REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy dach parkingu to dobre miejsce na instalacje paneli fotowoltaicznych?

Dach parkingu jako miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

O możliwościach wykorzystania różnego rodzaju powierzchni pod instalacje fotowoltaiczne słyszymy na każdym kroku. Standardem jest już lokalizowanie paneli fotowoltaicznych na gruncie, czy dachach budynków. Czasem zdarzają się również alternatywne lokalizacje, do których zaliczamy np. zbiornik wodny (np. jezioro) czy zadaszenie parkingu. Na tym ostatnim skupimy się w dzisiejszej publikacji.

Dach parkingu jako miejsce instalacji paneli fotowoltaicznych

Często może okazać się, że jest to dobre miejsce na zainstalowanie urządzeń fotowoltaicznych. Decyzja w tym zakresie poprzedzona powinna być wnikliwą analizą techniczną i ekonomiczną wprowadzenia przedmiotowego rozwiązania. Jako przykład należy podać możliwość zastosowania paneli fotowoltaicznych na dachu parkingu przy dużym przedsiębiorstwie. Dzięki takiemu rozwiązaniu przedsiębiorstwo zyskuje poprzez:

REKLAMA

 • obniżenie kosztów zużycia energii elektrycznej;
 • możliwość ubiegania się o certyfikaty ekologiczne;
 • zwiększenie udziału w zieloną energię (szeroko rozumiane aspekt wizerunkowy – ekologiczna firma etc.);
 • optymalizację miejsca wykorzystywanego na inwestycję w postaci paneli fotowoltaicznych;
 • przeznaczenie nadwyżek energii np. na cel ładowania służbowych pojazdów elektrycznych funkcjonujących w ramach danego przedsiębiorstwa.

Fotowoltaika na parkingu - gdzie można wykorzystać takie rozwiązanie?

Tego typu rozwiązania mogą być wykorzystywane m.in. na parkingach:

 • w centrach handlowych;
 • przy dużych sklepach;
 • przy stacjach kolejowych, autobusowych etc.;
 • przy stadionach i innych obiektach sportowych;
 • przy basenach, lodowiskach etc.;
 • przy dużych przedsiębiorstwach;
 • przy halach magazynowych.

Fotowoltaika na parkingu a przepisy prawa budowlanego

Co do zasady tego typu rozwiązania będą związane z zdecydowanie większą mocą niż 150 kW. Oznacza to, że w takim przypadku niezbędne będzie uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę w trybie art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682).

Podsumowanie

Z całą pewnością jest to rozwiązanie, które sprzyja zwiększeniu udziału zielonej energii w zakresie danego przedsiębiorstwa. Rozwiązanie ekologiczne, oszczędne oraz jak obserwujemy w praktyce – możliwe do wprowadzenia w zasadzie w większości miejsc, gdzie występują duże parkingi.

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowy zakres zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej, które zastąpi obecnie obowiązujące rozporządzenie Ministra Energii w sprawie szczegółowego zakresu zbiorczego raportu rocznego dotyczącego ograniczenia emisji gazów cieplarnianych w cyklu życia paliw i energii elektrycznej.

W czerwcu 2024 r. nastroje w branży budowlanej uległy poprawie

Polski Instytut Ekonomiczny opublikował wyniki Miesięcznego Indeksu Koniunktury PIE, które wskazują, że nastroje branży budowlanej w czerwcu 2024 r. uległy znacznej poprawie.

Ministerstwo Finansów wydało oświadczenie, że nie pracuje nad podwyższeniem ryczałtu od najmu mieszkań

Ministerstwo Finansów wydało na swojej stronie oświadczenie, że nie prowadzi prac nad podwyżką podatku ryczałtowego dla osób rozliczających najem mieszkań.

Polski rynek nieruchomości doszedł do szczytowego punktu cyklu i wpadł w zawirowania

Naczelnik Wydziału Analiz Rynku Nieruchomości w Departamencie Stabilności Finansowej NBP Jacek Łaszek ocenia, że w Polsce mamy w tej chwili górkę, czyli dojechaliśmy na szczytowy punkt cyklu. Jedną z ofiar tego cyklu jest system finansowy – system finansowania nieruchomości.

REKLAMA

Zmieniły się cele inwestujących w mieszkania

Czy Polacy wciąż inwestują w mieszkania? Jaki procent nabywców mieszkań od deweloperów to inwestorzy, a jaki prywatni kupujący? Jakie mają motywacje i preferencje? 

Kto czeka na program Na start? Czy wzrosło zainteresowanie ofertą deweloperów?

Czy deweloperzy zauważyli wzrost zainteresowania mieszkaniami w związku z rządowym programem na Start? Kto najczęściej kupuje mieszkania? Czy wzrosła liczba rezerwacji mieszkań?

Pompy ciepła z nieprawidłowościami. Wykazały to kontrole KAS, UOKiK i Inspekcji Handlowej

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), Inspekcja Handlowa (IH) oraz Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przeprowadziły od 20 lutego do 26 marca 2024 r. wspólną kontrolę pomp ciepła. Sprawdzono dokumentację 36 modeli pomp ciepła. Wskutek stwierdzonych nieprawidłowości nie dopuszczono do sprzedaży 463 pomp ciepła.

Kredyt "#naStart" zagrożony. Koalicja rządząca podzielona

Koalicja rządząca jest podzielona w kwestii projektu ustawy o kredycie mieszkaniowym “#naStart”. Kluby Lewicy i Polski 2050 zapowiedziały, że nie poprą tego rządowego projektu. Mechanizm zawarty w ustawie spowoduje wzrost cen mieszkań - tak ocenił przewodniczący klubu Polski 2050, Mirosław Suchoń. Z kolei Borys Budka z KO poinformował, że rozmowy z koalicjantami wciąż trwają.

REKLAMA

Tamaryszek – kiedy kwitnie, cięcie, uprawa

Kiedy kwitnie tamaryszek? Czy szybko rośnie? Jak prawidłowo go ciąć? Czy można kupić tamaryszek na pniu? Jak wygląda uprawa tamaryszka czteropręcikowego? Wszystko, co musisz wiedzieć o wymaganiach tamaryszka.

Są nowe dane GUS. Ile mieszkań uda się wybudować?

W 2023 roku Główny Urząd Statystyczny wydał pozwolenia na budowę, które pozwolą wybudować 69 tysięcy mieszkań.

REKLAMA