REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Odpowiedzialność dewelopera za niewykonanie umowy

Anna Śmigulska

REKLAMA

REKLAMA

Za wykonanie umowy odpowiada strona, z którą została zawarta umowa. Jeżeli sprzedającym jest deweloper, to na nim ciąży obowiązek wykonania zobowiązania, zgodnie z postanowieniami umowy.

Dewelopera i kupującego nieruchomość łączy stosunek wierzyciela i dłużnika. Zgodnie z ogólnymi zasadami wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, które dłużnik zobowiązany jest spełnić. Oznacza to, że konsument umawiając się z deweloperem na wybudowanie nieruchomości może liczyć na to, że nie tylko on ma pewne obowiązki, jak np. zapłatę ceny.

REKLAMA

Prawidłowo zawarta umowa nakłada obowiązki również na dewelopera. Należą do nich:

  • umowa powinna być wykonana zgodnie z jej postanowieniami,
  • umowę należy wykonać w sposób odpowiadający celowi społeczno-gospodarczemu zobowiązania,
  • wykonanie umowy ocenia się zgodnie z zasadami współżycia społecznego,
  • jeżeli istnieją w tym zakresie ustalone zwyczaje, to wykonanie umowy powinno nastąpić także z uwzględnieniem tych zwyczajów.

REKLAMA

Ponieważ deweloper jest profesjonalistą, w związku z tym wykonując swoje prace zawodowe zobowiązany jest do zachowania należytej staranności właściwej dla zawodowego charakteru czynności. Jeżeli umowa zostanie wykonana w sposób nienależyty albo w ogóle nie zostanie wykonana, to konsument ma prawo domagać się odszkodowania za wyrządzoną mu szkodę. Istotne jest tu wskazanie przez kupującego wartości tej szkody oraz możliwość jej udowodnienia. Mamy na myśli oczywiście straty materialne.

Pani Halina kupiła właśnie swoje pierwsze M-3. Nie może wprowadzić się do swojego domu, ponieważ deweloper nie podłączył w nim urządzeń wodnokanalizacyjnych. W umowie nie ma zastrzeżonej żadnej kary umownej na wypadek zwłoki dewelopera w oddaniu nieruchomości. Czy można żądać odszkodowania? Czy można poprosić inną firmę o wykonanie tych prac?                                                                                                                                                                                     Tak, z tytułu niewykonania umowy w terminie można zażądać odszkodowania. Jeżeli pod względem technicznym te prace są możliwe do wykonania, to można poprosić o ich zrobienie przez inną firmę. Szkodą po stronie konsumenta będzie cena, jaką musi on zapłacić innej firmie za wykonanie podłączeń, do wykonania których zobowiązał się deweloper. Trzeba też udowodnić wartość tej szkody, dlatego należy zatrzymać rachunek.


Wyjątek

Deweloper może nie być zmuszony do naprawienia szkody konsumentowi, jeżeli jest w stanie wykazać, że nie miał wpływu na okoliczności (i w związku z tym nie ponosi odpowiedzialności), które spowodowały niewykonanie lub nienależyte wykonanie umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ograniczenie odpowiedzialności dewelopera

W umowach z deweloperami bardzo często znajdują się zapisy, na mocy których odpowiedzialność podmiotu sprzedającego za prawidłowe wykonanie umowy jest w znacznym stopniu ograniczona.

Zapisy te najczęściej dotyczą:

  • oddania konsumentowi lokalu na innym piętrze, niż ustalono w umowie,
  • inna powierzchnia mieszkania, zazwyczaj większa z jednoczesnym żądaniem dopłaty do ceny nieruchomości,
  • brak podłączeń energetycznych,
  • lokal niezgodny z projektem,
  • krzywe ściany,
  • nieprawidłowa konstrukcja,
  • brak lokalnej kotłowni, w związku z czym właściciele mieszkań muszą sami postarać się o ogrzewanie.

Jeżeli w umowie znajdowałby się podobne zapisy, to mogą być one kwestionowane na gruncie niedozwolonych klauzul umownych. O pomoc w przeanalizowaniu umowy można poprosić powiatowego/miejskiego rzecznika konsumentów.

Nie wykonanie umowy

REKLAMA

Niektóre umowy przewidują karę umowną dla strony, która nie wykona zobowiązania w terminie. Warto jest wspomnieć, że obowiązek zapłaty kary umownej może dotyczyć nie tylko konsumenta, który spóźni się z zapłatą wynagrodzenia ale również dewelopera, który się spóźnia z oddaniem konsumentowi nieruchomości w terminie wskazanym w umowie.

Wysokość kary umownej powinna być określona z góry. Pamiętać należy jednak o tym, że osoba, która jest do niej uprawniona może domagać się zapłaty kary umownej tylko w takiej kwocie, jaka została ustalona przez strony, niezależnie od tego jaka faktycznie była wysokość szkody. Chyba że strony postanowią inaczej, muszą tym celu wprowadzić odpowiedni zapis do umowy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA