Roszczenia z umowy przedwstępnej
REKLAMA
REKLAMA
Tak. Roszczenia z umowy przedwstępnej przedawniają się po upływie roku od dnia, w którym miała być zawarta umowa przyrzeczona. Dotyczy to np. żądania od dewelopera zawarcia umowy przyrzeczonej albo żądania aby umowa przyrzeczona miała wszystkie istotne elementy określone w umowie przedwstępnej. Istotne jest określenie w umowie przedwstępnej terminu do zawarcia umowy przyrzeczonej, czyli umowy sprzedaży nieruchomości. W razie niewskazania tego terminu przyjmuje się, że należy ją zawrzeć w terminie wskazanym przez stronę, która jest uprawniona do żądania jej zawarcia. Najczęściej jest to konsument, który występuje z takim roszczeniem do dewelopera.
REKLAMA
W umowie przedwstępnej można też przyznać obu stronom uprawnienie do żądania zawarcia umowy przyrzeczonej. Gdyby zdarzyło się tak, że każda z nich wyznaczyła inny termin, to wówczas wiąże je ten, który został wyznaczony wcześniej.
Zobacz wzór umowy przedwstępnej
Kwestia zadatku jest uregulowana w przepisach kodeksu cywilnego. Jeżeli umowa nie zostanie wykonana przez dewelopera, to kupujący ma prawo domagać się zapłaty podwójnej jego wysokości. W przypadku gdyby niewykonania umowy przez konsumenta, czyli rezygnacji z zakupu nieruchomości, deweloper może zatrzymać zapłacony mu zadatek. W obu przypadkach następuje odstąpienie od umowy. Strony w umowie mogą przewidzieć inne regulacje.
Podstawa prawna:
art. 389, 390 i 394 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r., nr 16, poz. 93 z późn. zm.).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.