mieszkania w tym roku?

  Czy Polacy są zainteresowani kupnem nowych mieszkań? Czy decyzja o zakupie przekładana jest do czasu ruszenia nowego rządowego programu? Czy deweloperzy są zadowoleni z wyników sprzedaży i jakich rezultatów spodziewają się w 2024 roku?

  Nowelizacja dyrektywy budynkowej: jak pilna potrzeba termomodernizacji budynków zmieni rynek usług budowlanych w Polsce

  Termomodernizacja budynków stała się właśnie jednym z kluczowych działań mających na celu poprawę efektywności energetycznej budynków. To skutek nowelizacji dyrektywy budynkowej, przyjętej 12 marca 2024 r. przez Parlament Europejski. Zgodnie z nią między innymi od 2030 r. wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne, a te już istniejące – zmodernizowane.

  Jak zaprosić batmana do ogrodu?

  Możesz mieć batmana we własnym ogrodzie. Taki bohater potrafi zjeść od kilkuset do 2000 komarów jednej nocy i uchronić od niechcianych ukąszeń. Jak zwabić nietoperze do ogrodu? Jest na to kilka sposobów.

  REKLAMA

  W Polsce rynek nieruchomości premium zyskuje na wartości, ale w porównaniu do Europy Zachodniej jest wiele do nadrobienia

  W Polsce rośnie rynek nieruchomości premium. Największy potencjał w tym zakresie mają Warszawa, Gdańsk, Wrocław, Kraków i Gdynia.

  Mało gruntów pod budownictwo mieszkaniowe. Jak temu zaradzić? Postulat odblokowania dostępu do gruntów KZN

  Ostatnie lata dla rynku nieruchomości w Polsce to pasmo wyzwań. Zwłaszcza tempo wzrostu cen gruntów przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową, utrzymujące się na poziomie około 20 proc. rocznie, miało istotny wpływ na dynamiczne zwiększanie się cen na rynku. Obecnie sektor stoi przed jeszcze poważniejszym problemem: brakiem dostępnych działek pod nowe inwestycje. Dotyka on przede wszystkim miast, gdzie grunty stają się towarem deficytowym, a konkurencja między inwestorami osiąga zenit.

  Sprawdź, czy twój kompostownik jest legalny

  Kompostownik na odpady kuchenne i skoszoną trawę to bardzo przydatny element ogrodu.  Dzięki niemu uzyskujemy naturalny nawóz, który użyźnia warzywnik i ogród. Warto jednak pamiętać, o tym że umieszczenie na działce kompostownika podlega pewnym prawnym ograniczeniom. Nie jest zatem wcale obojętne, gdzie i jakiej wielkości kompostownik postawimy na swojej działce.

  Rozszerzenie solidarnej odpowiedzialności inwestora w branży budowlanej. Jak zmienia się orzecznictwo sądów?

  Ze swoją złożonością i różnorodnością procesów branża budowlana stanowi obszar, w którym interpretacja przepisów prawnych oraz orzecznictwo sądowe mają kluczowe znaczenie dla funkcjonowania rynku. Jednym z istotnych aspektów tego obszaru jest solidarna odpowiedzialność inwestora, której zakres i interpretacja w ostatnich latach podlegają dynamicznym zmianom - pisze Mateusz Chmura, radca prawny z Kancelarii Chmura i Partnerzy sp. p.

  REKLAMA

  Klimatyzacja w bloku

  Czy to już czas pomyśleć o klimatyzacji? Jak najbardziej. Czy mieszkańcy bloków również mogą skorzystać z dobrodziejstw tego urządzenia? Tak, ale pod pewnymi warunkami. 

  Budowa domu bez pozwolenia 2024: tylko o powierzchni do 70 mkw. czy większych, czy warto skorzystać z tej możliwości

  Umożliwiający budowę domów do 70 mkw. Powierzchni bez zezwolenia program Dom bez formalności działa już ponad dwa lata. Poprzedni rząd liczył, że ożywi on budownictwo jednorodzinne. W ubiegły roku na podobnych zasadach miało być możliwe budowanie domów większych, ale ostatecznie do zmiany prawa nie doszło.

  REKLAMA