REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Upadłość Getin Noble Bank. Kończy się czas na dokonanie zgłoszenia wierzytelności za darmo! Co potem?

Co oznacza upadłość Getin Banku dla frankowiczów?
Co oznacza upadłość Getin Banku dla frankowiczów?
Shutterstock

REKLAMA

REKLAMA

Co oznacza upadłość Getin Noble Banku dla frankowiczów? Jak dokonać zgłoszenia wierzytelności? Co w przypadku przekroczenia terminu? Te i inne wątpliwości dotyczące sytuacji frankowiczów rozwiewa ekspert radca prawny dr Bartosz Sierakowski. 

Jaki jest obecnie status prawny Getin Noble Bank S.A.?

Getin Noble Bank S.A. („GNB”) upadł. Upadłość została ogłoszona 20 lipca br. przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie. 

REKLAMA

Co oznacza upadłość Getin Noble Bank S.A.?

Upadłość każdego przedsiębiorcy oznacza koniec jego działalności operacyjnej, tak też jest w przypadku GNB. Zdrowa część banku już wiele miesięcy temu została mocą decyzji Bankowego Funduszu Gwarancyjnego („BFG”) przekazana do Velo Banku. Z kolei w GNB zostały najtrudniejsze (toksyczne) aktywa, a więc przede wszystkim pakiet kredytów frankowych. I to jest de facto podstawowe zadanie syndyka GNB – rozwiązać problem kredytów frankowych. 

Co więc oznacza upadłość GNB dla tzw. frankowiczów? 

Każdy wierzyciel ma 30 dni od ogłoszenia upadłości na dokonanie zgłoszenia wierzytelności. Termin przypada 19 sierpnia, czyli w sobotę, a w związku z tym jest przedłużony do poniedziałku 21 sierpnia br. 

Czy frankowicz jest wierzycielem GNB, skoro ma spłacać kredyt? 

REKLAMA

Sytuacja jest o tyle specyficzna, że frankowicz podważający umowę kredytu jest zarówno wierzycielem banku jak i jego dłużnikiem. Wynika to z tego, że skoro umowa kredytu jest nieważna – jak twierdzą frankowicze powołując się, słusznie, na orzecznictwo Trybunału w Luksemburgu i Sądu Najwyższego w Polsce – to strony muszą zwrócić sobie to, co wzajemnie świadczyły w przeszłości. 

Najlepiej to zobrazować przykładem. Otóż, jeżeli bank wypłacił kredyt w kwocie 300.000,00 zł, a frankowicz już spłacił tytułem kapitału i odsetek lub innych prowizji i opłat 320.00,00 zł, to takie kwoty trzeba sobie wzajemnie oddać. To oznacza, że frankowicz musi zwrócić 300.000 zł do banku, a bank ma oddać frankowiczowi 320.000 zł. W naszym przykładzie frankowicz wychodzi na plus, bo ma 20.000 zł nadwyżki, czyli zamiast zwracać może dokonać potrącenia. Wskutek potrącenia (kompensaty) zostanie mu na plusie 20.000 zł, które może dochodzić od banku przed sądem. 

I tu pojawia się pytanie. Jak dokonać tego rozliczenia i jak dochodzić nadwyżki od banku? 

REKLAMA

W normalnych okolicznościach należałoby bank wezwać do zapłaty, a następnie pozwać. W naszym przykładzie byłby to pozew o zwrot 20.000 zł. Problem jednak w tym, że GNB upadł, a więc pozwać go o zapłatę już nie można. To oznacza, że jedyną ścieżką dochodzenia roszczeń, w tym ich wzajemnego rozliczenia w drodze potrącenia, jest postępowanie upadłościowe. Trzeba więc dokonać zgłoszenia wierzytelności syndykowi Getinu. I co bardzo ważne! – najpóźniej wraz ze zgłoszeniem wierzytelności trzeba dokonać potrącenia, a więc rozliczenia wzajemnych roszczeń – naszych jako kredytobiorcy i banku jako kredytodawcy.

Musimy pamiętać, że prawo upadłościowe jest bardzo restrykcyjne i pozwala dokonać potrącenia tylko raz – najpóźniej wraz ze zgłoszeniem wierzytelności. To oznacza, że miejsca na ewentualne pomyłki nie ma. Trzeba się dobrze przygotować, a więc przede wszystkim precyzyjnie ustalić, jakie kwoty już oddaliśmy bankowi, tak by wzajemnie potrącić wierzytelności nasze o zwrot dokonanych do tej pory spłat kredytu i wierzytelności banku o zwrot kapitału wypłaconego przez Getin po zawarciu umowy kredytu. 

