REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dlaczego panele fotowoltaiczne ulegają zapłonowi? Jak się uchronić przed pożarem? Wyjaśnia ekspert

Dlaczego panele fotowoltaiczne ulegają zapłonowi? Jak się uchronić przed pożarem? Wyjaśnia ekspert
Dlaczego panele fotowoltaiczne ulegają zapłonowi? Jak się uchronić przed pożarem? Wyjaśnia ekspert
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnim czasie zanotowano kilka alarmujących przypadków zapłonów paneli fotowoltaicznych - m.in. w Sosnowcu, Nowej Białej czy w Osieku, gdzie doszło do znaczących strat materialnych. Przypadki pożarów paneli fotowoltaicznych, mimo że rzadkie, są poważne. Dlaczego dochodzi do zapłonu paneli fotowoltaicznych? W czym tkwi problem: w technologii, czy błędach instalacyjnych?

Odnawialne źródła energii zdobywają coraz większą popularność w Polsce. Z najnowszych badań przeprowadzonych przez Opinia24 dla Euros Energy wynika, że ponad 90% Polaków popiera rozwój sektora energii odnawialnej, uznając go za priorytet dla naszego kraju. Szczególnym zainteresowaniem cieszą się panele fotowoltaiczne, których instalacje na dachach domów stanowi coraz częstszy widok w Polskim krajobrazie. Jednak z rosnącą liczbą instalacji paneli słonecznych, rośnie też ilość ich awarii. W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej informacji o ich pożarach. Co stoi za tym palącym problemem? Jakie są przyczyny tych zapłonów i jak można im zapobiegać? 

REKLAMA

Fotowoltaika - palący problem

Według danych ARE fotowoltaika stanowi aż 55% instalacji OZE w Polsce a jej popularność zarówno wśród zawodowych czy niezależnych elektrowni, ale również prosumentów nie spada. Tylko w ramach konsumentów detalicznych ilość wprowadzonej do sieci OSD energii elektrycznej wzrosła r/r o 32,9% (dane na kwiecień 2023).  Liczne dofinansowania z budżetów Państwa, gmin i miast oraz rosnący boom na instalacje PV spowodowały napływ „fachowców” z innych branż. Niewykfalifikowane i nieposiadające odpowiednich uprawnień ekipy, z powodu dużego zapotrzebowania, szybko znalazły sobie miejsce w branży. Niestety, często ze złym skutkiem. Wiele instalacji kwalifikuje się do demontażu, a co gorsze, są przyczyną awarii I pożarów. 

W ostatnim czasie zanotowano kilka alarmujących przypadków zapłonów paneli fotowoltaicznych. Na uwagę zasługują m.in. incydenty w Sosnowcu, Nowej Białej czy w Osieku, gdzie doszło do znaczących strat materialnych. Według doniesień prasowych najczęściej przyczyną pożarów były błędy popełnione podczas instalacji systemów bądź ich niewłaściwe utrzymanie.

Czy właściciele PV mają czego się obawiać?

Przypadki pożarów paneli fotowoltaicznych, mimo że rzadkie, są poważne. Najczęściej pożary te są spowodowane błędami instalacyjnymi, takimi jak niewłaściwe połączenia kabli, czy niewłaściwie dobrany sprzęt. Czasem może dojść do tak zwanej łukowizny — gwałtownego wyładowania energii elektrycznej, które jest potencjalnym źródłem ognia.

Najważniejszym elementem instalacji elektrycznej jest oryginalne złącze MC4, przez które przechodzi cała wyprodukowana energia. Jego przygotowanie do montażu dedykowanymi narzędziami gwarantuje bezpieczeństwo – wyjaśnia Michał Znój, Koordynator Działu Realizacji Instalacji Fotowoltaicznych w Euros Energy. Nie prawdą jest, że złączki różnych producentów są kompatybilne. Łączenie elementów różnych producentów jest jednoznaczne z utratą gwarancji, wiąże się ze stratami energii i w znacznym stopniu przyczynia się do wystąpienia pożaru – wyjaśnia ekspert. 

