REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Bezpieczny zakup mieszkania na rynku wtórnym: akt notarialny

prawnik, redaktor portalu Infor.pl
jak bezpiecznie kupić mieszkanie
jak bezpiecznie kupić mieszkanie
Baumit

REKLAMA

REKLAMA

Bezpieczeństwo zakupu lub sprzedaży mieszkania to zagadnienie wielowątkowe. Przy założeniu, że wszystkie aspekty prawne nieruchomości oraz jej własności zostały sprawdzone, pozostaje ostatni i najważniejszy etap – zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. Co zrobić, aby czuć się bezpiecznie od strony prawnej? Na co nie dać się namówić drugiej stronie, aby nie być zdanym wyłącznie na czyjąś uczciwość?

Kwestie prawne oraz praktyka postępowania w kancelariach notarialnych

Notariusz to jednocześnie wolny zawód prawniczy i zawód zaufania publicznego, którego rolą jest zapewnienie bezpieczeństwa prawnego obu stronom. Możliwa jest jednak historia, w której obie strony zgodnie proszą notariusza o „niestandardową” formę całego przedsięwzięcia, a jedna ze stron nie jest świadoma swego położenia oraz braku ochrony prawnej.

REKLAMA

Bezpieczna i standardowa forma aktu notarialnego stosowana w większości przypadków

Jak to wygląda krok po kroku? Notariusz odczytuje treść umowy w formie aktu notarialnego. Następnie obie strony składają podpisy, a tym samym składają oświadczenie woli, co jest niezbędnym elementem umowy notarialnej. Na tym etapie akt notarialny nie jest kompletny – znajdują się na nim podpisy stron ale brakuje podpisu i pieczątki notariusza.

Kolejny krok – obie strony idą do banku i zlecają bankierowi dokonanie przelewu tytułem wykonania danej umowy w formie aktu notarialnego.

Zdecydowanie najlepiej, gdy obie strony mają konta w tym samym banku, gdyż wtedy przelew jest widoczny natychmiastowo. Jeśli obie strony mają konta w różnych bankach – może nastąpić nerwowe oczekiwanie i zbędny stres.

Ostatni krok – obie strony wracają do kancelarii notarialnej, okazują bankowe potwierdzenie przelewu, notariusz uzupełnia akt notarialny o swój podpis i pieczęć, a następnie wydaje każdej ze stron kompletną i ważną wersję umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Opcja niestandardowa ale możliwa, na którą lepiej nie dać się namówić, aby czuć się bezpiecznie

REKLAMA

Opisana wcześniej procedura jest wykształconą praktyką postępowania, która występuje w zdecydowanej większości przypadków.  Zdarzają się jednak przypadki będące z pozoru drobną ale jednak znaczną modyfikacją poprzedniej wersji – akt notarialny zostaje sporządzony bez podpisów obu stron, następnie wspólna wizyta w banku celem przelewu, a po dokonanym przelewie uzupełnienie podpisów stron i notariusza. Taka opcja nie jest bezpieczna dla nabywcy. Co by było gdyby właściciel bezpośrednio po otrzymaniu przelewu np. zemdlał lub oddalił się? Mówiąc językiem potocznym – nabywca nie miałby ani kasy ani mieszkania.

Realnie zdarzają się przypadki, że ktoś naciska drugą stronę na jakąś niestandardową opcję procedury aktu notarialnego, powołując się na obawę o własne bezpieczeństwo. Takie uzasadnienie nie ma jednak podstaw – umowa powinna być tak zorganizowana, aby obie strony były całkowicie bezpieczne od strony prawnej na każdym etapie.

To nie jest przypadek, że określona procedura jest stosowana jako standardowa przez kancelarie notarialne. W tej wersji notariusz jest gwarantem bezpieczeństwa obu stron.

Jeśli ktoś da się namówić na wersję niestandardową z kategorii „przelew przed podpisem strony”, to w pewnym momencie będzie zdany wyłącznie na uczciwość kontrahenta. Nie jest to rozsądne rozwiązanie. Najlepiej, aby żadna ze stron nie miała choćby potencjalnej możliwości popełnienia przestępstwa z art 286 kodeksu karnego.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Nieruchomości
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Raty kredytu hipotecznego można obniżyć zmieniając polisę ubezpieczenia na życie, jak to zrobić i ile można zaoszczędzić

Umowy o kredyt bankowy są tak skonstruowane, że skorzystanie z zabezpieczenia w postaci polisy za życie za pośrednictwem banku udzielającego kredytu oznacza niższą marżę. Standardowo dotyczy to pierwszego kilkuletniego okresu kredytu. Potem jednak zmiana umowy ubezpieczenia może dać nawet kilka tysięcy oszczędności w kosztach jego obsługi.

