REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność dewelopera za niewykonanie umowy

Anna Śmigulska

REKLAMA

REKLAMA

Za wykonanie umowy odpowiada strona, z którą została zawarta umowa. Jeżeli sprzedającym jest deweloper, to na nim ciąży obowiązek wykonania zobowiązania, zgodnie z postanowieniami umowy.

Dewelopera i kupującego nieruchomość łączy stosunek wierzyciela i dłużnika. Zgodnie z ogólnymi zasadami wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, które dłużnik zobowiązany jest spełnić. Oznacza to, że konsument umawiając się z deweloperem na wybudowanie nieruchomości może liczyć na to, że nie tylko on ma pewne obowiązki, jak np. zapłatę ceny.

REKLAMA

Prawidłowo zawarta umowa nakłada obowiązki również na dewelopera. Należą do nich:

  • umowa powinna być wykonana zgodnie z jej postanowieniami,
  • umowę należy wykonać w sposób odpowiadający celowi społeczno-gospodarczemu zobowiązania,
  • wykonanie umowy ocenia się zgodnie z zasadami współżycia społecznego,
  • jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje, to wykonanie umowy powinno nastąpić także z uwzględnieniem tych zwyczajów.

REKLAMA

Ponieważ deweloper jest profesjonalistą, w związku z tym wykonując swoje prace zawodowe zobowiązany jest do zachowania należytej staranności właściwej dla zawodowego charakteru czynności. Jeżeli umowa zostanie wykonana w sposób nienależyty albo w ogóle nie zostanie wykonana, to konsument ma prawo domagać się odszkodowania za wyrządzoną mu szkodę. Istotne jest tu wskazanie przez kupującego wartości tej szkody oraz możliwość jej udowodnienia. Mamy na myśli oczywiście straty materialne.

Pani Halina kupiła właśnie swoje pierwsze M-3. Nie może wprowadzić się do swojego domu, ponieważ deweloper nie podłączył w nim urządzeń wodnokanalizacyjnych. W umowie nie ma zastrzeżonej żadnej kary umownej na wypadek zwłoki dewelopera w oddaniu nieruchomości. Czy można żądać odszkodowania? Czy można poprosić inną firmę o wykonanie tych prac?                                                                                                                                                                                     Tak, z tytułu niewykonania umowy w terminie można zażądać odszkodowania. Jeżeli pod względem technicznym te prace są możliwe do wykonania, to można poprosić o ich zrobienie przez inną firmę. Szkodą po stronie konsumenta będzie cena, jaką musi on zapłacić innej firmie za wykonanie podłączeń, do wykonania których zobowiązał się deweloper. Trzeba też udowodnić wartość tej szkody, dlatego należy zatrzymać rachunek.


Wyjątek

Deweloper może nie być zmuszony do naprawienia szkody konsumentowi, jeżeli jest w stanie wykazać, że nie miał wpływu na okoliczności (i w związku z tym nie ponosi odpowiedzialności), które spowodowały niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenie odpowiedzialności dewelopera

W umowach z deweloperami bardzo często znajdują się zapisy, na mocy których odpowiedzialność podmiotu sprzedającego za prawidłowe wykonanie umowy jest w znacznym stopniu ograniczona.

Zapisy te najczęściej dotyczą:

  • oddania konsumentowi lokalu na innym piętrze, niż ustalono w umowie,
  • inna powierzchnia mieszkania, zazwyczaj większa z jednoczesnym żądaniem dopłaty do ceny nieruchomości,
  • brak podłączeń energetycznych,
  • lokal niezgodny z projektem,
  • krzywe ściany,
  • nieprawidłowa konstrukcja,
  • brak lokalnej kotłowni, w związku z czym właściciele mieszkań muszą sami postarać się o ogrzewanie.

Jeżeli w umowie znajdowałby się podobne zapisy, to mogą być one kwestionowane na gruncie niedozwolonych klauzul umownych. O pomoc w przeanalizowaniu umowy można poprosić powiatowego/miejskiego rzecznika konsumentów.

Nie wykonanie umowy

REKLAMA

Niektóre umowy przewidują karę umowną dla strony, która nie wykona zobowiązania w terminie. Warto jest wspomnieć, że obowiązek zapłaty kary umownej może dotyczyć nie tylko konsumenta, który spóźni się z zapłatą wynagrodzenia ale również dewelopera, który się spóźnia z oddaniem konsumentowi nieruchomości w terminie wskazanym w umowie.