Jak dokonujemy zgłoszenia wierzytelności? 

Tu pojawiają się kolejne schody. Otóż, od 1 grudnia 2021 r. wszystkie upadłości są prowadzone w systemie teleinformatycznym Krajowego Rejestru Zadłużonych („System KRZ”).  Nie możemy więc jako wierzyciel (a więc i jako frankowicz) wysłać tradycyjnego pisma do syndyka ze zgłoszeniem naszej wierzytelności. Takie papierowe pismo nie wywoła żadnego skutku prawnego. Dlatego też należy założyć konto w Systemie KRZ, a następnie wypełnić formularz zgłoszenia wierzytelności. Jest to formularz, który nazywa się: „30048 - Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym”. Po wypełnieniu formularz należy podpisać podpisem elektronicznym i wysłać. Z chwilą wysłania nasze zgłoszenie wierzytelności jest skutecznie wniesione.

Czy formularz jest prosty i intuicyjny? 

Niestety nie. System KRZ funkcjonuje od niedawna i ma sporo błędów. W kontekście Getinu najgorsze jest to, że system ten nie posiada formularza dedykowanego dla zgłoszenia wierzytelności bankowej i – co najgorsze – nie jest intuicyjny. Trzeba więc się natrudzić, by spełnić wszystkie wymogi formalne i nie popaść w pułapkę polegająca na nieprawidłowym wypełnieniu formularza. Można wesprzeć się filmikami instruktażowymi na stronie Systemu KRZ.

Filmiki te warto obejrzeć zanim samodzielnie wypełnimy zgłoszenie wierzytelności. 

A co ze wspomnianym oświadczeniem o potrąceniu? Czy dla potrącenia także przewidziano formularz w Systemie KRZ? 

Nie, formularza dla potrącenia brak. Nie jest to jednak błąd Systemu KRZ. Oświadczenie o potrąceniu jest bowiem odrębną czynnością, tzw. materialnoprawnym oświadczeniem woli. Dlatego też sporządzamy je jako osobny dokument (np. podpisany elektronicznie plik pdf.) i załączamy do zgłoszenia wierzytelności. Jest więc to załącznik do wspomnianego wyżej formularza, który nazywa się: „30048 - Zgłoszenie wierzytelności w postępowaniu upadłościowym”.   

Na co jeszcze uważać? 

Zgłoszenia wierzytelności musimy dokonać do 21 sierpnia, jednak ewentualne spóźnienie nie zamyka nam drogi do dochodzenia roszczeń. Po tej dacie zgłoszenie nadal jest możliwe, jednak jako „karę” za spóźnienie zapłacimy dodatkową opłatę ryczałtową. Opłata ta wynosi 1.010,49 zł.

Na pytania odpowiadał: dr Bartosz Sierakowski, radca prawny i partner w Zimmerman Sierakowski i Partnerzy 

Więcej ważnych informacji znajdziesz na stronie głównej Infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Nieruchomości
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Sprzedaż ogródka działkowego – ceny, umowa, formalności, PCC i podatek dochodowy

  W Polsce jest prawie milion ogródków działkowych działających na podstawie ustawy z 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych (tekst jednolity: Dz. U. z 2021 r. poz. 1073). Z roku na rok ich ceny rosną. Sprawdźmy więc jakie formalności towarzyszą sprzedaży takiego ogródka i czy trzeba zapłacić od sprzedaży pcc i podatek dochodowy.

  Echmea wstęgowata – efektowna i łatwa w uprawie roślina doniczkowa. Czyści powietrze i kwitnie raz w życiu

  Echmea wstęgowata, to ciekawa roślina doniczkowa bez specjalnych wymagań, która dodatkowo potrafi oczyszczać powietrze w naszym mieszkaniu z formaldehydu. Kwitnie tylko raz w życiu (ale za to długo i efektownie) a po przekwitnieniu wytwarza 2-3 nowe rozety, które można przesadzić do oddzielnych doniczek i cykl życia zaczyna się na nowo. Młode rozety zakwitają po ok. 2 latach.