Jak kupić mieszkanie za 50% ceny? Jest jeden sposób

Okazuje się, że ceny wywoławcze mieszkań dostępnych na licytacjach komorniczych są od 20% do nawet 55% niższe. Jak zatem wziąć udział w licytacji komorniczej i kupić dużo taniej mieszkanie? Jest kilka rzeczy, o którym trzeba wiedzieć przed przystąpieniem do takiej licytacji.

Najchętniej w bloku lub kamienicy i blisko centrum. Takich mieszkań szuka Pokolenie Z

W dorosłość a więc także na rynek nieruchomości jako konsumenci zaczynają wkraczać przedstawiciele pokolenia Z. To jakich mieszkań w jakich lokalizacjach szukają, już teraz zaczyna kształtować trendy w całym sektorze mieszkaniowym. Jakie są ich preferencje mieszkaniowe?

Dlaczego mieszkania w Polsce wciąż drożeją? Jest kilka głównych przyczyn

Ceny nieruchomości w Polsce rosną w zawrotnym tempie, stawiając nas pod tym względem w czołówce Unii Europejskiej. Szczególnie dotyka to małych mieszkań w dużych miastach. Główne przyczyny? Rosnący popyt, inflacja i wzrost płac, jednak według ekspertów czynników stymulujących jest więcej. W tym np. regulacje prawne, formalności z nimi związane i koszty ich realizacji.

REKLAMA

Ulga termomodernizacyjna coraz mniej popularna. Ile można zaoszczędzić?

Podatkowa ulga termomodernizacyjna wzbudza coraz mniejsze zainteresowanie. Znacznie większym powodzeniem cieszy się dopłata w programie "Czyste Powietrze". Dane podaje portal GetHome.pl.

Bezpieczny Kredyt 2%: banki rozpatrzyły już wszystkie wnioski kredytowe. Na co poszło najwięcej kredytów hipotecznych, odpowiedź zaskakująca

Kto zdążył złożyć wniosek o Bezpieczny Kredyt 2% na ostatnią chwilę, ten musiał czekać nawet do końca marca na kredyt hipoteczny pozwalający sfinalizować planowaną inwestycję mieszkaniową. Na co zostały przeznaczone kredyty? O dziwo, najwięcej nie trafiło do deweloperów, bo to nie nowe mieszkania były preferowane.

Ceny mieszkań w 2024 r. w 6 największych miastach Polski - wykres, prognozy

Jakie są ceny mieszkań w 2024 roku? Oto wykresy i prognozy Polskiego Instytutu Ekonomicznego uwzględniające cenę za 1 m2 mieszkania w 6 największych miastach Polski. Ceny za 1 m2 mieszkania wyhamowały. Gdzie ceny rosły najszybciej, a gdzie spadały?

Pierwsze półrocze na rynku nieruchomości. Sprzedaż mieszkań w liczbach

Pierwsza połowa roku za nami, deweloperzy mogą podsumować sprzedaż mieszkać w tych sześciu miesiącach. Czy jest lepiej w porównaniu do poprzednich kwartałów? 

REKLAMA

Czy wrócą kredyty hipoteczne z wkładem własnym poniżej 10%?

Nie tak dawno wkład własny poniżej 10% do kredytu hipotecznego był rzadkością. Co zmienił w tej kwestii program Bezpieczny Kredyt 2%? 

Hipoteka odwrócona – fakty i mity o usłudze finansowej

Hipoteka odwrócona to usługa finansowa, która skierowana jest głównie do osób starszych. Usługa, chociaż dostępna już od lat, nadal wywołuje wiele pytań. Czy po zawarciu umowy o dożywocie spadkobiercy będą mogli odziedziczyć nieruchomość? Czy od zawartej umowy można odstąpić? W którym momencie emeryt przestaje być właścicielem mieszkania? Kto, po podpisaniu takiej umowy, płaci czynsz, ubezpieczenie i podatki za mieszkanie lub dom?

REKLAMA