Czy reforma KPC usprawniła procesy frankowe? Wyjaśnienie wprowadzonych zmian
REKLAMA
REKLAMA
- Jeden wydział frankowy to zdecydowanie za mało
- Właściwość sądowa dla sporów frankowych - aktualne przepisy
- Podsumowanie
Jeden wydział frankowy to zdecydowanie za mało
Zablokowanie Wydziału Cywilnego w Sądzie Okręgowym było tylko kwestią czasu. Było zdecydowanie zbyt mało przestrzeni w stosunku do skali zapotrzebowania. Generalnie należy wskazać, że ruch ustawodawcy okazał się trafnym rozwiązaniem.
REKLAMA
Aby mogło nastąpić odciążenie tego „jednego wydziału w kraju”, konieczna była zmiana przepisów k.p.c. Należy podkreślić, że właściwość sądowa zgodnie z miejscem zamieszkania powoda zdecydowanie usprawniła procesy frankowe i odblokowała warszawski wydział frankowy.
Właściwość sądowa dla sporów frankowych - aktualne przepisy
REKLAMA
W tym miejscu za zasadne należy uznać przywołanie przepisów, które przyczyniły się w zdecydowanym stopniu do usprawnienia procesów frankowych (z pewnością do stosunkowo równomiernego rozłożenia spraw na obszarze całego kraju oraz odblokowania Sądu Okręgowego w Warszawie w odniesieniu do sporów frankowych).
Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 614) – zw. dalej: „ustawa” – „W okresie 5 lat od dnia wejścia w życie niniejszego przepisu powództwo konsumenta o roszczenie związane z zawarciem umowy kredytu waloryzowanego, denominowanego lub indeksowanego do waluty innej niż waluta polska, w tym o ustalenie istnienia lub nieistnienia wynikającego z niej stosunku prawnego, o ustalenie bezskuteczności postanowień tej umowy lub o zwrot świadczeń związanych z jej zawarciem, wytacza się wyłącznie przed sąd, w którego okręgu powód ma miejsce zamieszkania.”.
Zablokowany wydział w obrębie jednego sądu oznaczał paraliż dla wszystkich postępowań frankowych w Polsce. Kierunek zmian w przepisach k.p.c. należy ocenić pozytywnie. Oczywistym jest, że wyspecjalizowani sędziowie w warszawskim wydziale frankowym to ogromna wartość dodana i oczekiwana w każdym procesie, jednakże liczne szkolenia i wymiana informacji pozwalają na stopniowe zwiększanie poziomu prowadzonych spraw w ujęciu całego kraju.
Podsumowanie
To dobry ruch, który mógł zostać podjęty trochę wcześniej. Nie wchodząc w polemikę w tym zakresie należy wskazać, że kierunek zmian zasługuje na aprobatę i zdarzają się sytuacje, że wyroki w sprawach frankowych nareszcie zapadają w bardzo szybkim tempie. Nie jest to oczywiście zasadną, ale takie występujące czasem wyjątki są światłem w tunelu dla całokształtu sporów frankowych, które są procedowane przez nasze sądy krajowe.
Ustawa z dnia 9 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2023 r. poz. 614).
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.