Co dzieje się z projektem budowlanym, jeśli organ administracji wniósł sprzeciw? Jednoznaczne stanowisko GUNB
REKLAMA
REKLAMA
Sprzeciw równa się zwrot projektu budowlanego
W tym miejscu należy wskazać na regulację określoną w art. 38 ust. 2 pr. bud. – organ administracji architektoniczno-budowlanej przechowuje zatwierdzone projekty budowlane, projekty budowlane załączone do zgłoszenia w stosunku, do którego organ nie wniósł sprzeciwu, a także inne dokumenty objęte pozwoleniem na budowę lub tym zgłoszeniem, co najmniej przez okres istnienia obiektu budowlanego. Zatem w przypadku sprzeciwu organ zwraca te dokumenty do inwestora.
REKLAMA
Jednoznaczne stanowisko GUNB
Za Głównym Urzędem Nadzoru Budowlanego należy powtórzyć – „Mając na względzie powyższe brak jest podstawy prawnej do zatrzymania przez organ administracji architektoniczno-budowlanej jednego z egzemplarzy projektu budowlanego w przypadku wniesienia sprzeciwu do zgłoszenia. Tym samym organ administracji architektoniczno-budowlanej jest obowiązany zwrócić wszystkie egzemplarze projektu budowlanego, które były załączone do zgłoszenia, jeżeli w stosunku do tego zgłoszenia wniósł sprzeciw.”.
Przedmiotowa regulacja prawna obowiązuje od 2015 r.
Należy wyjaśnić, że aktualne brzmienie art. 38 ust. 2 pr. bud., obowiązuje nieprzerwanie od dnia 28 czerwca 2015 r. Precyzyjnie należy wskazać, że art. 38 ust. 2 zmieniony został przez art. 1 pkt 16 ustawy z dnia 20 lutego 2015 r. (Dz.U. z 2015 r. poz. 443) zmieniającej przedmiotową ustawę z dniem 28 czerwca 2015 r.
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682).
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.