Również sąsiedzi domów z zainstalowaną fotowoltaiką mogą się obawiać pożaru i przejścia ognia na ich dobytek. Należy jednak pamiętać, aby nie panikować, gdyż aktualnie liczba pożarów wynikających z wadliwych instalacji paneli słonecznych jest zdecydowanie niższa, niż zapłonów powodowanych innymi przyczynami. Właściwe przestrzeganie zasad bezpieczeństwa może zminimalizować ryzyko.

Jak się uchronić przed pożarem?

REKLAMA

Istnieją pewne zasady, które mogą zapobiegać pożarom paneli fotowoltaicznych. Przede wszystkim ważna jest właściwa instalacja, która powinna być przeprowadzona przez doświadczonego i certyfikowanego instalatora.

Instalacja PV to mała elektrownia, zaprojektowana i budowana na kilka dekad. Sprzęt i użyte komponenty montażowe muszą wytrzymać zmienne warunki atmosferyczne panujące w Polsce (mroźne zimy, gorące lato oraz coraz częściej występujące wiosną bądź jesienią wichury). Stosowanie oryginalnych i certyfikowanych podzespołów gwarantuje niezawodność i bezpieczeństwo działania — wyjaśnia Michał Znój, Koordynator Działu Realizacji Instalacji Fotowoltaicznych w Euros Energy. Jednak nawet najlepszej jakości sprzęt i komponenty nie zastąpią wykwalifikowanej ekipy montażowej. To tak jakby wsadzić operatora koparki do bolidu Formuły 1 – podkreśla. 

Właściciel paneli powinien regularnie kontrolować stan instalacji, a także zwracać uwagę na wszelkie anomalie w jej pracy. Utrzymanie czystości paneli, poprzez usunięcie liści czy innych zanieczyszczeń, które mogą utrudniać przepływ powietrza i prowadzić do przegrzewania, to również klucz do bezpiecznej eksploatacji. Są to czynności, które można wykonać samodzielnie. Natomiast sprawdzenie instalacji po stronie elektrycznej, izolacji przewodów, stanu technicznego konstrukcji i jej mocowania wymaga już wykwalifikowanej osoby. Takie czynności zaleca się wykonać przynajmniej raz w roku.

Wraz z rozwojem fotowoltaika rośnie technologia pozwalającą na wzrost jej bezpieczeństwa i kontroli. Warto wiedzieć, że nowoczesne systemy posiadają rozwiązania smart w zakresie kontroli działania instalacji (peak shaving).

Nie można zapominać o właściwej ochronie przeciwpożarowej — powinno się zainstalować odpowiednie czujniki dymu, a także urządzenia do szybkiego gaszenia pożaru. Ważne jest również edukowanie się na temat zasad bezpieczeństwa i zrozumienie, jak działa nasza instalacja.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Chociaż pożary paneli fotowoltaicznych są obecnie rzadkością, należy mieć na uwadze, że każde urządzenie elektryczne niesie ze sobą pewne ryzyko. Dlatego tak ważne jest odpowiednie przygotowanie i przestrzeganie zasad bezpieczeństwa. Panele solarne są niezbędnym elementem transformacji energetycznej, minimalizacji użycia paliw kopalnianych, a dla konsumentów przede wszystkim szansą na obniżenie domowych rachunków z zyskiem dla środowiska. 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ile kosztuje trzypokojowe mieszkanie od dewelopera?

Ile trzeba mieć na trzypokojowe mieszkania od dewelopera? Gdzie kupimy najtaniej, a gdzie nieruchomości są najdroższe? W jakich przypadkach można liczyć na rabat? 

Palenie drewnem kawałkowym się opłaca. Piece, kominki i inne nowoczesne urządzenia zduńskie tanio i efektywnie ogrzewają mieszkania

Drewno kawałkowe należy do odnawialnych źródeł energii (OZE), co czyni je jednym z bardziej ekologicznych i przyjaznych środowisku paliw. Urządzenia zduńskie, w których można palić drewnem (takie jak piece, kominki, kuchnie kaflowe czy piece akumulacyjne) od lat cieszą się uznaniem, a ich zastosowanie we współczesnym budownictwie stale rośnie. Nowoczesne zduństwo to harmonijne połączenie tradycyjnych metod rzemieślniczych z innowacyjnymi technologiami oraz współczesnymi materiałami. Takie podejście oferuje liczne zalety, dzięki którym cieszy się coraz większym uznaniem we współczesnym świecie. Jakie są główne zalety tych urządzeń oraz ich rola w świetle wymagań technicznych WT2021? 