Wysokość kary umownej powinna być określona z góry. Pamiętać należy jednak o tym, że osoba, która jest do niej uprawniona może domagać się zapłaty kary umownej tylko w takiej kwocie, jaka została ustalona przez strony, niezależnie od tego jaka faktycznie była wysokość szkody. Chyba że strony postanowią inaczej, muszą tym celu wprowadzić odpowiedni zapis do umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy trend. Rewitalizacja na rynku nieruchomości premium

Rewitalizacja to jeden z ważniejszych elementów strategii planowania przestrzeni miejskiej. Z szacunków spółki Deloitte wynika, że nawet 90% inwestycji na rynku nieruchomości jeszcze w tej dekadzie będzie koncentrować się na rewitalizacji istniejących obiektów. Trend ten dotyczy również nieruchomości premium. 

Pilne! Działkowcy mogą spać spokojnie – nikt im już Rodzinnych Ogródków Działkowych pod budowę osiedli nie zabierze. Jest rozporządzenie ministra rozwoju

Minister rozwoju zrobił obiecany prezent działkowcom na gwiazdkę. Wydał rozporządzenie, które daje im pełną gwarancję nienaruszalności rodzinnych ogródków działkowych ROD przed zakusami deweloperów i innych inwestorów. Okazję ku czemu dawało zmienione niedawno prawo o planowaniu przestrzennym.

Nowe mieszkania – jak się sprzedają?

Po ożywieniu na rynku kredytowym pojawiają się pytania, czy wpłynie ono na wzrost sprzedaży mieszkań. Deweloperzy obserwują większe zainteresowanie zakupem lokali, mimo braku preferencyjnych kredytów i rządowego wsparcia. Czy aktywność klientów rzeczywiście rośnie w ostatnich tygodniach?

Co mają wspólnego pośrednik nieruchomości i consierge?

W dzisiejszym świecie nieruchomości to nie tylko sprzedaż i wynajem – to także kompleksowa obsługa klienta, doradztwo i pomoc na wielu etapach transakcji oraz codziennego życia w nowym miejscu. To właśnie na tym polu przecinają się ścieżki pośrednika nieruchomości i concierge’a. Choć każda z tych profesji pełni odmienną rolę, ich wspólnym celem jest zapewnienie klientom najwyższego komfortu oraz wsparcia, które wykracza poza typowe obowiązki zawodowe.

REKLAMA

Planujesz zakup mieszkania? Cena to nie wszystko. Sprawdź, ile kosztuje eksploatacja

W wydatkach mieszkaniowych istotną składową jest opłata, która w spółdzielniach mieszkaniowych nazywana jest eksploatacyjną, a we wspólnotach mieszkaniowych – zaliczką na koszty zarządu nieruchomością wspólną. Portal GetHome.pl sprawdził, gdzie taka opłata może być niższa. 

Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? [Wskazówki]

Warto negocjować cenę mieszkania z rynku wtórnego. Często cena ofertowa jest elementem strategii marketingowej. To cena transakcyjna odzwierciedla faktyczną wartość nieruchomości. Jak negocjować cenę mieszkania na rynku wtórnym? Oto wskazówki, o ile właściciele obniżają ceny mieszkań.

Jaka powinna być minimalna temperatura na klatce schodowej bloku oraz w innych częściach wspólnych?

Rosnące koszty ciepła zachęcają do oszczędzania (np. kosztem temperatury na klatce schodowej bloku). Przepisy sugerują, że nie należy jednak przesadzać. 

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary

Świadectwo charakterystyki energetycznej: Kto musi je posiadać, co zawiera, ważność świadectwa, kary. Cykliczne kontrole systemu ogrzewania a kary. Od 28 kwietnia 2023 r. zmieniły się przepisy dotyczące świadectwa energetycznego. Prawie wszyscy właściciele nieruchomości powinni posiadać ten dokument. Są jednak wyjątki.

REKLAMA

Promocje mieszkaniowe pod koniec roku - na co mogą liczyć klienci? [SONDA]

Koniec roku to czas gorących promocji – nie tylko na świąteczne prezenty, ale także na... mieszkania! Deweloperzy kuszą rabatami, bonusami i elastycznymi warunkami, przekonując, że to idealny moment na zakup M. Czy rzeczywiście warto podjąć taką decyzję teraz? Portal RynekPierwotny.pl sprawdził, jakie oferty specjalne przygotowano w tym roku i co mogą zyskać kupujący.

Zimowe obowiązki zarządców nieruchomości. Czy tylko odśnieżanie?

Wraz z pierwszym śniegiem zwiększa się ilość pracy dla wielu branż, również zarządzających nieruchomościami. Co należy do obowiązków zarządcy? Nie tylko odśnieżanie. 

REKLAMA