REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość Getin Noble Bank. Kończy się czas na dokonanie zgłoszenia wierzytelności za darmo! Co potem?

Co oznacza upadłość Getin Banku dla frankowiczów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co oznacza upadłość Getin Noble Banku dla frankowiczów? Jak dokonać zgłoszenia wierzytelności? Co w przypadku przekroczenia terminu? Te i inne wątpliwości dotyczące sytuacji frankowiczów rozwiewa ekspert radca prawny dr Bartosz Sierakowski. 

Jaki jest obecnie status prawny Getin Noble Bank S.A.?

Getin Noble Bank S.A. („GNB”) upadł. Upadłość została ogłoszona 20 lipca br. przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie. 

REKLAMA

Co oznacza upadłość Getin Noble Bank S.A.?

Upadłość każdego przedsiębiorcy oznacza koniec jego działalności operacyjnej, tak też jest w przypadku GNB. Zdrowa część banku już wiele miesięcy temu została mocą decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego („BFG”) przekazana do Velo Banku. Z kolei w GNB zostały najtrudniejsze (toksyczne) aktywa, a więc przede wszystkim pakiet kredytów frankowych. I to jest de facto podstawowe zadanie syndyka GNB – rozwiązać problem kredytów frankowych. 

Co więc oznacza upadłość GNB dla tzw. frankowiczów? 

Każdy wierzyciel ma 30 dni od ogłoszenia upadłości na dokonanie zgłoszenia wierzytelności. Termin przypada 19 sierpnia, czyli w sobotę, a w związku z tym jest przedłużony do poniedziałku 21 sierpnia br. 

Czy frankowicz jest wierzycielem GNB, skoro ma spłacać kredyt? 

REKLAMA

Sytuacja jest o tyle specyficzna, że frankowicz podważający umowę kredytu jest zarówno wierzycielem banku jak i jego dłużnikiem. Wynika to z tego, że skoro umowa kredytu jest nieważna – jak twierdzą frankowicze powołując się, słusznie, na orzecznictwo Trybunału w Luksemburgu i Sądu Najwyższego w Polsce – to strony muszą zwrócić sobie to, co wzajemnie świadczyły w przeszłości. 

Najlepiej to zobrazować przykładem. Otóż, jeżeli bank wypłacił kredyt w kwocie 300.000,00 zł, a frankowicz już spłacił tytułem kapitału i odsetek lub innych prowizji i opłat 320.00,00 zł, to takie kwoty trzeba sobie wzajemnie oddać. To oznacza, że frankowicz musi zwrócić 300.000 zł do banku, a bank ma oddać frankowiczowi 320.000 zł. W naszym przykładzie frankowicz wychodzi na plus, bo ma 20.000 zł nadwyżki, czyli zamiast zwracać może dokonać potrącenia. Wskutek potrącenia (kompensaty) zostanie mu na plusie 20.000 zł, które może dochodzić od banku przed sądem. 

Dalszy ciąg materiału pod wideo

I tu pojawia się pytanie. Jak dokonać tego rozliczenia i jak dochodzić nadwyżki od banku? 

REKLAMA

W normalnych okolicznościach należałoby bank wezwać do zapłaty, a następnie pozwać. W naszym przykładzie byłby to pozew o zwrot 20.000 zł. Problem jednak w tym, że GNB upadł, a więc pozwać go o zapłatę już nie można. To oznacza, że jedyną ścieżką dochodzenia roszczeń, w tym ich wzajemnego rozliczenia w drodze potrącenia, jest postępowanie upadłościowe. Trzeba więc dokonać zgłoszenia wierzytelności syndykowi Getinu. I co bardzo ważne! – najpóźniej wraz ze zgłoszeniem wierzytelności trzeba dokonać potrącenia, a więc rozliczenia wzajemnych roszczeń – naszych jako kredytobiorcy i banku jako kredytodawcy.