  Podatek od nieruchomości 2023/2024 – kto płaci podatek od mieszkania i gruntu, ile, kiedy, jakie deklaracje i informacje trzeba składać?

  Kto ma obowiązek płacić podatek od nieruchomości? Za co płaci się podatek od nieruchomości? Ile wynosi podatek od nieruchomości w 2023 roku a ile w 2024 roku? Kiedy trzeba zapłacić ten podatek?

  Wrzosy – uprawa w ogrodzie i na balkonie, odmiany

  Jak uprawiać wrzosy w ogrodzie, na balkonie i tarasie, by cieszyć się ich urokliwymi kwiatami jesienią? Jaką glebę przygotować pod wrzosy? Czy wrzosy w doniczkach przetrwają zimę na balkonie lub tarasie? Czy wrzosy trzeba przycinać? 

  REKLAMA

  Windy, parkingi, tereny zielone - co obiecuje program Przyjazne osiedle?

  Premier Mateusz Morawiecki w piątek w Strzegomiu mówił o szczegółach programu Przyjazne osiedle. Celem jest podniesienie komfortu życia mieszkańców blokowisk.

  Melisa lekarska – uprawa, właściwości zdrowotne. Ekologiczny, pachnący lek z własnego ogrodu

  Obok mięty i kilku innych ziół, melisa lekarska ma swoje ważne miejsce w „zestawie obowiązkowym” dobroczynnych, leczniczych roślin, które powinny rosnąć w naszych ogrodach. Uprawa melisy nie jest żadnym problemem, jest niewymagająca, mrozoodporna – sadzimy raz i …. mamy spokój. Nie tylko dlatego, że herbatka ze świeżych liści melisy działa najlepiej na skołatane nerwy. Również z tego powodu, że melisa sama doskonale rozsiewa się po naszym ogrodzie i znajduje sobie dogodne miejsca. 

  Jeżówka purpurowa (echinacea purpurea) – uprawa w ogrodzie i właściwości zdrowotne

  Bardzo dekoracyjną rośliną ogrodową jest jeżówka purpurowa. Przy okazji jest to zioło, które ma niebagatelne zalety zdrowotne i lecznicze. Jak uprawiać jeżówkę purpurową w ogrodzie i jaki pożytek możemy mieć z niej oprócz uroczych kwiatów?

  Ile zapłacisz za kredyt? Sprawdzamy oprocentowanie i marże

  Jesienna odwilż — tak obrazowo można by określić sytuację kredytobiorców we wrześniu 2023. U progu jesieni oprocentowanie kredytów wreszcie wyraźnie spadło, oczywiście za sprawą decyzji Rady Polityki Pieniężnej, która po raz pierwszy od jesieni 2021, a więc po dwóch latach, w czasie których stopy procentowe tylko rosły, wreszcie zdecydowała się na ich cięcie —  i to mocno, bo aż o 75 punktów bazowych. Jak kształtują się więc obecnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych i marże? Eksperci portalu GetHome.pl postanowili to sprawdzić.  

  REKLAMA

  Portal Cen Mieszkań czy uproszczenie procedur budowlanych – na zapowiedziach się skończyło

  Ministerstwo Rozwoju i Technologii składało w tym roku wiele deklaracji dotyczących zmian w obszarze mieszkalnictwa. Eksperci portali RynekPierwotny.pl i GetHome.pl sprawdzili, które z nich nie doczekały się realizacji.

  Dereń jadalny – wspaniałe owoce, łatwa w uprawie roślina. Dlaczego warto posadzić derenia w ogrodzie?

  Dereń jadalny, to długowieczny, duży krzew owocowy (może też być prowadzony jako drzewko), który z każdym rokiem zjednuje sobie nowych sympatyków. Jest prawie „bezobsługowy” – jego uprawa jest bardzo łatwa, zadowala się przeciętnymi glebami, z reguły nie atakują go szkodniki i choroby – nie trzeba więc go „pryskać”. Rodzi znakomite, jadalne owoce, zawierające duże ilości witamin i innych prozdrowotnych substancji. Z owoców można robić różne przetwory (konfitury, soki, kompoty, marynaty i jedne z najlepszych nalewek owocowych). Kiszone w solance niedojrzałe owoce derenia były w dawnej Polsce przysmakiem zastępującym oliwki.

  REKLAMA