Wynajem krótkoterminowy w Polsce - jakie zmiany czekają najemców i wynajmujących. Jakie ograniczenia stosuje się w Europie?

Najem krótkoterminowy stał się w ostatnich latach jedną z najdynamiczniej rozwijających się gałęzi rynku nieruchomości. Branża mierzy się jednak z różnymi wyzwaniami, a pomysły ich rozwiązania wywołują falę komentarzy – choćby ostatnio wokół wypowiedzi Pani Minister Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz związanej z potrzebami wprowadzenia zmian w tym obszarze.

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik?

Czy ziemię rolną może kupić tylko rolnik? Kto może kupić ziemię rolną? Jakich formalności należy dopełnić? Czy na ziemi rolnej można wybudować dom? 

REKLAMA

Umowa kredytowa w dolarach lub euro. Czy można ją unieważnić?

Jeśli mówimy o kredytach w obcej walucie, to najczęściej myślimy o kredytach frankowych. Ale jest wielu kredytobiorców, którzy zaciągnęli kredyty indeksowane lub denominowane do innych walut, takich jak dolar amerykański czy euro. Oni również mogą dochodzić swoich praw na drodze sądowej i m.in. domagać się ustalenia nieważności swoich umów kredytowych.

Jeżeli nie dopełnisz tych obowiązków, w przypadku pożaru, ubezpieczyciel nie wypłaci Ci odszkodowania. Obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich i czyszczenia przewodów kominowych

Na każdym właścicielu i zarządcy nieruchomości ciąży obowiązek cyklicznych przeglądów kominiarskich oraz czyszczenia przewodów kominowych dymowych, spalinowych i wentylacyjnych. Niedopełnienie powyższych obowiązków to nie tylko ryzyko mandatu, ale również zagrożenie dla życia mieszkańców budynku oraz ryzyko utraty całego dobytku, w przypadku dojścia do pożaru spowodowanego niewłaściwym stanem technicznym przewodów kominowych. 

Wojna nerwów między sprzedającymi a kupującymi mieszkania przybiera na sile. A co z cenami, czy wskutek tego mocno ruszą w dół

Sprzedaż mieszkań na rynku wtórnym spada wolniej niż na rynku deweloperskim. Klienci wolą mieszkanie gotowe do zamieszkania, najlepiej z garażem. Ale i tu trwa wojna nerwów – między chcącymi sprzedać nieruhomoć szybko a stawiającymi na kupno po jak najniższej cenie.

Studenci z zagranicy ratują rynek najmu mieszkań w wielu miastach, zwłaszcza w tych, które niekoniecznie są metropoliami

Wzrost liczby studentów z innych krajów sprawił, że łączna liczba osób studiujących w Polsce przestała spadać. Dane GUS potwierdzają, że wzrost udziału zagranicznych studentów jest bardzo widoczny. W niektórych województwach stanowią oni ponad 10% wszystkich studiujących. 

REKLAMA

Budownictwo: rok 2024 jednym z najtrudniejszych od 20 lat

Budownictwo wyhamowało. Rok 2024 jest jednym z najtrudniejszych dla branży od 20 lat. Co jest powodem kryzysu i z jakich rozwiązań można skorzystać? Jak przyczynił się do tego problem z kredytem na start?

Nadchodzi dobry czas na kupno mieszkania w atrakcyjnej cenie, jeszcze przed końcem 2024 roku

Teraz to kupujący będą częściej rozdawać karty i mocniej negocjować cenę, wynika z prognoz ekspertów rynku nieruchomości dotyczących czwartego kwartału 2024 roku. Do końca roku liczba ogłoszeń powinna jeszcze wzrosnąć, co daje więcej szans na zakup atrakcyjnego cenowo i lokalizacyjnie mieszkania.

REKLAMA