Musimy pamiętać, że prawo upadłościowe jest bardzo restrykcyjne i pozwala dokonać potrącenia tylko raz – najpóźniej wraz ze zgłoszeniem wierzytelności. To oznacza, że miejsca na ewentualne pomyłki nie ma. Trzeba się dobrze przygotować, a więc przede wszystkim precyzyjnie ustalić, jakie kwoty już oddaliśmy bankowi, tak by wzajemnie potrącić wierzytelności nasze o zwrot dokonanych do tej pory spłat kredytu i wierzytelności banku o zwrot kapitału wypłaconego przez Getin po zawarciu umowy kredytu. 

Jak dokonujemy zgłoszenia wierzytelności? 

Tu pojawiają się kolejne schody. Otóż, od 1 grudnia 2021 r. wszystkie upadłości są prowadzone w systemie teleinformatycznym Krajowego Rejestru Zadłużonych („System KRZ”).  Nie możemy więc jako wierzyciel (a więc i jako frankowicz) wysłać tradycyjnego pisma do syndyka ze zgłoszeniem naszej wierzytelności. Takie papierowe pismo nie wywoła żadnego skutku prawnego. Dlatego też należy założyć konto w Systemie KRZ, a następnie wypełnić formularz zgłoszenia wierzytelności. Jest to formularz, który nazywa się: „30048 - Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym”. Po wypełnieniu formularz należy podpisać podpisem elektronicznym i wysłać. Z chwilą wysłania nasze zgłoszenie wierzytelności jest skutecznie wniesione.

Czy formularz jest prosty i intuicyjny? 

Niestety nie. System KRZ funkcjonuje od niedawna i ma sporo błędów. W kontekście Getinu najgorsze jest to, że system ten nie posiada formularza dedykowanego dla zgłoszenia wierzytelności bankowej i – co najgorsze – nie jest intuicyjny. Trzeba więc się natrudzić, by spełnić wszystkie wymogi formalne i nie popaść w pułapkę polegająca na nieprawidłowym wypełnieniu formularza. Można wesprzeć się filmikami instruktażowymi na stronie Systemu KRZ.

Filmiki te warto obejrzeć zanim samodzielnie wypełnimy zgłoszenie wierzytelności. 

A co ze wspomnianym oświadczeniem o potrąceniu? Czy dla potrącenia także przewidziano formularz w Systemie KRZ? 

Nie, formularza dla potrącenia brak. Nie jest to jednak błąd Systemu KRZ. Oświadczenie o potrąceniu jest bowiem odrębną czynnością, tzw. materialnoprawnym oświadczeniem woli. Dlatego też sporządzamy je jako osobny dokument (np. podpisany elektronicznie plik pdf.) i załączamy do zgłoszenia wierzytelności. Jest więc to załącznik do wspomnianego wyżej formularza, który nazywa się: „30048 - Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym”.   

Na co jeszcze uważać? 

Zgłoszenia wierzytelności musimy dokonać do 21 sierpnia, jednak ewentualne spóźnienie nie zamyka nam drogi do dochodzenia roszczeń. Po tej dacie zgłoszenie nadal jest możliwe, jednak jako „karę” za spóźnienie zapłacimy dodatkową opłatę ryczałtową. Opłata ta wynosi 1.010,49 zł.

Na pytania odpowiadał: dr Bartosz Sierakowski, radca prawny i partner w Zimmerman Sierakowski i Partnerzy 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ustawa w sprawie dzikich lokatorów - powstał obywatelski projekt. Co zrobić, żeby w Polsce nie było jak w Hiszpanii? Coraz więcej mieszkań jest zajmowanych bezprawnie

- Nie możemy pozwolić na to, by uczciwie pracujący obywatele byli terroryzowani przez dzikich lokatorów. Niestety z miesiąca na miesiąc rośnie ilość zgłoszeń, że mieszkanie, które miało być wynajmowane komercyjnie, jest po prostu zagrabiane przez dzikich lokatorów. Jeżeli nie dojdzie do zmian w prawie możemy spodziewać się, że niebawem zaleje nas fala dzikich lokatorów jeszcze większa niż w czasie pandemii – mówi Małgorzata Marczulewska, detektyw i windykator.
Małgorzata Marczulewska wspólnie z prawnikami z kancelarii Wódkiewicz & Sosnowski: mec. Grażyną Wódkiewicz oraz mec. Markiem Jarosiewiczem przygotowali projekt ustawy, który miałby pomagać w odzyskiwaniu mieszkań zajmowanych przez dzikich lokatorów. W Internecie dostępna jest petycja w tej sprawie. 

