REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczny zakup mieszkania na rynku wtórnym: akt notarialny

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
prawnik, redaktor portalu Infor.pl
jak bezpiecznie kupić mieszkanie
jak bezpiecznie kupić mieszkanie
Baumit

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo zakupu lub sprzedaży mieszkania to zagadnienie wielowątkowe. Przy założeniu, że wszystkie aspekty prawne nieruchomości oraz jej własności zostały sprawdzone, pozostaje ostatni i najważniejszy etap – zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Co zrobić, aby czuć się bezpiecznie od strony prawnej? Na co nie dać się namówić drugiej stronie, aby nie być zdanym wyłącznie na czyjąś uczciwość?

Kwestie prawne oraz praktyka postępowania w kancelariach notarialnych

Notariusz to jednocześnie wolny zawód prawniczy i zawód zaufania publicznego, którego rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa prawnego obu stronom. Możliwa jest jednak historia, w której obie strony zgodnie proszą notariusza o „niestandardową” formę całego przedsięwzięcia, a jedna ze stron nie jest świadoma swego położenia oraz braku ochrony prawnej.

REKLAMA

Bezpieczna i standardowa forma aktu notarialnego stosowana w większości przypadków

Jak to wygląda krok po kroku? Notariusz odczytuje treść umowy w formie aktu notarialnego. Następnie obie strony składają podpisy, a tym samym składają oświadczenie woli, co jest niezbędnym elementem umowy notarialnej. Na tym etapie akt notarialny nie jest kompletny – znajdują się na nim podpisy stron ale brakuje podpisu i pieczątki notariusza.

Kolejny krok – obie strony idą do banku i zlecają bankierowi dokonanie przelewu tytułem wykonania danej umowy w formie aktu notarialnego.

Zdecydowanie najlepiej, gdy obie strony mają konta w tym samym banku, gdyż wtedy przelew jest widoczny natychmiastowo. Jeśli obie strony mają konta w różnych bankach – może nastąpić nerwowe oczekiwanie i zbędny stres.

Ostatni krok – obie strony wracają do kancelarii notarialnej, okazują bankowe potwierdzenie przelewu, notariusz uzupełnia akt notarialny o swój podpis i pieczęć, a następnie wydaje każdej ze stron kompletną i ważną wersję umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opcja niestandardowa ale możliwa, na którą lepiej nie dać się namówić, aby czuć się bezpiecznie

REKLAMA

Opisana wcześniej procedura jest wykształconą praktyką postępowania, która występuje w zdecydowanej większości przypadków.  Zdarzają się jednak przypadki będące z pozoru drobną ale jednak znaczną modyfikacją poprzedniej wersji – akt notarialny zostaje sporządzony bez podpisów obu stron, następnie wspólna wizyta w banku celem przelewu, a po dokonanym przelewie uzupełnienie podpisów stron i notariusza. Taka opcja nie jest bezpieczna dla nabywcy. Co by było gdyby właściciel bezpośrednio po otrzymaniu przelewu np. zemdlał lub oddalił się? Mówiąc językiem potocznym – nabywca nie miałby ani kasy ani mieszkania.

Realnie zdarzają się przypadki, że ktoś naciska drugą stronę na jakąś niestandardową opcję procedury aktu notarialnego, powołując się na obawę o własne bezpieczeństwo. Takie uzasadnienie nie ma jednak podstaw – umowa powinna być tak zorganizowana, aby obie strony były całkowicie bezpieczne od strony prawnej na każdym etapie.

To nie jest przypadek, że określona procedura jest stosowana jako standardowa przez kancelarie notarialne. W tej wersji notariusz jest gwarantem bezpieczeństwa obu stron.

Jeśli ktoś da się namówić na wersję niestandardową z kategorii „przelew przed podpisem strony”, to w pewnym momencie będzie zdany wyłącznie na uczciwość kontrahenta. Nie jest to rozsądne rozwiązanie. Najlepiej, aby żadna ze stron nie miała choćby potencjalnej możliwości popełnienia przestępstwa z art 286 kodeksu karnego.

Zapisz się na newsletter
Szukasz mieszkania, budujesz dom, remontujesz? Chcesz wiedzieć jak pielęgnować ogród albo jak oszczędnie ogrzewać swoją nieruchomość? Zapisz się na nasz newsletter i zyskaj dostęp do praktycznych wskazówek oraz najnowszych ofert na rynku!
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy?

