Długo wyczekiwana zmiana – fotowoltaika do 150 kW bez pozwolenia na budowę
REKLAMA
REKLAMA
Zwiększenie mocy paneli fotowoltaicznych z 50 kW na 150 kW
W tym miejscu należy wyjaśnić, że ustawodawca zdecydował się na aż trzykrotne zwiększenie dotychczasowej mocy, co oznacza, że zdecydowanie większa ilość mocniejszych instalacji fotowoltaicznych będzie możliwa do wykonania w oparciu o uproszczoną procedurę zgłoszeniową. Krok ten jest odzwierciedleniem aktualnie panującej tendencji w kierunku uwalniania zielonej energii i popularyzacji tego typu rozwiązań na terenie naszego kraju.
REKLAMA
Aktualne brzmienie przepisów
REKLAMA
Zgodnie z art. 29 ust. 4 pkt 3 lit. c ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2023 r. poz. 682) – dalej – „pr. bud.” – nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym mowa w art. 30 pr. bud., wykonywanie robót budowlanych polegających na instalowaniu pomp ciepła, wolno stojących kolektorów słonecznych, urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej nie większej niż 150 kW z zastrzeżeniem, że do urządzeń fotowoltaicznych o mocy zainstalowanej elektrycznej większej niż 6,5 kW stosuje się obowiązek uzgodnienia z rzeczoznawcą do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych pod względem zgodności z wymaganiami ochrony przeciwpożarowej, zwany dalej "uzgodnieniem pod względem ochrony przeciwpożarowej", projektu tych urządzeń oraz zawiadomienia organów Państwowej Straży Pożarnej, o którym mowa w art. 56 ust. 1a pr. bud.”.
Rozwiązanie to dotyczy również innych urządzeń. Należy wyjaśnić za ustawodawcą, że przedmiotowa regulacja ma zastosowanie do oprócz urządzeń fotowoltaicznych, również do pomp ciepła oraz wolno stojących kolektorów słonecznych.
Od kiedy obowiązuje aktualny przepis w zakresie zwiększonej mocy fotowoltaiki do 150 kW na zgłoszenie?
Aktualnie brzmiący przepis obowiązuje od dnia 1 października 2023 r.
Podsumowanie
Spora część szeroko rozumianego środowiska związanego z branżą OZE postulowała tego typu rozwiązania. W efekcie od blisko dwóch miesięcy inwestorzy mogą realizować swoje inwestycje związane np. z instalacjami fotowoltaicznymi w uproszczonej procedurze, co w oczywisty sposób zwiększa atrakcyjność i przyspiesza cały proces realizacji inwestycji w zieloną energię.
Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane.
Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.