Dom za 1 euro. Jakie są warunki?

Władze miasteczka Saint-Amand-Montrond, położonego w centralnej Francji, podjęły niecodzienną inicjatywę. Wystawiły na sprzedaż dom za symboliczną kwotę 1 euro. Jest jednak pewien warunek - nabywca musi zobowiązać się do zamieszkania w nim na co najmniej 10 lat.

Nowe wsparcie dla kredytobiorców. Wiadomo, kiedy kredyt #naStart wejdzie w życie

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło, że nowe przepisy dotyczące wsparcia przy zakupie pierwszego mieszkania wejdą w życie w drugiej połowie 2024 roku. Projekt ustawy wprowadzającej kredyt "#naStart" jest obecnie konsultowany.

Frankowicze czekają na uchwałę Sądu Najwyższego. Czy 25 kwietnia 2024 r. Izba Cywilna SN wyjaśni wreszcie 6 kluczowych zagadnień prawnych?

W dniu 25 kwietnia 2024 roku poznamy kolejny rozdział wieloletniej już sagi związanej z wydaniem tzw. uchwały frankowej przez Sąd Najwyższy w pełnym składzie Izby Cywilnej. Na ten dzień zostało wyznaczone posiedzenie Sądu Najwyższego, który ponownie ma zająć się zagadnieniami prawnymi dot. spraw frankowych, które zostały przedstawione przez Pierwszą Prezes. Czy jednak ta uchwała ma szanse zostać wydana i czy rzeczywiście – po wielu wyrokach TSUE w polskich sprawach frankowych – jest jeszcze potrzebna? Czy jeżeli zostanie wydana, to ułatwi rozstrzyganie pozwów Frankowiczów czy tylko skomplikuje te procesy? 

REKLAMA

W jaki sposób deweloperzy mieszkaniowi korzystają z sztucznej inteligencji

Sztuczna inteligencja jako wsparcie dla deweloperów? Jak najbardziej. W jaki sposób już ją wykorzystują i jak planują wykorzystywać AI w przyszłości? 

W Polsce trzeba wyburzyć ponad 6,5 tys. mieszkań lub domów. Kto nie może się czuć bezpiecznie?

Z danych Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego wynika, że ponad 2,2 mln Polek i Polaków mieszka w domach jednorodzinnych i kamienicach, które mają już ponad 100 lat. Nikt nie wie, czy te osoby mogą się czuć bezpiecznie. Eksperci portalu GetHome.pl dotarli do informacji z GUNB, z których wynika, że liczba budynków mieszkalnych do rozbiórki stale rośnie.

Senat zdecydował w sprawie wakacji kredytowych

Senat przyjął bez poprawek ustawę o wakacjach kredytowych. Nowe przepisy teraz trafią do podpisu prezydenta. Jak szacuje resort finansów z z wakacji kredytowych w tym roku będzie mogło maksymalnie skorzystać 562 tys. kredytobiorców.

Wiśnia ozdobna i jej najpiękniejsze odmiany do ogrodu – którą wybrać?

Wiśnia ozdobna uznawana jest za najpiękniej kwitnące drzewo. Jakie odmiany wiśni ozdobnej są najładniejsze? My polecamy Kanzan, Amanogawa, Royal Burgundy i Shirotae. Którą wybrać? Podpowiadamy.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów: nie będzie przedłużenia wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 r. pomoc dla kredytobiorców tylko z FWK

Ministerstwo Finansów nie przewiduje przedłużania wakacji kredytowych poza 2024 rok. Od 2025 roku wspieranie kredytobiorców w trudnej sytuacji w całości przejmie Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Taką informację przekazał w Senacie 17 kwietnia 2024 r. wiceminister finansów Jurand Drop.

Ile kosztuje wykończenie mieszkania pod klucz przez dewelopera?

Nie tylko inwestorzy chcą wykańczać mieszkania pod klucz, również kupujący mieszkania na własny użytek coraz częściej korzystają z tej możliwości. Są pakiety podstawowe, jak i projekty indywidualne. Ile trzeba zapłacić? 

REKLAMA