Jak program Pierwsze klucze wpłynie na rynek mieszkaniowy? Jaką skalę mogą mieć realizowane inwestycje? Sondę opracował serwis nieruchomości dompress.pl.

Teraz sprzedają się tylko tanie mieszkania: prawda czy stereotyp

Czy rzeczywiście tańsze mieszkania wyprzedają się “na pniu”? Analiza rynku nieruchomości pokazuje, że tak, choć nie zawsze – we Wrocławiu np. najszybciej znikają lokale ze średniej półki cenowej. Na pewno jednak niższa cena jest okolicznością ułatwiającą sprzedaż.

Polacy kupują mieszkania w Hiszpanii: dla siebie i w celach inwestycyjnych

Polacy nie rezygnują z hiszpańskiego słońca ani z potencjalnych zysków. Mimo zmiennych warunków gospodarczych, inwestycje w apartamenty na Półwyspie Iberyjskim nadal cieszą się dużą popularnością. Mieszkanie w Hiszpanii to dobre rozwiązanie na drugi dom lub opłacalną inwestycję.

Tańsze mieszkania znikają z rynku szybciej niż droższe. Ale nie zawsze

Czy tańsze mieszkania to te, które schodzą najszybciej? Teoretycznie tak, ale analiza rynku pokazuje, że np. we Wrocławiu w pierwszej kolejności sprzedają się mieszkania ze średniej półki cenowej. Co wpływa na temp sprzedaży i od czego zależą odstępstwa od reguły?

REKLAMA

Nowość na rynku nowych mieszkań. Teraz deweloper sam dołoży się do odsetek od kredytu hipotecznego, ile?

Deweloper obniży oprocentowanie kredytu hipotecznego o 2%. Trust Investment ruszył z własnym programem mieszkaniowym. Nowa propozycja na rynku nowych mieszkań. Czy inne firmy deweloperskie pójdą tym śladem?

Rynek używanych mieszkań: ceny ofertowe w końcu niższe niż przed rokiem

W Warszawie średnia cena metra kwadratowego mieszkań na rynku wtórnym jest już o 4% niższa niż przed rokiem, a w Krakowie – o 3%. Nie tylko w stolicy i Krakowie, ale też we Wrocławiu, Trójmieście i Poznaniu kwiecień był kolejnym miesiącem, który upłynął pod znakiem stabilizacji lub spadku średniej ceny metra kwadratowego.

Teraz drugi dom nie na Mazurach, ale w Hiszpanii. Polacy aktywni na iberyjskich rynkach nieruchomości

Półwysep Iberyjski to drugi, a coraz częściej pierwszy dom dla naszych rodaków. Hiszpański rekord: Polacy kupili niemal 12,5 tys. nieruchomości. Prze dekady marzeniem była dacza a jeszcze lepiej - całoroczny dom na Mazurach. Teraz trend wyznacza kierunek na południe Europy.

Co trzeba zrobić, aby usprawnić budowę mieszkań? [SONDA]

Które obszary prawa warto uprościć, by przyspieszyć budowę mieszkań? Jakie zmiany przepisów mogłyby pobudzić inwestycje w sektorze mieszkaniowym? Odpowiadają deweloperzy. Sondę przygotował serwis nieruchomości dompress.pl.

REKLAMA

Mieszkanie w Hiszpanii na kredyt. Co proponują hiszpańskie banki?

Hiszpańskie banki proponują obcokrajowcom, w tym Polakom, kredyty hipoteczne na konkurencyjnych warunkach. Finansowanie jest możliwe do 70 proc. wartości nieruchomości dla nierezydentów, czyli osób, które nie mieszkają na stałe w Hiszpanii. – Obecnie kredyty są też niższej oprocentowane niż w Polsce, co przekłada się na mniejsze miesięczne raty – mówi Robert Reiski, współwłaściciel agencji nieruchomości By-Bright.

Coraz więcej nowych mieszkań w ofercie rynkowej, ale czy zwiększa się liczba chętnych do ich kupna

Poziom sprzedaży wciąż niski, ale zainteresowanie nabywców rekordowo wysokie. Na rynku pojawia się coraz więcej nowych mieszkań. Czy korzystniejsza oferta ożywi rynek i nabywców znajdzie więcej mieszkań?

REKLAMA